İçeriğe Yönlendir

Mtv Yapılanma Noterden Sorun Olur Mu Satışta

Güven Kaya

Recommended Posts

Güven Kaya

Motorlu taşıtlar vergisi için yapılanma yapmıştık taksitli olarak ödüyoruz acaba noterde satış sorunu olur mu

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan
(düzenlendi)

Motorlu taşıtlar vergisi için yapılanma yapmıştık taksitli olarak ödüyoruz acaba noterde satış sorunu olur mu

normal olarak yapılandırmayı yapıp ilk taksidi yatırdığınız zaman araç üzerinde haciz vb.varsa kalkar.aracı muayene yaptırabilirsiniz.kurumda çalışan biri olarak(emekli oldum )şimdi uzman arkadaşlarla görüştük.muayene olabiliyor ancak noter satışı verilemez şeklinde kesin cevap aldım.

tarihinde Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Büyük ihtimalle sorun olur..Çünkü şuradan biliyorum yapılandırma sizin borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt etmenizden başka bir şey değildir. Ödeyeceğiniz anlamına gelmez.. Son taksiti ödeyene kadarda hala borçlu sayılırsınız.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Öğrenim kredimi yapılandırmıştım zamanında. Anladığım kadarıyla vergi dairem, KYK 'ya borcumu ödedi, beni kendine borçlandırdı. Yani ilişiğim KYK ile kesildi. Benzer bir durum olabilir diye düşünüyorum. Aracın borcunu, kişiye devredip, araç boşa çıkmaz mı?

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan
(düzenlendi)

Öğrenim kredimi yapılandırmıştım zamanında. Anladığım kadarıyla vergi dairem, KYK 'ya borcumu ödedi, beni kendine borçlandırdı. Yani ilişiğim KYK ile kesildi. Benzer bir durum olabilir diye düşünüyorum. Aracın borcunu, kişiye devredip, araç boşa çıkmaz mı?

vergi daireleri vergi alacağının dışında  diğer kurum alacaklarınıda tahsil etmeye yetkilidir.KYK  borçları  süresi içersinde kişi tarafından aylık taksitler olarak banka aracılığı ile KYK'ya ödenir ne zaman bir taksit atlarsa KYK alacağını tahsil etmesi için kişinin bağlı olduğu  vergi dairesine gönderir.her halükarda vergi dairesi KYK borcunu kendi kapatıp ilgiliye kendine borçlandıramaz.bu alacaklar farkli bir kod üzerinden takip edilir. borçlu yatırmış olduğu tutarın bir kısmı asıl alacak olarak KYK borcundan düşürülür ve o tutar ilgili kurum hesabına aktarılır faizler ise bütçe geliri olarak hazine bütçesine aktarılır.kısaca 10000 tl borcu olan biri 1000 TL yatırmış ve 900 tl asıl borç 100 tl fazi ise KYK hesabına 900 tl.100 tl ise bütçe geliri olur.zaten vergi dairesine eğer KYK  borç tahsilatı için yazıyı göndermiş ise bir daha kendisinin hesabına para yatırılamaz.

tarihinde Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

vergi daireleri vergi alacağının dışında  diğer kurum alacaklarınıda tahsil etmeye yetkilidir.KYK  borçları  süresi içersinde kişi tarafından aylık taksitler olarak banka aracılığı ile KYK'ya ödenir ne zaman bir taksit atlarsa KYK alacağını tahsil etmesi için kişinin bağlı olduğu  vergi dairesine gönderir.her halükarda vergi dairesi KYK borcunu kendi kapatıp ilkgiliye kendine borçlandıramaz.bu alacaklar farkli bir kod üzerinden takip edilir. borçlu yatırmış olduğu tutarın bir kısmı asıl alacak olarak KYK borcundan düşürülür ve o tutar ilgili kurum hesabına aktarılır faizler ise bütçe geliri olarak hazine bütçesine aktarılır.kısaca 10000 tl borcu olan biri 1000 TL yatırmış ve 900 tl asıl borç 100 tl fazi ise KYK hesabına 900 tl.100 tl ise bütçe geliri olur.zaten vergi dairesine eğer KYK  borç tahsilatı için yazıyı göndermiş ise bir daha kendisinin hesabına para yatırılamaz.

Bu şekilde düşünmemin sebebi, yapılandırmadan önce KYK 'dan borç sorgulamada bunu görebiliyorken, yapılandırmadan sonra KYK 'da borcum yoktu.

Bu sebeple belki bahsettiğim gibi olmuştur diye düşündüm.

Üstatlar ve işin ehilleri elbette daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

Bu şekilde düşünmemin sebebi, yapılandırmadan önce KYK 'dan borç sorgulamada bunu görebiliyorken, yapılandırmadan sonra KYK 'da borcum yoktu.

Bu sebeple belki bahsettiğim gibi olmuştur diye düşündüm.

Üstatlar ve işin ehilleri elbette daha iyi bilir.

taksitler süresi içersinde yatırılmadığı için KYK toplam alacağın tahsili için vergi dairesine yazıyı yazdığı andan itibaren bir daha KYK borcunu KYK da göremezsiniz çünkü devlete ait alacaklarda tahsil yetkisi sadece vergi dairelerindedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Aracın satışa hazır olması için üzerinde borç olmaması lazım. Satış sırasında kapatılmadan satılamaz.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Eskiden borcu yoktur belgesi vardı. Aynen onun gibi o plakaya ait borç ilişkisi kalmayacak.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Aracın satışa hazır olması için üzerinde borç olmaması lazım. Satış sırasında kapatılmadan satılamaz.

Saygilarimla.

+10

Yorum bağlantısı
Misafir

Aynısı benim başıma geldi aracımın vergi borcunu yapılandırmıştım ama noter satışını yapmadı, gittim kalan yapılandırma borcunu sıfırladım ondan sonra aracı satabildim. Yapılandırma varken muayeneye girebilirsiniz ancak aracı satamazsınız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aynısı benim başıma geldi aracımın vergi borcunu yapılandırmıştım ama noter satışını yapmadı, gittim kalan yapılandırma borcunu sıfırladım ondan sonra aracı satabildim. Yapılandırma varken muayeneye girebilirsiniz ancak aracı satamazsınız.

Mantıklı olanda bu zaten.. Çünkü adam ilk 2 taksiti ödeyip sonrasını ödemezse ne olacak ? garantisi var mı yok.. Yapılandırılan borçların bir kısmı zaten bir kaç taksit ödenip sonrasında yine ödenemiyor. Mesela Belediyeler de borçtan dolayı tapuya şerh koymuşsa yapılandırma sonrası bu şerhi kaldırmazlar. Son taksit ne zaman ödenir borç biter.. şerh kalkar..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...