İçeriğe Yönlendir

1998 Mondeo Motor Yatak Vurması

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Evren Erakçora

20 yaşında değil mi bu araba? Mercedes bile olsa bir çok parça eskimiştir. 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Evren öğretmenim, şu an 2004 model arabaya biniyorum pas leke hiç bir şey yok, donanım da yok :) sürüşü de keyifli değil. Hem konforlu hem güvenli hem donanımlı yeni arabaya şu an param yeterli değil, modeli düşürünce bütçemize anca uydurabiliyoruz. Model düşük olunca da az el değişmişini, temiz hale getirmek için uğraştırmayanını bulalım diye çabalıyoruz haliyle emsalleri içinde fiyat farkı oluyor. Forumda arkadaşlarımızın gözü gibi baktığı, sorunlarıyla ailesinden biriymiş gibi ilgilendiği masrafsız arabalarımız da var ama kozmetik olarak benim bulduğum gibi olanı önüme gelsin dakika düşünmem alırım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yatak vurması ana kol yatak problemidir. yatak değişimi le kurtulacak mı yoksa grankı da yemiş mi ?sökülmeden bilinmez. öncesinde hararet srounu da olmuş da üst kapak taşlama payı da kalmamış ise... bayağ indirim yapmalı.

bakımsız kalmış olmalı o derce içi dışı temiz ise.

Yorum bağlantısı
Turgay Özçelik

Motor açılmadan kimse tam rakam veremez, rakam verirse büyük olasılıkla o rakam artar, usta sözünde durmak isterse ya işçilikten ya da parça kalitesinden kısar. Ben de rektefiye yaptırdım illa ki ekstralar çıkıyor. Kabul eder mi bilinmez ama ikna edebilirseniz aracı şu anki sahibi yaptırsın öyle satsın size. (Haa ben yaptırıp ardından satar mıyım kesinlikle satmam.)

Kesinlikle. Olay yatak sarması diye belirtilir ama motor açıldığında neler neler çıkar. Kranga ne kadar hasar vermiş, değişmesi gerekebilir olmadı çıkması aranacak, silindir piston segman yağ pompası vs vs haliyle üst kapak açılacak belki taşlanacak, subaplar acaba ne durumda falan filan. Dolayısı ile çok masraf çıkacağı kesin. Ama kesin olmayan şey rakamın üst sınırı ve motor yapıldıktan sonraki performansı. Motor toplamak bir sanattır. Bu iş bilgi tecrübe dikkatin yoğun kullanıldığı bir süreç olduğu için yurdum sanayilerinde çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor alelacele zararına satılıyor araçlar.

Bu işe girmeyin, daha temiz bir araç bakın.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

yatak vurması ana kol yatak problemidir. yatak değişimi le kurtulacak mı yoksa grankı da yemiş mi ?sökülmeden bilinmez. öncesinde hararet srounu da olmuş da üst kapak taşlama payı da kalmamış ise... bayağ indirim yapmalı.

bakımsız kalmış olmalı o derce içi dışı temiz ise.

Evet usta, arabanın genel kondisyonuyla motorunun ters orantılı olması ilginç. Bana kalsa götürelim bir ustamıza açsın motoru, tamir bedeli ortaya çıksın fiyattan düşüp versin, kendisi yaptırıp da verebilir ama usta seçimi şüphe bırakabilir. İyimser bakıp yatak değişimiyle kurtarabileceksek 5-6 bin lira indirime razı olabiliriz anladığım kadarıyla.

Piyasa çok yükselmiş. :)

Öğretmenim, bu segmentte mazda 6.26, accord, peco 406 gibi arabalar da var ama önceliğimiz mondeo.

Bir de şu yıldız var aynı paraya 1. elden motoru şanzumanı içi-dışı sıfır ama eşim istemiyor :)

1Nl00b.jpg

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Kesinlikle. Olay yatak sarması diye belirtilir ama motor açıldığında neler neler çıkar. Kranga ne kadar hasar vermiş, değişmesi gerekebilir olmadı çıkması aranacak, silindir piston segman yağ pompası vs vs haliyle üst kapak açılacak belki taşlanacak, subaplar acaba ne durumda falan filan. Dolayısı ile çok masraf çıkacağı kesin. Ama kesin olmayan şey rakamın üst sınırı ve motor yapıldıktan sonraki performansı. Motor toplamak bir sanattır. Bu iş bilgi tecrübe dikkatin yoğun kullanıldığı bir süreç olduğu için yurdum sanayilerinde çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor alelacele zararına satılıyor araçlar.

Bu işe girmeyin, daha temiz bir araç bakın.

Turgay Bey, yorumlarınız için teşekkür ederim. Diyelim ki riski göze aldık o zaman usta konusunda titiz olucaz. Bir de daha temizini bulalım diyoruz ya, takıntı halindeyiz illa ki kozmetik de bir o kadar temiz olacak, temiz araba için bir iki bin lira verilir diye düşünenlerdenim. Her araba alışım zor satışım hep kolay oluyor :)

Yorum bağlantısı
Turgay Özçelik

Kozmetiği orta halli halsiz bile olsa yavaş yavaş keyfinize göre halledersiniz. Size tavsiyem motor indirme bindirme işiyle ustayla vs uğraşmayacağınız bir araç bulun. Bunlar sizi arabadan soğutur. O kadar uğraşı ve masraftan sonra mutsuz olmanız çok olası.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Kozmetiği orta halli halsiz bile olsa yavaş yavaş keyfinize göre halledersiniz. Size tavsiyem motor indirme bindirme işiyle ustayla vs uğraşmayacağınız bir araç bulun. Bunlar sizi arabadan soğutur. O kadar uğraşı ve masraftan sonra mutsuz olmanız çok olası.

Etrafımdaki  dostların çoğunluğu sizle aynı görüşteler, bu yaptığımız sohbetler, yorumlar, kararı zamana bıraktığımızda doğruya yönlendiriyor kesinlikle. Öğrendiğim her bilgi, her bakış açısı objektif bakmama sebep oluyor. Bu arabadaki aceleciliğim de temiz araba arayıp bulamayışımdan ama dediğiniz gibi her geçen süre fanatikliğimi törpülüyor. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Aynı kanıdayım abi. Sonuçta görsel olarak göze güzel gelir ama iş binmeye gelince arabayı yerinden oynatmak gelmez insanın içinden. Evin önünde bol bol resim çekip, arabanın sağını solunu okşamakla yetinir insan. Mekanik benim için herzaman ön planda olmuştur. İçine 3 bin lira harcansa kız gibi olur zaten :)
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Aynı kanıdayım abi. Sonuçta görsel olarak göze güzel gelir ama iş binmeye gelince arabayı yerinden oynatmak gelmez insanın içinden. Evin önünde bol bol resim çekip, arabanın sağını solunu okşamakla yetinir insan. Mekanik benim için herzaman ön planda olmuştur. İçine 3 bin lira harcansa kız gibi olur zaten :)

Kız gibi değil de cincik gibi diyelim :)

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Motor her zaman yapılır. İç trim, kaporta daha önemli bana göre. En kötü sandik motor alınır takılır, sıfır sıkıntı. Tertemiz kadife döşeme her aracta bulunmuyor, iç trim aksamini bulmak zor ve cok pahali.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Motor her zaman yapılır. İç trim, kaporta daha önemli bana göre. En kötü sandik motor alınır takılır, sıfır sıkıntı. Tertemiz kadife döşeme her aracta bulunmuyor, iç trim aksamini bulmak zor ve cok pahali.

Bence de, bir kaç ay dişimizi sıkar biriktiririz motor parasını, ama ;

-Ooo 98 model mİ? Abi nasıl temiz kalmış yeni gibi, nerden buldun bunu? (Bu işin ego kısmı)

Ama arabaya her bindiğinde içine sinmesi, yaşlı arabalara ödediğimiz paraları unutturur sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Geçen sene sıfır motoru 4.000 TL 3 taksit aldım buji, buji kablosu, bobin, volant, enjektörler, bogaz kelebeği, emme manifoldu, egsoz manifolduna kadar üzerindeydi.İşletme için toplamda 1500-1600 tl gibi bir rakam harcadım yanlış hatırlamıyorsam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Geçen sene sıfır motoru 4.000 TL 3 taksit aldım buji, buji kablosu, bobin, volant, enjektörler, bogaz kelebeği, emme manifoldu, egsoz manifolduna kadar üzerindeydi.İşletme için toplamda 1500-1600 tl gibi bir rakam harcadım yanlış hatırlamıyorsam. 

6 bin lira diyebiliriz artı işçilik, motoru açalım görelime gerek kalmadan tertemiz. Boş motor daha uyguna alınabilir sanırım, yeni motor hazzını alıyorsunuzdur değil mi? Yani güç kaybı yoktur şimdi.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
(düzenlendi)

Ben de sizin dediğiniz gibi teklif ettim, satmama olasılığı da var ama 2 haftadır ilgileniyoruz, ailecek tanıştık anlaştık. Satmaya ikna olduğu tek konu kendini mahcup hissetmesi, iyi niyetli bir arkadaş.

Motor %84 hararete meyilli çıktı ama sonuçta yatak sesi var deniliyor masrafın ucu açık dediğiniz gibi. Kendi imkanlarıyla gösterip araştırıp konuşucaz tekrar.

Siz hangi aşamada ne kadar harcamıştınız?

Benim araca yapılanlar ve maliyeti bu. Akçay'dan kalkıp İzmir Ustaeller'de yaptırdım. Tabiri caizse hiçbir masraftan kaçınmadım. Parçalardan az çok hasarın derinliğini çıkarabilir sizin ilgilendiğiniz aracın çıkaracağı h mukayese edebilirsiniz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/285923-hakanın-patronu/?p=3058993

10 yaşından sonra çöpe mi atalım, napalım?

bulalım diye çabalıyoruz haliyle emsalleri içinde fiyat farkı oluyor. Forumda arkadaşlarımızın gözü gibi baktığı, sorunlarıyla ailesinden biriymiş gibi ilgilendiği masrafsız arabalarımız da var ama kozmetik olarak benim bulduğum gibi olanı önüme gelsin dakika düşünmem alırım.

İçilik var mı bunda?

6 bin lira diyebiliriz artı işçilik, motoru açalım görelime gerek kalmadan tertemiz. Boş motor daha uyguna alınabilir sanırım, yeni motor hazzını alıyorsunuzdur değil mi? Yani güç kaybı yoktur şimdi.

6.000 TL + işçilik çok bence

tarihinde Hakan Bayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Hakan Bey hem okudum hem ders çıkardım, kafamda da şekillendi biraz maliyet hesabı. Ustamız sana çok iyi fiyat vermiş, nerdeyse motoru açıp görelim bakalım ne kadar hasar var denir ya maşallah siz tüm hasara girmişsiniz. Ben sorduğumda 11 bine kadar çıkar denildi o yüzden sıfır motor cazip geldi.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Sandık motor için 500 TL işçilik çok iyi fiyat bence, usta uğraşmıyor 1-2 saatte halledilebilir. İlk 1000 km benzinle bindim ses yok denecek kadar azdı sokakta trafik yokken amortisörlerin fısıltısını dinleyerek gidiyordum, güç olarak takılır takılmaz İstanbul' a gitmiştim otoban boyunca benzinde yanlış hatırlamıyorsam 1 yada 2 defa vites düşürdü çok hız yapıp güç testi yapan biri değilim ama geçen gün otobanda hiç motor değiştikten sonra basmadım biraz basıyım dedim lpg de hiç zorlanmadan çok kısa bir sürede 190 a kadar çıktı bıraktım devam etseniz  daha çıkacak. Benim tavsiyem kesinlikle aracın motoru gitmişse tamirden ziyade değiştirmek tamir masrafı masrafına denk gelir birde yapan düzgün yapamaz ise git geller can sıkıntısı ekstrası olur. 

İçilik var mı bunda?

İşçilik yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Gönül rahatlığıyla binmek güzel olsa gerek :). Yüksek hızları ben de sevmiyorum ama motor atik olmalı, ihtiyaç olduğunda gitmiycem demesin. Bugünlerde belli olur arabanın satış durumu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Gönül rahatlığıyla binmek güzel olsa gerek :). Yüksek hızları ben de sevmiyorum ama motor atik olmalı, ihtiyaç olduğunda gitmiycem demesin. Bugünlerde belli olur arabanın satış durumu.

Aradığın araba Hyundai Era 1.5crdi vgt olmasın?

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Son mesajımı dikkate alarak atik araba kriterine uyan herhangi bir araba diye düşünmeyin. Aradığım araba D segmenti olmalı, sonata, maxima, 124 kasa gibi arabalar ama mondeo bildiğim ve kullandığım araba olduğu için önceliğimde. Bir de yeni nesil arabalar tasarım olarak beni hiç cezbetmiyor, tarzları yok kendine has çizgileri yok, iç trimleri cıngıl cıngıl plastik kişiliksiz geliyor hepsi birbirinin aynı sanki. Klasik seviyorum galiba :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ömer Karabayır

Cemal Bey, araçla ilgili ya bir gün gerekli olursa diye endişelendiğim parçaların başında arka cam geliyordu, ama motorun bulunabileceğini hayal bile etmemiştim. Nereden buldunuz sandık motoru, piyasada kolayca bulunabiliyor mu.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

İstanbulda bir firmadan almistim şuan ellerinde kalmadı bildiğim kadariyla firma ismini özelden mesaj atarim size.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...