İçeriğe Yönlendir

B5.5 Passat 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

Geçen gün el freninin tam bırakmadığını fark ettim. Sağ arka kaliper hafif sıkıyordu. Fark ettiğimde jantın kollarının arasından uzun bir çubukla kaliper üzerindeki mandalı hafif ittirdiğimde normale dönmüştü. Bir kaç gün sorun çıkarmadı. Bugün yine fark ettim ki sağ arka yine hafif sıkmaya başladı.

Aşırı yağış uyarısı, yola gidecek olmam ve bayram bir araya gelince iş başa düştü. Yağış başlamadan halletmem gerekiyordu. Foto çekme fırsatım olmadı.

Önce fren kaliperinden halatı boşandırdım. Sadece halatı kontrol ettiğinde gayet rahat çalışıyordu. Ama kaliper üzerindeki mandal sona doğru hafif takılıyordu. 
Resimde işaretli yeri sökmeye çalıştım ama yağışın başlamasına az kalınca çözümü hızlandırmam gerekti. Dipteki contayı hafif aralayıp, WD40’ın sprey borusunu sokup bastım içeri. Baya pas çıktı. Kontrol ettim, takılma çözüldü gibi. 
Halatı geri takıp kontrol ettim, sorun kalmamıştı. Hemen geri toparladım ve yola çıktım. Çok iyi yağmur yağdı.

52050739500_615119f60a_z.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

1990 yılında babamın gümrükten kazalı halde çıkarıp topladığı, 16 yıl ailemizin bir ferdi olarak bizimle birlikte olan, bir çok anımızın olduğu 1984 model Opel Rekord E2 2.0S.

2006 yılında ailemizden ayrılmıştı. Kayseri sanayide tesadüfen denk geldim. Bizdeki halinden eser kalmamış çok yorgun bir vaziyette idi.

Bizdeki plakası 06 ALA 11 idi. Birlikte çok fotoğrafımınız mevcut. Şu an ki bilgi ve tecrübelerimi borçlu olduğum emektar. 

52090261227_0579b9247e_c.jpg

52091309873_2716dcce3a_c.jpg

52091288831_8a08d2f423_c.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

60lt ile 1013km.

Yaklaşık 150km'si şehirler arası, 400km'si çevre yolu akıcı trafik, geri kalanı işe git gel ve şehir içi normal trafik. Ortalama hız 49km/h gösteriyor yol bilgisayarı.

52098880093_60890522ca_z.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Selim Bilgin yazdı:

Yazılım var mıydı? 

Uzunca bir zamandır var Selim hocam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mustafa Arıkan yazdı:

Geçen gün el freninin tam bırakmadığını fark ettim. Sağ arka kaliper hafif sıkıyordu. Fark ettiğimde jantın kollarının arasından uzun bir çubukla kaliper üzerindeki mandalı hafif ittirdiğimde normale dönmüştü. Bir kaç gün sorun çıkarmadı. Bugün yine fark ettim ki sağ arka yine hafif sıkmaya başladı.

Aşırı yağış uyarısı, yola gidecek olmam ve bayram bir araya gelince iş başa düştü. Yağış başlamadan halletmem gerekiyordu. Foto çekme fırsatım olmadı.

Önce fren kaliperinden halatı boşandırdım. Sadece halatı kontrol ettiğinde gayet rahat çalışıyordu. Ama kaliper üzerindeki mandal sona doğru hafif takılıyordu. 
Resimde işaretli yeri sökmeye çalıştım ama yağışın başlamasına az kalınca çözümü hızlandırmam gerekti. Dipteki contayı hafif aralayıp, WD40’ın sprey borusunu sokup bastım içeri. Baya pas çıktı. Kontrol ettim, takılma çözüldü gibi. 
Halatı geri takıp kontrol ettim, sorun kalmamıştı. Hemen geri toparladım ve yola çıktım. Çok iyi yağmur yağdı.

52050739500_615119f60a_z.jpg

Yani aslında paslanan kısım piston tarafı değil mi? Benzer durum önce E90 aracımda oldu şimdi ise Passatta var. Henüz söküp bakmadım ama contadan iceri giren su, toz toprak pas yapıyor ve piston en geriye kadar gidemiyor. Bu problem icin tamir kitleri var. Piston ve contalar değisiyor. Yeni kaliper almaktan daha ucuza geliyor ama biraz el becerisi gerekli. Burada tamir ettirebileceğim yer yok. Türkiye’ye aracla gelirsem tüm kaliperlere baktırmak istiyorum aslında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

Yani aslında paslanan kısım piston tarafı değil mi? Benzer durum önce E90 aracımda oldu şimdi ise Passatta var. Henüz söküp bakmadım ama contadan iceri giren su, toz toprak pas yapıyor ve piston en geriye kadar gidemiyor. Bu problem icin tamir kitleri var. Piston ve contalar değisiyor. Yeni kaliper almaktan daha ucuza geliyor ama biraz el becerisi gerekli. Burada tamir ettirebileceğim yer yok. Türkiye’ye aracla gelirsem tüm kaliperlere baktırmak istiyorum aslında. 

Evet muhtemelen pistonun arkasındaki yivli kısım paslanıyor. Bir şekilde su veya toz girmiş. Tamamen sökülüp tamir takımı ile onarımı yapılabilir. 
Sadece WD40 sıkmam bile yetti şu an. Hatta sol tarafı da aynı şekilde yaptım ama oradan hiç pas çıkmadı. Sağ tarafta sorun olmuş sadece. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Arıkan yazdı:

1990 yılında babamın gümrükten kazalı halde çıkarıp topladığı, 16 yıl ailemizin bir ferdi olarak bizimle birlikte olan, bir çok anımızın olduğu 1984 model Opel Rekord E2 2.0S.

2006 yılında ailemizden ayrılmıştı. Kayseri sanayide tesadüfen denk geldim. Bizdeki halinden eser kalmamış çok yorgun bir vaziyette idi.

Bizdeki plakası 06 ALA 11 idi. Birlikte çok fotoğrafımınız mevcut. Şu an ki bilgi ve tecrübelerimi borçlu olduğum emektar. 

52090261227_0579b9247e_c.jpg

52091309873_2716dcce3a_c.jpg

52091288831_8a08d2f423_c.jpg

Alsana diyecektim de.. çok paslanmış. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Arıkan yazdı:

60lt ile 1013km.

Yaklaşık 150km'si şehirler arası, 400km'si çevre yolu akıcı trafik, geri kalanı işe git gel ve şehir içi normal trafik. Ortalama hız 49km/h gösteriyor yol bilgisayarı.

52098880093_60890522ca_z.jpg

Yol bilgisayarını düzeltmiştin sen demi.. doğru gösteriyordu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yol bilgisayarını düzeltmiştin sen demi.. doğru gösteriyordu ?

Evet abi doğru gösteriyor. Bir de zaten tam dolu depodan sıfıra kadar kullandığımda 62 litre olan depo 60 litre mazot alıyor. O da 6 litre yapıyor 100km’de.

Rekord malesef abi çok kötü durumda ve parça sıkıntısı var bunlarda aradığımı bulamam kolay kolay.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

Abi turbosuz 1.9 dizel golf 3 için fis gauges varmı ? O araçtan yağ sıcaklığı, ortalama yakıt gibi bilgiler alabilirmiyiz ? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi turbosuz 1.9 dizel golf 3 için fis gauges varmı ? O araçtan yağ sıcaklığı, ortalama yakıt gibi bilgiler alabilirmiyiz ? 

Hangi ecu’yu kullanıyor acaba? 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Hangi ecu’yu kullanıyor acaba? 

1H1 galiba, bosch marka

Vın numarası WVWZZZ1HZVP015767

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

1H1 galiba, bosch marka

Vın numarası WVWZZZ1HZVP015767

Çok işime yarayacak veri bulamadım google’da. Vcds ile bağlanıp bakmak gerek. 
Dizelde Bosch EDC15, benzinlilerde ME7.5 beyinlerle kullanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Çok işime yarayacak veri bulamadım google’da. Vcds ile bağlanıp bakmak gerek. 
Dizelde Bosch EDC15, benzinlilerde ME7.5 beyinlerle kullanıyoruz.

Yeni bişey gördüm büyük ihtimal yakıt pompasına giden kabloya potansiyometre bağlayıp ayarı açınca dereceli egzantrik varmış gibi patır patır ses çıkarıp duman çıkartıyorlar, tam olarak ne yaptığını çözebildin mi abi ? Sivil hayatıma geçmek için sabırsızlanıyorum, dönünce nasip olursa vw grubu harici arabaya binmeyeceğim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Yeni bişey gördüm büyük ihtimal yakıt pompasına giden kabloya potansiyometre bağlayıp ayarı açınca dereceli egzantrik varmış gibi patır patır ses çıkarıp duman çıkartıyorlar, tam olarak ne yaptığını çözebildin mi abi ? Sivil hayatıma geçmek için sabırsızlanıyorum, dönünce nasip olursa vw grubu harici arabaya binmeyeceğim :)

Bir tane Polo 1.9 TDI bul, ister ekonomi kas, ister performans kas :) 

Doğan Arşiray yazdı:

karadüzen 1.9 bulup atık yağ ile çalıştırmak lazım.

Ciddi ciddi düşünmek istiyorum bu fikri :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

2.0 sdi caddy de olur.

Atmosferik dizeldi sanırım. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Doğan Arşiray yazdı:

2.0 sdi caddy de olur.

lombardine döksek nolur o yağı ?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

207 D Mercedes minibüs on numara yağ ile yürüyordu. Hiç bakım yapıldığına da şahit olmadım yıllarca binildi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

lombardine döksek nolur o yağı ?

Cok guzel olur, calisir. Dizel, fistik yagi ile calissin diye icad edilmis. Tabi cok iyi suzulmesi lazim. Mazot ile karistirip deneyebilirsin.

Emre Şimşek yazdı:

207 D Mercedes minibüs on numara yağ ile yürüyordu. Hiç bakım yapıldığına da şahit olmadım yıllarca binildi..

Cevre acisindan kotu olur. Bitkisel yag gerekli.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Doğan Arşiray yazdı:

Cok guzel olur, calisir. Dizel, fistik yagi ile calissin diye icad edilmis. Tabi cok iyi suzulmesi lazim. Mazot ile karistirip deneyebilirsin.

eski kızartma yağını süzüp tülbentten geçirip mazotla karışıtırıp dökecez mi depoya

oranı varmı ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yağı ısıtabilirsen tamamen yağ ile de start olur. amerikada eski dizel mercedesleriyaızn bu şekilde kullanan çevreci bir klüp vardı.

hava serin ise olmayabilir. bu nedenle deneme yanılma metodu uygulaman lazım. ben iş yerinde belki biyo dizel yaparım diye atık yemek yağlarını biriktiriyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

eski kızartma yağını süzüp tülbentten geçirip mazotla karışıtırıp dökecez mi depoya

oranı varmı ?

üstündeki yağı almayı unutma 🤭

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...