İçeriğe Yönlendir

Yabancı Plakalı Tır Park Halinde Araca Vurdu

Erol Güven
Çözüme git E. Alp Demirkaya tarafından,

Recommended Posts

Erol Güven

Arkadaşlar iş yerimizin önünde arkadaşın aracı park halinde duruyordu yabancı plakalı TIR sol ön kapıdan vurmuş gerekli evrakları hazırlandı sorun yok fakat nasıl onarım yapılacak tamirci parasını o tırın sigortasından nasıl alacak yabancı plaka işleyiş nasıl olur bilgisi olan veya tecrübesi olan varmı 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

detayını bilmiyorum ama hep sigortasız veya yabancı plaka bir arabanın vurmasından korkarım. 

eğer büyük bir lojistik firmasının tırı ise mutlaka evrakları tamdır sorun çıkmaz diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Yurtdışından Türkiye'ye giriş yaparken, veya Türkiye'den yurt dışına çıkarken yeşil sigorta yaptırılmadan sınır kapısını geçemez. Mutlak suretle sigortası vardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Evraklar hazır dediğinize göre sigorta evrakı olarak yesilkarti vermiştir sürücü. Onlar vakıflar kaza durumlarına.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

hic bi sıkıntı cıkmaz hüseyin arkdaşın dedigi gibi sigortan yoksa kapıdan içeri almıyorlar

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
E. Alp Demirkaya

Merhabalar,

Yabancı plakalı araçlar, geçerli bir trafik sigortaları olmadan ülkeye giriş yapamazlar. Bu nedenle, ya Türkiye'yi de içine kapsayan yeşil kart sistemine tabi bir sigortaya sahip olmalı ya da ülkeye girerken Türkiye'deki yerli sigorta şirketlerinden birine sigorta yaptırmaları zorunluluktur. Herhangi bir şekilde, yukarıda saydığım 2 şarta sahip olmadan bir şekilde sınırdan geçen yabancı plakalı aracın yapmış olduğu kazadan devlet sorumludur ve zarar güvence hesabı tarafından karşılanır. 

Sizin olayınızda araç yabancı plakalı olduğu için, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosuna başvurmanız gerekiyor. http://www.tmtb.org.tr TMTB,yurt dışında geçerli sigorta belgeleri düzenlemek ve bu kapsamda sebep olunan hasarları karşılamak, ülkemizde geçerli bulunan sigorta sözleşmeleri kapsamında Yeşil Kart sigortası bulunan yabancı plakalı araçların sebep olduğu hasarların çözümlenip giderimini sağlamak amacıyla kurulmuş olup, yeşil kart sahibi sigortalıların kusurlu karıştıkları kazalarda muhatap alınması gereken makamdır.

TMTB, geçerli bir Yeşil Kart’ın bulunması koşulu ile yabancı plakalı motorlu araçların işletenleri bakımından, üçüncü şahıs sorumluluk sigortacısı görevini üstlenmektedir. Bu nedenle, yabancı plakalı araçların Türkiye’de karıştıkları trafik kazalarından doğan tazminat istemleri, TMTB ‘ye bildirilir ve meydana gelen zarar Türkiye’de geçerli olan zorunlu sorumluluk sigortası kapsamında değerlendirilerek giderilir. 

+ 90 ( 212 ) – 217 59 68 telefondan kuruma ulaşabilirsiniz. Telefondan size ihtiyacınız olan bilgileri vereceklerdir. Oldukça yardımseverler.

Geçmiş olsun.

Av. E. Alp Demirkaya

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Yurtdışından Türkiye'ye giriş yaparken, veya Türkiye'den yurt dışına çıkarken yeşil sigorta yaptırılmadan sınır kapısını geçemez. Mutlak suretle sigortası vardır.

Benim Eniştem 5 kez yeşil sigorta yaptırmadan geçti gümrüğü, kaza yapmasaydı yeşil sigortanın olduğunu dahi öğrenemeyecekti.
Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Benim Eniştem 5 kez yeşil sigorta yaptırmadan geçti gümrüğü, kaza yapmasaydı yeşil sigortanın olduğunu dahi öğrenemeyecekti.

Enisteniz belki denetim eksikligi nedeniyke gecmis olabilir. Ancak bu aracin yine de sigortasiz oldugu anlamina gelmiyor. Giris yaptigi ulkenin denetim eksikligi nedeniyle ulke aracin kaza yapmasi durumunda vatandasini koruyabilmek adina yine de araci sigortali yapiyor. Gumrukcu veya kolcu hakkinda ise idari islem baslatiliyor. Calistigim firmada hafta da en az 40 araci yurt disina cikiyor ve kurumsal firma oldugu icin mecburen yaptiriliyor.

Yanlisim varsa affola

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Enisteniz belki denetim eksikligi nedeniyke gecmis olabilir. Ancak bu aracin yine de sigortasiz oldugu anlamina gelmiyor. Giris yaptigi ulkenin denetim eksikligi nedeniyle ulke aracin kaza yapmasi durumunda vatandasini koruyabilmek adina yine de araci sigortali yapiyor. Gumrukcu veya kolcu hakkinda ise idari islem baslatiliyor. Calistigim firmada hafta da en az 40 araci yurt disina cikiyor ve kurumsal firma oldugu icin mecburen yaptiriliyor.

Yanlisim varsa affola

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Yanlisim varsa affola

Belki de dediğiniz gibidir , doğrudur.
Yorum bağlantısı
E. Alp Demirkaya

Yanlisim varsa affola

Geçtiğimiz yıllarda, bakanlığın yaptığı bir araştırma sonucunda, sınır kapılarında görevli personelin yeşil kart hakkında çok az bilgiye sahip olduğu, Bulgaristan tarafında, sınır kapımıza yakın yerlerde yol kenarında sahte yeşil kart formları satıldığı tespit edildiği, sınır görevlilerinin kurşun kalemle doldurulmuş sahte formlardan bile şüphelenmediklerini belirlemiştir. Bunun üzerine yeşil kart konusunda, sınır görevlileri eğitime tabi tutulmuşlardır.

Denetim eksikliği vb nedenle yeşil kartı olmadan geçen araca, vatandaşı korumak için sigorta yapılmıyor. Bu durumda "hizmet kusuru" var olduğundan, devletin sorumluluğuna gidiliyor. Bu nedenle devlet bir çok kez tazminat ödeme durumunda kalmıştır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...