İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Oksijen Sensörü

Ahmet Said Avşar

Recommended Posts

Ahmet Said Avşar

Oksijen sensöru arizalysa yol bilgisayarinda yada gösterge panelinde gösterir mi arızayı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Yok göstermez ancak bilgisayara bağlayınca arıza varsa gösterir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Araçta gauge menüsü varsa arıza kodu olarak görülebilir diye tahmin ediyorum

Yorum bağlantısı
Misafir

Oksijen sensörü ancak eski sistem yazılımı olan bilgisayarlarda gözüküyor. Onu da bulmak çok zor. Normal tüm araçlara uyan bilgisayarda gözükmüyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

maf sensörü gibi bunun da temizlenmesi gibi birşey söz konusu mu? 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Mümkün. Ancak 10 km kullanır sonra tekrar sorun yaratır :i-ih: tek çaresi değişim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Oksijen sensörü arızasının belirgin göstergesi; araçla düz bir yolda belirli bir hızda ilerlerken ayağınızı gaz pedalından çekin araç silkeliyorsa oksijen sensörü arızalıdır ki bunu her cihaz tespit edip göstermiyor maalesef, yalnızca tecrübeli ustalar... @Sabri Güngör

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Ali Karadağ yazdı:

Oksijen sensörü arızasının belirgin göstergesi; araçla düz bir yolda belirli bir hızda ilerlerken ayağınızı gaz pedalından çekin araç silkeliyorsa oksijen sensörü arızalıdır ki bunu her cihaz tespit edip göstermiyor maalesef, yalnızca tecrübeli ustalar... @Sabri Güngör

Benim araçta da 1 2 ve 3. viteste giderken gazı bırakıyorum kompresöre binince 2000 2500 devir arası silkeleme başlıyor. Frene basınca yada hafiften bile gaza dokununca geçiyor. Oksijen sensörü daha önceki aracımda arızalıydı ama böyle bir sorun yapmamıştı. Dediğiniz sorun bu mudur?

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
1 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Benim araçta da 1 2 ve 3. viteste giderken gazı bırakıyorum kompresöre binince 2000 2500 devir arası silkeleme başlıyor. Frene basınca yada hafiften bile gaza dokununca geçiyor. Oksijen sensörü daha önceki aracımda arızalıydı ama böyle bir sorun yapmamıştı. Dediğiniz sorun bu mudur?

Bahsettiğim sorun vites veya devir ayrımı yapmaksızın silkeleme yapıyor, dediğiniz gibi hafiften gaza dokununca düzeliyor.

Saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Ali'nin söylediğinin üzerine oksijen sensörü doğru çalışmıyorsa, motoru tut-bırak tut-bırak gibi kasma yapıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Valla bizim sorun her viteste var ama düşük viteslerde daha sık var. Sadece kompresöre binince yani gaza basmayıp kendi haline bırakınca sallaya sallaya gidiyor. Eğer sorun oksijen sensörü ise bu hafta ilk işim onu değiştirmek olur. İşin enteresan tarafı arıza falan da vermiyor :(

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
43 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Valla bizim sorun her viteste var ama düşük viteslerde daha sık var. Sadece kompresöre binince yani gaza basmayıp kendi haline bırakınca sallaya sallaya gidiyor. Eğer sorun oksijen sensörü ise bu hafta ilk işim onu değiştirmek olur. İşin enteresan tarafı arıza falan da vermiyor :(

Derviş, her arıza cihazı bilgilerin hepsini okumuyor. Ford yazılımı olan kapsamlı bir cihaza bağlanınca oksijen sensörünün anlık çalışma grafiği görülebiliyor. Hem benzinde hem lpg de bu grafiğe bakıp oksijen sensörünün durumu anlaşılıyor.

0.45 volt ölçülürse ideal, üstü olursa zengin karışım, altında olursa fakir karışım demek. Sensörden gelen kablonun uçlarını bulup voltmetreyle ölçülebilir eğer arıza cihazından okuyamıyorsak. Kimisi de sensörü söküp mengeneye bağlamış hürmüzle üzerine ateş tutup ölçme yapmış.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Derviş, her arıza cihazı bilgilerin hepsini okumuyor. Ford yazılımı olan kapsamlı bir cihaza bağlanınca oksijen sensörünün anlık çalışma grafiği görülebiliyor. Hem benzinde hem lpg de bu grafiğe bakıp oksijen sensörünün durumu anlaşılıyor.

0.45 volt ölçülürse ideal, üstü olursa zengin karışım, altında olursa fakir karışım demek. Sensörden gelen kablonun uçlarını bulup voltmetreyle ölçülebilir eğer arıza cihazından okuyamıyorsak. Kimisi de sensörü söküp mengeneye bağlamış hürmüzle üzerine ateş tutup ölçme yapmış.

Abi ucu üstte çıkarıp baktım ölçme işi öyle de yapılıyorsa bende voltmetre var ölçerim ama dört kablo hangisi ölçülüyor bilmiyorum. Rektefiyeden sonra bu sorun çıktı. Acaba kablosu söküldü diye ayarı mı kaçtı yoksa bozulmaya mı meyilliydi bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Yanilmiyorsam Torque Pro'da oksijen bilgisi görünüyordu. 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Abi ucu üstte çıkarıp baktım ölçme işi öyle de yapılıyorsa bende voltmetre var ölçerim ama dört kablo hangisi ölçülüyor bilmiyorum. Rektefiyeden sonra bu sorun çıktı. Acaba kablosu söküldü diye ayarı mı kaçtı yoksa bozulmaya mı meyilliydi bilemiyorum. 

Derviş, sensör hem temiz havayı hem de egsozdan gelen gazı ölçüyor o yüzden 4 kablo. Sen deneme yanılmayla bulursun voltaj uçlarını :)

3 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Yanilmiyorsam Torque Pro'da oksijen bilgisi görünüyordu. 

Doğru Münir, önceki mondeomda elm327 ile okuyabiliyordum ama bu mondeoda okuyamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

100k ömrü olan bir parça, yakıt sarfiyatinada etkisi var. Sorunluysa değişmek gerek.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ben tourge ile baglandım ama hiçbir arıza göstermedi. Şuanki yakıt tüketimim 11.5 12.5 lt arası değişiyor. Bence gayet normal. Oksijen sensörü bozuk olsa bu değerler 15 16 lt bulur diye tahmin ediyorum 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
16 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Ben tourge ile baglandım ama hiçbir arıza göstermedi. Şuanki yakıt tüketimim 11.5 12.5 lt arası değişiyor. Bence gayet normal. Oksijen sensörü bozuk olsa bu değerler 15 16 lt bulur diye tahmin ediyorum 

Tüketimin normal, benim lpg bitsin doldurup ölçücem. Sendeki sallantı benzinde yapıyor mu?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Tüketimin normal, benim lpg bitsin doldurup ölçücem. Sendeki sallantı benzinde yapıyor mu?

Her ikisinde de var abi. Ayırt etmiyor. Bence Sensör sorunu ama hangisi? Acaba diyorum benzin enjektörleri sökülüp takıldıktan sonra işeme mi yapıyor. Oksijen sensörü diğer aracımda da arızalıydı orjinal değiştirdim ama o zamanki şikayet ettiğim sorun geçmemişti. Ustada lpg olduğu sürece bu Sensör sürekli arıza verir değiştirme demişti 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
1 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Her ikisinde de var abi. Ayırt etmiyor. Bence Sensör sorunu ama hangisi? Acaba diyorum benzin enjektörleri sökülüp takıldıktan sonra işeme mi yapıyor. Oksijen sensörü diğer aracımda da arızalıydı orjinal değiştirdim ama o zamanki şikayet ettiğim sorun geçmemişti. Ustada lpg olduğu sürece bu Sensör sürekli arıza verir değiştirme demişti 

Derviş mevzu derin o zaman :) Hava girişinde sıkıntı olmasın? Yakın zamanda boğaz temizliği, carbon clean gibi işlem yaptın mı, fazla hava girişi olabilir. Benimkisi tahmin sadece.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Derviş mevzu derin o zaman :) Hava girişinde sıkıntı olmasın? Yakın zamanda boğaz temizliği, carbon clean gibi işlem yaptın mı, fazla hava girişi olabilir. Benimkisi tahmin sadece.

Aynen abi uzun mevzu.:) Dediklerin içinde sadece carbon clean yaptırmadım, gerisi yapıldı. Yani mevzu oksijen sensöründen açılmışken yaratacağı sorunlara açıklık getiririz diye kendimden yola çıktım. Ama değişmekte fayda var yinede. 

Yorum bağlantısı
Selim Selimoglu
(düzenlendi)

Arkadaşlar bu hafta bu sorunla uğraştım.iki bilgisayara bağladım  ikisinde gösterdi . Ayağımı gazdan çekince silkeleme yapıyordu.yenisini bulamadım eskisini temizleyip tekrar taktım hafif düzelme var gibi ama yenisi takmak gerekiyor. Parcanin seri numarası ile biraz araştırdım ama yenisini bulamadim.Bu oksijen sensorunu bulan olursa lütfen buraya yazarsa çok iyi olur.

tarihinde Selim Selimoglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Selim Selimoglu yazdı:

Arkadaşlar bu hafta bu sorunla uğraştım.iki bilgisayara bağladım  ikisinde gösterdi . Ayağımı gazdan çekince silkeleme yapıyordu.yenisini bulamadım eskisini temizleyip tekrar taktım hafif düzelme var gibi ama yenisi takmak gerekiyor. Parcanin seri numarası ile biraz araştırdım ama yenisini bulamadim.Bu oksijen sensorunu bulan olursa lütfen buraya yazarsa çok iyi olur.

Ayağı çekmek deyince nasıl bir çekme bu? Gazı bırakır bırakmaz mı sallıyor, yoksa bırakıyorsun akıp giderken bir süre sonra mı sallama yapıyor? Bu kısmı açabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...