İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Hakkında

Fatih Koç

Recommended Posts

Fatih Koç
(düzenlendi)

Merhaba. Geçen haftaya kadar toplam dört senedir Focus 1.6 Ghia kullandım. Ford kullanıcısı olarak bir de Mondeo Mk2 tadını almak istiyorum. Bu araçlar hakkında tecrübesi olan forumdaşlarımın tecrübelerine danışmak istiyorum.

Aydında bir tane hoşuma giden 98 model Ghia buldum ancak Aydın şehrinde tanıdığım kimse yok. Expertize göstereceğim fakat expertiz raporlarına çok güvenemiyorum, Aydın sanayide tanıdığı olan ve özellikle motordan anlayan önerebileceğiniz bir Ford servisi var mı ? Teşekkür Ederim.

tarihinde Fatih Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Sutay

1 ay önce sattığım 98 glx aracımı 3 yıl kullandım. araç genel olarak araç sıkıntı çıkartmadı. bir kaç ufak problemi vardı, hava yönlendirme sadece camlara üflüyordu, çok basit bir çözümü vardı halledildi, merkezi kilit; 200tl sıkışmış giderildi gibi.. alt takımdan ufak tefek tamiratlar yaptık hepsi bu. alacağınız araç gerçekten temizse tat veren bir araba. lpg ile çok fazla yakıtı da yok. şehir dışı az yaksın diye uğraşmadan 8.5-9lt civarı lpg tüketimi vardı.(32lt ile 373km - yolda benzinlik bulamayınca lpg tamamen bitmişti, doldurduğumda 32lt ye yakın almıştı, bittiğinde km 373tü.)

yan sanayi parçaları bulmak zor değil, öyle çok pahalı aman da değil. (şahin lada parçalarına göre belki biraz yüksek görünebilir değerlendirme yapmadım ) 

focustan sonra özellikle rampalarda arabanın 2.0 olduğunu anlıyorsunuz. 170nM tork vardı yanılmıyorsam. (lpg ile bu değer düşüyor tamam da focusta lpg ise o da düşüyor :) ) 

hararet ile ilgili problem yaşayanlar oluyormuş, çok şükür ben yaşamamıştım, hemde 1 sene filan hararet gösterge ibresi çalışmadığı halde, sensör arızalıymış, ama fan devreye giriyordu.. öyle kullanmıştım sonra durumları okuyunca yaptırdım. :biggrin:

aracımı yükseltmek için satmıştım, ama ileride düşük model bir şey almak istediğimde temizini bulursam düşünmeden alırım. 

temizliğine motorun durumuna iyice baktırın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

18 yaşındaki aracın eksperlik işi olmaz pek. Şehir dışından da tanıdık bildik araç olmadıkça almak da risk içerir. Bu araçlar eskidi artık ve bakımlı olanını bulmak çok zorlaştı. Forumda Nurettin Bey buldu bir tane ama herkese kısmet olmaz. Yine forumda zaman zaman satılıklar oluyor, şu anda da bir tane var. Mondeo için Ankara İstanbul'daki ustalar dahi çok yetkin değilken, Aydın sanayisinde doyurucu cevapla değil, temenni ile araç alıp gelebilirsiniz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Foruma mondeo mk2 arıyorum diye başlık açın, illa satmak isteyen birisi çıkar.

Bi tur kullanır, motoruna baktırır alır geçersiniz.

Mümkünse, bulabilirseniz 99 model veya üstü bakın :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

1 ay önce sattığım 98 glx aracımı 3 yıl kullandım. araç genel olarak araç sıkıntı çıkartmadı. bir kaç ufak problemi vardı, hava yönlendirme sadece camlara üflüyordu, çok basit bir çözümü vardı halledildi, merkezi kilit; 200tl sıkışmış giderildi gibi.. alt takımdan ufak tefek tamiratlar yaptık hepsi bu. alacağınız araç gerçekten temizse tat veren bir araba. lpg ile çok fazla yakıtı da yok. şehir dışı az yaksın diye uğraşmadan 8.5-9lt civarı lpg tüketimi vardı.(32lt ile 373km - yolda benzinlik bulamayınca lpg tamamen bitmişti, doldurduğumda 32lt ye yakın almıştı, bittiğinde km 373tü.)

yan sanayi parçaları bulmak zor değil, öyle çok pahalı aman da değil. (şahin lada parçalarına göre belki biraz yüksek görünebilir değerlendirme yapmadım ) 

focustan sonra özellikle rampalarda arabanın 2.0 olduğunu anlıyorsunuz. 170nM tork vardı yanılmıyorsam. (lpg ile bu değer düşüyor tamam da focusta lpg ise o da düşüyor :) ) 

hararet ile ilgili problem yaşayanlar oluyormuş, çok şükür ben yaşamamıştım, hemde 1 sene filan hararet gösterge ibresi çalışmadığı halde, sensör arızalıymış, ama fan devreye giriyordu.. öyle kullanmıştım sonra durumları okuyunca yaptırdım. :biggrin:

aracımı yükseltmek için satmıştım, ama ileride düşük model bir şey almak istediğimde temizini bulursam düşünmeden alırım. 

temizliğine motorun durumuna iyice baktırın.

Konu sahibinin izniyle bir sey sorayim hocam. Hararet ibresinin calismama nedeni termostat govdesinin alt tarafında olan hararet musurumuydu? Onu mu degistiniz?

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Konu sahibinin izniyle bir sey sorayim hocam. Hararet ibresinin calismama nedeni termostat govdesinin alt tarafında olan hararet musurumuydu? Onu mu degistiniz?

Evet üstad, termostadın alt kısmında olan müşür. Gerçi kendisi beni ve ustayı cok ugraştırdı, birinci değışim fan açıldığında kirmizi alanda, 2.değişim kırmızıya yakın 3.değişim (orjinal çok aradık dediler ama yokmuş) bu sefer 2-3 müşür denendi normal yazısının ortalarinda bir yerde duruyor ama cok sabit degil arada bi yukarida(normal yazisi araliginda) arada sırada ortada duruyordu. Ama bu en azindan fikir veriyordu bana
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Evet üstad, termostadın alt kısmında olan müşür. Gerçi kendisi beni ve ustayı cok ugraştırdı, birinci değışim fan açıldığında kirmizi alanda, 2.değişim kırmızıya yakın 3.değişim (orjinal çok aradık dediler ama yokmuş) bu sefer 2-3 müşür denendi normal yazısının ortalarinda bir yerde duruyor ama cok sabit degil arada bi yukarida(normal yazisi araliginda) arada sırada ortada duruyordu. Ama bu en azindan fikir veriyordu bana

Anladim hocam tesekkur ederim. Degistikleriniz hep yan sanayi parca miydi? Ben internette otosan marka buldum sıkıntı olmaz umarim.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Evet yan sanayi malesef.. Internette otosan markalari denemek istedim ama usta olmazsa geri veremeyiz dedi.. Vazgeçirdi beni. Ama bence deneyin. 100tl civari sanirim. Ben 50 tl verdim 5-6 müşür denedim. Işin işçiligi yıldırdı ustayi. Her seferinde bir yerleri söküp parcaya ulasiyor. Ford servise gittim randevu istediler bakmak icin bende gidemedim tekrar. Hem diger tarafa para da verdik vs diye devam ettik yan sanayiden..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...