İçeriğe Yönlendir

Focus III - 3,5 Mikron Kalınlığı Şaka Gibi Büyük Sorun

Okan Kurtulan
Çözüme git Hamit Akkuş tarafından,

Recommended Posts

Emre Öğüt

fabrikasyon olduktan sonra mikron 300 olsa ne farkeder 500 olsa ne farkeder ben olsam aracıma binmeye devam ederdim, ayrıca yukarıdada denildiği gibi komputest var komputest var Ankarada bir kompitest sadece 1 değişen olan aracıma kaput-bagaj kaputu-kapılar değişti demişti şerefsizmi yok piyasada

Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan

güzel ülkemin boya takıntılı güzel insanları  :D  meselenin fabrikasyon boya kalınlığı takıntısana kadar ilerlediğine de şimdi şahit oluyorum. ne diyeyim garip..  :unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mikron bir ölçü birimi . mt. gibi . boya ince olduğu için mikronla ölçülür.

sonradan boyanmış ayıplı oluyor ya malum. mikron yüksek olunca piyasa algısı kitleniyor.. sebebini bilmeden ...

her markada boya aşamasında 2 defa boyanabilir , mesela çizik yüzünden kasa çöpe atılmaz.

teknik olarak fabrika boyası sonrası boya yapılmış ise boyalıdır denir. fabrikada atılmış ince boya yerine kalını tecih ederim. pastla cilala durmadan parlar hem...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Vazgeçen alıcı çok büyük fırsatı kaçırmış, yazık. Canınızı sıkmaya deymez.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

mikron bir ölçü birimi . mt. gibi . boya ince olduğu için mikronla ölçülür.

sonradan boyanmış ayıplı oluyor ya malum. mikron yüksek olunca piyasa algısı kitleniyor.. sebebini bilmeden ...

her markada boya aşamasında 2 defa boyanabilir , mesela çizik yüzünden kasa çöpe atılmaz.

teknik olarak fabrika boyası sonrası boya yapılmış ise boyalıdır denir. fabrikada atılmış ince boya yerine kalını tecih ederim. pastla cilala durmadan parlar hem...

Ayakkabılarımızı da boyamayalım bence , orjinal değil  derler. Vatandaş da haklı, ayıplı,kazalı  araçları, allayıp  boyayıp  değerinden fazlaya kaktıran o kadar olay var ki.Boya eşittir Kaza ya da üçkağıt var algısı, topluma yerleşti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Hamit Akkuş

2004 model vectra aracımı satarken aynı durumu yaşamıştım.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Bilindik bir durum benim aracım ay tozu gri ve bu renklerde böyle. Bilakis herkese sorun ford'un boya mikron kalınlığı çoğu araca göre kalındır. Boşa sinir stres yapmışsınız. Ben bile alırdım. Hem komple boyalı olsa kaç yazar. Parça değişmemiş, oynama olmamış, motor sapasağlam burun büken beyfendinin kısmeti değilmiş. Yeni sahibi mutludur şimdi. Benden demesi[emoji1][emoji1][emoji1][emoji56]

Yorum bağlantısı

Satılık aracınız varsa, al-satçı veya galerici müşterileri tanıyabilmek için çok iyi bir yöntemdir boya olayı. İlk soru; "aracın nereleri boyalı"dır. Bu işin ticaretini yapanlar doğal olarak müşteri taleplerine göre tavır alıyor. Müşteri boyasız araca 5 fazla veririm derse, galerici de boyasız aracım var diye 5 fazla istiyor. Madem kural böyle kondu o zaman hilesini de bulalım. Lokal boya ilk adım, çizik-temizlik boyası ikincisi, renk tutsun diye boyandı ile nirvanaya ulaşıyoruz.

Arz-talep meselesi yani. ;)

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

2011 model 2.5 kasa focus aracım için benzer durum yaşamıştım. Bütün parçalar 150-160 mikron, sol ön çamurluk 230 mikron çıkıyordu. Kızgınlıkla soluğu aracı sıfır aldığım bayide almıştım. Orada da ölçümler yapıldı. Aracın sol ön çamurluğunun fabrikada 2 kat boyandığı. Fabrikasyon orjinal boyasının üzerinde olduğu söylendi. Bu durumu anlatan yazılı bir kağıt vermelerini istediğimde veremeyeceklerini söylediler. Bende bilgi veren personelin telefon bilgilerini aldım.

Aracım için başka bir alıcı geldi. Durumu anlattım ve ilgili personelle telefonda görüştürdüm, ardından gittiğimiz expretiz firması da alıcıya aynı bilgiyi verdi. Alıcı gönül rahatlığı ile arabayı aldı gitti.

Bu durum aracı sıfır alınırken söylenmeliydi. Burada kabahatlinin bayi olduğunu düşünüyorum. Bu durum için canınızı sıkmamaya çalışın. Boya kalınlık takıntısı olmayan bir alıcı kesinlikle çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Okan Kurtulan

Altı üstü 1 ton demir, bence de değmezdi olay çıkarmaya...

İlk kez böyle birşeye şahit oluyorum, Forumu 24 saat ve hergün online olarak kullanıyor ve takip ediyorum. Yaklaşık 20 bin kişisi olan bu forumda dahi bu sebeple aracı yakacak kadar kızan birine rastlamadım.

Allah herşeyin hayırlısını versin alıcının da satıcının da.

Yıllarca emek verip arac aldığınızda ve bu aracın standartının üzerinde aksi durumla karşılaşıp piyasada araştırma yaptığınızda ayıplı mal olarak geçen bir araç sahibi olsaydınız beni biraz daha anlayabilirdiniz diye düşünüyorum.

2004 model vectra aracımı satarken aynı durumu yaşamıştım.

Beni sizin daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum..

Bu arada aracımı sattım geçen hafta otokoç kendi sattı istediğim fiyata da gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
(düzenlendi)

Yıllarca emek verip arac aldığınızda ve bu aracın standartının üzerinde aksi durumla karşılaşıp piyasada araştırma yaptığınızda ayıplı mal olarak geçen bir araç sahibi olsaydınız beni biraz daha anlayabilirdiniz diye düşünüyorum.

Bu şekilde olması ayıplı mal mı olduğu anlamına geliyor, yani şimdi aracı alan kişi ayıplı bir mal mı almış oluyor? Vay haline o zaman o adamın vay ki ne vay..

Hamit kardeşim sende vectra ne zaman vardı? Otomatik miydi, ne zaman sattın?

tarihinde Kemal Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Gereksiz bir kuruntu...

Füme renkli 3 tane Ford arabam kalın micron boyalıydı, hiç sorun yaşamadım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

bazen kısmet insanların ayağına gelir ama teper. adamın kısmetinde değilmiş .basireti bağlanmış ve kısmetini tepmiş. depodan bir kısım yakıtta sizin bu işiniz için kısmet edilmiş.3 tarafada hayırlı uğurlu olsun.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Bu tip cihaz kullanlar  acaba metroloji enstütüsünden süreli kalibrasyon belgesi alınması gerektiğini biliyorlarmı. Pazarcının kullandığı aletler bile periyodik olarak kontrol edilir. Yoksa her türlü sıkıntıya sebep bu mikrometre cihazı olabilir.

Yorum bağlantısı
Okan Kurtulan

bayi satarken söylüyor ve indirimli veriyor normalde

Maalesef bize böyle bir bildirim yapılmamıştı.

Ama sonuç olarak aracımı istediğim fiyata ve istediğim zamanlamada söke söke sattırıp parasını aldım.

Gereksiz bir kuruntu...

Füme renkli 3 tane Ford arabam kalın micron boyalıydı, hiç sorun yaşamadım :)

Sana göre gereksiz.

Bu tip araçların piyasa ederinden düşüğe satıldığını biliyor muydun :)

Yorum bağlantısı

Bu kadar abartacak bir şey olmadığını düşünüyorum kaçtane forum üyesi araçlarının hakeza aynı şekilde alınıp satıldığını belirtiyor bir problem olmamış şu an'a kadar aman mikron yüzünden aracı piyasa değerinden aşşağı verdim diyende olmamış. Bence durumu ziyadesiyle abartmışsınız belki zarar etmekten korktunuz fevri davranmışsınız

Herşeye rağmen bayii kabullenip satmış

Gerek doğru gerek yanlış size yardımcı olan bayiiye istediğim fiyata söke söke sattırdım cümlesini yanlış buluyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Ford da çok yaşanan bir durum. Bence büyütülecek bir durum değil. Netice de araç orijinal.  

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Punto aracımı 4-5 ay önce satarken aynı sorunla karşılaştım. O çok güvendiğiniz, orijinal boyasız diye bildiğiniz ve satış esnafında övdüğünüz aracınız alıcının yüzündeki eşkimeye sebep olduğunda, hele ki ordan gelecek paraya gerçekten ihtiyaç varsa, tam bir hayal kırıklığı oluyor. Öfkeyle karışık panik çünkü mesajlarda yazıldığı gibi 11 yaşındaki çocuğun ağzına düşmüş, hastalık bu. Arabamın heryeri 240-250 çıkıyordu. Fiat'a gittik, abi bunu ben ustayım diyen adam anlar, bekle dedi. Fiat'tan orjinal eksper raporu aldık, araç orijinal boyasızdır diye. Bu şekilde kolayca sattık. Çok takılmayın yine de böyle şeylere. Satılmayacak mal yoktur. Satacak balın olsun, sineği Bağdat'tan gelir.  :flowers:

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bana kalirsa tepkiniz gayet doğal çünkü alırken bundan size bahsedilmemiş, hal böyle olunca da 98 model arabada boya arayan milletin bu model araba icin nasil tepki vereceği ortada. İyiki olayın peşini bırakmamışsıniz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Millet olarak hiç biseyde ayarimiz yok zaten. Burda sözüm size değil almaktan vazgeçen çok bilmiş kişiye. Arabanın boyası fabrikasyon olduktan sonra 150 mikron olsa ne olur 250 mikron olsa ne olur. Zaten bu işlerle uğraşıp da fordun boyasinin kalın olduğunu bilmeyen adam acemidir daha. Ben bile ilk arabamı satarken fordun boyasinin kalın olduğunu öğrendim. Çok bilip sadece boya kalın diye arabaya hasarlı muamelesi yapan adam bir zahmet kaybolup gitsin.

Kaldı ki değişen olmadıktan sonra, işçiliği de güzel olduktan sonra, abartı olmadığı sürece boya olması çok ta dert olmamalı.

Bu saçma ve gereksiz takıntılar kıymetli galerilerimizin millete bıraktığı miras.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

algı kalıbında boya olunca.. mikron ölçümüne bakar.

farikasyoın mu sonradan kaza mı ona bakmaz. çamurlukta ki boyaya bakar da.. enjektörden zaten anlamaz. o anlamadığı enkejtör 6000 Tl lere kadar masraf riski taşır

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Artık kendimce bir karar aldım. Badana boya kusurları ile ilgili hiç bir mesaja cevap vermeyeceğim.... :angry:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

algı kalıbında boya olunca.. mikron ölçümüne bakar.

farikasyoın mu sonradan kaza mı ona bakmaz. çamurlukta ki boyaya bakar da.. enjektörden zaten anlamaz. o anlamadığı enkejtör 6000 Tl lere kadar masraf riski taşır

15 yaşındaki dizel araçta yalancı kmye , boyaya bakmak,  6-7 binlik enjektörü sorgulamamak.   :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...