İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Yasal Olarak Zorunlu Değil! (Ticari Olmayan Araçlarda)

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Selçuk Keleş

"Kar yağdığında trafiğe çıkmam" diyen kişi "kötü" şöfördür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Aşırı saçma bir düşünce. Kar yağdığında aracımla dışarı çıkıp kendimi neden riske atayım, trafiği ayrı dert, tehlikesi ayrı dert. Toplu ulaşım var, taksi var, var oğlu var...

Kazaların büyük çoğunluğu da bana bir şey olmaz şöyle giderim böyle giderim diyen 'iyi' şoförler tarafından yapılıyor...

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bende 4 kar lastiği var Selçuk abi ama 10 cm üstüne kar yağdımı aracımı kullanmam. Yolları doğru düzgün temizlemedikleri için biriken kar veya buzlanan kar tamponu çiziyor karlığı kırma ihtimali doğuyor vs. Hatta gecen kıs babam arabayı o kadar alçalttın bak karda kullanamıyorsun diye dalga geçiyordu  :) 

Şirket aracı olan reno master'le gidip gelirim işe o zamanlar, araba yüksek olunca istediğinyere rahatca gir çık yapabiliyorsun  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

15 yıldır aracım var ve her yıl kasım ayının 15.den sonra kışlıklarımı takarım.kendimiz  ile birlikte başkalarına zarar vermemek gerekir.2013 yılı 2.ayında Belçika da bulundum.orada kışlık lastik zorunluluğu yok.Ancak Almanya'da aracınız ne olursa olsun kışlık lastik kullanma zorunluluğu varmış.o dönemde Almanya'ya geçmem  gerekiyordu.ordakiler Belçika plakalı olsa dahi polis ceza yazarlar diye uyardılar(tabi iki saatlik bir giriş çıkış için takılmadı ve Allah'tan çeviren olmadı)aracın bulunduğu yere göre ne tür araç olursa olsun zorunlu olmalı diye düşünüyorum.örnek Yozgat'ta Müslübelen denen bir mevki var ve en ufak bir yağmur veya kar yağışında buzlanma olduğunda özellikle tırlar bu rampada kalır arkadan gelen bütün araçlar yolda kalır çoğunlukla polisler buzlanma olduğunda zincirsiz ve kışlık lastiği olmayan araçları salmazlar.en doğrusu kışlık lastik takmamız gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan
(düzenlendi)

Bir genelge ile yayınlanmıştı zamanında hususi araçlarda takmak zorundaydı bazı şehirlerde ;)

Mesela Eskişehir'de zorunluydu. 

Hatta şu konuyu konuştuğumuzu net hatırlıyorum, Antalya'da oturan biri Eskişehir'e günü birlik gidip gelirse ceza mı yiyecek diye?

Bu tarz durumlara dikkat etmek lazım ;)

tam terside olabilir.geçen yıl aralık ayında Antalya'da bir seminere gittim.araçta 4 tane kışlık lastik ayağımızda bot üstümüzde kaban.Antalya'ya bir indik her taraf güllük gülüstanlık.sanki herkes bize bakıyor hissine kapldık.5.gün sonunda geri döndük.Toroslardan Konya'ya doğru indik.bir tipi sis kar  birkez daha kışlıkların değerini orda anladım.kısaca bulunduğun yerde kar buzlanma çok oluyorsa mutlaka zorunlu olmalı.otomobillerin zorunlu olduğu iller

http://www.boylesiyok.com/kis-lastigi-takma-zorunlulugu-olan-iller/

tarihinde Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Arabamdaki lastikleri evvelki sene takmıştım. Continental marka. Havanın soğuması, gidiş -gelis güzergâhımdaki yolların pürüzsüz asfalt olması nedeniyle abs nin çok sık devreye girdigini fark ettim ve bu haftasonu kıs lastiklerimi taktım. Mersin'de ihtiyac yok kiii, diyenler olsa da kesinlikle gerekli olduguna inancım tam, tecrübeyle de sabitledim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Sadece önlere kışlık takmaktansa , 4 tane yazlık lastikle yolculuk yapmak daha güvenli. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aşırı saçma bir düşünce. Kar yağdığında aracımla dışarı çıkıp kendimi neden riske atayım, trafiği ayrı dert, tehlikesi ayrı dert. Toplu ulaşım var, taksi var, var oğlu var...

Kazaların büyük çoğunluğu da bana bir şey olmaz şöyle giderim böyle giderim diyen 'iyi' şoförler tarafından yapılıyor...

Bende 4 kar lastiği var Selçuk abi ama 10 cm üstüne kar yağdımı aracımı kullanmam. Yolları doğru düzgün temizlemedikleri için biriken kar veya buzlanan kar tamponu çiziyor karlığı kırma ihtimali doğuyor vs. Hatta gecen kıs babam arabayı o kadar alçalttın bak karda kullanamıyorsun diye dalga geçiyordu  :) 

Şirket aracı olan reno master'le gidip gelirim işe o zamanlar, araba yüksek olunca istediğinyere rahatca gir çık yapabiliyorsun  :biggrin:

Senin durumun istisna Uğur.

Bir kaç hafta önce beklenmedik bir durum nedeniyle Ankara'ya gidip geldim, giderken her yer pırıl pırılken, dönüşte Bolu'da her yer kar kaplıydı sıcaklık -4'C 'ye düşmüştü. Kar yağışının altında hızımı da iyice azaltarak biraz stresli de olsa gelebildim. Kış lastiklerim olmasına rağmen taktırmaya fırsatım olmamıştı.

İyi şöför tüm koşullara hazırlıklı olandır. Kışın illaki kar yağacak, ısı 0'C'lere düşecek ve bunlar olurken senin evde olma garantin olmayacak.

Tam tersine kış lastiği kullanmamak "bana bişey olmaz" demektir. Zaten etrafımdaki insanlardaki bu diretmeyi de anlamıyorum, kışın nasıl kışlık ayakkabı giyiyosan cebinde taşıdığın cep telefonunun yarı fiyatına bir takım lastik al beş sene kullan, değer mi gerginlik yaşamaya  ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Kışın kış lastiği takmak gerekir katılıyorum. Ben kar yağarsa olumsuz hava şartında çıkarmam. Biz çok iyi şöför olabiliriz ama olumsuz hava şartlarında gözüm gibi baktığım arabama biri kayıp gelip vurursa park halindeyken birşey olursa diye çıkarmam bu ihtimaller normaldede var ama kötü hava şartlarını gözetmek gerekir. Bu iyi ihtimal. Birde kötü ihtimal var ailenizden birine birşey oldu acilen biryere yetişmek gerekti aracıma karda çarpıcaklar diye çıkarmayacakmıyız tabiki bizim ve sevdiklerimizin canından kıymetli değil. Maddi durum müsaitse şartlar zorlanıp kış lastiği alınmalı. Dünyada herşey biz insanlar için bu tür çelişkilerde en kötü senaryoya hazır olmak iyidir.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Kış lastigini yalnızca yolda kalmak için takmamaliyiz frenlemede de çok büyük etkisi var aracim 4x4 olmasına rağmen hafta içi kışlıklara geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Vesile ile TS-850' leri hala deneyemedim. Bu ay Bolu' ya da çıkamadım içimde kaldı.

Lastiklere çok önem veririm. Tutunmayı sağlayan ilk eleman. Havalar soğumaya başlayınca hemen takarım. Araştırırım, incelerim iki kuruş fazla verip iyisini alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kışlık lastik bineklere zorunlu değil ama ilk karda o zorunluluğu hissediyorsunuz. Ayrıca frenaj vs aracın da karakteri değişiyor kışlıklarla.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gürkan Başbağcı

Bu konu muallakta sanırım hala.

2017 aralıkta yasa değişti diyen var, istisnasız her araca şehir dışı karayollarında kış lastiği zorunlu diyenler var.

Şimdi ben ocakta izmirden denizliye antalyaya gitsem kış lastiği takacak mıyım?

Kesin bilgi nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Gürkan Başbağcı yazdı:

2017 aralıkta yasa değişti diyen var, istisnasız her araca şehir dışı karayollarında kış lastiği zorunlu diyenler var.

Aracın ne.. 

Otomobil ise ve ticari taksicilik yapmıyorsan, hiç bir yere giderken takmak zorunda değilsin.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı
(düzenlendi)
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aracın ne.. 

Otomobil ise ve ticari taksicilik yapmıyorsan, hiç bir yere giderken takmak zorunda değilsin.. 

En önemli bilgiyi atlamışım, aracım normal binek araba. tamam öyleyse teşekkürler.

tarihinde Gürkan Başbağcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 saat önce, Gürkan Başbağcı yazdı:

yasada, açıkça şu yazıyor: tc karayolunda giden, tescili yerli veya gümrükten olan yolcu veya yük taşıyan her araç,, 6 ay falan sonra ilgili Bakan tv ye çıktı, ticarileri kastettik dedi. yasa orada açık ve nettir, nisan ayı resmi gazete. yasada açıkça ticari veya hususi kullanım yazmamakta.

hususi de yolcu taşır diyerek bir sabah yolda sıradan ceza yazarlar ise bilemem ne olur..

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yolda giderken kar yağmaya başladı mesela dönüş yolunda Denizlide havada sıfırlara indi ve sizin araçta kış lastiği yok.Bu şartlarda ne yapmayı düşünüyorsunuz arabada 2 bebek ve hanım ile :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Temkinli ve yavaş gidecek, sert manevralardan kaçınacak...

kar yağmadığı sürece ve buz olmadığı sürece dediğim gibi temkinli olursa sorun olmaz idare eder, buz varsa zaten kar lastiği yada kışlık lastikte aman aman yol tutmaz, buz varsa çivili lastik olacak, kar varsa kışlık lastik olacak, kar ve buz varsa kış lastiği+zincir yada çivili, lastik olacak...

tabii ideali kışlık lastik almak ama çok sert hava şartları olmadığı sürece sürekli gidipte gelmediğine göre 1 kere gideceği yol için kışlık lastik almasına gerek yok bence, tabii dediğim gibi şartlar ağır değilse, yoksa kar buz varken çıkılmaz yazlık lastikle...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
yasada, açıkça şu yazıyor: tc karayolunda giden, tescili yerli veya gümrükten olan yolcu veya yük taşıyan her araç,, 6 ay falan sonra ilgili Bakan tv ye çıktı, ticarileri kastettik dedi. yasa orada açık ve nettir, nisan ayı resmi gazete. yasada açıkça ticari veya hususi kullanım yazmamakta.
hususi de yolcu taşır diyerek bir sabah yolda sıradan ceza yazarlar ise bilemem ne olur..

Bakan ne diyorsa o. [emoji23]
Yıllardır yazdıkları cam filmine ceza yazabiliyorlar mı şu an.
Yazamıyorlar.
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

4 sene kadar önce kışın daha başları aracımda yazlık lastik var fakat 8 yıllık lastik . Bir defa 50 ile giderken direksiyon hakimiyetini kaybetti birde önümdeki araca çarpıyordum kendi kendime dedim ki 2lastik 180 lira bir araca zarar versem bana maliyeti en az 200 lira . Haftasında gidip 2lastik aldım . Riske attığınız şeyler vereceğiniz paraya değer mi ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

8 yıllık lastik başkaaa 2 senelik yazlık lastikle hafif kış şartlarında gitmek başka yalnız, 8 yıllık kış lastiğide 50 ile giderken kayar gider, heleki buz varsa zaten şanıs bile olamaz bu arada...

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Yolda bizi ne tarz suprizlerin beklediğini bilemeyiz aniden önümüze çıkan bi hayvan yada araca çarpmamak için yapacağınız ufak bir direksiyon hamlesi yazlık ve kışlık lastik farkını anlamamıza fazlasıyla yeter

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erkan Işık
(düzenlendi)

Selam arkadaşlar kış günü ben yola cıkmam ne geregi var kışlık lastige diyenleri ilgilendiren bır haber ankarada 28 arac bırbırıne gırmıs resme söyle bır bakdım kış lastiksiz cogu sanırım kışın araca bınıyorsanız mutlaka kışlık lastik takın http://www.otomobilsayfasi.com/haber/ankarada-28-arac-birbirine-girdi/1373772 dün Bolu nun mesıre yerı gölcuk var dun aksam cok rahat kışlık lastikle ındım cıkdım ama ankaranın göbegınde zıncırleme vuruyorlar http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ankarada-28-arac-birbirine-girdi-yaralilar-var-41064706?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_campaign=ankarada-28-arac-birbirine-girdi-yaralilar-var-41064706&utm_term=post

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...