İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Bes Hakkında Tartışma Ve Bilgi Paylaşımı Platformu

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Değerli arkadaşlar merhaba;

Bildiğiniz üzere devlet tasarruf tedbirleri doğrultusunda 45 yaş altı çalışanlar için BES sistemini zorunlu hale getirdi. Uygulamanın detayları şurada var. İlk 2 ay kaldıktan sonra da çıkış yapılabiliyor. Amacım siyasi tartışmalardan ziyade özellikle BES konusunda deneyimli olan bankacı abilerimizden, arkadaşlarımızdan bilgi alabilmek.

İlk etapta benim aklıma gelen sorular şunlar

- BES sistemine yatırdığımız para enflasyon vs sebeplerden ötürü 10 sene sonra çer-çöp olur mu? Değerini korur mu?

- Devletin verdiği 1000tl + %25 destek sizce cezbedici mi? Yeterli mi?

- Bu paranın yatırılacağı, değerlendirileceği fonları kim seçecek. Bu işi özel sektörde bankalar yapıyordu.

- Karı - koca devlet memuru olan kişiler için siz bu sistemi önerir misiniz? Mesela ben eşimle 10 sene sonra sistemdeki paramı çeksem çocuğumu özel üniversite okutabilir miyim?

Sizlerin de konuya değişik açılardan katılımınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Benim de çok merak ettiğim bir konu.. 

tarihinde Tolgahan Saglam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bildiğiniz üzere devlet tasarruf tedbirleri doğrultusunda 45 yaş altı çalışanlar için BES sistemini zorunlu hale getirdi. Uygulamanın detayları şurada var. İlk 2 ay kaldıktan sonra da çıkış yapılabiliyor. Amacım siyasi tartışmalardan ziyade özellikle BES konusunda deneyimli olan bankacı abilerimizden, arkadaşlarımızdan bilgi alabilmek.

İlk etapta benim aklıma gelen sorular şunlar

1- BES sistemine yatırdığımız para enflasyon vs sebeplerden ötürü 10 sene sonra çer-çöp olur mu? Değerini korur mu?

2- Devletin verdiği 1000tl + %25 destek sizce cezbedici mi? Yeterli mi?

3- Bu paranın yatırılacağı, değerlendirileceği fonları kim seçecek. Bu işi özel sektörde bankalar yapıyordu.

4- Karı - koca devlet memuru olan kişiler için siz bu sistemi önerir misiniz? Mesela ben eşimle 10 sene sonra sistemdeki paramı çeksem çocuğumu özel üniversite okutabilir miyim?

Sizlerin de konuya değişik açılardan katılımınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

1-eflasyona yenilmez zaten her sene eflasyon oranında  zam geliyor. yani geçen sene 100 tl ödeyen zaten bu yık 110 tl ödüyor.

2- net %25 kar yok aslında o iş biraz karışık

3- sizinde değerlerndirmede söz hakkınız var. kimisi altına kimisi dövize kimisi fona borsaya yatırıyor diye biliyorum.

4- söz de sistem 10 yıl kalana hiç kesinti yapmıyor artı devlet katkısını veriyor.  yuvarlak hesap 100 lira ile bu sisteme girseniz 10 yıl sonra reel değeri 12 bin tl olacak bi mevduatınız olmalı. yani 100 lira aylık ödemeye anca çocuğunuz  şimdiki para ile  6 aylık harcını öder özel üniversitenin, derseniz aylık 500 lira ayrıcam belki o zaman olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

bankacı değilim ama.

bes lerden emekli olabilmek için 56 yaş ve en az 10 yıl prim ödemiş olman gerekiyor.

10 yıl sonra anapara + anapara faizi + teşviğin %60 ını alabilirsin.

1986 doğumlu isen 10 yıl ve üstü de prim yatırmışsan 2042 de emekli olabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

4- söz de sistem 10 yıl kalana hiç kesinti yapmıyor artı devlet katkısını veriyor.  yuvarlak hesap 100 lira ile bu sisteme girseniz 10 yıl sonra reel değeri 12 bin tl olacak bi mevduatınız olmalı. yani 100 lira aylık ödemeye anca çocuğunuz  şimdiki para ile  6 aylık harcını öder özel üniversitenin, derseniz aylık 500 lira ayrıcam belki o zaman olur

10 yıl sonra 12 binden daha fazla olması gerekmez mi? Devlet desteği + enflasyon farkları + 1000 tl

bankacı değilim ama.

bes lerden emekli olabilmek için 56 yaş ve en az 10 yıl prim ödemiş olman gerekiyor.

10 yıl sonra anapara + anapara faizi + teşviğin %60 ını alabilirsin.

1986 doğumlu isen 10 yıl ve üstü de prim yatırmışsan 2042 de emekli olabilirsin.

Faiz konusunda hassasiyeti olanlar için işin o boyutu nedir acaba? Bu konuyu hatırlattığınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

10 yıl sonra 12 binden daha fazla olması gerekmez mi? Devlet desteği + enflasyon farkları + 1000 tl

Faiz konusunda hassasiyeti olanlar için işin o boyutu nedir acaba? Bu konuyu hatırlattığınız için teşekkürler.

bu güne kıyasla reel değeri yada bu günün alım gücü ile  10 yıl sonraki  değeri manasında

faiz konusuna gelince  faizsiz bankacılık yada faize bulaşmadan bankacılık zor.

ama besin mantığında %25 devlet katkısı diye geçiyor :D devlet faizi diye değil.  o tarafta hükmü nedir bilemeyiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Vakıf Emeklilikte kayıt olurken soruyorlar. Faizli mi faizsiz mi istiyorsunuz diye.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Birileri senin yerine paranı alıyor sonra veriyor. Aldıklarından fazlasını vermemek şartıyla tabiki. Alanların masraflarını sen karşılıyorsun onlarda bu işi yapıyorlar. Neden emeklilik deniyor onu anlamış değilim. :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık

100 liranın emekliliğe hak kazanıldığında 145 lira şeklinde ödeneceğine dair bir açıklma okudum bugün..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bu arada bu işin zorunlu olması saçma, devlet açıkça bana borç ver demiyor da gel seni emekli yapacam bana para verirsen diyor :p  e hani zaten bizim maaşlardan emeklilik için kesinti yapıyorlardı. ikincisine ne gerek var.  deseki bana borç ver bende sana aylık borç ver 10 sene sonra ödeyeyecem anlarım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

bu arada bu işin zorunlu olması saçma, devlet açıkça bana borç ver demiyor da gel seni emekli yapacam bana para verirsen diyor :p  e hani zaten bizim maaşlardan emeklilik için kesinti yapıyorlardı. ikincisine ne gerek var.  deseki bana borç ver bende sana aylık borç ver 10 sene sonra ödeyeyecem anlarım.

2 ay zorunlu olacakmış, 2 ayın sonunda %90 ı sistemden çıkar zaten haklı olarak.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

100 liranın emekliliğe hak kazanıldığında 145 lira şeklinde ödeneceğine dair bir açıklma okudum bugün..

mesela diyelim 145 liraya ben bugün 145 tane ekmek alabiliyorum. 10 sene sonra aynı nominal değeri olacak mı? 145 tane ekmek alabilecek mi. Veya bu oranda 145 tl miktarı artar mı acaba? Eğer öyle olmazsa bu para çok komik kalır ilerde.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

2 ay zorunlu olacakmış, 2 ayın sonunda %90 ı sistemden çıkar zaten haklı olarak.

%90 içerisindeyim, hiç merak etmiyorum :)

O parası bu parası deyip maaşı kuşa çeviriyorlar zaten. uzak kalsın.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

%90 içerisindeyim, hiç merak etmiyorum :)

O parası bu parası deyip maaşı kuşa çeviriyorlar zaten. uzak kalsın.

Kesinlikle  

Yorum bağlantısı

2 ay sonra çıkılabilecekse neden zorunlu anlamış değilim.

Birde neden zorunlu onu hiç anlamış değilim.

Anlaşılan uğraştıracaklar kayıt için çıkmak için bir sürü tantana evrak ordan buraya git le...

hayırlısı bakalım...

2 ay içinde çıkacaklardan biride benim galiba %90 içerisindeyim...

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

benimde içinde kalmak istemediğim sistem ne gerek var zaten sgk primlerimiz ödeniyor ..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vbes teki devlet katkı apyı çok güzel bir uygulama sadece bitimde o birikimlerin getiri oranı henüz belirsiz. biraz kırpılacak olsa da iyi

bes teki fon yönetimlerini sigorta şirketleri yapıyor. Türlü enstrumanlar var ve içerikleri spk kuralları ile belirli olsa da.. geçen sene 4 ay uğraştım ancak şikayetime muhatap resmi kurum bulamadım.. fon içeriklerini çok iyi incelemeli her sigorta firması kendi isimlerini icat etmiş fonlar için. karşılaştırma yapması zor oluyor ve fon içeriğindeki % dağılımını iyi ce sorgulamalı.

Bendeki sorun: açıklanmayan bir %20 lik yatıreım vardı.. ve şirket acaip zarar etmişti o bölümde. Bunu neryee yatırdınzı sorusuna cevap vermediler. 10 yatırmış 2.5 tl si kayıptı

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

bu işin özeti şu galiba. bireysel emeklilik sistemi ileride zorunlu emeklilik sistemi olacak.devlet emeklilik sisteminden elini ayağını çekecek, ortadan kaldıracak.özel sektör aracılığı ile bu iş yürüyecek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu
(düzenlendi)

emeklilk fonunda da diğer fonlarda olduğu gibi riski sen seçiyorsun.

mesela benim paramın getirisi sabit olsun. repo da değerlendirin diyebilirsin.

kıymetli madenlerde değerlendirin diyebilirsin

dövize endeksli ödeme yapabilirsin.

senin alacağın riske göre düşük, orta ve yüksek riskli fonlarda değerlendirebilirsin. 

getirisi sabit olmayan fonlarda zarar da edebileceğin için dini açıdan da... :unsure2:  ( bir bilene sormak lazım )

tarihinde Ali Tatlısu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

100 tl yatırıyorsunuz. Devlette 25 tl veriyor. sadece enflasyon oranında getirisi olan bir yatrım aracı seçseniz dahi...

120 ay 100 tl:12.000 TL cebimden çıkacak bugunun parası ile

120 ay 125 tl: 15.000 TL alıcam bugunun parası ile...ayrıca devlet destekli olacağından yönetim gider kesintisi vs. cuzzi miktarlar olacaktır.

Velhasıl kelam mesela altına endeksli fon secerseniz her ay 1gr altın alsanız 120 ay sonunda elinizde 120 gr altın olmuş olur. 

Ama bireysel emeklilikden her ay altın alsanız 120 ay sonunda 150 gr altınınız olur.30 gr kardasınız yani.

Tek kötü tarafı emekli yaşını beklemesseniz kademeli olarak bu size gelen 30 gr altın kademeli olarak azalır....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...