İçeriğe Yönlendir

Tamir Görmüş Airbag Nasıl Anlaşılır

Furkan YAYVAN

Recommended Posts

Furkan YAYVAN

Bugun ablam için 2012 model otomatik c3 için pazarlık yaptım. aracı ekspere götürdüm herhangi boya darbe çıkmadı. plakadan sorgusunuda yaptım hasar gözükmedi. Fakat aklıma bir nokta takıldı. ön konsolun yanında bulunan kapakları söktüğümde sanki ön konsola deri kaplama yapılmış hissine kapıldım. daha sonrada elimle yolcu airbagının olduğu yeri sakince yoklamaya başladım sanki içte potluk hissettim. arabanın gidişi duruşu orijinal gibi ama aklımda soru işareti oluştu. Aracı lifte aldırdım alltan baktım sıkıntı yok gibi. neyse airbag tamiri yapan ustama gittim kendisi bugun dükkanı erken kapatmış olduğu için bir başka ustalara gösterdim. konsola baktıklarında bişey yok dediler ama benim şüphelendiğim yerleri gösterince tamir görmüş olabilir dediler. Tamir görmüşse de çok iyi yapılmış hiç belli olmuyor demeye başladılar.

Sizlere danışmak istediğim nokta şu bu airbag tamir görmüşse bunu nasıl anlayabiliriz.

cihaza bağlattığımızda bunu gösterebilecek veya ipucu verecek bir değer var mıdır?

Konuyla ilgili olarak hepinizin yardımlarını bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bugun ablam için 2012 model otomatik c3 için pazarlık yaptım. aracı ekspere götürdüm herhangi boya darbe çıkmadı. plakadan sorgusunuda yaptım hasar gözükmedi. Fakat aklıma bir nokta takıldı. ön konsolun yanında bulunan kapakları söktüğümde sanki ön konsola deri kaplama yapılmış hissine kapıldım. daha sonrada elimle yolcu airbagının olduğu yeri sakince yoklamaya başladım sanki içte potluk hissettim. arabanın gidişi duruşu orijinal gibi ama aklımda soru işareti oluştu. Aracı lifte aldırdım alltan baktım sıkıntı yok gibi. neyse airbag tamiri yapan ustama gittim kendisi bugun dükkanı erken kapatmış olduğu için bir başka ustalara gösterdim. konsola baktıklarında bişey yok dediler ama benim şüphelendiğim yerleri gösterince tamir görmüş olabilir dediler. Tamir görmüşse de çok iyi yapılmış hiç belli olmuyor demeye başladılar.

Sizlere danışmak istediğim nokta şu bu airbag tamir görmüşse bunu nasıl anlayabiliriz.

cihaza bağlattığımızda bunu gösterebilecek veya ipucu verecek bir değer var mıdır?

Konuyla ilgili olarak hepinizin yardımlarını bekliyorum..

Genellikle güneş vb sebepler ile bazen o his yaşayabiliyor.  Eğer içine orijinal airbag takılıp kodlandıysa bilgisayar göstermez. Ancak diyotla ışık söndürülümüşse o zaman bilgisayarda görülüyor. Bazen araçların göğüs kısmı ve malzeme işçiliği bu hisse neden olabilir. Hasar görünmüyor ise airbag hasar görmemiştir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Genellikle güneş vb sebepler ile bazen o his yaşayabiliyor.  Eğer içine orijinal airbag takılıp kodlandıysa bilgisayar göstermez. Ancak diyotla ışık söndürülümüşse o zaman bilgisayarda görülüyor. Bazen araçların göğüs kısmı ve malzeme işçiliği bu hisse neden olabilir. Hasar görünmüyor ise airbag hasar görmemiştir.

Murat Bey az çok araçtan anlarım, araba gerçekten cok duzgun duruyor. Hanı şüphelendiğim nokta şu oldu, ön konsolun yanında yer alan kapağı söktüm, kalorifer peteklerinin orada ön konsolun kaplam malzemesi yarım cm geniliğinde fazla kalmış gibi duruyordu. Belki bu c3 lerde orjinalden olan bir durum onu bilemiyorum. bugun aksi gibi serviste kapanmıştı. pazartesi olmadı servise göstereceğim ve aynı araçtan bir tanıdıkta bulabilirsem aynı parçayı söküp o noktalara bakacağım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Murat Bey az çok araçtan anlarım, araba gerçekten cok duzgun duruyor. Hanı şüphelendiğim nokta şu oldu, ön konsolun yanında yer alan kapağı söktüm, kalorifer peteklerinin orada ön konsolun kaplam malzemesi yarım cm geniliğinde fazla kalmış gibi duruyordu. Belki bu c3 lerde orjinalden olan bir durum onu bilemiyorum. bugun aksi gibi serviste kapanmıştı. pazartesi olmadı servise göstereceğim ve aynı araçtan bir tanıdıkta bulabilirsem aynı parçayı söküp o noktalara bakacağım.

Kemer tokalarını da kontrol edin bence, tüpler sağlam mı yerlerinde duruyorlar mı diye..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Bana kalırsa güneşten yumuşamış konsol size böyle bir his vermiş olmalı. Ama kontrol etmekte fayda var...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Furkan yarin kusgette ismailin mekana gel. 2010 c3 var karsilastirirsin.

Kardesim kac gibi orada olursunuz.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

En temizi saglam olup olmadgi ni fisi sokerek anlasiliyo bizim focusta ta ayni problem vardi tamir edilmisti fisi soktu ariza isigi yaninca patlar bazi araclar fisek kemer tokasida olmuyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Airbag tamir olmaz ya değişir ya değişir benim şahsi fikrim böyle yapanlar denildiği gibi ya dirençle ya dikerek vs gibi bir çok yöntemle yapılıyor ama bence güvenli değil. İnşallah tamir görmemiştir Güneş yanığından deforme olmuştur diyeyim :)

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Furkan YAYVAN

Furkan sonuç nedir?

Sonuc olarak Semihin arabasi ile bir arkadasin arabasina daha baktik hepsinde ayni sekilde siskinlik hissi ve yan taraflarda fazlalik vardi. Oyle olunca tek ihtimal kaliyor ya bu 3arabaninda airbaglari tamir gormus yada hepsi orijinal. Bizde arabalarin kazasiz boyasiz oldugunu gozonune alarak durumun fabrika cikisi bu sekilide oldugunu anlamis olduk. Ayrica citroen servisinede gosterdim onlarda bu sekilde oldugunu soyledi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...