İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Gösterge Paneli Işıkları Yanmıyor..

Murat özkan01

Recommended Posts

Murat özkan01

arkadaşlar selamlar öncelikle.sorunum şu,gösterge paneli ışıkları yanmıyor.açma kapama düğmesinden birkaç defa açıp kapayınca açılıyor ama geri kapanıyor bir süre sonra.kısacası akşamları yol boyunca oyun oynuyorum resmen açma kapama anahtarıyla.tabii bunu yaparken ön farlarda her açıp kapama da açılıp kapandıgı için ister istemez karşıdan gelenin tepkisini çekiyorsunuz.elektrikçilere gösterdiğimde açma kapama anahtarından şüphelendiler,değişmesi gerektiğini ve 70-80 tl oldugunu söylediler.tamiri olmazmı diye sordum ama olmayacagını belirtiyorlar.paranın miktarı yapılan işe değse sorun değil ama o kadarcık bi açma kapama düğmesine el emegiyle birlikte 150 civarı para vermekte zoruma gidiyor açıkçası.sizce sorun açma kapama düğmesimidir,eğer oysa tamiri olurmu..?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Gösterge ışıkları yanmadığı anda diğer klima kalorifer ışıkları ve aracı ön arka park ışıkları da yanmıyorsa far anahtarıdır. Yok her şey yanıyor sadece gösterge ışıkları yanmıyorsa göstergede sorun olabilir..

Far düğmesini bulursanız kendiniz de değiştirebilirsiniz, tek soketi vardır.. 

Yorum bağlantısı
Murat özkan01

aynı anda klima kalorifer ışıklarıda yanmıyor kardeşim.bu dediğine göre far anahtarına çıkıor yol sanki..

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

sorunun anahtardan olduguna eminseniz kendiniz cok rahat degistirebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

gidin far anahtarı satılan yere, eskiyi sökün satıcıya durumu anlatin, takın anahtarı yerine ışıklar yandiysa odeyin parasını çıkın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat özkan01

yalnız bu far anahtarının nasıl sökülecegini bilmiyorum arkadaşlar ya..

Yorum bağlantısı
Koray Demir

yalnız bu far anahtarının nasıl sökülecegini bilmiyorum arkadaşlar ya..

Yıldız vida tutuyor iki tane trimi sökerseniz açılır kolay.
Yorum bağlantısı
Ömür Can

muhtemelen far anahtarının kontaklarında sorun var kontak temas ediyor ışıklar yanıyor bir müddet sonra temasını kesiyor ışıklar sönüyor.önce anahtarı sökün  kendiniz yapabiliyorsanız bir bakın yok ben anlamam diyorsanız bir elektrikçi veya elektronikçi kontakları kontrol edebilir.

Yorum bağlantısı
Murat özkan01

serkan kardeşim link için teşekkürler.aynen gösterildiği gibi söktüm.soketi falan bi söküp çıkardım içindeki.kablolarla oynadım falan.çok da ayrıntılı tamir yapacak bi bölüm yoktu açıkçası.geri taktıktan sonra yine aynı şeyleri yapıyor gibi,akşama daha net belli olur bakalım hayırlısı.bu arada söküp taktıktan sonra kapı sensörüde ötmez oldu,pirince giderken bulgurdan olduk iyi mi :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

serkan kardeşim link için teşekkürler.aynen gösterildiği gibi söktüm.soketi falan bi söküp çıkardım içindeki.kablolarla oynadım falan.çok da ayrıntılı tamir yapacak bi bölüm yoktu açıkçası.geri taktıktan sonra yine aynı şeyleri yapıyor gibi,akşama daha net belli olur bakalım hayırlısı.bu arada söküp taktıktan sonra kapı sensörüde ötmez oldu,pirince giderken bulgurdan olduk iyi mi :)

Tamir edecek bir şey yok zaten.. :) Soket yerine oturmamıştır kapı ikaz sesi ondan gelmiyordur. Parklar açılıyor mu şimdi anahtarı açınca ? 

Yorum bağlantısı
Murat özkan01

parklar açılıyor kardeşim.yalnız aynı dengesizlik devam ediyor.gösterge ışıkları aniden kararıyor(ortadaki kalorifer vb. dahil) birkaç kez açıp kapayınca geri geliyor gidiyor..bugun bi far anahtarı sordurdum adanada çıkma parça satan bi yerden,adam direk 150 çekti.nasıl birbirimizi soyacagımızı şaşırmışız sanırım ya..

Yorum bağlantısı
Murat özkan01

serkan kardeşim o fiyata mümkün değil bence,ha her ne kadar sis farsız modeli de olsa ki,muayenede sorun çıkarabiliyorlarmış o modele.ben dün sorunu çözdüm bu arada onuda anlatayım ki aynı sorunu yaşayan arkadaşlara örnek olsun.

anahtarı söktükten sonra bi arkadaşın tavsiye ettiği genç bi elektrikçi arkadaşa gittim.o da diğerlerinin cesaret edemediği şeyi yaptı ve far anahtarını söktü.vida değil de tırnaklarla monteli oldugu için sanırım diğer elektrikçiler sökerken tırnagın birini kırarsam başıma patlar diyerek cesaret edemiyor sökmeye ve işin kolayına kaçarak sıfırını aldırıyorlar.

söktükten sonra içinde anahtarın tüm aksamlarını kontrol eden platinler var (sanırım 5 adetti).bunların altta temas ettikleri metal yüzey zamanla çapaklanma vb. şeyler yapıyor ve bu sebeple temassızlık oluştugu için bu tarz gögüs ışıklarında sönme vb. sorunlar oluşuyormuş.elektrikçi arkadaş metal yüzeyleri ve platinleri biraz temizledi ve en son hafif bi zımparalayıp geri parçaları monte etti.söylediğine göre far anahtarı arızalarının yüzde 90 ı bu platinlerin çapaklanmasından oluşuyormuş.

dünden beridir kullanıyorum aracı bir kez bile sönme vb. sorun yapmadı.normalde en az 7-8 defa sönerdi gögüs ışıkları.kısacası sorunu hallettik gibi duruyor şu an.ha ne kadara mal oldu derseniz arka sag fren lambam da yanmıyordu onuda değiştirdi elektrikçi arkadaş ve iki işe toplam 20 tl mi aldı.epey bi ucuza halloldu çok şükür.

diyecegim o ki,benim el becerim çok olmadıgı için bu tarz sök takları pek yapamıyorum ama forumda el becerisi epey yüksek arkadaşlar var ve onların rahatlıkla söküp takabilecegi bişeymiş bu far anahtarı gördüğüm kadarıyla.siz siz olun bu far anahtarı arızalarında boşu boşuna kurnaz tamircilere para kaptırmayın arkadaşlar,bakmayın benim dürüst birine denk geldiğime..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...