İçeriğe Yönlendir

Konut Kredileri Güncel Haberler

Kemal Mert

Recommended Posts

Kemal Mert

Merhabalar, Zıraat bankasından yapılan açıklamaya göre konut kredisi faiz oranları aşağı çekilmiştir.

Haberde kredilerin kısa vadede 0,82, orta vadede 0,90 ve daha uzun vadede 0,95 e çekildiği bilgisi yer almakta.

Banka ile görüştüm biraz önce. Şimdilik yeni kullanacaklar için geçerliymiş bu oranlar. Daha evvel kullananlar için herhangi bir haber gelmemiş genel müdürlüklerinden. 

Büyük olasılıkla haberin önümüzdeki günlerde geleceğini, yapılandırmaya açık olan kredi sahiplerinin faydalanabileceğini söyledi.

Şimdi hesap zamanı, Tüm kredi çeken ve çekecek olanlara hayırlı olmasını dilerim.

Yapılandırmaya açık olunca hesap nasıl oluyor.

Ben 3 ay önce çektim 210.000-tl (3. taksidi ödedim) toplam vade 120 ay

Toplamda 1,08 faiz oranı ile 375.000-tl borçlandım. Her ay 3.130-tl ödüyorum. Bunun hesabını nasıl yapacaz, 0,95'e düşmesi durumunda ne kadar karım olur?

Hesap bilgisi olan arkadaşlardan rica ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

sanırım tüm bankalarda düşüş olmuş. Bankacı bir arkadaşımız açıklama yaparsa çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

36 ayım daha vardı 0,93 ten. Yapılandırmaya değer mi acep. Bi görüşeyim bankayla.

Hiç sanmıyorum çok fazla bir düşüş olmaz, çünkü bankalar ilk ödemelerde faizi alıyorlar sona doğru olan ödemeler genelde ana para olduğu için. Tabi ki yinede hesaplatmakta fayda var derim....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hiç sanmıyorum çok fazla bir düşüş olmaz, çünkü bankalar ilk ödemelerde faizi alıyorlar sona doğru olan ödemeler genelde ana para olduğu için. Tabi ki yinede hesaplatmakta fayda var derim....

Ben de öyle zannediyorum. Kısa vade kategorisine girip 0,80 'den ne kârım olur bilemedim. Zaten faiz alacağını aldı banka dediğiniz gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şuanda tüm bankalarda bir düşüş yok.. Ancak ilerleyen günlerde mutlaka olacaktır.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Ziraat Bankasi Adana Atatürk bulvarı şubesi ile görüştüm. Haber gelmiş ve şu an kullanacak kişilerin faydalanacağı bilgisi gelmiş genel müdürlüklerinden.

Yorum bağlantısı

bireysel krediler hala çok yüksek, Merkez Bankası kaç seferdir faiz indiriyor ama bu bankalardaki kredi faizlerine etki etmiyor tabi bununda kendilerine göre açıklamaları varda insan biraz faiz indirimi görmek istiyor yinede

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

beklenen bir şey.  çekecekler varsa acele etmesin :D kampanyalar bi tam başlasın bakalım .

Yorum bağlantısı

beklenen bir şey.  çekecekler varsa acele etmesin :D kampanyalar bi tam başlasın bakalım .

yıl sonu bireysel kredilerde bir avantaj olabilir mi Mustafa?  :)

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Yapılandırma faiz oranı tabela faiz oranından farklı oluyor..örneğin 120 ayda 0.95 olursa yapılandırırken faiz oranı atıyorum 0.98 gibi oluyor..

Herkese hayırlı ve faydalı olur inşallah

Mevduata yok turuncu hesap yok internet hesabı diyerek %12 den faiz veriyorken sonrada bu paraya zorunlu karşılık ayırıp işletme giderlerini hesaba kattığımızda ortaya çıkan faiz oranı belli zaten.. bence faiz oranı düşmez fakat vade artabilir..48-60 ay gibi..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bireyselde  değilim ben ama seçimden beri hep düşecek beklentisi var, ama  ülkenin iki yakası bi araya gelmediği için bi türlü eski seviyelere inmedi.  ara ara düşüyor. 1.43 den . 1.27 lere felan indiydi  son duruma bakmak lazım.

Yorum bağlantısı

Mevduata yok turuncu hesap yok internet hesabı diyerek %12 den faiz veriyorken sonrada bu paraya zorunlu karşılık ayırıp işletme giderlerini hesaba kattığımızda ortaya çıkan faiz oranı belli zaten.. bence faiz oranı düşmez fakat vade artabilir..48-60 ay gibi..

zorunlu karşılık oranı faizide dün merkez bankası tarafından 50 baz puan düşürüldü bir rahatlama yaratabilir diye düşünüyorum

bireyselde  değilim ben ama seçimden beri hep düşecek beklentisi var, ama  ülkenin iki yakası bi araya gelmediği için bi türlü eski seviyelere inmedi.  ara ara düşüyor. 1.43 den . 1.27 lere felan indiydi  son duruma bakmak lazım.

inşallah Mustafa bakalım hayırlısı.

Yorum bağlantısı

yapsınlar şu bireysel kredileri 5 yıl piyasalar canlanır. 

ödemeyenler olursa biz işimizin başındayız sıkıntı yok :D  :biggrin:  :D

Yorum bağlantısı

ödemeyenler olursa biz işimizin başındayız sıkıntı yok :D  :biggrin:  :D

5 sene bireysel kredimi ödenir Ali adamın ömrünü tüketir  valla ben 3 sene için bile nasıl ödeyecem diyorum  :)  :)

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Sorun sadece zorunlu karşılık değil ki...risk yönetimi..konut kredisinde teminatta konut var ve takibe gitme olasılığı daha düşük..ama bireysel krediler Allahlık..hiç zorunlu karşılık ayırmasan hiç de işletme giderin olmasa aylık paranın maliyeti %1.bizim kredi faizinin düşmesi için önce tasarruf yapabilen bir millet olmamız gerekiyor..Böylelikle hem mevduat hem kredi faizi düşebilir..yoksa risk primlerinide eklediğimizde durum belli zaten..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sorun sadece zorunlu karşılık değil ki...risk yönetimi..konut kredisinde teminatta konut var ve takibe gitme olasılığı daha düşük..ama bireysel krediler Allahlık..hiç zorunlu karşılık ayırmasan hiç de işletme giderin olmasa aylık paranın maliyeti %1.bizim kredi faizinin düşmesi için önce tasarruf yapabilen bir millet olmamız gerekiyor..Böylelikle hem mevduat hem kredi faizi düşebilir..yoksa risk primlerinide eklediğimizde durum belli zaten..

SMS le bir mesajla önüne gelene 15000 lira kredin hesabında derlerse millete daha çok sıkıntı yaşar bankalar 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

ödemeyenler olursa biz işimizin başındayız sıkıntı yok :D:biggrin::D

Ali şu an tek çözüm o zaten..bekliyorum bireysel kredilerde vadenin uzamasını..

SMS le bir mesajla önüne gelene 15000 lira kredin hesabında derlerse millete daha çok sıkıntı yaşar bankalar

Allah herkese akıl fikir vermiş..sadece bankalar değilki herkes bir şekilde malını pazarlamaya çalışıyor...şimdi çok kelepir diye yarı fiyatına Lamborghini alırsanız ikigün sonra ödeyemiyorum diye ağlarsınız..

Herkes kendi bütçesini kendisi yapmalı..her önünüze konulan kolay ödeme seçenekli malı alırsanız ..kendi düşen ağlamaz olur bence..

Millet olarak her işin inceliğine kafamız basıyorda şu kredi işine nasıl basmıyor bir türlü anlamıyorum..ticaretle uğraşmıyorsanız aylık gelen belli giden belli..bakkal hesabı gerisi :)

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Hesap yapabilecek babayiğit yok mu :blush:

Ben 3 ay önce çektim 210.000-tl (3. taksidi ödedim) toplam vade 120 ay

Toplamda 1,08 faiz oranı ile 375.000-tl borçlandım. Her ay 3.130-tl ödüyorum. Bunun hesabını nasıl yapacaz, 0,95'e düşmesi durumunda ne kadar karım olur?

Yorum bağlantısı

Ali şu an tek çözüm o zaten..bekliyorum bireysel kredilerde vadenin uzamasını..

Allah herkese akıl fikir vermiş..sadece bankalar değilki herkes bir şekilde malını pazarlamaya çalışıyor...şimdi çok kelepir diye yarı fiyatına Lamborghini alırsanız ikigün sonra ödeyemiyorum diye ağlarsınız..

Herkes kendi bütçesini kendisi yapmalı..her önünüze konulan kolay ödeme seçenekli malı alırsanız ..kendi düşen ağlamaz olur bence..

Millet olarak her işin inceliğine kafamız basıyorda şu kredi işine nasıl basmıyor bir türlü anlamıyorum..ticaretle uğraşıyorsanız aylık gelen belli giden belli..bakkal hesabı gerisi :)

Bende size tersten sorayım galericisiniz bir tane lamborgininiz var, o arabayı alacak gücü ve ödeyecek gücü besbelli olmayan biri parasını daha sonra parça parça öderim bu arabayı bana sat dediği zaman satar mısınız? Kredi vermek bu kadar kolay olmamalı, bir zamanlar kaldırıma tezgah kurup kredi kartı dağıtırdı bankalar, önüne gelene patır patır kredi verip, her isteyene kredi kartı çıkartıp sonrada bunlar ödenmiyor maliyetlerimizde düşmüyor demek bana pek mantıklı gelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Hesap yapabilecek babayiğit yok mu :blush:

1.08 den 3.130,57 x 120

0.95 den 2.940,50 x120 =352.860

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

5 sene bireysel kredimi ödenir Ali adamın ömrünü tüketir  valla ben 3 sene için bile nasıl ödeyecem diyorum  :)  :)

Doğuş abi sen 5 sene çek leonu al. 3 sene bin leona sonra zaten leonun piyasası 3. senede minimum 10 15 bin yükselmiş olur ödediğin faizi değer farkı kapatır sonra arabayı satıp krediyi toplu kapatırsın yada yeni araba alırken kredi çekmessin  mesela bir çözüm. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Doğuş abi sen 5 sene çek leonu al. 3 sene bin leona sonra zaten leonun piyasası 3. senede minimum 10 15 bin yükselmiş olur ödediğin faizi değer farkı kapatır sonra arabayı satıp krediyi toplu kapatırsın yada yeni araba alırken kredi çekmessin  mesela bir çözüm. :D

bak bu da güzel taktikmiş Ali, bireysel 5 seneye çıkarsa tabi işler bu plan yoksa nanay  :D

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Bende size tersten sorayım galericisiniz bir tane lamborgininiz var, o arabayı alacak gücü ve ödeyecek gücü besbelli olmayan biri parasını daha sonra parça parça öderim bu arabayı bana sat dediği zaman satar mısınız? Kredi vermek bu kadar kolay olmamalı, bir zamanlar kaldırıma tezgah kurup kredi kartı dağıtırdı bankalar, önüne gelene patır patır kredi verip, her isteyene kredi kartı çıkartıp sonrada bunlar ödenmiyor maliyetlerimizde düşmüyor demek bana pek mantıklı gelmiyor.

Şöyle düşünün ortaokul mezunu galerici bunu hesap edebiliyorken milyarca liralık büyüklüğü yöneten banka kusura bakmayında hayli hayli düşünür..kredi hiçbir zaman önüne gelene verilmedi verilemez..Sermaye yeterlilik rasyosu var..BDDK sürekli takipte..o işler sokaktan görüldüğü gibi değil..Türkiye de bankacılık sistemi oldukça gelişmiş ve kredi modülleri oldukça iyi..

Kredi veriliyorken müşterinin o an için o krediyi ödeyecek gücü vardır..Fakat zamanla farklı nedenlerle ödeme gücü bozulur..takdir edersiniz ki ödeme gücünün kimde bozulup kimde bozulmayacağını kestirmek çok kolay değil..

Sonuç olarak o iş öyle dışarıdan görüldüğü gibi değil..Türkiyede de takip oranı zaten çok çok yüksek değil..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...