İçeriğe Yönlendir

2016 Sportage Benzinli

Serkan Erden

Recommended Posts

Serkan Erden

merhaba arkadaşlar; yeni kasa 1,6 benzinli sportage manuel alınırmı? bu araçla ilgili yağ sıcaklığı artınca yol bilgisayarında aşırı yağ sıcaklığı ikazı veriyormuş,bu sebeble kullanıcılar aracı sağa çekip soğuması için bekliyolarmış.bana saçma geldi ama sizlerin bilgisi olan varmı? birde bu araca lpg uygulaması nasıl olur? bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Tucson'daki 1.6 ile aynı motorsa o motorun yakıtı konusunda kullanıcılar çok şikayetçi. 14-15lt'lerde gezdiğini söylüyorlar.

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Yakıt dayanmaz o araca bence bütçeyi zorlayıp tabiki imkan varsa dizel bir nebze daha isabetli olur 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
16 dakika önce, Serkan Erden yazdı:

merhaba arkadaşlar; yeni kasa 1,6 benzinli sportage manuel alınırmı? bu araçla ilgili yağ sıcaklığı artınca yol bilgisayarında aşırı yağ sıcaklığı ikazı veriyormuş,bu sebeble kullanıcılar aracı sağa çekip soğuması için bekliyolarmış.bana saçma geldi ama sizlerin bilgisi olan varmı? birde bu araca lpg uygulaması nasıl olur? bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Serken Bey Ankara OPAL kia bayisi epey yakınım olduğu için test araçlarını Çankırıya getiririp uzunca bir süre deneme ve kullanma fırsatım oldu. Mesajda belirtmemişsiniz ama 1.6 atmosferik motorlu olan spo oldukça hantal ve yakıt olarak da turbodan bir farkı yok. O yüzden bence TGDI olanı tercih etmeniz daha mantıklı olur. GT lin Prestige modeli en dolu olanı ki hakikaten yok yok. Koltuk soğutmadan direksiyon ısıtmaya kadar, elektrikli bagaj kapağından full LED farlara kadar herşey var.

Test aracını 4 saat kesintisiz 4-5 arkadaş canını çıkaran kadar kullandığımızı biliyorum ve haziran ayında. İnanın en ufak bir sıkıntı görmedik. Bahsettiğiniz gibi birşeyi ben de bu güne kadar duymadım. O konu yanlış bilgilendirme olabilir. 

Onun dışında normal LPG sistemleri taktıranlar olsa da TGDI motorlara en uygun olanı sıvı sistem LPG sistemleri. Özellikle Prins ve zavoli en sık takılanlar. Maliyetleri 5-7000 TL arasında değişiyor. Eğer çok km yapıyorsanız ve spo alacaksanız kesinlikle taktırılabilir. % 15 performans artışı bile olabiliyor montaja göre. Hiç benzin harcamıyorsunuz, depo kapağının yanına LPG kapağı takılıyor benzin enjektörleri aynı zamanda LPG enjektörü olarak kullanılıyor. 60000 km deviren araçlar mevcut herhangibir sıkıntı olan yok deniyor. Diğer sistemler gibi ayar vs yapmaya gerek kalmıyor. Ayrıca Maraş bazlı MARJET diye bir firma daha var bu sıvı sistemi yapan onlarda fiyat nisbeten daha ucuz diye biliyorum kullanan bir kaç kişi ile görüşmüştüm genel olarak memnunlar. Bunlarda LPG cephesi.

Eğer düşünürseniz birkaç donanım eksiği ile Hyundai Tucson alınabilir. O da tasarım olarak çok başarılı bir model ve motor ve malzeme olarak birebir aynı spo ile. 

LPG dışında yakıt tüketimi uzun yolda kullanıma göre değişmekle birlikte düzgün kullanımda 7 lt civarında. Ş. içi ise 10 lt civarında geziyor. Tabi performanslı kullanırsanız şehir içi 15 leri görmek işten bile değil. Bu elbette tüm araçlar için geçerli...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

binebilecekseniz çok güzel araba  gözü kapalı alınır..

turbo motora lpg işi sıkıntı .  sıkıntı yok diyenede saygılıyız tabiki  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

atmosferik benzinlisi gitmiyor aynı sorun ix35 tede var ucuz olmasının sebebide bundan dolayı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Koçak
On 16.01.2017 at 15:51, Serkan Erden yazdı:

Bahsettiğiniz aracı ben de denedim ama araba gerçekten çok hantal. Onun yerine Soul tercih ettim ben.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...