İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Karşılaştırmalı Testi

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Kar tatili olduğu gün arkadaşlar arabalarıyla geldiler. Araçlar ve lastikleri aşağıdaki gibi.
Reno 19 Europa-Sava (3 Kış görmüş)

Mazda 626 - Nokian (2 Kış görmüş)

Pejo 307 - Goodyear Ug8 (3 Kış görmüş)

Opel Astra J- Pirelli Sottozero Serie3 (Sıfır 2016 üretim)

Çalıştığım yerin önünde hafif bir rampa var.

3v7g60.jpg

Yukarıda saydığım araçlar yıllanmış lastikleriyle tek sefere , tek patinaj çekmeden çıktı. Fakat gel gelelim Pirelli Lastik olan araç bırakın rampadan çıkmayı yerinden kalkamadı.Daha sonra konuyla alakalı bir video hazırlamayı düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu
(düzenlendi)

Konya'ya bu kadar kar yağıyo mu yaa  :unsure2: Pirelli zaten tırt. Nokian kış için iyi  :nea:

tarihinde Fatih Hanoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kar tatili olduğu gün arkadaşlar arabalarıyla geldiler. Araçlar ve lastikleri aşağıdaki gibi.

Reno 19 Europa-Sava (3 Kış görmüş)

Mazda 626 - Nokian (2 Kış görmüş)

Pejo 307 - Goodyear Ug8 (3 Kış görmüş)

Opel Astra J- Pirelli Sottozero Serie3 (Sıfır 2016 üretim)

Çalıştığım yerin önünde hafif bir rampa var.

Yukarıda saydığım araçlar yıllanmış lastikleriyle tek sefere , tek patinaj çekmeden çıktı. Fakat gel gelelim Pirelli Lastik olan araç bırakın rampadan çıkmayı yerinden kalkamadı.Daha sonra konuyla alakalı bir video hazırlamayı düşünüyorum.

Böyle bir testin doğruluğunun bile teste ihtiyacı var.

Karlı yolda pilotaj, her şeyden çok önem kazanır. Testleri aynı kişi yaptı ise nispeten doğru sonuçlar çıkabilir ama bu durumda da araç acemiliği devreye girer.

Saydığınız bütün lastikleri aynı araca takıp, aynı sürücünün test yapması lazım.

Yorum bağlantısı

+1

Esp varsa devamlı fren yapmıştır.ya da çekiş kontrol (asr) sadece kapanıyorsa onu kapatmak gerekiyor.

Bi arkadaş sıfır lastik ve clio 4 ile çıkamamıştı kapanmıyor diye

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sottozeroyu bmw ile özdeşleştirip reklama çıkmışlardı. Testleri iyi değildi zaten diye yazmıştık. Güzel test olmuş

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

ne olursa olsun lastikte sıkıntı var demektir esp de olsa asr de olsa araba oradan oynaması lazım daha taze lastik ASR devreye girse bile lastik gene hareket ediyor tork kullandığı için güç kesiyor olabilir ama bu hiç oynamamasına engel değil...

Nokianlar çok hoşuma gidiyor bir sonraki kışlığımı nokian alacam 

bana göre en iyi kışlık lastik Kumho KW22 dir onunla en ufak patinaj çekmişliğim yoktu Ankaraya karın en çok yağdığı senede bile.. Continental TS860 aldım kar performansını öyle pekte beğenmedim yani..

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Saydıklarınızdan sadece UG8'le 5 kış geçirdim, mükemmel bir lastik abartarak söylüyorum. Şimdi UG9 aldım, gözlemlerim var lakin emin olmadan paylaşmak istemiyorum. Ama yine de testi objektif olarak göremiyorum. Araçlar, sürücüler, tepkimeler, güçler hepsi farklı. Ancak aynı araç üstünde, aynı sürücüyle bütün lastikleri test edilse bi' nebze :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Saydıklarınızdan sadece UG8'le 5 kış geçirdim, mükemmel bir lastik abartarak söylüyorum. Şimdi UG9 aldım, gözlemlerim var lakin emin olmadan paylaşmak istemiyorum. Ama yine de testi objektif olarak göremiyorum. Araçlar, sürücüler, tepkimeler, güçler hepsi farklı. Ancak aynı araç üstünde, aynı sürücüyle bütün lastikleri test edilse bi' nebze :)

UG9 ile 3. kışım canavar gibi :) 

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Good Year mevsimliktr hic denemedim ama kislikta basarili cidden. (UG8e istinaden) Yalniz UG9da islakta kayma yasadim birkac kez, sizde durum nasil ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ne olursa olsun lastikte sıkıntı var demektir esp de olsa asr de olsa araba oradan oynaması lazım daha taze lastik ASR devreye girse bile lastik gene hareket ediyor tork kullandığı için güç kesiyor olabilir ama bu hiç oynamamasına engel değil...

bana göre en iyi kışlık lastik Kumho KW22 dir onunla en ufak patinaj çekmişliğim yoktu Ankaraya karın en çok yağdığı senede bile.. Continental TS860 aldım kar performansını öyle pekte beğenmedim yani..

ESP ve ASR kapatılamıyorsa araç yerinden kıpırdamıyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

araç patinaja düşüp ASR devreye giriyor benim aracım genede çırpınmaya çalışıyor hiç gitmemesi büyük bir olay olur araç bir anda sarmaya başladı ASR devreye girdi araba durup kalacakmı genede gitmeye çalışacak bende böyle çırpınıyor genede ama ASR yi kapatmadan gitmiyor nafile
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile karda ilk kalkış anında patinaj önleyici kapatılmalı. Connect lerde opellerde kapatılmazdı. Çakılı kalırdı

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Konya'ya bu kadar kar yağıyo mu yaa  :unsure2: Pirelli zaten tırt. Nokian kış için iyi  :nea:

Konyanın yüksek mevkilerine Kar var. Nokiandan iki takım lastik aldım aldığım lastiklerden memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran
(düzenlendi)

Böyle bir testin doğruluğunun bile teste ihtiyacı var.

Karlı yolda pilotaj, her şeyden çok önem kazanır. Testleri aynı kişi yaptı ise nispeten doğru sonuçlar çıkabilir ama bu durumda da araç acemiliği devreye girer.

Saydığınız bütün lastikleri aynı araca takıp, aynı sürücünün test yapması lazım.

Hocam aynı arkadaş benim araçla iki defa tek pati çekmeden çıktı indi.Onun aracı 3 kişi denedi lastik sadece boşa dönüyor.Eminim o araca farklı lastik taksak yürür gider.

Yıllardır karda araç kullanıyoruz ben böyle lastik görmedim. Yeni alınmış yaz lastiği bile bundan iyi.

bence astra almayalım o çıkamamıştır... :biggrin:

Olabilir. :biggrin:

+1

Esp varsa devamlı fren yapmıştır.ya da çekiş kontrol (asr) sadece kapanıyorsa onu kapatmak gerekiyor.

Bi arkadaş sıfır lastik ve clio 4 ile çıkamamıştı kapanmıyor diye

Esp- Asr vs. Kapatıldı dümdüz bir araba halindede çıkmadı. Çekiş kontrol  kapalı kalkış yapabilsek sonra açar yola devam ederiz ama yok kımıldamıyor araç.

Sottozeroyu bmw ile özdeşleştirip reklama çıkmışlardı. Testleri iyi değildi zaten diye yazmıştık. Güzel test olmuş

Aynen öyle ben beğenmedim.Şuan 1 metre kar var. Azalınca 3-4 araçla videolu test yapıcam.

Dediğiniz gibi araç az da olsa hareket etmesi lazım . Şöyle örneklendireyim. 1. vitese takılı aşağıya iniyorsunuz araçtan. Lastikler gönüp duruyo.

Araç olduğu yerde 100 km hıza ulaşabiliyor.

Hocam diğer araçlarıda kullandı arkadaş hepsi kalkıp gidiyor.

Satılık lastik ucuza verelim alan çıksada diyor. :biggrin:

adac testleri aynı şekile yapılır mesela aynı arabaya takılarak hepsi .

Ebatlar uymaz Çağlar abi biz takamayız. Uysa onuda yaparız.

Ug8 vardı Focusta . Su birikintisinden geçerken biraz havalanma hissi veriyordu bende (Tabi biraz yüksek hızda.) Gerisi süperdi lastiğin.

tarihinde Muharrem Ersin Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Zincir hepsinden iyidir. Evime giderken dikmen rampaları gibi rampalar var. Karın yağdı ilk gün araç kamera çekimim.

https://youtu.be/FiF0YEpP9Uk

Zincir elbetteki en iyisi.

Ekleme yapayım. Bulunduğum bölge dağlık.Zincir güzel fakat sürekli zincirle gidilmiyor.

Yaz lastiğine zincir takmış Tofaşların direksiyon hakimiyeti olmadığınıda gördüm.

Önden çekişli araçlarında arkasının öne geldiğini gördüm.

Kış lastiği + Zincir.

Esp-Asr (Çekiş kontrol ) kapatılabiliyor araçta. Kapatsada hareket etmiyor.(Opelciler basmasa bari burayı.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Arkadasımın 2005 megan arabasında çıkma sottezoro kışlık vardı.

Gecen sene -20lerde cam gibi yollarda hiç zorlanmadan gittik geldik.

Ya araba farkediyor yada lastiklerde üretim farklılıgı var.

Enteresan bir test olmuş.Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Arkadasımın 2005 megan arabasında çıkma sottezoro kışlık vardı.

Gecen sene -20lerde cam gibi yollarda hiç zorlanmadan gittik geldik.

Ya araba farkediyor yada lastiklerde üretim farklılıgı var.

Enteresan bir test olmuş.Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Lastik yolda kalkis yapınca gidiyor.Onda sıkıntı yok.Fakat karda o vakumlari calismiyor.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zincirin dezavantajı. Öne giderken frende işe yaramaz. Virajda arkalar tutmadığı için çokçok dikkatli olmalı. Geri manevra da yönlendirme ve yanal kaymaya açıktır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vesile ile karda ilk kalkış anında patinaj önleyici kapatılmalı. Connect lerde opellerde kapatılmazdı. Çakılı kalırdı

İyi lastik patinaj çekmez kapama ihtiyacı olmaz. Mesela kango hepsi açık hiç kapamam
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...