İçeriğe Yönlendir

Orta Avrupa Turum (Viyana-Budapeşte-Prag-Bratislava-Dresden)

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Geçen hafta 10 günlük bir orta avrupa seyahati yaptım. Belki gitmek isteyenlere rehber oluşturabilir diye bazı gözlemlerimi ve çektiğim fotoğrafları aktarmak istiyorum.

Genelde 2. Dünya savaşında büyük yıkımlar görmüş ve sonrasında 18. 19. yüzyıllarda tekrardan inşaa edilmiş bir Avrupa var. Sarayları, kliseleri, katedralleri saat kuleleri, veba anıtları hep sonradan yapılmış. Her ne kadar dini yerlere zarar verilmedi deselerde ayakta kalan çok az klise var.

2 gün Avusturya Viyana

Para birimi : Euro

Dil : Avusturyalılar’ın anadilleri standart Almanca değildir. Alemannic’in kullanıldığı Vorarlberg hariç, Austro-Bavarian ailesinin yöresel lehçeleri kullanılır. Ama daha merkezlerde Almanca sık kullanıyor. İngilizce bilme oranı yüksek.

Coğrafya : Tuna nehrinin küçük kıyılarının olduğu ve debisinin en az olduğu ülke, Tam bir yeşillikler ülkesi, Ki dünya üzerinde Orman eğitimlerinin ve bilim dallarının merkezidir. Eğer ki bir ağaç kesilecekse, kökünden çıkarılıp başka yere naklediyor. Kesilen alanda 3-5 ağaç kalmış olarak görebilirsiniz. Onlarda karınca yolu olduğu için bırakırlar :)

Kültürleri : Vals dansının ve Klasik müziğin çıktığı yer öyleki Bethoven'ın doğduğu büyüdüğü ülke Baden Şehrindeki evinide gördük..

Yöresel Milanj adı verilen kahveleri var. Ben tattım bildiğimiz cappucino :) Trafikte tüm avrupada olduğu gibi yüksek cezaları var. Şehir içi 50km kesinlikle geçilmiyor. Yaya kaldırımında beklediğinizde karşıya geçmeyeceksiniz bile duruyorlar. Karşıya geçecekseniz eğer diğer kaldırıma ulaşmadan Kesinlikle hareket etmiyorlar.. Ben birkez korna sesi duymadım. Sakin bir ülke rutin bir hayatları var.

Viyana'dan kareler

d8b8f3127c6850bdf8628b521e0310df.jpg

229e2643cac3de6a4a0278d086918e58.jpg

3fb558aa8f1145e89596ed22feb52b3f.jpg

06787ffb7966119864d68fe7abb68e66.jpg

71f41071c7eedd373b93ef8ec82c9b13.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160814/

d8cacde79922f2779f8be042b3e9d5a1.jpg

Lüks araçlar oldukça var viyanada

eb96d90837c6ff291f4f73dbce02f96b.jpg

3 gün Çek Cumhuriyeti Prag

Öncelikle ismini Çekya olarak değiştirdiler..

Coğrafya : Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

Gene Tuna çıkıyor karşımıza bu kez daha geniş kıyıları ve debisinin biraz arttığı şehri enlemesine bölen bir şekilde tam merkezinden geçiyor.

Tam bir tarih başkenti, devasal büyüklükte mimari yapıları var. Astromik saat kulesinin olduğu meydan en ünlü meydanı hıncahınç dolu, 24 saat hayat var. Gece hayatının zirve yaptığı ülke. Müzik seslerinin durmadığı pub'ların kafelerin dolup taştığı bir şehir prag.

Para Birimi, Çek korunası

Şöyle ki kabaca hesap yaparsak bizim TL'den daha değersiz para birimleri var. Örneğin 200 kroon bizim 20₺ yapıyor 1 adet sıfır atacaksınız. 50€ bozdurdum, 2100 çek kronu aldım. Kredi kartı ile alışveriş yapmak daha mantıklı çünkü inanılmaz bozuk paraları var kağıt 100 kronda var metal kronda, kendileri bile hesap yapamıyorlar. Zaten genelde aptal bir millet çok soğuklar.

Bir esnaf çok soru sordunuz diye sizi kovabilir. Yada mağazadaki satış elemanı beğenmiyorsunuz diye sizi kovabilir. Taksi şöförleri bile hiçbiryeri bilmiyor. Heryere navigasyonla gidiyorlar. Harita okuyamıyorlar. Sabahları 07-09 saatleri arası inanılmaz çok trafikleri oluyor. Ama sağ şeridi boş bırakıyorlar okul servisleri için çocuklarının geç kalmasını istemiyorlar. Bu bir kural değil kendiliğinden gelişen bir adet.

Çekoslavakya zamanı slovakya ile birdiler. Sonra ayrıldılar. Tam bir skoda cenneti. Onlar şikoda der ama. Almanlara sattıkları için slovakyalılar çok kızmış bizi gene almanlara muhtaç ettiniz diye.

Prag, cesky krumlov, karlovy vary kareler

14b285a4964ad8a8a669ed774d88dc2a.jpg

d1e2e24db80fe6a851088320cccc8c21.jpg

cf204c9670029a05dad6c2b03892e4f9.jpg

7339ae7a86807d2365e1354c53c7bb53.jpg

449ed51ac6e1001ad5a600769976ecb8.jpg

34f42b3bbc174e1e1f97c8835f521ff4.jpg

21ecd87535427622381af1eb8fc9b950.jpg

6ee32c987494fc48e69a44dccf62cad4.jpg

Slovakya Bratislava :

Coğrafya : Viyana'nın 50 km kadar doğusunda bulunanıyor. Gene Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir hem Avusturya'ya hem de Macaristan'a sınırdır. Bir dip not ekleyeyim Dünyada bu şekilde iki devlete sınırı olan sadece iki tane başkent vardır.

Küçük şirin bir şehir. Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu avrupa kentidir. Emeğe göre maaş hesapları vardır. Ne kadar çok emek okadar çok para. Örneğin sıradan bir işci 2500€ maaş alıyor.

Dilleri Slovakça olarak geçiyor ama Çekce'ye çok yakın rahat anlaşabiliyorlar.

Macaristan ile sadece ufak bir köprü ayırıyor. Köprünün yarısı slovakya yarısı macaristan. Yan yana bayrakları var tam köprünün ortasında. Ayrıca dünyaca ünlü Fashion TV'nin yönetildiği ve merkezinin olduğu yer. Şanslıysanız Sokak defilerine denk gelebilme olasılığınız oldukça yüksek. Heykeller avrupanın yümünde var ama bratislava ufak bir şehir olmasına rağmen çokça heykele sahip bir şehir. Hlavne Meydanı haricinde şehrin en bilinen diğer meydanı ise Hviezdoslav Meydanı. Burası tam bir Kültür-Sanat ve Alışveriş Merkezi Hlavne Meydanı haricinde şehrin en bilinen diğer meydanı ise Hviezdoslav Meydanı. Burası tam bir Kültür Sanat ve Alışveriş Merkezi. Şehrin sıfır noktası var. Dünya şehirlerine olan uzaklıkları yazılmış ve tabiki İstanbul da var. 1543’te Osmanlı, Estergon’u fethedince kardinaller hep bratislavan kaçmış :)

0a79af256560df03fb307f3e06ed0f70.jpg

Para birimleri İse euro olduğundan çok fazla kafanız karışmıyor. Burada fazla resim çekemedim çünkü Macaristan'a geçerken yol üzeri 2 saat uğradım. Çokta farklı birşey yok tuna nehri üzerindeki köprüler kliseler saraylar

255e65010b5a835e5b64126141a62b59.jpg

Macaristan Budapeşte

Coğrafya : Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte olarak ayrıdırlar sonra birleşince Budapeşte ismini almıştır. Bizdende izlerin bulunduğu bana göre Orta avrupanın en güzel şehri. Tuna burada en fazla genişliğe ulaşıyor ve saydığım 7 adet köprüleri var buda ve peşteyi birbirine bağlayan akşam Tuna nehrinde gemi ile harika turlar düzenleniyor ve şehri daha iyi anlamınıza olanak sağlıyor. Giderseniz muhakkak yuna üzerinde bir tura katılın türkçe olarakta sunum yapıyorlar.

Bazı davranışları kültürleri bize benziyor. Sonuçta 150 yıl bize bağlı olarak kalmış bir ülke. Estergon kalesi ile, zigetvar'ı ile Kanuni Sultan Süleyman heykeli ile, estergondaki camii ile, Gül baba türbesi ile, Atatürk Caddesi ile Ünlü Türki Caddesi ile en sempati duyduğum şehirlerden biri oldu. Kalabalık bir şehir ve kendi nüfüsündan çok turist çeken biryer olması dikkat çekiyor.

Ceylan Çorbası içmeyi sakın unutmayın derim hayatımda yediğin en leziz çorbaydı.

Ayrıca yöresel kezzet Gulaş yemeğini yemeden macaristan'dan dönmeyin..

Buraya gidersenizde kredi kartı kullanın kendi para birimleri macar fronti olarak geçiyor uluslar arası dilde HUF olarak geçer. Euro olarak ödeme yaparsanız inanılmaz vergi alıyorlar sakın euro ile ödeme yapmayın. Paranızıda euro'ya çevirmeyin. Burada 3 gün geçirdim. Ve en çok fotoğrafımı burada çektim.

f73b1c391ca66939bc9e603c41e9d559.jpg

8f5798af72faf2204e902de3385c5b7e.jpg

cf7c015f19289b8a0203fea999bc2bb6.jpg

cae4a1009e8d254a9b1464984e76c6e3.jpg

f694fc17e0e34933cdbb7a428a1b6ba1.jpg

40ef7de50e3e34f4e6da174faa93e026.jpg

Almanya Dressden :

Çok bahsetmeye gerek yok. Almanya'dan herkesin muhakkak dilinide para biriminide coğrafyasınıda bildiğinden eminim.

Sadece dressden'den bahsedeyim biraz. Almanyanın en doğusunda, Başkent Berlin'e 180km uzaklıkta orta avrupaya en yakın sınırı olan opera ve bale binalarının dev sarayların ve bahçelerinin olduğu, Dressden kozmetik ve ilaç sanayinde avrupa'nın merkezi. Alışveriş için çok uygun biryer giyim gıda kozmetik alanında fiyatlar Türkiyeden bile ucuz. Orta avrupadan sonra burası adeta bu konuda cennet. Böyle bir tura katılacaksınız muhakkak alışverinizi buraya saklayın derim.

Martin Luther'in her zaman bahsedildiği kitaplarda geçen

Cenneti satıyorsunuz da, cehennemi neden satmıyorsunuz dediği

Satsak kim alır ki diye cevap aldığı

Ben alacağım, kaç para ise ödeyeceğim dediği

Para istemez, bedava veriyorum diye cevap aldığı

Yargıçların gülerek Luther'e cehennemin tapusunu verdiği

merakla bekleyen halka aldığı tapuyu gösterdiği

Artık cehennemin sahibi benim. İşte tapum. Ve şu andan itibaren Cehennemime hiç kimseyi almıyorum diye bağırdığı yerde dressden dir :) Meydanda dev bir heykeli var

2e017e46dd328d618fe7379aed52dfda.jpg

0e282deaffd039bcc548c431b0feb39e.jpg

a3fcfe8263cd162f8d05499e10b505fa.jpg

5951fbe8c395f21728a18a2593f176dc.jpg

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Harika bir gezi olmuş. Sanırım birçok kişinin takviminde olan bir gezi planı. Böyle bilgilendirmeleri seviyorum, çok yardımcı oluyor. Teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Diğer detayları öğrenmek isterim. Turla mı gittiniz nasıl vize aldınız ne kadara mal oldu abi :)

Tabi ki Mertcim.

Arkadaşlarımızla ortak karar alıp 27 kişi toplandık. Sonra gerek internetten gerek, tur şirketlerine gidip özel fiyat istedik. En uygun teklif sunan tur şirketi kişi başı 1550₺ fiyat verdi. Böylesine güzel rakamı bulunca kaçırmadık. Sonrasında tur şirketi vize için 110€ istedi. Ben kendim 40€ hallettim. Seyahat sigortasınıda 35₺ ye yaptırdım. Hepsi bu kadar.

Rehberimizde bayağı popüler olan Hıdır Şatana idi. Mükemmel bilgi ve deneyime sahip birisiydi. Gerek oteller gerek rehberimiz gerek Yurtdışında bizi karşılayan macar tur şirketi green travel 4/4 lüktü. Hiç problemsiz bir gezi oldu.

Harika bir gezi olmuş. Sanırım birçok kişinin takviminde olan bir gezi planı. Böyle bilgilendirmeleri seviyorum, çok yardımcı oluyor. Teşekkürler...

Evet aslında ekleyeceğim bir çok daha detay var ama insanlar okurken sıkılır diye küçültüp küçültüp yazdım.

Özellikle Budapeşte'de güzel giyinimli hoş bayanlar size yaklaşıp harika görünüyorsunuz. Bir kahve içebilirmiyiz derse oradan hemen uzaklaşın :) bizim buradaki telefonla dolandırıcılık yapanlardan beter :)

Gezi boyunca özellikle Prag, Budapeşte'de hırsızlık çok oluyor. Otellerde kesinlikle değerli eşya bırakmayın .

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Harika bir gezi olmus, darisi basimiza.

Sen çok gezdin müsaade et biraz [emoji3]
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Güzel bir gezi olmuş bilgiler ve resimler çok hoş ayağına klavyene sağlık Göksel :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Çok güzel gezi olmuş. Sayende bizde gezmiş kadar olduk. sağolasın.ehh darısı başımızı diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Sosyal medya adresımden guzel olan butun seyleri paylaşırım ve bunu yapmamktan hoşlanırım.

Bu sebeple size hakıkaten çok tesekkur ederım.Forumdaki bütün arkadaşların bütün paylaşımlarını dıkkatle izliyorum.Çok tesekkurler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Güzel paylaşım olmuş, ne yidin ne içtin onu de de bari bilelim, ayrıca bebek belik olmadan gez gezebildiğin kadar.  ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Kiliselerin neden yüksek olduğunu öğrendin mi ?

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Luther' i severim, akıllı adamdır. Gün gün takip ettim, iyi gezdiniz gerçekten de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Güzel bir gezi ve yazı olmuş. Teşekkürler paylaştığınız için. Eşimde macaristanda yaklaşık 4 ay kalmıştı, oraya hayran kendisi. Bizi çok seviyorlarmış ve aynı zamandada çok korkuyorlarmış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Kiliselerin neden yüksek olduğunu öğrendin mi ?

Abicim şapelleride var bizim mescid'ler gibi onlar ufak mesela şöyle ki

Şapel, Kilise, Katedral, Bazilika olarak geçiyor soldan sağa doğru büyüyorlar. Büyüklük derecesi cemaatine göre değişiyor. Ne kadar çok cemaati varsa okadar çok büyük oluyor abi.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Güzel paylaşım olmuş, ne yidin ne içtin onu de de bari bilelim, ayrıca bebek belik olmadan gez gezebildiğin kadar. ;)

Abi şunu baştan söyliyeyim yiyecek öyle yemek arama, sadece Macaristan bu konuda iyi onlarda bizim kültürümüzden etkilendikleri için. Güzel ve iyi yemek yapıyorlar. Ceylan çorbası ceylan eti ve gulaş muhakkak tadılması gereken lezzetler. Onun dışında orta avrupada sabah kahvaltısında zeytin peynir bile bilmiyorlar. Sabah açık büfenin önüne geliyorum. Sonundan boş tabakla çıkıyorum :) habire kruvasan dayadık durduk mideye. Onun dışında bizim yoğurt epey popüler tabiki onlar joghurt olarak telafüz etselerde macarlar yoğurt diyebiliyorlar. Bundan kek pasta gibi çok güzel abur cuburlar yapmışlar. Bizim yoğurtu arge yapmışlar :)

3ee61e54d0587371ce8ef9acf3c8aedd.jpg

c65c428e539f7d1b9eb16eb1db5f999a.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Süper olmuş. Benzer bir geziyi hanımla beraber biz de yapmıştık. Tabi biz pek otelde kalmadık, abimde kaldık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Sıkılmadan okudum.. Eline sağlık Göksel güzel olmuş..

Abi çok kısaltarak yazdım. İnan bir bunun kadar daha uzardı liste. Okurken sıkılmasın kimse diye bu kadar küçülterek yazdım. Sıkılmadan okuduğun için sağol abicim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Luther' i severim, akıllı adamdır. Gün gün takip ettim, iyi gezdiniz gerçekten de.

Luther, entresan bir adam bende severim. Osmanlı tarafındanda desteklenmiştir hep. O yüzden Osmanlıya karşıda hep övgü dolu sözleri var. Görüşek birgün Tamer'im ya özleştik tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Luther, entresan bir adam bende severim. Osmanlı tarafındanda desteklenmiştir hep. O yüzden Osmanlıya karşıda hep övgü dolu sözleri var. Görüşek birgün Tamer'im ya özleştik

Aynen ben yine kayıplardayım, bu aralar Foruma da pek giremez oldum. Abi, bu iş güç sevdası beni bitirecek. Geçen sene ev ahalisi isyan bayrağı çekmişti, tam toparladık derken bu aralar yine beni bulan cennetlik misali.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Aynen ben yine kayıplardayım, bu aralar Foruma da pek giremez oldum. Abi, bu iş güç sevdası beni bitirecek. Geçen sene ev ahalisi isyan bayrağı çekmişti, tam toparladık derken bu aralar yine beni bulan cennetlik misali.

Fotoğrafçılığa devammı gene ? Ya ben sonradan öğrendim sana neden çektirmedik fotoğrafları diye yada sen geç başladın bu işe
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Fotoğrafçılığa devammı gene ? Ya ben sonradan öğrendim sana neden çektirmedik fotoğrafları diye yada sen geç başladın bu işe

Aynen devam. Ben 4-5 yıldır yapıyorum. Genellikle kurumsal, katalog çekimleri :fotocek:  :dribble: Detayları bir ara görüşürüz. Düğün çekimleri de tuzu biberi oluyor bu işin. Benim tek eksiğim reklam, belki de gerek görmüyorum.

Bir aksilik olmaz ise, Can' ın çekimlerini yapacağım. Sizin de yapalım müsait vakitte ya da, yeğenimizin çekimlerini yaparız inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...