İçeriğe Yönlendir

C Max Hızlanma Sorunu

Arif Aydın

Recommended Posts

Arif Aydın

Arkadaşlar merhaba.

Uzun zamandır aracımda sabah ilk çalıştırma esnasında yavaş kalkıyor. Hatta hafif rampayı sıcakta olsa hiç çıkmıyor. Ne geri ne ileri araç kalıyor. Araca ne kadar basarsan basayım 3bin devir çok az geçiyor. Araba 140 km hızı hiç geçmiyor. Otomatik vites aracımın arızası nedir anlayamadım. Egr iptali aklıma geldi forumu araştırınca ustam CVT şanzuman araçlarda egr iptali yapılmaz deni ne kadar doğrudur?

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Aynı sorun bende de vardı, EGR değişimi ve sensörlerin temizlenmesi ile araç kendine geldi. Tuncay usta sağolsun.

Yorum bağlantısı
Arif Aydın

tdci mı?

kzıdrıma bujisini değişin öncelikle

Çağlar abi kızdırma bujisi sadece ilk çalışma esnasında aracın kolay çalışmasını sağlamıyor mu? öğrenmek için soruyorum Aracın hızlanmasına ne gibi bir etkisi var?
Yorum bağlantısı
Arif Aydın

Evet araç tdci

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

comon raild e yolda da devereye girip çıkar. zaten bozuksa da 3000d/d geçmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aydın

comon raild e yolda da devereye girip çıkar. zaten bozuksa da 3000d/d geçmez

Abi Manuel kullanımda 1. 2. 3. Viteste araba 4000 devir buluyor ama hızlandıkça devir çıkmıyor ne kadar basarsam basayım 140 geçmiyor. En büyük sıkıntım bazen araba eğimi yüksek yerde ileri geri farketmiyor araba yerinden bile kıpırdamıyor. Bu gün sıfırdan 100 e denedim 20 sn de ancak çıkıyor.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sebepi çok olabilir. en basiti turbo selenoid valf göz ile kontrol ile başlanır. sonrası devam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Çağlar Bayuru dinle ;) turbo basınç sensörümüydü neydi bide ona baktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi Manuel kullanımda 1. 2. 3. Viteste araba 4000 devir buluyor ama hızlandıkça devir çıkmıyor ne kadar basarsam basayım 140 geçmiyor. En büyük sıkıntım bazen araba eğimi yüksek yerde ileri geri farketmiyor araba yerinden bile kıpırdamıyor. Bu gün sıfırdan 100 e denedim 20 sn de ancak çıkıyor.

Hız arttıkça harcanan kw değeri artar. Motor bir sebeple güç üretmiyor
Yorum bağlantısı
Arif Aydın

sebepi çok olabilir. en basiti turbo selenoid valf göz ile kontrol ile başlanır. sonrası devam...

Tamam abi ben selenoid valfden başlayım şu Turbonun orda ki kahverengi olan herhalde, ısıtma bujisi ni ikinci sıraya alalım o zaman.

Yorum bağlantısı
Arif Aydın

Bu sabah eldivenleri giydim aracın başına geçtim. Aracı çalıştırmadan daha ilk resimdeki kırmızı ile işaretlediğim vidanın gevşek olduğunu farkettim. Turbonun ucundaki hortum oynuyordu tabi hemen vidayı sıktım. Çağkar abi turuncu okun gösterdiği parça selenoid valf mi? Gözle kontrol derken neye bakılmalı?

9566e7cce79d14190f038fb33e9d5b8f.jpg

Sonra hava filtresini temizlemek aklıma geldi. Turbo ya giden hortumu çıkardım ve aşağıda ki tablo ile karşılaştım. Sorun teşkil ediyor mu bilemiyorum. Şimdilik hava almayacak şekilde sardım tekrar deneyeceğim birazdan.

5b69fc28980cffc31ab3c4545be059ab.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Turuncu ok ile işaretlenen selenoid valften benimde aracım arıza yapmıştı.

Sağolsun Servet abi sorunu teşhis etti ve turbocuya gittim, vakum hortumunda ki küçük delik onarıldı sonrasında araç yine eski formuna döndü

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selmani Tepeli

Eskişehir Konya arasında yolculukta fark ettiğim çekişten düşüş problemi bugün Konya özford serviste turbo selenoid valfi değişimi ile çözüldü. Aracım 120 km hızı geçmeyip rampada bayılıyordu. Arıza bilgisayara bağlanınca gözükmüyor, mekanik olarak test edip valf değişimi yapıldı. Test sürüşünde gücü tekrar hissettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aydın

Valfi kontrol ettiğimde yukarı aşağı oynadığını gördüm. Sanırım benim sorunum şimdilik turbo çıkış vidasının gevşek olması ve hava hortumundaki patlak gibi duruyor. Yolda tekrar 0 dan 100 e ve max hız denemelerini radar cezası yemeden bakmak gerek

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Hortumdaki yarıktan iceriye hava girer. Maf sensoru dogru olcemedigi icin az yakit gonderiliyordur. Performans kaybi normal. Hortumu degistirin bence. Yirtik cok buyuk. Pek pahali degildi yanlis hatirlamiyorsam. Degisimi kendiniz basitce yaparsiniz zaten

Degisimden sonra duzelmezse diger ihtimalleri dusunursunuz

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

aracımdaki maf sensörünü marketlerde satılan yağ çözücü spray ile temizledim inanılmaz fark gördüm

temizlerken kesinlikle sensör içerisine başka bir nesne sokmayın malzeme çok hassas

aracımda hantallık kalmadı çok seri oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

aracımdaki maf sensörünü marketlerde satılan yağ çözücü spray ile temizledim inanılmaz fark gördüm

temizlerken kesinlikle sensör içerisine başka bir nesne sokmayın malzeme çok hassas

mümkünse elektronikçilerin kullandığı yağsız sprey ile temizleyin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

mümkünse elektronikçilerin kullandığı yağsız sprey ile temizleyin.

spreyler ile temizlerken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi şudur ki

sprey çıkan sıvı akışkan hale geçerken çok soğuk olur

sıcak motordan sökülen sensörler soğumadan sprey ile temizleme işlemi yapılırsa sensör içerisindeki çok hassas olan bazı metaller çatlayıp kırılabiliyor

mümkünse motor soğuk iken temizlik yapılmalı veya sprey çok yakından tutulmamalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Maf sensörü neresi kendimiz çıkarıp temizleyebilirmiyiz. Gosterebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

hava filtresinin çıkışı ile turbo hortumu arasındaki para

kendiniz rahatlıkla söküp temizleyebilirsini 

yukarıda temizlik ile ilgili yazılanlara dikkat ettiğiniz sürece hiç bir sıkıntı çıkmaz

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

Maf sensörü neresi kendimiz çıkarıp temizleyebilirmiyiz. Gosterebilir misiniz?

Mkam82.jpg

resim yabancı bir siteden alıntıdır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Teşekkür ederim birde neyle hangi spreyle temizlediniz onuda yazarsanız aliriz

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

maf sensörü için özel sprayler var fakat çok pahalı

marketlerde satılan kaliteli yağ çözücü spray ile temizledim.

gayet güzel ve ekonomik oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...