İçeriğe Yönlendir

Yaz Motorini Total

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman

Bildiğiniz üzere Nisan ayında, Fransız şirketi Total, Yerli sermaye Demirören grubunu tarafından Türkiye'de satın alındı.

Şu sıralar TV'lerde "Yaz Motorini" olarak lanse edilen bir reklam yapılıyor ama herhangi bir bilgilendirici içerik yok. Nedir tam olarak bilgisi olan var mı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

reklam iyidir malı sattırır deniz motorunda tekleten total ve opet mesela. tek silindir reklam dinlemio :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaz ve kış yakıtı farklıdır.

Her istasyonda böyledir. Bence olanı duyurmuşlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yaz ve kış yakıtı farklıdır.

Her istasyonda böyledir. Bence olanı duyurmuşlar.

Bende ilk etapta o şekilde düşündüm Abi. Mevsime göre donma derecelerini ayarlayan katkılar konuluyor bu bir gerçek. Ama üstüne basa basa bunu lanse etmesi acaba farklı bir yakıt türümü diye düşündürdü. Hiç bir şekilde açıklayıcı bir bilgide yok.

Hepsinin bir reklam sloganı var. Örneğin ; Shell, daha iyi performans, Bp daha fazla km. gibi, bu biraz tuhaf geldi bana

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Yaz kış motorini her dağıtım şirketinde vardır; buharlaşma/yoğunlaşmanın mevsimsel etkisi nedeniyle uygulanır. Stok yönetimidir. Aytemiz optimum denedin mi, hala total diyorsun.

Bende ilk etapta o şekilde düşündüm Abi. Mevsime göre donma derecelerini ayarlayan katkılar konuluyor bu bir gerçek. Ama üstüne basa basa bunu lanse etmesi acaba farklı bir yakıt türümü diye düşündürdü. Hiç bir şekilde açıklayıcı bir bilgide yok.

Hepsinin bir reklam sloganı var. Örneğin ; Shell, daha iyi performans, Bp daha fazla km. gibi, bu biraz tuhaf geldi bana

Sana diyorum tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Demiroren Besiktastan uzak dursun ben de ondan [emoji2]

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yaz kış motorini her dağıtım şirketinde vardır; buharlaşma/yoğunlaşmanın mevsimsel etkisi nedeniyle uygulanır. Stok yönetimidir. Aytemiz optimum denedin mi, hala total diyorsun.

Sana diyorum

Ayhan abi, Total'de kullanmıyorum ben görünce bir araştırma yapayım dedim ama hiçbir bilgi yok. Genel forum sayfalarındada sadece passattürkiyede bununla alakalı birtek başlık var.

Ben TP kullanıyorum hala abi. K.köy Aytemiz'den bir kaç kez aldım ama çok kızdım. Normal euro dizel ile Optimum arasında 12 kuruş fark koyuyorlar indirim günlerinde. Bu kadar fark hiçbir istasyonda yok. Diğerlerinde 2 kuruş farkederken burada 12 kuruş fark var

Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

ben yıllardır shell kullanırım. performans olarak gerçekten çok iyiler ama çok çabuk yanıyor sanırım. bir süredir opet ten alıyorum. daha fazla km yapıyorum sanki opet ile. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Shellden totale geçince km farkını hissettim,

Aytemizin kendi işlettiği istasyon var her cumartesi indirim günü oluyor bikaç kez denedim ama full depo denemek lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

kışın donmayı önleyici madde döküyorlar diye tahmin ediyorum . yazın bu oranı azaltıp başka şeyler koyuyorlardır illaki  fark vardır..  reklam yapacak kadar neyin farkı var çözemedim 

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

kışın donmayı önleyici madde döküyorlar diye tahmin ediyorum . yazın bu oranı azaltıp başka şeyler koyuyorlardır illaki fark vardır.. reklam yapacak kadar neyin farkı var çözemedim

Adam şuan kendinden bahsettiriyo ama
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Motorin aynı fakat iklimsel şartlardaki değişiklik nedeniyle motorinin; akma, bulutlanma ve donma noktasını düşüren eser miktarda bir bileşen ilave ediliyor. Akaryakıtın filtreden geçişini de kolaylaştırıyor. En önemli parametre orada soğuk filtre tıkanma noktası değeri (CFPP)

Normalde rafineri çıkışı motorinin içindeki wax -15 / -20 derece arasında kristalleşmeye başlıyor ve aracın filtresinin tıkanmasına sebep oluyor. Ama dağıtım şirketleri CFPP katığı ile donma noktasını net -20 / -25'lere kadar çekebiliyor.

Sonuç olarak öyle reklamı yapılacak bir şey değil. Zaten bu kışın başında yapılan standart bir uygulama.

Yazın satılan motorininin içinde de CFPP katığı yok. Yani reklamını yapacak bir şey de yok :)

Bildiğiniz üzere Nisan ayında, Fransız şirketi Total, Yerli sermaye Demirören grubunu tarafından Türkiye'de satın alındı.
Şu sıralar TV'lerde "Yaz Motorini" olarak lanse edilen bir reklam yapılıyor ama herhangi bir bilgilendirici içerik yok. Nedir tam olarak bilgisi olan var mı ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Reklama değer bir durum yok bence de. İş olsun kafa karıştırsın yazın yazlık kışın kışlık mazot almalıyız fikrini benimsetmeye yönelik bir hareket. Kışın da kışlık mazot var diyecek. Böylece insanlar yaz kış bu markaya yönelecek. Oysa ki tüm istasyonlarda  durum aynı. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Ayhan abi, Total'de kullanmıyorum ben görünce bir araştırma yapayım dedim ama hiçbir bilgi yok. Genel forum sayfalarındada sadece passattürkiyede bununla alakalı birtek başlık var.

Ben TP kullanıyorum hala abi. K.köy Aytemiz'den bir kaç kez aldım ama çok kızdım. Normal euro dizel ile Optimum arasında 12 kuruş fark koyuyorlar indirim günlerinde. Bu kadar fark hiçbir istasyonda yok. Diğerlerinde 2 kuruş farkederken burada 12 kuruş fark var

Optimum'da indirim olmadığından fark oluşuyor normal fiyatlarda farkın 2 kr olduğunu sen de söylüyorsun.

Sultangazi istasyonuna da bir bak belki tanıdık bulursun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Optimum'da indirim olmadığından fark oluşuyor normal fiyatlarda farkın 2 kr olduğunu sen de söylüyorsun.

Bi tanıdık var mazot kaçırıyormuş :p

Aytemizden ben de memnunum. Geçen ay Bodrum'a giderken %8 indirim kartı ile 135 TL'ye fulledim. 710km sonunda çeyreğin az altına düşmüştü ışık yanmamıştı bile. Kuruş hesabı ile 15 kuruş yakmış. 4 kişi+bagaj +klima :good1:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bi tanıdık var mazot kaçırıyormuş :p

Aytemizden ben de memnunum. Geçen ay Bodrum'a giderken %8 indirim kartı ile 135 TL'ye fulledim. 710km sonunda çeyreğin az altına düşmüştü ışık yanmamıştı bile. Kuruş hesabı ile 15 kuruş yakmış. 4 kişi+bagaj +klima :good1:

%8 indirim nerden geliyor?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Abi demek istediğim şu indirim yapan istasyonlardada 2kr farkediyor bu rakam sadece Aytemizde, 12kr. Örnek Alibeyköy TP hergün indirimde 3.60 eurodizel, 3.62 extra dizel.

5 kişi full klima bagaj 18kr abi menzili muthiş

He senin hatırın için 3-4 kez bilmeme rağmen Aytemizdende depo fulledim :)

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Abi demek istediğim şu indirim yapan istasyonlardada 2kr farkediyor bu rakam sadece Aytemizde, 12kr. Örnek Alibeyköy TP hergün indirimde 3.60 eurodizel, 3.62 extra dizel.

5 kişi full klima bagaj 18kr abi menzili muthiş

He senin hatırın için 3-4 kez bilmeme rağmen Aytemizdende depo fulledim :)

şuanda listede optimum 3,75 normal 3,73 TL. 12 kr fark olamaz.

http://www.aytemiz.com.tr/

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

şuanda listede optimum 3,75 normal 3,73 TL. 12 kr fark olamaz.

http://www.aytemiz.com.tr/

Abi indirim yaptıklarında oluyor zaten. Normal zamanda 2kr fark varken indirim yaptığında neden 12kr fark koyuyor. Benim aklım onu almıyor.
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

aytemiz bizim buralarda yok başımız kel mi

Okmeydanı, Şişli ve Kağıthane'de var. diğerleri geliyor.

Abi indirim yaptıklarında oluyor zaten. Normal zamanda 2kr fark varken indirim yaptığında neden 12kr fark koyuyor. Benim aklım onu almıyor.

İlteber optimum'da indirim ya olmuyordur ya da aynı oranda değildir. Bu sebeple normal motorin ile arasında fark oluşuyor. İndirimlere optimumu dahil etmeyi değerlendirmeliyiz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...