İçeriğe Yönlendir

Kuga - 2015 Model 8500 km de Segman Kırması-Garantinin Karşılamaması(ÇÖZÜLDÜ)

Engin Fırat Ata

Recommended Posts

Engin Fırat Ata

3000km de satın aldığım 2015 model 4x4 otomatik 1.5 ecoboost ford kuga aracım, geçen hafta pazartesi günü opetten benzin aldıktan 100m sonra egzozundan çok yoğun beyaz duman attı. yakın olduğu için yakındaki yetkili servisi aradım, yol yardımı aramamı söylediler, ardından bir usta geldi ve yakıttan olabileceğini söyledi, aracı kullanarak servise götürdü, servis oldukça yakındı. öncelikle yakıtın yanlış konulup dizel olabileceği ondan kaynaklı olabileceğini belirttiler, opet gelip numune aldı. aracın yakıt tankını temizleyip, yağını filtrelerini değiştirdiler. Bunlar bittikten sonra aracın turbosunun bozulduğunu söylediler. merkeze garanti başvurusunda bulundu servis. yalnız merkezden aracın yıllık bakımını yaptırmadığım için garanti kapsamı dışında olduğunu söylediler.(araç 2015 mayısta trafiğe çıkmış) turbo değişimi için 4000TL istediler. ben de rakamı fazla bulduğum için aracı çekici ile alıp Ankara'daki diğer yetkili servise götürdüm. Buradaki ön incelemede aracın segman kırmış olabileceğini, piston ve krank milinde sıkıntı olabileceğini belirttiler. henüz rakam belli değil. bu zamana kadar aracın herhangi motor lambası , araçta tekleme vs. gibi hiçbir problem olmamıştı. şimdi ayıplı mal davası açmaya hazırlanıyoruz. açıkçası aklım almıyor gerçekten oldukça sakin kullandığım aracım nasıl böyle büyük bir problem çıkarabilir ve Ford nasıl sattığı aracın arkasında durmaz. evet yanlış okumadınız araç sadece 8500km.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Allah yardımcınız olsun ve geçmiş olsun.

Ford malının arkasında dururda türkiyedeki zihniyet farklı olduğundan her zaman uğraştırırlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Egzantrik mili sorunu nedeniyle bizde çok uğraştık..en sonunda Ford araç değişimi yaptı..12.000 TL ödedik 0 km Kuga verdiler aynı donanım seviyesinde..işiniz zor..Geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Forma ilk üye olduğum zamanlar c-max vardı motor parça kırmıştı 76 km de felan.Konuyu aradım ama bulamadım.Konun yerini bilen linkini bana alıntı yapabilirmi sonuca bağlanmışmıydı.Sahibi hukuk yoluna gidecem diyordu.

Engin bey şayet şüphelendiğiniz gibi araç segman kırmışsa ayıplı maldır.Servisde turbo arızası özel servisde segman kırma şüphesi ne çelişki ama.ALLAH sabır versin size.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gecmis olsun. Bakimi serviste yaptirmamanin zararlari. Ford istese yardimci olur tabii ki ama hic bir zorunluluklari yok su an.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

teşekkür ederim, açıkçası dışarıda bakım yaptırmadım. yağ değişimi için 2016 sonuna kadar vaktim olduğunu düşünüyordum. Yine de bu kadar az km'de böyle sorun çıkarması gerçekten can sıkıcı. Gelişmeleri buradan sizinle paylaşacağım. 

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

anladiğim kadarıyla aracın daha ilk bakımı bile gelmemiş,kuga lar kaç km debir1 bakıma giriyorlar bilmiyorum ama tahminimce gene en az 10000 km dir diye düşünüyorum.yani daha ilk bakımı yetkilide veya dışarda yapılmamış bir aracı nasıl garantiden çıkardılar anlaşılır gibi değil.Çok keyfi davranmış gibiler,yani yetkili servis bu araba Ford bile değil diyebilir.

hukukla uzun bir uğraşınız olacak gibi gözükmekte.

Beyaz dumanda yoğun su buharını işaret eder.Su bir şekilde motorun içine giriyor ve yanma sonucu duman çıkarıyor.

geçmiş olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

3000km de satın aldığım 2015 model 4x4 otomatik 1.5 ecoboost ford kuga aracım, geçen hafta pazartesi günü opetten benzin aldıktan 100m sonra egzozundan çok yoğun beyaz duman attı. yakın olduğu için yakındaki yetkili servisi aradım, yol yardımı aramamı söylediler, ardından bir usta geldi ve yakıttan olabileceğini söyledi, aracı kullanarak servise götürdü, servis oldukça yakındı. öncelikle yakıtın yanlış konulup dizel olabileceği ondan kaynaklı olabileceğini belirttiler, opet gelip numune aldı. aracın yakıt tankını temizleyip, yağını filtrelerini değiştirdiler. Bunlar bittikten sonra aracın turbosunun bozulduğunu söylediler. merkeze garanti başvurusunda bulundu servis. yalnız merkezden aracın yıllık bakımını yaptırmadığım için garanti kapsamı dışında olduğunu söylediler.(araç 2015 mayısta trafiğe çıkmış) turbo değişimi için 4000TL istediler. ben de rakamı fazla bulduğum için aracı çekici ile alıp Ankara'daki diğer yetkili servise götürdüm. Buradaki ön incelemede aracın segman kırmış olabileceğini, piston ve krank milinde sıkıntı olabileceğini belirttiler. henüz rakam belli değil. bu zamana kadar aracın herhangi motor lambası , araçta tekleme vs. gibi hiçbir problem olmamıştı. şimdi ayıplı mal davası açmaya hazırlanıyoruz. açıkçası aklım almıyor gerçekten oldukça sakin kullandığım aracım nasıl böyle büyük bir problem çıkarabilir ve Ford nasıl sattığı aracın arkasında durmaz. evet yanlış okumadınız araç sadece 8500km.

Araca yanlışlıkla mazot mu konmuş? Opet tarafından yakıt tankının temizlenerek filtrelerin değişmesi böyle olduğunu gösteriyor. O halde aracın arıza sebebi yanlış yakıt olmuyor mu? Karmaşık bir durum, anlayamadım. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Geçmiş olsun, üzücü bir olay ve zorlayıcı bir süreç. Umarım iyi bir şekilde sonuçlanır.

Otosan müşteri hizmetleriyle görüşmeniz belki bir artı sağlayabilir. 444 36 73

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

anladiğim kadarıyla aracın daha ilk bakımı bile gelmemiş,kuga lar kaç km debir1 bakıma giriyorlar bilmiyorum ama tahminimce gene en az 10000 km dir diye düşünüyorum.yani daha ilk bakımı yetkilide veya dışarda yapılmamış bir aracı nasıl garantiden çıkardılar anlaşılır gibi değil.Çok keyfi davranmış gibiler,yani yetkili servis bu araba Ford bile değil diyebilir.

hukukla uzun bir uğraşınız olacak gibi gözükmekte.

Beyaz dumanda yoğun su buharını işaret eder.Su bir şekilde motorun içine giriyor ve yanma sonucu duman çıkarıyor.

geçmiş olsun

Bakım sadece km ile sınırlı değil, yıl ile de sınırlandırılmıştır. Hangisi önce gelirse yani.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

geçmiş olsun. hala anlamadım. araca benzin yerine mazot mu konulmuş?

Eğer benzin konulduğu halde böyle bir sıkıntı var ise kronik olma durumu var. ecoboost motordan korktum şimdi. tsı nin ilk serileri gibi sorunlu değildir inşallah

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

merkezden arayıp, konuyu tekrar değerlendireceklerini söylediler. umarım olumlu bir gelişme olur. aracı gerçekten çok severek, beğenerek kullanıyordum.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun Allah beterinden saklasın. Araca yanlış yakıt kondu mu, konmadı mı? Biz onu anlamadık. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

Araca yanlışlıkla mazot mu konmuş? Opet tarafından yakıt tankının temizlenerek filtrelerin değişmesi böyle olduğunu gösteriyor. O halde aracın arıza sebebi yanlış yakıt olmuyor mu? Karmaşık bir durum, anlayamadım. :unsure2:

tekrar açıklık getireyim, yoğun duman atma benzinlikten çıkınca oldu bu sebeple ilk yanlış yakıttan şüphe edildi, opet gelip numuneleri aldı teste gönderdi. yalnız ilk servis inceledikten sonra yakıt değil problem turbo olabilir dedi.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

Geçmiş olsun Allah beterinden saklasın. Araca yanlış yakıt kondu mu, konmadı mı? Biz onu anlamadık. :unsure2:

Henüz belli değil ama büyük ihtimal yakıttan değil. yakıt test sonuçları 1 ayı bulabilirmiş. İlk teşhis yakıttı, ardından turbo dendi, şimdi segman kırmış olabilir deniyor.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Segman kırıldıysa, motordan sürtme sesi gibi değişik ses  gelmesi lazım. Ayrıca kompresyon segmanı ise o silindirdeki verim düşecektir. Çekiş düşüklüğüne benzer bir durum yaşadınız mı?  

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

Segman kırıldıysa, motordan sürtme sesi gibi değişik ses  gelmesi lazım. Ayrıca kompresyon segmanı ise o silindirdeki verim düşecektir. Çekiş düşüklüğüne benzer bir durum yaşadınız mı?  

kesinlikle daha önceden herhangi bir belirtiye rastlamadım, herhangi bir çekiş düşüklüğü, sarsıntı, ses vs yoktu. Biraz yakıt fazla gibiydi ama 4x4 araç için normal olacağını düşündüm. Şehir dışı 9.0LT, Şehir içi 11.5LT gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...