İçeriğe Yönlendir

Mercedes W203 Arka Disk Sökülmesi Ve El Freni Ayarı

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Merhaba arkadaşlar;

Uzun zaman oldu (çok şükür demek gerekmemiş :) ) bir şeyler yazmayalı.

Dün kışlık lastikleri değişirken sağ arka tekerin iki bijonu daha sökerken kesildi ve parça içerde kaldı. Lastik değişim işlemi tamamlandıktan sonra, 3 bijonu takıp frenciye gittik, matkapla kalan parçaları bir şekilde çıkardı.

Bu sırada jantları ilk değiştiğimde orjinal bijonlar arka tekerde el freni mekanizmasına çarptığı için piyasadan yeni 10 tane bijon alıp sürtmeyecek kadar tornada kısaltmıştık. Bu iki bijon kırılınca içime sinmedi 10 tane yeni bijon alıp tornada kısalttıl. Aynı boyda kesmemize rağmen tekeri takınca yine mekanizmaya değdi. İş çıktı dedik 1 mm daha kısalttık yine sürtme sesi çok az gelince; o geçer dedi usta geç vakit olduğu için eve geldim.

Ne düşünüyorsunuz, tabiki ustanın lafı beni durduramadı, ne oldu niye geliyor diye giriştim bu akşam, ne yalan söyliyim ben içeri düşen parçaları içinden almadılar diye sayıp söylendim.

Hem problemi bulayım hemde yol gösterici bir kaynak olsun dedim, isteyen diski değişsin, isteyen balatasını, isteyende el freni ayarını yapsın :)

Sırayla başlayalım ilk fotoğrafta ok ile görünen yerde bir pim var buraya pimden daha ince bir şey dürtüp çekiçle geri iteleyip balataları sıkı tutan mekanizmayı söküyoruz, hop balata değişimi bu kadar basit. 

Balata fişi varsa (bende sağ tarafta var, bazılarında her tekerde ayrı var) onu yerinden söküp geri takabilirsiniz.

arkadisk1.jpg

arkadisk2.jpg

arkadisk3.jpg

arkadisk4.jpg

arkadisk5.jpg

Buraya kadar balata değişimi yapabilirsiniz, balatalarını çok eskidiyse kaliperdeki pistonları levye ile hafifçe geri ittirmelisiniz yeni balataların girmesi için ;)

Bunda sonrası diskin sökülme/değişmesi kısmına giriyor, öncelikle fotoğrafta görünen iki tane 16 lık vida tutuyor kaliperleri bunları sökünce boşa çıkıyor, diski sökerken sarkmaması fren hortumuna ve diğer kabloya zarar gelmemesi için lastiği altına çekip üstüne koydum.

arkadisk6.jpg

arkadisk8.jpg

Sonraki aşamada diskin üstündeki torx alyan vidayı söküyor ve diski boşa çıkarıyoruz, benim gibi el freni çekikken bu niye çıkmıyor uleyn diye sızlanmayın güvenlik tedbirlerini alıp el frenini salın usulca çıkacaktır sevimli diskimiz :D hop diskide değiştik.

arkadisk7.jpg

Bundan sonrası el frenin sıkılık ayarını görünen dişliyi aşağı/yukarı çevirerek ayarlanıyor. Aslında bu ayar için sadece tekeri sökmeniz yeterli bijon yuvasından uygun tornavida sokarak yapılıyor normalde. Yinede görün ne ile ayar yaptığınızı :D

arkadisk10.jpg

Sonuç olarak benim sürten el freniymiş, ilk bijonlar sürtünce ayarını kaçırmış. İçerdeki kalan ucun maktap tozlarıda araya girmiş, hepsini balata spreyi ile güzelce temizledim, az birada el frenini gevşettim problem düzeldi.

Hadi kalın sağlıcakla....

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

güzel çalışma yine.. de orjinal bijonlar neden sürter?

Orjinal jantların bijon yuvasındaki kalınlığı fazlaydı, yeni jantların o kısmı daha ince olunca bijonlar uzun kaldı abim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

güzel çalışma yine.. de orjinal bijonlar neden sürter?

Kafama yatmadı mercedese sordum, orjinal SLK için bijon uzunluğu 27mm benim orjinaller ise 40mm. Benim aldığım 17 jantlar SLK jantıydı.

27mm uzunlukta olanlardan 10 tane istedim, problem olmazsa orjinal bijonları kullanacam. Sökülürken kopan bijonlara güvenim kalmadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ancak kaliper ler farklı olabilir. 13 mm. Daha kısa takmak ta benim hoşuma gitmedi. Acaba jantların göbek et kalınlığı mı farklı? Daha hafif te olabilir?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ancak kaliper ler farklı olabilir. 13 mm. Daha kısa takmak ta benim hoşuma gitmedi. Acaba jantların göbek et kalınlığı mı farklı? Daha hafif te olabilir?

Evet abi jantların göbek et kalınlığı farklı, eskiler kalındı bunlar daha ince. Ön tarafta hiç problem olmadı diskin gerisinde herhangi bir mekanizma olmadığı için.

Pazartesi deneyeceğim, inşallah tam oturur da kafam rahat eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

El freni ayarı w204 facelift te de aynımıdır furkan abi benim el freni ayarı biraz gevşek gibi çok dik yokuşlarda bırakıyor şanzumanada yük binsin istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

El freni ayarı w204 facelift te de aynımıdır furkan abi benim el freni ayarı biraz gevşek gibi çok dik yokuşlarda bırakıyor şanzumanada yük binsin istemiyorum.

WIS dan baktım, w204 de aynı şekilde. arka tekeri söküp bijon deliğinden ilgili dişliyi görünceye kadar biraz çevireceksin (güvenlik tedbirlerini muhakkak al takoz vs, çünkü el frenini bırakıp, vitesi boşa alman gerekiyor çevirebilmen için).

Dişliyi yukarı doğru çevirirsen el frenini sıkmış, aşağı doğru çevirirsen gevşetmiş olacaksın ;)

Ayar yaptıktan sonra diski elinle çevir çok sürtüyorsa gevşetirsin biraz.

Yorum bağlantısı

Bence yapma ışikli amblem. Su aracin agirligina golge dusmesin. Verdigi poz bile huzunlu olmus ben o amblemi takmam diyor.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Çok teşekkür ederim furkan abi bunu yarın yapıcam ufak bir sorum daha olacak mercedes ön ışıklı amblemi biliyorsundur abi ben ebaydan veya ali expresten alsam çap olarak aynımıdır yerine otururmu

http://m.ebay.com/itm/New-Front-Grille-Star-Emblem-for-Mercedes-Benz-2006-2013-Illuminated-LED-Light-/272371423889?fits=Make%3AMercedes-Benz&hash=item3f6a9a1a91%3Ag%3AmHMAAOSwxg5X1oAK&_trkparms=pageci%253A5050f960-af05-11e6-b2ee-005056b688cf%257Cparentrq%253A811b5c7c1580a2a3059fb635fff34f1c%257Ciid%253A1

Konu dışı ama özür dilerim.

Ölçü standart olmayabilir.

Bende Evren abiye katılıyorum, bencede hiç alma öyle uyduruk şeyler ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Vik vik eder öterdi bi ara bizimki de . Ustası bisi değişti el freninin rahatladık. O zaman gördüm disk içi kampana. :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Eline sağlık kardeşim. Çok güzel bir konu.

Eyvallah abi, teşşekür ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan sen yaman usta oldun basbayağı. Tebrikler

Sağolasın abim, ufak tefek şeyler. Uğraşmakta zevkli olunca yapıyorum bir şeyler :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Evet abi jantların göbek et kalınlığı farklı, eskiler kalındı bunlar daha ince. Ön tarafta hiç problem olmadı diskin gerisinde herhangi bir mekanizma olmadığı için.

Pazartesi deneyeceğim, inşallah tam oturur da kafam rahat eder.

Mercedes'te 27 mm olan bijonlar 14mm genişlikte, benim araç 12mm olunca orjinal mercedes bijonu olmadı.

Biraz araştırınca orjinal olarak benim istediğim ölçü olan M12x1.5x27mm 17Hex Audinin standart bijonu, bugün gidip deneyeceğim ;)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Mercedes'te 27 mm olan bijonlar 14mm genişlikte, benim araç 12mm olunca orjinal mercedes bijonu olmadı.

Biraz araştırınca orjinal olarak benim istediğim ölçü olan M12x1.5x27mm 17Hex Audinin standart bijonu, bugün gidip deneyeceğim ;)

AUDI nin bijonlar M14 yani kalın oldu, ordan BMW ye geçtim orda buldum ama YUHHH deyip çıktım.

Buyrun 1 Adet bijon fiyatı hepsi aynı ölçüde (Hepside Yetkili servis fiyatıdır):

VW-AUDI : 11 TL

Mercedes : 16 TL

BMW : 26 TL  :shok:  :shok:  :shok:

BMW harbi öpüyor vatandaşı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ah abi deseydin bende bi çuval cıvata vardı 18" ofsetli bakardım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

AUDI nin bijonlar M14 yani kalın oldu, ordan BMW ye geçtim orda buldum ama YUHHH deyip çıktım.

Buyrun 1 Adet bijon fiyatı hepsi aynı ölçüde (Hepside Yetkili servis fiyatıdır):

VW-AUDI : 11 TL

Mercedes : 16 TL

BMW : 26 TL  :shok:  :shok:  :shok:

BMW harbi öpüyor vatandaşı :)

kalite tesadüf değildir :fiuw:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

kalite tesadüf değildir :fiuw:

He abi mercedes çöp deyiver karışsın ortalık :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Eline sağlık Furkan Hocam. Artık sana Furkan Usta diyebilir miyim.

(hala Eskişehir'de misin?)

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Eline sağlık Furkan Hocam. Artık sana Furkan Usta diyebilir miyim.

(hala Eskişehir'de misin?)

Estağfurullah, burdayım Serdal hocam.

ah abi deseydin bende bi çuval cıvata vardı 18" ofsetli bakardım.

Hala var ise bakabilirsin :)

Senin bir tane bijonu sök onunla aynı kalınlıkta olacak ama vida boyu 25-27 mm olacak ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

eski araba ile gitmediyse depoda bi yerde olacak hafta sonu bakalım :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...