İçeriğe Yönlendir

Yamalı Lastikleri Öne Mi, Arkaya Mı Takılmalı

Hikmet Demirtaş
Çözüme git Semih İzgi tarafından,

Recommended Posts

Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,umarım herkes iyidir.

Çocuğun arabasına  aldığım Ultargrip-9  tip 4 adet yeni kış lastiklerinden sol arka bir hurda malzemesinin üzerinden geçerken yanaktan yarılması sonucu çelik yama yapılıp takıldı. Daha sonra da önlerden birtanesi kaldırıma sürtmeden dolayı yanakdan darbe alınca ona da çelik yama yapılıp, o da rakaya takıldı. 

Şimdi 4 lastik takım olarak aynı marka ve yeni . Ancak,arkalra yamalı; benim bildiğim arkaların savuruma riskine göre daha önem taşıdığıdır.

Bu yamalı lastiklerin patlam riski dikkate alınırsa arkada oluşu önde oluşuna göre daha avantajlı mı? yoksa hiç düşünmeden yenilerini mi almak.

edit. kelime düzeltmeleri

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Çelik yama nedir bilmiyorum ama ben olsam yanak hasarında riske girmezdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Arkaların daha önemli olduğu kanıtlanmıştır.

++ lastik patlaması durumun da ön veya arka oluşunun risk durumunu merak ediyorum. Yeni veya eski lastik analmında değil ! 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Eğer çok sıkıntılı iseler 2 yeni lastik alın. Hayatınız hiç bir şeyden değerli değil...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Benim de sağ arkada yama var. Yorumları takipteyim.

Ekleme: Mantığım arkada olursa kontrolü kaybetmem diyor. Sağ tarafta olması da bence "şans" araba sağa çeker. Karşı şeride geçmem.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Yorumlar için telşekkürler. İlk lastik yaması 3 hafta oldu 2.cisi de 10 gün oldu. Şu an için bir sıkıntı yok, ama işin garip tarafı çocuğun ilk arabası ve  şorörlüğü de yeni, benim korkum da bu yönde.

Arka patlarsa spin atabiliriz, ön patlarsa bir şey olmaz.

Ben da tam tersini düşünüyordum; ön patlarsa sağa sola çekip kaldırıma, orta refüje vurmak veya takla atmak gibi tehlikeler.

Yorum bağlantısı

Yorumlar için telşekkürler. İlk lastik yaması 3 hafta oldu 2.cisi de 10 gün oldu. Şu an için bir sıkıntı yok, ama işin garip tarafı çocuğun ilk arabası ve  şorörlüğü de yeni, benim korkum da bu yönde.

Ben da tam tersini düşünüyordum; ön patlarsa sağa sola çekip kaldırıma, orta refüje vurmak veya takla atmak gibi tehlikeler.

Hikmet Bey yanaklar lastiğin en esnek yerleridir. Bu nedenle yama tutmaz ve her an havası boşalabilir. Sonrası ne olur bilinmez. Acemidir yeni lastiğin akibeti de aynı olacak diye düşünürseniz. İvedik organizeye gidip aynı marka aynı desen iki tane çıkma alıp takın. Daha güvenli ve ucuz olur.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben hafta sonu arka jantları değiştirdim. Orjinaller epey küflendi. Temizlik ve boya ihtiyacı var. Her neyse... Daha önceden 2 lastik alıp önlere takmıştım bir başka janta. Çıkan önleri de acelemden janttan çıkartmamıştım. Öylece duruyordu. Hepsini bir halledeyim dedim. Bir de ne göreyim... Bir tanesinden şambrel (ya da her nasıl yazılıyorsa) çıktı. 2012 'de aldım arabayı. O zamandan beri varmış. Çok uzun anlattım ama, demek istiyorum ki, yeni de alsanız akıbetleri aynı olacak gibi. Bence yamalı lastiklerin içine şambrel taktırın. İllaki farkı olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Hikmet Bey yanaklar lastiğin en esnek yerleridir. Bu nedenle yama tutmaz ve her an havası boşalabilir. Sonrası ne olur bilinmez. Acemidir yeni lastiğin akibeti de aynı olacak diye düşünürseniz. İvedik organizeye gidip aynı marka aynı desen iki tane çıkma alıp takın. Daha güvenli ve ucuz olur.

Ben de aynı şeyleri düşündüm. Ama, lastikciler çok zarar görmemiş idare eder bir şey olmaz ve de  lastikler de daha yeni olunca acaba! dedim.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Semih İzgi
(düzenlendi)

Bildiğiniz üzere yanaklar tabana göre hayli incedir.  Çelik tellerde kopma veya lastik dokuda incelme-deformasyon var ise herhangi bir yama aynı dayanımı sunmayabilir.  

O arabada taşıyacağınız can ve canlar 2 kış lastiğinden değerli değilse önlere takın,  Değerli ise 2 lastik daha alıp onları birdaha kullanılmamak üzere imha edin derim.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yanakta yama çok tehlikeli. Çıkma ile dahi olsa sağlam lastikle değiştirin mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Hikmet Hocam ben konuyla ilgili başımdan geçen olayı anlatayım. 

2 hafta önce Connect ile Sinop' tan İstanbul' a geliyorum. Arabada arka koltuklar yatık ve yanımda annem oturuyor. Bildiğim ön sağ lastikte babamın yaptırması 2 adet yama var. Yanağı bırakın hem de tabanda. Çamlıca gişelerden çıktım, artık köprüye gireceğim, gece saat 2:00 suları. Aralarında yarış yapan, yaklaşık 10 kişilik, araçları modifiyeli grup vardı. Gayet tehlikeli bir şekilde araç kullanıyorlardı. Buna istinaden en sağ şeride geçtim ve hızımı düşürdüm. Ortalama 80-90 ile gidiyorum. Bir anda bir ses geldi ve arabada bir gariplik hissettim. Çok gitmeden direksiyon aşırı bir şekilde sağa çekiyordu. Artık durmaya yakın aracı zor zapt ettim. İndim bir baktım, lastik çepeçevre yanaktan yırtılmış, telleri iplikleri çıkmış bir vaziyette. 

Arabada o kadar yük varken, daha kötüsü olmadığı için ve yoldaki gruptan dolayı hızımı düşürüp sağ şeride geçtiğim için Allah' a şükrediyorum. Verilmiş sadakamız varmış.

Lastiğin resmini çekip buraya atsam, eminim derhal yeni bir çift lastik alırsınız.

Gencecik oğlunuz, Allah bağışlasın. Bir çift lastik ondan önemli mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Bu hafta sonu ilk işim 2 adet aynı marka lastik almak olacak. Teşekkürler, arkadaşlar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

Tabanda lastiğinde yaması olmayan araç yok denecek kadar azdır. 5 yıllık lastiğimde tabanda 2 yamayla sorunsuz kullanmıştım. Ama ben olsam yanaktaki yamaya çok tedirgin olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

Nereye koyarsanız koyun patlarsa kaza yapma ihtimaliniz var buda çok büyük masraf açabilir. İki lastik parasından kurtulcam diye kat kat fazla para çıkmasın cebinizden bence değişin.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Lastikçi arkadaşım bir seferinde yanaktan patlayan lastiğe yama yapılmaz yapılsa da ısınınca atar demişti bence yeni lastik alsanız daha iyi olur

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Yanağını kestirdiğim lastiğin aynı ebat ve markada yenisini bulamadığım için tamir edilsin dedim ama sadece 2 gün yeni lastik gelene kadar bile yanak hasarlı lastik tamir de olmaz kullanılmaz da dediler.

Yorum bağlantısı

Konu basligi ile tartışma alakasiz olmus. Bende cok merak ediyorum ve yamali one mi arkaya mi takilmali diye ama 3 sayfa yorum okudum baslikla alakasi olan. En fazla 2 3 mesaj var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yanaktan yamalı lastik hali ile kullanılmaz drumdaki lastiktir. eve kadar gitmeye yarar.. aniden fena yerde yanak yarılırsa komple parçalanır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Konu basligi ile tartışma alakasiz olmus. Bende cok merak ediyorum ve yamali one mi arkaya mi takilmali diye ama 3 sayfa yorum okudum baslikla alakasi olan. En fazla 2 3 mesaj var.

Genel görüş yamalı lastik kullanilmamasi yönünde olduğu için nereye takılacağı konusuda önem arz etmiyor haliyle :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Traktör, iş makinası, Kamyon, Tır (Çekici) gibi araçlarda yanaklarda yama ile kullanılasada, otomobiller için kesinlikle tavsiye edilmiyor Yanaklara yama yapılması. Çıkartmaya karar vererek en iyisini yapmışsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...