İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Termostat Hakkında

Derviş Dursun
Çözüme git Misafir tarafından,

Recommended Posts

Derviş Dursun

Arkadaşlar aracımın termostadını ve hararet müşürünü kendim değiştirmek istiyorum ve elimden gelir. Sormak istediğim müşürü değişince kimisi pc ile tanıtmak gerekir demiş ne alaka anlamadım, dogru mudur? Ve termostatı takarken eskisinin pozisyonunda takıp sonra havasını alarak suyu doldurmam yeterli mi? Dikkat etmem başka bir konu var mıdır? Saygılar...

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Benim aldığım orjinal 88/102 yazıyordu. Sanırım 88 lik oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Ben 82 lik olduğunu duymuştum. Benim araçta hararet uzun yolda 83- 84 derecede sabit kalıyor. Farklı termostat takmış olabilirler.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Valla tam olarak bilmiyorum ama formlardan yaptığım araştırmalarda da çoğu kişi 88 lik demiş. Bende ford yedek parçacımdan istediğimde orjinal olarak bu takılır, başka olmaz dedi ve aldım. Adamlarda aracıma ait parçada sıkıntı çekmedim şimdiye kadar ve geneli hep orjinal satarlar. Bakalım değişince kendini gösterir, inşallah bi sorun çıkmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bu arada benim göstergede tam ortada değil, yaklaşık 2 milim kadar aşağıda, yani 80 küsürde oluyor sanırım. Gaza basmayınca yokuş inerken falan 40 a 60 a falan düşüyor geç ısınıyor. Belkide bendekide 82 lik falandır, şimdi değişince ne olacak bakalım bakalım, bende merak ediyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bende 88 olanla değiştireyim o zaman düşük sıcaklıkta çalışmasın.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Göstergede bi oynama falan yoksa, ısınmada da hemen ısınıyorsa elleme bence. Ama degistireyim dersende zararı yok, yeni termostat herzaman iyidir. 30 lira orjinali, kendinde değiştirmede sıkıntı yaşamazsan 30 liralık bi işlemden ibaret olur. Ben hararet müşürünü de aldım değişsin aklımda kalmasın dedim. Ona 50 lira verdim ama orjinal.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Göstergede bi oynama falan yoksa, ısınmada da hemen ısınıyorsa elleme bence. Ama degistireyim dersende zararı yok, yeni termostat herzaman iyidir. 30 lira orjinali, kendinde değiştirmede sıkıntı yaşamazsan 30 liralık bi işlemden ibaret olur. Ben hararet müşürünü de aldım değişsin aklımda kalmasın dedim. Ona 50 lira verdim ama orjinal.

Obd'den kontol ediyorum. Ecu'nun gördüğü sıcaklık değerleri düşük. Zaten komple bir bakıma sokuyorum aracı termostatta değişecekti. Bu arada hararet müşürü Motorcraft 90 TL idi yanılmıyorsam.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yok ya siteden baktım bende o fiyatlara yazanlarda var ama kim neye tutturursa. Aldığım müşürünü üstünde ford basma damgası bile var. Yan sanayi yoktu bile elinde.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Yok ya siteden baktım bende o fiyatlara yazanlarda var ama kim neye tutturursa. Aldığım müşürünü üstünde ford basma damgası bile var. Yan sanayi yoktu bile elinde.

Motocraft fiyatı farklı olabilir. Bakıp link paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Evet olabilir. Onların bi dereceleri falan oluyor mu ki acaba? Yoksa aynı sabit mantıkla mı çalışıyor?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Evet olabilir. Onların bi dereceleri falan oluyor mu ki acaba? Yoksa aynı sabit mantıkla mı çalışıyor?

Onu bilmiyorum bilenler yazacaktır.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Benim aldığımın üstünde 88/102 olması lazım bu yazıyor, bi sorun olur mu peki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar aracımın termostadını ve hararet müşürünü kendim değiştirmek istiyorum ve elimden gelir. Sormak istediğim müşürü değişince kimisi pc ile tanıtmak gerekir demiş ne alaka anlamadım, dogru mudur? Ve termostatı takarken eskisinin pozisyonunda takıp sonra havasını alarak suyu doldurmam yeterli mi? Dikkat etmem başka bir konu var mıdır? Saygılar...

Bu yazıdan anladığım kadarıyla. Bunu siz yapmayın.

Ha cevap mı : Fordda kalibrasyon gerekmez.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bu yazıdan anladığım kadarıyla. Bunu siz yapmayın.

Ha cevap mı : Fordda kalibrasyon gerekmez.

Mehmet abi uzun yıllarını vermiş biri olarak sözüne itimadım var ama değişimi yapmak zor değil, ekstra gözümden kaçan bir şeyler olabilir diye sormak istedim. en kötü ihtimal üst komşum usta, ona da yaptırırım ancak bizim araçların termostat derecesi kaçtır? benim aldığım 88/102 bir sıkıntı çıkarır mı, yoksa pek fark etmez mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi uzun yıllarını vermiş biri olarak sözüne itimadım var ama değişimi yapmak zor değil, ekstra gözümden kaçan bir şeyler olabilir diye sormak istedim. en kötü ihtimal üst komşum usta, ona da yaptırırım ancak bizim araçların termostat derecesi kaçtır? benim aldığım 88/102 bir sıkıntı çıkarır mı, yoksa pek fark etmez mi?

Sıkıntı çıkarmaz. Ancak. Ford motoru yağsız gider susuz gitmez.

Usta yapsın. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Teşekkür ederim mehmet abi. Benim tek derdim hava falan olayının olmaması, gerisini her şekilde yaparım ama zurnanın zırt dediği yerde hava olayı işte :) inşallah bir sıkıntı çıkmaz, ustaları sevmiyorum ve gitmek istemiyorum

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Hahah :D ilahi selim.

Bu arada değişmişken antifirizide ekleyim diyorum, bi bakiyim hangisi iyi ve uygun diye, arkadaş herkes bişey demiş :D mehmet abinin 3 sene önceki yorumlarına kadar gördüm o mavi demiş, birisi kırmızı demiş, kimi yeşil demiş, bende karar verdim pembe koyucam. Araban mı var derdin var ya :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teşekkür ederim mehmet abi. Benim tek derdim hava falan olayının olmaması, gerisini her şekilde yaparım ama zurnanın zırt dediği yerde hava olayı işte :) inşallah bir sıkıntı çıkmaz, ustaları sevmiyorum ve gitmek istemiyorum

Bugüne kadar hiç bir onarım ve bakımı kendim yapmadım.. 

Bir ustanız olsun ve onu sevin.. Kendinizi de sevdirin :)

Hahah :D ilahi selim.

Bu arada değişmişken antifirizide ekleyim diyorum, bi bakiyim hangisi iyi ve uygun diye, arkadaş herkes bişey demiş :D mehmet abinin 3 sene önceki yorumlarına kadar gördüm o mavi demiş, birisi kırmızı demiş, kimi yeşil demiş, bende karar verdim pembe koyucam. Araban mı var derdin var ya :)

Ben mavi dememişimdir... Kırmızı demişimdir.. Zaten mavi yok :)

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bugüne kadar hiç bir onarım ve bakımı kendim yapmadım.. 

Bir ustanız olsun ve onu sevin.. Kendinizi de sevdirin :)

Ben mavi dememişimdir... Kırmızı demişimdir.. Zaten mavi yok :)

Renk olarak mavi antifiriz var Emmi. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Renk olarak mavi antifiriz var Emmi. :)

Renkleri pek bilmem. İtiraf ediyorum. :D

Ama turuncu koyulmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...