İçeriğe Yönlendir

En Kaliteli Motor Yağı

Murat Öngür

En kaliteli motor yağı ?  

118 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tahir Ak
(düzenlendi)

En kaliteli motor yağı olmaz. şu an en iyi yağ dexos 2 onayı olan motor yağlarıdır. Bu Motul olur eneos olur mobil olur lubrico olur Shell olur. 

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
1 saat önce, Tahir Ak yazdı:

en kaliteli motor yağı olmaz. şu an en iyi yağ dexos 2 onayı olan motor yağları dır. bu motul olur eneos olur mobil olur lubrico olur Shell olur. 

castrol edge motul mobil esp ve liqy moly ile bi po yu yada benzer yağları bir tutmak harcanan emeğe kaliteye hakerettir ,  motulun ve liqy molly nin yaptığı araştırmaları testleri inceleyin ondan sonra, sidik iliştirir kelimesini oraya ekleyin. Araştırma yapmadan eleştirmek saçma ve uslup dışı oluyor.

Ben sadece kullananların tercihlerini merak ettiğimden böyle bir anket yaptım.

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Motor yaginin motora uyumu daha önemli bir konu ama daha önce yaptigim arastirmalara en genis spectrumlu motor yagi mobil esp. akma noktasi düsük, parlama noktasi yüksek, kül orani düsük. Bazi noktalarda motul önde bazi noktalarda ise liqui moly önde mesela. ama genele bakarsak mobil esp en iyisi gibi. ama bu digerleri kötü anlamina gelmiyor. Bence aracin speclerine uyduktan sonra büyük markarin yaglarinin sorun cikaracagini zannetmiyorum. Tabiki hangi markanin hangi yagi oldugu ve hangi amacla, nasil bir kullanim tarzina uygun olmasi gerektigi de önemli. vakit bulursam bir tablo hazirlamayi düsünüyorum bu konuda. 

öte yandan en iyi yag konusu görünce su linki paylasmadan gecemiyorum : :)

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Konuyu tercih ettiğiniz motor yağı nedir diye devam ettirirsek, amacına daha uygun olacak sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

reno rna mıydı neydi öyle bi marka yağ kullanıo sanırım o neki acaba 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Yağ kalitesi üst performans araçlarda belirgindir.

En iyi marka Mobil diye söylenir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
reno rna mıydı neydi öyle bi marka yağ kullanıo sanırım o neki acaba 

Elf kullaniyor, rna uyum kodu baslangici sadece.
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Honda varken castrol kullanıyordum. Şimdi reno var, bizim için servis ne derse o en iyisi olacak. Motul çok övülüyordu, onunda sahtesi çok dediler. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)

Eski aracımda Castrol 10-40 tan sonra Mobil 5-40 a, sonraki 3 bakımda da Mobil 5-30 a geçtim. Belki numara farkından bilemem ama Mobil daha sessiz ve sarsıntısız geldi bana. Ayrıca motor daha kolay ısınıyordu, yağ eksilme de yaşamamıştım yağ inceldiği halde.

Şimdi ki aracım garantili olduğu için servis ne yağ kullanıyor bilmiyorum ama Opel sanırım GM yağ kullanır.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Motul, Liqui Moly kullanmadan Mobil ve Castrol aynı ayar. ikisi de gözümde Motul'den sonra beş para etmez kimse kusura bakmasın :)

Mobil'in tam sentetik dediği yağa Almanya onay vermiyor. Mobil in sahtesi tonla var . Çünkü mobil ve castrol insanlar tarafından daha çok kullanılıyor.

Motul fiyat olarak da farklı değil çok fazla ve her parayı sonuna kadar hak ediyor. Psikolojik veya yeni yağ değişimi sonrası oluşan hafif sessizlik değil, dağlar kadar fark ediyor.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
10 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Nasil karar verdiniz motulun digerlerinden daha iyi olduguna?

Mobil yada castrol den motul a geçiş yaparsanız sizde anlarsınız yada testleri araştırın 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
2 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Mobil yada castrol den motul a geçiş yaparsanız sizde anlarsınız yada testleri araştırın 

Amacim marka savunmak degil. Nasil anladiniz daha iyi oldugunu onu soruyorum? internetteki videolara inanmam. gecenlerdeki xdrive vs quattro gibi hepsi... spesifikasyonlarda ise mobil önde görünüyor ama farkli test bicimleri olabilir. yani o da tam farki yansitmayabilir.

amacim gercekten en iyisinin hangisi oldugunu anlamak.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
7 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Amacim marka savunmak degil. Nasil anladiniz daha iyi oldugunu onu soruyorum? internetteki videolara inanmam. gecenlerdeki xdrive vs quattro gibi hepsi... spesifikasyonlarda ise mobil önde görünüyor ama farkli test bicimleri olabilir. yani o da tam farki yansitmayabilir.

amacim gercekten en iyisinin hangisi oldugunu anlamak.

anladım 

bende diyorumki en iyi testi kendiniz kullanarak yapabilirsiniz, bir sonraki bakımda motul kullanın farkı sizde anlayacaksınız . 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
6 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

anladım 

bende diyorumki en iyi testi kendiniz kullanarak yapabilirsiniz, bir sonraki bakımda motul kullanın farkı sizde anlayacaksınız . 

tamam da ne hissettiniz gecis yaptiginizda veya ne gözlemlediniz de daha iyi olduguna karar verdiniz onu soruyorum. Araba rahat gidiyor derseniz bu bir kriter degiil benim icin (daha ince yag koyariz daha rahat gider hissi olusur). ses azalmasi da kriter degil. (hatta ayni yagi degistirince ses cok fazla azaliyorsa , bu yagin kisa zamanda kötü oldugu anlamina gelir benim icin).

yani farketmez isterseniz PO yu savunun ama sebepleri anlamaya calisiyorum . 

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
5 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

tamam da ne hissettiniz gecis yaptiginizda veya ne gözlemlediniz de daha iyi olduguna karar verdiniz onu soruyorum. Araba rahat gidiyor derseniz bu bir kriter degiil benim icin (daha ince yag koyariz daha rahat gider hissi olusur). ses azalmasi da kriter degil. (hatta ayni yagi degistirince ses cok fazla azaliyorsa , bu yagin kisa zamanda kötü oldugu anlamina gelir benim icin).

yani farketmez isterseniz PO yu savunun ama sebepleri anlamaya calisiyorum . 

ilk önce motor castrol den de mobil den de daha sessiz. Yakıtta yaklaşık yarım litre düşüş oldu yüksek hızlarda bile motor sesi çok daha iyi. 

Resmen araç rahatladı ve motorun gaza tepkisi şuan daha iyi. 

Ben daha önce devamlı castrol edge kullanıyordum bir kere mobil kullandım aracın motor sesi artınca bıraktım  bir kerede elf kullandım o bile mobil den daha iyi geldi bana

ama en sessizi açık ara motul 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yağı neden koyuyoruz? Sürtünme önleme, yıpranma payı azalsın vs diye. Ses neden olur sürtünmeden.
Ses azaldıysa sürtünme azalmıştır. En çok ses rolantide ve kompresörde gelir. Motul koyunca ikisi arasında dağlar kadar fark oluyor. Özellikle viteste arabayı saldığınızda enjektör sesi de kesildiği için motorun sessizliğini daha iyi anlıyorsunuz.
Ayrıca bir örnek daha. Yağ yakma sorunu olan 1.4 tsi motorların hepsi motul ile sorunu çözüyor.
Almanya kendi testlerini yapıp üstüne kendisi damga yaparak onay veriyor ve bundan mobil esp geçmiyor.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Peki kalitesiz bir yagin motor sesini azaltma ihtimali olamaz mi?

11 dakika önce, Ozan Altundal yazdı:

Ayrıca bir örnek daha. Yağ yakma sorunu olan 1.4 tsi motorların hepsi motul ile sorunu çözüyor.
Almanya kendi testlerini yapıp üstüne kendisi damga yaparak onay veriyor ve bundan mobil esp geçmiyor.

1.6 tdci 109 motorda da mobil eksiltmiyor (süper 3000 fe)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
15 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Peki kalitesiz bir yagin motor sesini azaltma ihtimali olamaz mi?

1.6 tdci 109 motorda da mobil eksiltmiyor (süper 3000 fe)

her araç 10.000 km de 1 lt yağ eksiltir yada normaldir denir.benim focusum varken 1,6 tdci 109 bg mobil traktör gibi çalıştırıyordu.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
3 dakika önce, Ozan Altundal yazdı:

1. 6 tdci 109 zaten kolay kolay yağ yakmaz

cogu yagi kabul edilir düzeyde yakiyor (eksiltiyor daha dogrusu )

3 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

her araç 10.000 km de 1 lt yağ eksiltir yada normaldir denir.benim focusum varken 1,6 tdci 109 bg mobil traktör gibi çalıştırıyordu.

esp miydi 3000 fe miydi?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Benim hyundaiye osman usta bi kaç defa mobil koydu 5. 30 sonra shell helix koymaya başladı en ufak bir değişiklik dahi algılamamıştım. ne ses ne titreme . yada  petrol ofisinden shelden ondan bundan aldığım herhangi bir mazottada hiçbir şekilde farkettiğim bir değişiklik olmadı.  heralde hyundai forddan daha iyi araba :D

şaka bir yana gerçekten anlaşılabilir bir fark var nasıl olabilir ya araba bozuktur yada yağ ben cidden hiçbir fark göremedim bugüne kadar ne mazotta ne yağda .  neyse hayırlısı bakalım  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...