İçeriğe Yönlendir

Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkarılması

Hakan Türkoğlu

Recommended Posts

Hakan Türkoğlu

arkadaşlar çekme belgeli araç aldım birkaç eksiği var bu hafta tamamlayıp trafiğe çıkaracağım muayeneye giderken yanımda götürmem gereken evraklar nelerdir birde kafamı karıştıran birkaç soru var

1* muayeneye giderken aracın eski plakasını mühürsüzde olur biryerde bastırın yoksa muayeneden geçmez ( ama araç üzerindeki plakaları trafik tescil benden aldı şuan emniyetten yeni plaka basımı için kağıt alamayacağıma göre neden eski plakayı mühürsüz bastırayım çok saçma geldi çekme belgeli araçta plaka olmaz muayene istasyonu neden plaka istiyor )

2* aracın plakası yok eksoz muayenesini nasıl yaptırıcam acaba eski plakayımı yazdırmam gerekiyor 

3* tuvturkün sitesinde eski muayene kaydı diyor ama bu araba tahminimce hiç muayeneye girmemiş orda ne yapmam gerekiyor acaba bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilirmi tesekkürler

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar
(düzenlendi)

İşleyişi bilmiyorum ama bence öncelikli yapacağınız iş trafikde sonra muayene sadece düşüncem böyle benim 

tarihinde Furkan Kibar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

İşleyişi bilmiyorum ama bence öncelikli yapacağınız iş trafikde sonra muayene sadece düşüncem böyle benim 

tam olarak anlayamadım

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Muayeneye gitmeden önce bence emniyette siz araca plaka alacaksınız veya ona benzer bir işlem olacağını düşünüyorum ben

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/AracIslem.aspx

N- YENİDEN TRAFİĞE ÇIKARMA İŞLEMLERİ:

1-      Araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun (EK-1),
2-      Nüfus cüzdanı,
3-      Araç tescil belgesinin,
4-      Geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin,
5-      Araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgelerin,
6-      Aracın muayenesinin yapıldığına dair belgenin,
İbraz edilmesi gerekmektedir.

*Dilekçe ile araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin herhangi bir trafik tescil şube veya bürosuna müracaat etmesi gerekmektedir.
*Yapılan işleme müteakip araca önceki tescil plakası tahsis edilip belge düzenlenmektedir.

http://www.tuvturk.com.tr/soru-ve-cevaplar.aspx

Çekme belgeli araçların trafiğe çıkmaları için muayene yaptırmaları gerekmektedir; muayeneye aşağıdaki belgelerle gelinmelidir:

• Aracınız için hazırlanmış geçerli bir trafik sigortası belgesinin aslı
  • Son muayene tarihini ispat eden belge ( eğer son muayene TÜVTÜRK istasyonlarında yapıldı ise bu konuda belge istenmeyecektir)
  • İstasyonlarımızda yapılacak online sorgulama sonucunda herhangi bir borcunuzun olmaması
  • Araç LPG ya da CNG'li ise, gaz sızdırmazlık raporu (geçerlilik süresi 1 ay'dır). Gaz Sızdırmazlık Raporu getirilmediği takdirde Hafif Kusur olarak değerlendirilir.
  • Geçerli Egzoz Gazı Emisyon ölçümünün olmaması 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak değişmiştir. Bu nedenle, muayeneye gitmeden önce egzoz gazı emisyon ölçümünüzün geçerlilik tarihini kontrol etmenizi öneririz. Bu ölçümü istasyonlarımızda da yaptırabilirsiniz.

Aracın son muayenesi TÜVTÜRK'de yaptırılmamışsa geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir; ispat edilememesi durumunda 01.01.2005 tarihi dikkate alınarak gecikme ücreti tahsil edilecektir.

• Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı
  • Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi
  • Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası
  • Vergi Dairesi'nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)

Ekleme: Çekme belgeli araç için plakadan bahsetmemiş tuvturk. Ya bu şartlar altında muayene yapar ya da plakasız muayene ağır kusur sayılsa da yapılan muayene evrakıyla trafik tescilden plaka alınıp, muayene tekrarı yapılır.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Eğer ihaleden aldıysan ve ilk muayene ise maliyeden mutlaka trafikten şu tarihte men edilmiştir yazısı al. 2008 ilk muayene 2011 olacak ya. 2011 den bu güne kadarki gecikmeyi sana iteliyorlar. alırsan iteleyemiyorlar. Ben bu sıkıntıyı yaamıştım. 40 kere gidip geleceğime ödedim gitti parayı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

o plaka ile gidin mevzusu trafikten çekilen araç çekici üstünde gezer sadece. o yüzden bi nevi sahte plaka ile tüve gidinki çekici parası vermeyin. ama tüve girerken sökünki plakalar sahte olduğu belli olmasın :p

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Çok dertse mühürlü app yaptırın 80-100 tl ye ekstra uğraşmayın.

Süreci takipteyim, merak ettiğim bir konu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bide tersi işlem nasıl yapılıyor. yani aracı çektirme işlemi :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ne olacak plaka ? Yolda ceza kesilirse ? ;)

Yeni araç mantığı ile YK harflerini kullanarak muayene yapılması gerekir diye düşünüyorum. Ya da Mustafa nın dediği gibi çekici ile gidecek.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Ne olacak plaka ? Yolda ceza kesilirse ? ;)

Yeni araç mantığı ile YK harflerini kullanarak muayene yapılması gerekir diye düşünüyorum. Ya da Mustafa nın dediği gibi çekici ile gidecek.

Plakasız sorun olurmuş ya abi o bakımdan, bu sefer de plakasız diye trafikten men olan aracı tekrar men etmesinler :D  :crazy:

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

Eğer ihaleden aldıysan ve ilk muayene ise maliyeden mutlaka trafikten şu tarihte men edilmiştir yazısı al. 2008 ilk muayene 2011 olacak ya. 2011 den bu güne kadarki gecikmeyi sana iteliyorlar. alırsan iteleyemiyorlar. Ben bu sıkıntıyı yaamıştım. 40 kere gidip geleceğime ödedim gitti parayı.

kagıtların hepsi mevcut hocam

o plaka ile gidin mevzusu trafikten çekilen araç çekici üstünde gezer sadece. o yüzden bi nevi sahte plaka ile tüve gidinki çekici parası vermeyin. ama tüve girerken sökünki plakalar sahte olduğu belli olmasın :p

gidip gelmek sorun değil muayene istasyonu evime 2 km uzaklıkta sorun plaka olmayınca ağır kusur sayıyorlarmıs muayeneden kalıyormuş

eskidendi o :) şimdi karakoldan kağıt almadan çok iyi bir tanıdıgın yoksa yapmıyorlar

Yorum bağlantısı
Koray Yiğit

Tüv türk çekme belgeli aracın ilk muaynesi sırasında üstünde plaka olmasına ilgilenmiyor. Sadece geçerli trafik sigorta poliçesi, noterden satış evrakı, eksoz emisyonu, teknik yeterlilik ve randevu bilgilerine bakıyor 2016 aralık ayında çekme belgeli aracımı sorunsuz bir şekilde muayeneden plakasız olarak geçirmiştim.

İyi günler dilerim.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Trafikten çekilen bir aracın trafik sigortasının olmasının amacı nedir acaba :s

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Trafikten çekildiğinde mevcut olan sigortası devammı ediyordu acaba şu anki tarihe kadar

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Trafiğe girecek diye yeni bir poliçe kesilir. Yeni araç alırken de plakasız poliçe kesiliyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Trafiğe girecek diye yeni bir poliçe kesilir. Yeni araç alırken de plakasız poliçe kesiliyor.

İyi de, bunu muayene anında istemeleri saçma? ruhsat çıkarken istemeleri gerekir? Belki arabayı sadece muayene edip tekrardan satacağım?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İyi de, bunu muayene anında istemeleri saçma? ruhsat çıkarken istemeleri gerekir? Belki arabayı sadece muayene edip tekrardan satacağım?

Satış için muayene şartı var mı çekme belgeli aracın ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Satış için muayene şartı var mı çekme belgeli aracın ?

Çekme belgeliyi bilmiyorum ama normal durumlar için muayene şartı mevcut.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Çekme belgeliyi bilmiyorum ama normal durumlar için muayene şartı mevcut.

O kadar bürokrat boşa maaş almıyorlar konuyu kilitlemezler diye düşünüyorum.. ;) Çözüm mutlaka vardır mantıklı bir şekilde..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...