İçeriğe Yönlendir

D Konumunda Kavrama Sorunu

Sefa HAŞAR

Recommended Posts

Sefa HAŞAR

Arkadaslar 2002 mondeo mk3 o.v aracimda 1-2 haftadir bir sorun var. Arac sabahlari yani sanziman sogukken d konumuna aldigimda kavrama yapmiyor. Gaza bastigimda vites boştaymis gibi devir yükseliyor, sonra birden kavriyor. Bu sikinti sadece 1. viteste var ve arac iyice isinana kadar oluyor. Vites gecisleri gayet yumusak ve sarsintisiz. Ve sanziman isindiginda hicbir problem yokmus gibi kullanabiliyorum. Sanziman yaginda herhangi bir eksiklik veya koyulasma yok. Aracin sanzimaninin 2 sene önce beyni sensorleri ve yagi degismis. Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygilar...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aklıma tek gelen şanzuman yağı. Değişti diyorsunuz ama bence tekrar bir değiştirin.

Mobil atf220 olmalı

Yorum bağlantısı
Sefa HAŞAR

Olmadi oyle deneyecegim Mehmet abi. Insallah sıkıntı büyük degildir. 3 4 sanziman servisi aradim hepsi farkli şey söyledi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen
(düzenlendi)

Birinci vites balatalarınız yıpranmış. Şanzıman sökülüp revizyon görecek. Umarım taslarında bir problem yoktu. En az 2000 TL civarı masraf olacaktır.

tarihinde Mehmet Emin Taşdelen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sefa HAŞAR

Birinci vites balatalarınız yıpranmış. Şanzıman sökülüp revizyon görecek. Umarım taslarında bir problem yoktu. En az 2000 TL civarı masraf olacaktır.

Kimi usta sensör dedi kimisi beyin dedi ben de anlayabilmis degilim. Ama bildigim kadariyla balatalar yiprandiysa vites gecislerinde de yapması gerekir ayni

sorunu.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Şanzımanda yağ filtresi var ise filtreyi de değiştirin mutlaka. Metal filtre oluyor ve zamanla tortudan işlev görmez hale geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

mk3 Balata yok üstad.

Şanzımanda yağ filtresi var ise filtreyi de değiştirin mutlaka. Metal filtre oluyor ve zamanla tortudan işlev görmez hale geliyor.

Değişimi için şanzuman inecek.

Hocam en güzel çözüm Ankara'ya gelip bir ustaya göstermek olacak. Benim sunroof için Maraş'ta 5500 istediler sorun için. Çözüm çıkma motor 150-200 tl.

Not: mk3 benzinli otomatik daha önce de konuştuk 1 den 2 ye geçerken özellikle sabahları soğukken Vuruntulu geçiyor. Bunu Evren Beyle de konuşmuştuk. Sizin bahsettiğiniz vuruntunun şiddeti Nasıl?

Video çekip eklermisiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

mk3 Balata yok üstad.

Hocam en güzel çözüm Ankara'ya gelip bir ustaya göstermek olacak. Benim sunroof için Maraş'ta 5500 istediler sorun için. Çözüm çıkma motor 150-200 tl.

Hocama katılıyorum, böyle masraflı olabilecek ve ustalık gerektiren işlerde büyükşehirler daha mantıklı. Hayatında ilk defa sizin aracınızda, böyle bir arıza ile karşılaşma ihtimali olan ustalardansa imkan varsa Ankara.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sabah sanziman sogukken geri vitese takip sonra d'ye aldigimda dikkatimi ceken bir vuruntu oluyordu. Boyle durumlarda araci stop edip calistirdigimda vuruntu olmazdi. Ben araci 5 sene 30.000km bu sekilde kullandim. Revizyon gormedi satarken de bir problem gormediler ekspertizde.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Sefa HAŞAR

mk3 Balata yok üstad.

Not: mk3 benzinli otomatik daha önce de konuştuk 1 den 2 ye geçerken özellikle sabahları soğukken Vuruntulu geçiyor. Bunu Evren Beyle de konuşmuştuk. Sizin bahsettiğiniz vuruntunun şiddeti Nasıl?

Video çekip eklermisiniz.

Video cekip eklemeye calisacagim bu sorunu. Tamirattan sonra da detaylarini paylasirim, bilgi birikimi olur hepimize.

Peki Ankara'da önerdiginiz kim var bu konuda?Kucuk sehirde yasadigim icin hic bilmiyorum malesef. Bu konuda da tavsiyeniz olursa cok sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Video cekip eklemeye calisacagim bu sorunu. Tamirattan sonra da detaylarini paylasirim, bilgi birikimi olur hepimize.

Peki Ankara'da önerdiginiz kim var bu konuda?Kucuk sehirde yasadigim icin hic bilmiyorum malesef. Bu konuda da tavsiyeniz olursa cok sevinirim.

Forumda övgüye Nail olmuş Tuncay usta var. Ona baktırın o da sizi yönlendirir gerekirse.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/284114-tuncay-ustaya-teşekkürler-ankara/?p=3015665

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sefa HAŞAR

Aracimi Tuncay ustaya teslim ettim. Tuncay ustanin bizzat ilgilendigi aracima, yonlendirdigi bir usta tarafindan Sanziman revizyonu yapilacak. Tuncay usta gercekten harika bir kisilige sahipmis. Basta Mehmet KAYA olmak uzere tanismama vesile olan herkese tesekkur ederim. Arac cikinca ayrintilari yazarim. Saygilar...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sefa HAŞAR

Aracimin şanzimanina komple revizyon yapildi. 3500 TL iscilik+parca ücreti alindi. Sanzimana 1 sene garanti verildi. Umarim ayni sorunu tekrar yasamam. Ilgilenen herkese tesekkurler...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erdinç Anıl

merhabalar ben bursadan ismim erdinç 

formlardaki yazanlara istinaden yazıyorum.Bende 2003 FORD MONDEO chia benzinli otomatik araç var.yukarıdakş konunun tam tersi benim aracım sabahları soğukken gayet güzel çalışıyor fakat ısındıktan sonra motor gaz yememeye başlıyor.özellikle klimayı açtığımda aracın kalkış yapması çok zorlaşıyor.

Birkaç arkadaşla abilerimle görüştüm burası küçük birr yer olduğu içinde her kafadan bir ses çıktı. Kimisi kavrama bitmiş dedi kinisi bunlarda bu sorun hep var gibi

ancak motor çalıştığında hava filtresinin oradan da ara ara patırtı hava patlaması gibi tok bir ses geliyor. 

MEHMET KAYA bey TUNCAY USTA  adında birinden bahsetmiş.ANKARA ya da gelmeye razıyım .kafayı yemek üzereyim  .konu hakkında düşüncesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

birde TUNCAY ustaya nasıl ulaşabilirim

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Birkaç arkadaşla abilerimle görüştüm burası küçük birr yer olduğu içinde her kafadan bir ses çıktı. Kimisi kavrama bitmiş dedi kinisi bunlarda bu sorun hep var gibi
ancak motor çalıştığında hava filtresinin oradan da ara ara patırtı hava patlaması gibi tok bir ses geliyor. 

Kavrama yok sizin aracınızda.
Ateşleme sistemini ve subapları kontrol ettirin
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdinç Anıl

ford tan ayrılmış birini buldun yarın göstereceğim bakalım ne diyecek

Yorum bağlantısı
Erdinç Anıl

tuncay ustaya nasıl ulaşabilirim telefon adres yada dükkan ismi varmı acaba ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Erdinç Anıl yazdı:

tuncay ustaya nasıl ulaşabilirim telefon adres yada dükkan ismi varmı acaba ?

Öner oto Ankara, ‭0 (532) 604 22 50‬

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
merhabalar ben bursadan ismim erdinç 
formlardaki yazanlara istinaden yazıyorum.Bende 2003 FORD MONDEO chia benzinli otomatik araç var.yukarıdakş konunun tam tersi benim aracım sabahları soğukken gayet güzel çalışıyor fakat ısındıktan sonra motor gaz yememeye başlıyor.özellikle klimayı açtığımda aracın kalkış yapması çok zorlaşıyor.
MEHMET KAYA bey TUNCAY USTA  adında birinden bahsetmiş.ANKARA ya da gelmeye razıyım .kafayı yemek üzereyim  .konu hakkında düşüncesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
birde TUNCAY ustaya nasıl ulaşabilirim
şimdiden teşekkürler

En basit çözüm emme manifoldunun arkasında karter havalandırma hortumuna baktırın. Isınınca büzüşüp yapışma yaparsa ciddi performans kaybı olur.
İkinci yöntem de şanzuman yağı değişimi yaptırın. 4 litre kadar mobil atf 220.
Aracın hava hortumlarını kontrol ettirin.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...