İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk1 Fren Yaparken Stop Etme Sorunu

Ümit Kaan

Recommended Posts

Fatih Emre

Soket işi önemli. Bu soketlere bağlı kabloların durumu da önemli. KAblonun izolasyonun çatlama varsa, içindeki alüminyum iletken gözüküyorsa derhal kablonun izolasyonu yapılmalı.  Basit gibi görünüyor ama aracın beyninin ilgili sensörler ile iletişiminin kesilmesine neden olur. Bahsi geçen soketi kablosu ile çımacılardan bulmaya çalışın ve iyi bir elektrikçiye makaron geçirtip kabloları lehimlettirin. Benzin enjektör kablo ve soketleri, MAF, emilen hava sıcaklığını algılayan sensör, rölanti sensörü, oksijen sensörü, krank sensörü, kam sensörü, motor soğutma suyu sıcaklık sensörü, boğaz kelebek sensörü, varsa TCS, vs..... bakılması gereken önemli sensörler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
2 saat önce, Fatih Emre yazdı:

Soket işi önemli. Bu soketlere bağlı kabloların durumu da önemli. KAblonun izolasyonun çatlama varsa, içindeki alüminyum iletken gözüküyorsa derhal kablonun izolasyonu yapılmalı.  Basit gibi görünüyor ama aracın beyninin ilgili sensörler ile iletişiminin kesilmesine neden olur. Bahsi geçen soketi kablosu ile çımacılardan bulmaya çalışın ve iyi bir elektrikçiye makaron geçirtip kabloları lehimlettirin. Benzin enjektör kablo ve soketleri, MAF, emilen hava sıcaklığını algılayan sensör, rölanti sensörü, oksijen sensörü, krank sensörü, kam sensörü, motor soğutma suyu sıcaklık sensörü, boğaz kelebek sensörü, varsa TCS, vs..... bakılması gereken önemli sensörler. 

20 yaşında araba, çatlak olmayan kablosu varmı dersen, birkaç tane anca vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Ümit Bey sizin işiniz zor o zaman. Arızaları çözeyim derken bayağı bi tırmalayacaksınız.  Benim aracım da 19 yaşında ama çatlak olan kabloların hepsinin onarımını yaptım. Aracımda şuan için elektriksel bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
(düzenlendi)

P konumunda bile gaza basmazsam bu şekilde stop ediyor

tarihinde Ümit Kaan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ümit Kaan

Araç şu an serviste, araçda ciddi anlamda yanmamış yakıt atma sorunu varmış, stop etme sebebide büyük ihtimalle  o olabilir, bakalım sorun çözülür inşallah, yanma tam gerçekleşmiyormu, nedeni nedir bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yakıt yanmıyorsa bir veya birden fazla odada ateşleme düzgün sağlanmıyor o halde. Ateşleme takımı yada kablolarla ilgili bir sıkıntı gibi. İnşallah az maliyetle çözülür sorun.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
1 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Yakıt yanmıyorsa bir veya birden fazla odada ateşleme düzgün sağlanmıyor o halde. Ateşleme takımı yada kablolarla ilgili bir sıkıntı gibi. İnşallah az maliyetle çözülür sorun.

Derviş kardeş, arabayı aldığımdan beri, ya kapıda yatıyo, ya ustada, inşallah sorun budur, sebebi ve çözümüde bulunur, artık maaşı arabaya bağladım, patron bana ben arabaya.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Valla sorma, ağız tadıyla binmek haram sanki. Bi tekleme sorunu bi devir düşme sorunuda bende var, elletmek istemiyorum artık kimseye. Gül gibi arabayı bozdular usta bozuntuları. Şöyle binipte şuraya buraya gideyim diyesim bile yok. Ne heves kaldı ne istek. Anca para harca, ben yemedim sen ye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Bizim usta, iyi biri, öyle paracı değil, uğraştığı kadar işçilik almıyor sağolsun, ama bazen olmayınca olmuyor, bu seferde olmaz ise, artık satıcam, yaptığım masrafta bana ders olarak kalacak, eski araba alıyorsan, basit araç almak gerekiyor, ne kadar teknoloji o kadar, sorun eski arabada.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eski sahiplerinini ne yaptığı bir zamandan sonra arabanın kendi tekniğinden daha önemli hale gelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
(düzenlendi)
11 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

eski sahiplerinini ne yaptığı bir zamandan sonra arabanın kendi tekniğinden daha önemli hale gelir

Buda önemli bir etken tabiki, ama basit donanımlı araçlarda, bir şeyleri geri döndürmek daha kolay. Parçası pahalı, mondeo gibi, yan sanayi parçaları sevmeyen, arabalarda, geçmişini bilmiyorsan uzak duracaksın, bunu anladım ama iş işten geçti.

tarihinde Ümit Kaan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Eski arabada ne alırsan al inan hep aynı kapıya çıkıyor. Zaten kimsede sorunsuz ve temiz eski model aracını satmıyor. Satsa da muadili 10 liraysa o istiyor 20 lira. Bu da işimize gelmeyince Allah ne verdiyse deyip giriyoruz işin içine. Sonra da böyle derman derman diye aranıyoruz maalesef. Paramıza göre köfte yiyoruz. Allah can sağlığı versin napalim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Eski arabada ne alırsan al inan hep aynı kapıya çıkıyor. Zaten kimsede sorunsuz ve temiz eski model aracını satmıyor. Satsa da muadili 10 liraysa o istiyor 20 lira. Bu da işimize gelmeyince Allah ne verdiyse deyip giriyoruz işin içine. Sonra da böyle derman derman diye aranıyoruz maalesef. Paramıza göre köfte yiyoruz. Allah can sağlığı versin napalim 

X arabanın termostat gövdesi 30 lira bizimki 250 lira, x arabanın radyatörü 100 lira, bizimki 300 lira, adamlar eski araba alıyor, bir sokuyorlar sanayiye, bizim iki parçaya verdiğimiz paraya arabayı baştan sona elden geçirtiyorlar, biz onu yapamıyoruzki, bikerede sanayiye sokalım 5 adet sensörü değişelim, devirdaim, v kayışı, falan derken bi bakıyosun, bir araba parası daha gitmiş, bi kerede de yapamıyoruz değişimleri, parça parça ,bir ay onu, bir ay bunu, araba sanayiden çıkmıyor, Artık akıllandım, bir daha ikinci el alırsam, parçası ucuz olmasına dikkat edicem.

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
(düzenlendi)
2 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Bizim usta, iyi biri, öyle paracı değil, uğraştığı kadar işçilik almıyor sağolsun, ama bazen olmayınca olmuyor, bu seferde olmaz ise, artık satıcam, yaptığım masrafta bana ders olarak kalacak, eski araba alıyorsan, basit araç almak gerekiyor, ne kadar teknoloji o kadar, sorun eski arabada.

bence yanlış düşünüyorsun hocam,4.mondeo mk2 de buldum ben aracımı.her özelliği aktif.283 bin oldu,motoru sorunsuz,içi pırıl pırıl,direksiyonda yıpranma dahi yok.sizden önce ki kullanıcılarının araca nasıl davrandığı çok önemli.2 yaz evvel 68 willys aldım,kara düzen araç,ocağıma incir ağacı dikti,teknoloji ile uzak dan yakından alakası yok :) ama usta bulamadım.ustayı bulduğumda ise bütün bütçemi tüketmiştim :( 

g236ZQ.png

tarihinde Ahmet Said Avşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
Bir saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

bence yanlış düşünüyorsun hocam,4.mondeo mk2 de buldum ben aracımı.her özelliği aktif.283 bin oldu,motoru sorunsuz,içi pırıl pırıl,direksiyonda yıpranma dahi yok.sizden önce ki kullanıcılarının araca nasıl davrandığı çok önemli.2 yaz evvel 68 willys aldım,kara düzen araç,ocağıma incir ağacı dikti,teknoloji ile uzak dan yakından alakası yok :) ama usta bulamadım.ustayı bulduğumda ise bütün bütçemi tüketmiştim :( 

g236ZQ.png

Zaten benim bahsettiğim, bu arabalar değil, bunları adam etmekte zor, tarihi eser bu, parçasını bulmakta zordur. Ocağa incir ağacıda diker çam ağacıda (:

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Şimdi şu da var. Diğer aracın 30 liralık parçasını 3 kere değişirsin, bu arabanın 100 liralık parçasını 10 yıl kullanırsın. Mesela geçen alt takım bakımına soktum, değişen sadece rod başları oldu. Onlarda orjinal fabrika çıkışı duruyormuş ve araç 175 binde, 19 yıllık araç. Parçası ucuz olmasına dikkat edeceksen alabileceğin tek araç şahin doğan broadway. Allah'a büyük konuşmayım da o arabalara binecegine yaya gez daha iyi :-)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
13 dakika önce, Ümit Kaan yazdı:

Zaten benim bahsettiğim, bu arabalar değil, bunları adam etmekte zor, tarihi eser bu, parçasını bulmakta zordur. Ocağa incir ağacıda diker çam ağacıda (:

hocam parçaları çok ucuz,ivedik 1.bölgede sıfır parçalarının tamamı var ve binek otodan ucuz.sorun şu ki usta :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Ya insanın siniri bozuluyor arkadaşlar bir noktadan sonra, daha yeni 700 liralık parça aldım, devirdaim, triger set, v kayışı v.b. gergi rulmanıda yamukmuş, bir rulman, bulamıyosun, iki yerde buldum orjinal gates rulman, 95 lira, şimdi alsam mı almasam mı diye düşünüyorum, çünkü bi noktada tıkanıyosun artık, kurban bayramında aldım arabayı, o günden beri uğraşıyorum. Arabanın geçmişi konusunda çok haklısınız, temiz bir araba olsaydı buralarda, bunları konuşuyor olmazdım, daha çok modifiye kısmında takılırdım, ama şanssızlık işte, bizim araba baştan sona sorun çıktı, tek artısı, sizin gibi arkadaşlarla tanışmış olduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
16 dakika önce, Ümit Kaan yazdı:

Ya insanın siniri bozuluyor arkadaşlar bir noktadan sonra, daha yeni 700 liralık parça aldım, devirdaim, triger set, v kayışı v.b. gergi rulmanıda yamukmuş, bir rulman, bulamıyosun, iki yerde buldum orjinal gates rulman, 95 lira, şimdi alsam mı almasam mı diye düşünüyorum, çünkü bi noktada tıkanıyosun artık, kurban bayramında aldım arabayı, o günden beri uğraşıyorum. Arabanın geçmişi konusunda çok haklısınız, temiz bir araba olsaydı buralarda, bunları konuşuyor olmazdım, daha çok modifiye kısmında takılırdım, ama şanssızlık işte, bizim araba baştan sona sorun çıktı, tek artısı, sizin gibi arkadaşlarla tanışmış olduk.

umarım en uygun maliyet ile sorunlarınızı halledersiniz hocam 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
Bir saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

umarım en uygun maliyet ile sorunlarınızı halledersiniz hocam 

Parça maliyeti belimi büktü, böyle darlanıncada çeneme vuruyor. :biggrin:

Artık işin uygun maliyet kısmı geçtide, sorunlar hallolsun, bi rahatça gezelim istiyorum. İnşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Herzaman diyorum, yine diyorum tek sorun işten anlayan ehil usta bulmak. Masraflar hepimizin belini büküyor bu bir gerçek. O yüzden yeni prensibim nerde tırak orda bırak. Kendimce ufak tefek eksiklerini gideriyorum gerisini Allah'a bıraktım :) bir de bu araclar elektronik, sorunların çoğu kablo yada sensör arızası. Ama ustaların tek bildiği eline anahtar alıp hemen üst kapağı sökelim, şanzımanı dağıtalım, ha ha ha anasını ağlatalım, vida olan heryeri parçalayalım. Eski mantık çünkü. Eline üç kuruş geçen bi pc bide program alıyor haydi bakalım arıza yok, sorun subaplar keçeler contalar bilmem ne. Bi dünya insanın motorları boş yere açılıp bir sorunu oluyor bin sorun. Uzun mesele, ağzım açıldımı susamıyorum sinirlerim geriliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Herzaman diyorum, yine diyorum tek sorun işten anlayan ehil usta bulmak. Masraflar hepimizin belini büküyor bu bir gerçek. O yüzden yeni prensibim nerde tırak orda bırak. Kendimce ufak tefek eksiklerini gideriyorum gerisini Allah'a bıraktım :) bir de bu araclar elektronik, sorunların çoğu kablo yada sensör arızası. Ama ustaların tek bildiği eline anahtar alıp hemen üst kapağı sökelim, şanzımanı dağıtalım, ha ha ha anasını ağlatalım, vida olan heryeri parçalayalım. Eski mantık çünkü. Eline üç kuruş geçen bi pc bide program alıyor haydi bakalım arıza yok, sorun subaplar keçeler contalar bilmem ne. Bi dünya insanın motorları boş yere açılıp bir sorunu oluyor bin sorun. Uzun mesele, ağzım açıldımı susamıyorum sinirlerim geriliyor

Bizim arabalarda nokta atışı gerçekten zor, inşallah tüm sorunlar çözülürde yüzümüz güler, huzurla bineriz arabalarımıza, korkarak gezmek gerçekten zor, şu virajda stop edecek mi, hararet yapacak mı, conta yakarmıyım, diye endişe içinde kullanmak can sıkıyor.

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Çağlar Bayur
Özgür Arı yazdı:

Merhaba uzun zaman geçmiş sorunu nasıl çözdünüz acaba ? yada çözebildiniz mi :)

ani yavaşlamada stopmu ediyor ? viteste iken?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...