İçeriğe Yönlendir

Araç Viteste İken Klima Çalıştırılması Turboya Zarar Verirmi?

Ibrahim ganidagli

Recommended Posts

Ibrahim ganidagli

Merhabalar

2005 Model Cmax 1.6 Tdci Ghia aracım bulunmakta

aracı 3 ay oldu alalı aldığım kişi klimayı viteste çalıştırmamam gerektiğini söylemişti turboya zarar veriyormuş o şekilde

vitesi boşa aldıktan sonra klima açılmalıymış.

ilk defa turbolu bir araç kullanıyorum bu şekilde çalıştırmayı unuttum şuan turbo devreye girmiyor araç yakıtı fevkalade yükseldi 11 lt felan gösteriyor . bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlermi acaba ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ya bir arıza var onun üstünü örtmüş. Ya da bayağı yanlış bilgilerle donanmış sahibi.

Turbo devreye girmez çıkmaz.. Egzosdan gaz çıktığı sürece paller döner. Başka bir arıza var

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Viteste değil de, yüksek devirde iken çalıştırmanın zararı olduğu söylenir ki bu da turboya değil klima kompresörü için söylenir ama ben buna da katılmıyor... 

Ne zaman lazımsa o zaman çalıştırın. Bir şey olmaz.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ibrahim ganidagli

aldığım kişide bunu bana söylemişti ve şuan turbo sorunum var ama 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Aldığınız kişi sanki gidici turbonun yolunu yapmış gibi geldi bana.

Kitapçıkta yazıyormu bu bilgi 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Uzun yolda araç yüksek devirde giderken klima açılması kompresöre zarar verebilir diye bir şey duymuştum...Ne kadar doğrudur bilemem.Klimanın turbo ile ne alakası var onu da bilemedim.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Turbo klima açmakla bozulmaz.Sadece yüksek hızda klima açmak uzun süreçte zararlı olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

aldığım kişide bunu bana söylemişti ve şuan turbo sorunum var ama 

Turboyla klimanın ilgisi yok. Belki siz yanlış anlamışsınızdır. Motor çalışıyorken canınız ne zaman isterse klimayı açabilirsiniz. Sayın Bay Özyürk'in dediği gibi motor çok yüksek devirdeyken klimaya zararı olabilir(turboya değil) ama zaten o kadar uzun süre, o devirlerde de kimse kullanmaz sanırım.

Yorum bağlantısı
Ibrahim ganidagli

teşekkürler bilgiler için bi göstermek gerekiyor ozaman ne oldugunu anlamak için

Yorum bağlantısı

bunu diyenler var klimayı açarken yada kademe değişirken vitesi boşa alın vs ama ben bir mantığı olduğunu düşünmüyorum.

otomatik vites ne yapacak mesela ?

turbo bu sebeple dağılacak olsa turboculara randevu ile 1 ay sonraya sıra alınır ancak

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Turbo klima açmakla bozulmaz.Sadece yüksek hızda klima açmak uzun süreçte zararlı olabilir

klima zaten manyetik clutch ile şak şuk yüksek hızda devreye girer çıkar. Hiçbirşey olmaz. Sanıyor musunuz  ki klimayı açınca sürekli kompresör dönüyor?

Araç klimalarında ev klimaları gibi 3 dakika bekleme durumu yoktur. Varsa bile bunu kontrol ünitesi halleder.

.. şuan turbo devreye girmiyor araç yakıtı fevkalade yükseldi 11 lt felan gösteriyor . bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlermi acaba ? 

Turbo devreye girmiyor diye bişey olmuyor. araç 3bin deviri geçebiliyor mu? Ekranda bir arıza ışığı var mı? Aldıktan sonra yetkili servise hiç gittiniz mi? Bilgisayara bağlandı mı? 

Motoru çalıştırırken arıza lambası yan-sön yapıyor mu? Yani lamba sökülmüş olabilir mi? (yan sön yapması lazım).

11 litreyi hangi güzergahta yakıyorsunuz? kaç km yol? Lastik havalarınız kaç?

not: klima kapalı iken yakıt düşük mü?

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

Bana da saçma geldi, diyelim ki yoldasınız. Hava çok sıcak, dur vitesi boşa atayım klima açayım mı diyeceksiniz ? Koskoca otomotiv mühendisleri turbo bozulacak diye sistemi ona göre mi uyarlamışlar ? Sanayideki ustalar sallıyor işte.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Motor 3000 d.d dönerken kompresör aniden devreye giriyor, araba motoru ile içi aynı mantıkta çalışıyor. Uzun vadede ya manyetik kasnak yada kompresör mili zarar görüyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben açacak isem seyir halinde debriyaja basıp açıyorum klimayı. 2 saniyelik iş. Klima kompresörü için ömürlük iş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben açacak isem seyir halinde debriyaja basıp açıyorum klimayı. 2 saniyelik iş. Klima kompresörü için ömürlük iş

manyetik debriyajı lehimledin mi?  :D

Bende debriyaj yok ...ne olacak şimdi...

kaputun altındaki klima debriyajı ile idare etmek zorundasınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

esp li araca her binişte esp düğmesine basarak kapatan ve aracı sattığı arkadaşa "bak bu düğmeye basınca  zar35R.jpg lamba yanar, araba virajda kaymaz" diyen bilgi donanımına sahip amca aklıma geldi.  :D

Ya bir arıza var onun üstünü örtmüş. Ya da bayağı yanlış bilgilerle donanmış sahibi.
Turbo devreye girmez çıkmaz.. Egzosdan gaz çıktığı sürece paller döner. Başka bir arıza var

kimileri şehir efasansi desede, bende seyir halinde iken aynı şekilde klimayı açıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

Bende debriyaj yok ...ne olacak şimdi...

o0rjkQ.jpg  kompresörüne tikkat etcen.  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...