İçeriğe Yönlendir

Hakan'ın Patronu

Hakan Bayrak

Recommended Posts

Alparslan Coban

Anlatim cok guzel ama bittiginde sigara kullanmayan ben bir dal yakasim geldi efkarlandim valla. InsAllah keyifle araciniza binersiniz

Bir de bi ara sifir zetech sandik motorlar vardi 4000 tl civarinda su an var mi kac tl bilmiyorum bu tip durumlarda en iyisi madden kurtariyosa tabi sifiri gibi bazen tamiri sifirindan pahaliya cikabiliyor

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

:nazar: alman panzer

Eyvallah Çağlar Abi.

Maşallah. Allah kaza, bela vermesin.

Amin Korhan Bey hepimize inşallah.

Vay anasını yapılan masrafları okudukça daral geldi be. Mk3 parası etmiş bile. Masrafın koymaması için lada samara almak lazım herhalde :)

Araba hakikaten patron olmuş araba sizi kullanmış.

Her arabanın masrafı oluyor bunun kaçışı yok. Bizim araçların masrafı daha fazla o da yadsınamaz ama bizim araçların konforu da birçok araçta yok.

Yav okudukça bazı yerlerde gülsem mi üzülsem mi karar veremedim. Hikaye üslubuyla anlatmışsın ya helal olsun. Bunca olaydan sonra bile pozitif olman çok güzel. Geçmiş olsun. Allah başka keder vermesin. 

Amin Fikret Bey. Sadece birkaç cümleyle soğuk soğuk arabayı anlatsaydım ve direk fotoya boğsaydım olmazdı. Ben kullandığım arabayı seviyorum bu kadar masrafa bundan dolayı katlandım. Zamanının iyi arabalarındanmış parçası biraz daha bol olsa ucuz olsa çok gözde araç olur, şu an nasıl bakımlıları/dirileri kapışılıyor o zaman her hali el üstünde tutulurdu.

Anlatim cok guzel ama bittiginde sigara kullanmayan ben bir dal yakasim geldi efkarlandim valla. InsAllah keyifle araciniza binersiniz

Bir de bi ara sifir zetech sandik motorlar vardi 4000 tl civarinda su an var mi kac tl bilmiyorum bu tip durumlarda en iyisi madden kurtariyosa tabi sifiri gibi bazen tamiri sifirindan pahaliya cikabiliyor

Amin Alparslan Bey inşallah. Motoru açmadan önce iki ihtimal vardı. Birincisi sandık motor ki fiyatı 5-7 bin TL civarındaymış ve üstüne Makine Mühendisleri Odasından bir sürü formalitesi ödemesi çıkıyormuş. Diğer seçenek rektefiye idi. O da hasar bloğa kadar giderse yarım motor alma seçeneği vardı ama yarım motorun nasıl çıkacağı bilinemeyeceğinden elimizdekiyle yürüdük.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Gecmis olsun

Bu tur masraflar yapilirken buyuk meblaglar cikmasi can sikici gule gule bin insallah...

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmişler olsun. Hayırlısı olsun.  :flowers:  Az daha yazsanız roman olacakmış. Hikayeden dönmüş.  :) Bir ara ağlayacaktım. Sonra hafif tebessüm ettim. Tüm hisleri biz anda yaşadım.. :) Bir Mk 3 parası daha harcamışsınız resmen. Artık ağız tadı ile, güle güle, kazasız belasız, arızasız cezasız binmeniz dileğiyle...  :nazar:  :nazar:  :nazar:

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Geçmiş olsun bu sıkıntılara rağmen o arabayı yakmadan biliyorsan, soğumadıysan valla helâl olsun, adeta bir Mondeo parası daha harcamışsın. Kazasız belasız

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

bundan sonrası için kazasız belasız kullanırsınız inşallah. hayırlı olsun.  :nazar:

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Gecmis olsun

Bu tur masraflar yapilirken buyuk meblaglar cikmasi can sikici gule gule bin insallah...

Teşekkür ederim Murat Bey maalesef öyle oluyor.

Geçmişler olsun. Hayırlısı olsun.  :flowers:  Az daha yazsanız roman olacakmış. Hikayeden dönmüş.  :) Bir ara ağlayacaktım. Sonra hafif tebessüm ettim. Tüm hisleri biz anda yaşadım.. :) Bir Mk 3 parası daha harcamışsınız resmen. Artık ağız tadı ile, güle güle, kazasız belasız, arızasız cezasız binmeniz dileğiyle...  :nazar: 

Teşekkür ederim Kerem Bey yaşaması daha trajik oldu ama üstünden zaman geçince trajikomediye evrilmeye başladı. Başa geldi artık çekicez. İyi dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Geçmiş olsun bu sıkıntılara rağmen o arabayı yakmadan biliyorsan, soğumadıysan valla helâl olsun, adeta bir Mondeo parası daha harcamışsın. Kazasız belasız

Soğumak mı, motorun sesini ( :nazar:) dinlemek için radyoyu kapatıyorum bazen Ömer Bey. :D Birkaç yıl büyük bi sıkıntı çıkarmamasını umarak harcadık bayağı inşallah üzmez artık. Teşekkür ederim.

bundan sonrası için kazasız belasız kullanırsınız inşallah. hayırlı olsun.  :nazar:

Teşekkür ederim Serhat Bey inşallah öyle umut ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

arabayı yeniden yapmışsın... patron, tanrım beni baştan yarat demiş.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

arabayı yeniden yapmışsın... patron, tanrım beni baştan yarat demiş.

Evet Patron bunu sessiz demiş ve ben duymamışım, duysaydım hiç bulaşmazdım. :)

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bir patron ancak bu kadar kazık atabilir bir çalışanına :)

Allah kaza bela vermesin. Hepsi bir hayat tecrübesi işte.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Tüm foruma selamlar. Söz verdiğim üzere Patronla sıkıntılı anlardaki görüntüleri paylaşayım dedim. Beni Zeytinli Rock Fest 2015 ten mahrum eden amortisör kırılmasından başlayayım. Gece karanlığında Patron'a ne olduğunu anlamak için krikoya almıştım. O andan bir fotoğraf paylaşacağım. Ben ne olduğunu bilmediğim için farkında olmadan cüretkar davranmışım. Allah'tan helezon yerinden kurtulup suratıma gelmemiş aracı krikoya alınca. Aklınızda olsun. Gelsin görsel.

Mkbbp2.jpg

Gelelim motor görsellerine. Motor için çekilenler biraz puslu olmuş makro ayarını tam ayarlayaymışım telden çekerken ama şanzıman görsellerinde dikkat etmeye çalıştım.

yVvvNM.jpg

Wbyy0q.jpg

Bu arada Ustaeller'de değişen/yapılan kısaca olan biteni şöyle listeyebilirim

- Grank

- Piston takımı

- Ana kol yatak

- Takım conta

- Yağ popası

- Sibop takım

- Silindir kapak conta

- Silindir kapak civata

- Triger set

- Devirdaim

- Buji *4

- Radyatör

- V kayışı

- Yağlama seti *4

- Motor yağı 5w-30 4L

- Yağ filtresi

- Hava filtresi

- Antifriz kırmızı *2

- Sıvı conta *2

- Buji kablosu

- Kalorifer rezistansı

- Hız sensörü

- Radyatör hortumu

- Biyel kol

- ATF 138

- Motor rektefiye

- Silindir kapak rektefiye

- Mekanik işçilik

- Elektrik işçilik

Toplam 6.500 TL (Forum indirimi var)

J3MMQB.jpg

2jRROj.jpg

Bu da aracın içinden çektiğim izlence. Varsa ses sistemi ile birlikte izlemeniz tavsiye edilir. ;) Ayrıca unutmadan :nazar: :nazar: Dışarıdan da çekim yaptım ama sanki bambaşka bir aracın motorunun sesi gibi geldi onu boşuna paylaşmıyorum.

Şanzımandaki teselli gözümün önünde açıldı. Hangi parça sağlam hangisi değişecek kendim gördüm bu sebeple içim rahat. Liste de önümde hazırlandı tabii. Buyrun otomatik şanzıman.

jBaaOW.jpg

Şanzımanda en büyük masrafı zincir (üstteki fotoğrafta görünen zincir bollaşmıştı değişmesi gerekti) ile "şanzıman pompa karşılığı" dedikleri bir parça var (alttaki fotoğraf) onlar çıkardı. Pompa karşılığındaki ve balatalardaki aşınma çok net ancak pompa karşılığı, ucundan dibine gidildikçe daha çok yıpranmış. Aşınmanın homojen olmayışı beni şaşırtı açıkçası. Acaba bi taraf daha mı iyi yağlandı?

G3ggrN.jpg

oEaa1Q.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Bir patron ancak bu kadar kazık atabilir bir çalışanına :)

Allah kaza bela vermesin. Hepsi bir hayat tecrübesi işte.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Amin, evet ilk aracımda büyük tecrübe oldu. İnşallah bundan sonrasında sıkıntı çıkarmadan kaza bela olmadan sürmek nasip olur.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hakan Bayrak

Tüm foruma selamlar. Ara ara Patron'a yaptığım kıyaklardan bahsetmek istiyorum biraz. Yedek anahtarım yoktu tek anahtar da bozulma sinyalleri verince daha önceden planladığım sustalı anahtar olayına giriştim. Şu an bir sıkıntı yok ayrıyetten kumandadan bagaj açma özelliği oldu Patron'un.

rEGVp7.jpg

Aracı aldığımda torpido gözünde bir tane güneşlik makyaj ayna kapağı mevcuttu. Kapak kırık değil ancak pin olmaması sebebiyle montaj yapılamıyor haliyle. Neyse kapağın tırnağıyla makyaj aynalarının lambalarının sağlam olduğunu test ettim ve kapak arayşına girdim. Maalesef kapak bulamadım ama komple güneşlik buldum ve hemen aldım. :) Patron Almanya'dan volant beklerken Salih Usta montaj yaptı. Aslında montajın zorluğu yok elimde görünce elimden alıp hemen yerine montajladı. :biggrin: Yalnız montaj sırasında şunu öğrendik, güneşliğin lambalarının çalışması için soketi takmanız yeterli değil yerli yerine montajı yapıldığındaki pozisyonda tutmanız gerekiyor başka bir şekilde lamba yanmıyor. Salih Usta şamandıra vari bir sistem koymuş olabileceklerini dile getirdi ufak bi küfürle. :D Bir de diğer kapak için pin bulma konusunda "Kıl bi torna ustası bulman lazım sana bunun için pin yapsın." dedi. İnşallah öyle bi usta bulurum. :)

A3jqpq.jpg

Daha önce kendi konusunda fotoğrafları paylaşmıştım cam sıyırıcıları söküp evde tornavida ile temizlemiştim. Öncesi/sonrası yapabilmek adına sağ arka kapı camını ellememiştim sonradan onu da hallettim. Temizlik öncesinde camları kapatırken Patron adeta camların ağzıyla yalvarıyordu yapma etme diye pek bi çizik oluşmuş bir gün o çizikleri de gidermek niyetindeyim. Gelsin cam sıyırıcılar.

Öncesi

dX92Yr.jpg

Öncesi ve sonrası aynı karede

oEJ9qo.jpg

Etkisi :(

9GjEd8.jpg

Sonrası

1NRk1b.jpg

znNYvB.jpg

6mj8RN.jpg

Arka küllüğün tırnakları kırıldığı için küllük yerinde durmuyor ve deyim yerindeyse ayak altında dolaşıyor arabanın arka tarafında. :) Sitelere baktım küllük bulamadım Almanya'dan aldım bi tane.

Arkadaş ikinci el parça bu kadar mı temiz olur?

VEj6Vn.jpg

Ancak o da yerine durmadı. Çünkü küllüğün konsolda oturacağı bölmede altta bulunan tırnaklar da kırıkmış. :( Bi ara da orayı tamirlemeyi düşünüyorum.

QQjWWZ.jpg

Bonus: Patron Ustaeller'de yeniden hayata dönerken İzmir'e gittiğimde Kitap Fuarı'na gitmiştim. Hem imzalı kitaplarımı aldım hem kısaca sohbet etme şansı buldum.

ZYlJM3.jpg

LQjEOa.jpg

Sağlıcakla kalın herkese iyi forumlar...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Burak Kara

Şu an ki yaşı kadar daha sorunsuz binilir sanırım. İyi günlerde kullanın ilerde satmaya da kıyamaz insan.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Kazasız belasız güle güle kullanın. Yazın belki rastlaşırız, Altınoluk'a gelirim her yaz...

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
önder deli

Bir solukta okudum. Hikaye tarzında çok hoş bir tanıtım olmuş. :) Bu kadar masraftan sonra kazasız belasız insallah.

ben de sizin gibi bir solukta okudum işin güzel yanı anlatımı akıcı değil mi?

bayağı okuyan biri Hakan Kardeşim. yazmaya da başlarsa kitaplarını alırız.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Şu an ki yaşı kadar daha sorunsuz binilir sanırım. İyi günlerde kullanın ilerde satmaya da kıyamaz insan.

O kadar masrafı göze almamı sağlayan bu oldu zaten. Teşekkür ederim, zaman ne gösterir bilinmez ancak şimdilik satma düşüncem yok Allah kaza bela vermezse kullanıcaz bakalım daha...

Kazasız belasız güle güle kullanın. Yazın belki rastlaşırız, Altınoluk'a gelirim her yaz...

Amin teşekkür ederim. Yazın iş için neredeyse her gün Altınoluk'a gidiyorum geldiğinizde haber verirseniz rastlaşmaktan ziyade tanışır sohbet ederiz inşallah.

ben de sizin gibi bir solukta okudum işin güzel yanı anlatımı akıcı değil mi?

bayağı okuyan biri Hakan Kardeşim. yazmaya da başlarsa kitaplarını alırız.

Estağfurullah o sizin güzel düşünmenizden çok teşekkür ederim yoksa kitap yazma konusunda pek benden birşey olacağını zannetmiyorum  :) ama okumayı severim keşke daha çok param ve zamanım olsa da daha fazla okuyabilsem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Güle güle kullanırsınız inşallah,Maşallah..

Teşekkür ederim Alper amin inşallah.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ömer Karabayır

Hayırlı olsun, kolay gelsin. Artık mondeo keyfi sürersiniz inşallah.

Bu yaşlarda bizim araçlardaki  potansiyel, belki de en sabırlımızın başına gelmiş.

Anlattığınız olaylar bence mondeo nun piyasa değerini de açığa çıkarıyor. Sorunsuz hale gelmiş aracı, Hakan Bey 22-23 ten aşağı satmaz şimdi. İyi günlerde, kazasız belasız kullanmak nasip olsun.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Hayırlı olsun, kolay gelsin. Artık mondeo keyfi sürersiniz inşallah.

Bu yaşlarda bizim araçlardaki  potansiyel, belki de en sabırlımızın başına gelmiş.

Anlattığınız olaylar bence mondeo nun piyasa değerini de açığa çıkarıyor. Sorunsuz hale gelmiş aracı, Hakan Bey 22-23 ten aşağı satmaz şimdi. İyi günlerde, kazasız belasız kullanmak nasip olsun.

Teşekkür ederim Ömer Bey inşallah bir müddet sıkıntısız Patron'la yola devam ederiz. Sabırla girişip yüklü masraf yaptım farkındayım. Bu masrafı yaparken bir müddet soru işaretleri olmayan bir araca bineceğimi düşünerek hareket ettim Allah utandırmaz inşallah. Şu an satma niyetim olmadığı için değer konusunda bir şey diyemiyorum ama yarının ne getireceği bilinmez tabii. Bilgilerinizde Balıkesir'i görüyorum Edremit-Akçay taraflarına gelirseniz ve müsait olursak sohbet etmek isterim.

Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

Teşekkür ederim Ömer Bey inşallah bir müddet sıkıntısız Patron'la yola devam ederiz. Sabırla girişip yüklü masraf yaptım farkındayım. Bu masrafı yaparken bir müddet soru işaretleri olmayan bir araca bineceğimi düşünerek hareket ettim Allah utandırmaz inşallah. Şu an satma niyetim olmadığı için değer konusunda bir şey diyemiyorum ama yarının ne getireceği bilinmez tabii. Bilgilerinizde Balıkesir'i görüyorum Edremit-Akçay taraflarına gelirseniz ve müsait olursak sohbet etmek isterim

Evet, Hakan Bey, Balıkesir de yaşıyorum. İnşallah sohbet imkanı da buluruz. Hatta forumda aktif çokça Balıkesir ve civarı Mondeo sahibi olduğunu görünce, tanışma günü bile ayarlayabiliriz diye düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı

Offf. :(  Ne diyim bilemedim. Oldum olası sevemedim bu araçları, bir de bu konuda okuduklarım eklenince görmek bile istemiyorum.

Ancak; Hakan kardeşim, sabrına ve azmine hayran kaldım. :bravo:  :bravo:  Bu kadar zahmet ve masrafın ardından, bıkıp usanıncaya kadar gönül rahatlığıyla kullanmanı diliyorum. :nazar:  Yeni küllüğü bulduğundaki sevincinle, yerine takmaya çalışıp, olmadığı andaki duygularını çok iyi tahmin edebiliyorum. Eminim bu aracın geçmişindeki kişilerden bir kaçının kulakları fena halde çınlamıştır. :yes:

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

İşte bu sebeblerden dolayı ben MK2'den uzak duruyorum..

Geçen sene bu zamanlarda yine burada bi cümle okumuştum. MK2 Mondeonun bakımlısı çok iyidir ama bakımsızı çok can sıkar diye. Gerçekten çok doğru. Aslında elektronik olarak çok özellikli ancak zamanı çok geçmiş araçların ortak kaderi bu maalesef. 10 yıl sonra MK3 Mondeolar da aynı olur sanırım bu kaçınılmaz. Ama konforu cidden iyi. Son 3-4 ayda 3 farklı sıfır araç kullandım gün içinde şirkette ama akşam Patronla eve dönerken çok farkettiriyor.

Evet, Hakan Bey, Balıkesir de yaşıyorum. İnşallah sohbet imkanı da buluruz. Hatta forumda aktif çokça Balıkesir ve civarı Mondeo sahibi olduğunu görünce, tanışma günü bile ayarlayabiliriz diye düşünmüştüm.

O daha güzel olur Ömer Bey inşallah müsait bir zamanda yaparız bunu.

Offf. :(  Ne diyim bilemedim. Oldum olası sevemedim bu araçları, bir de bu konuda okuduklarım eklenince görmek bile istemiyorum.

Ancak; Hakan kardeşim, sabrına ve azmine hayran kaldım. :bravo:  :bravo:  Bu kadar zahmet ve masrafın ardından, bıkıp usanıncaya kadar gönül rahatlığıyla kullanmanı diliyorum. :nazar:  Yeni küllüğü bulduğundaki sevincinle, yerine takmaya çalışıp, olmadığı andaki duygularını çok iyi tahmin edebiliyorum. Eminim bu aracın geçmişindeki kişilerden bir kaçının kulakları fena halde çınlamıştır. :yes:

Teşekkür ederim Mükremin Abi inşallah bu araçtan ayrılışım kendi isteğim ile olur da mecburiyetten olmaz. :)  çünkü çok üzülürüm bayağı saç baş yoldum. Araçta şu an birkaç eksik var onları da tamamlayınca bazı düşündüğüm eklemeler var eğer onları da yapmak nasip olursa pek bi güzel olacak inşallah. Hayırlısı tabii. Çınlamaz mi abi onların yatacak yeri yok çaktırma. :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...