İçeriğe Yönlendir

Chevrolet Lacetti İlginç Sistem?

Serdar Güngör

Recommended Posts

Serdar Güngör

Arabamda ismini bilmediğim bir sistem var :) 

Şöyle ki araba ile çok dik/eğik olmayan yolda fren yapıp durduğunuz da ve frene basılı tutmadığınız zaman asla geri veya ileri gitmiyor ? 

Bu sistemin ismini bilen var mı ?

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

@Mehmet Ozyurek Abi auto hold yokuş kalkış değil mi ? Benim araç da hafif rampa aşağı da gitmiyor ? Tabir yerinde ise olduğu yere "çakılıyor" 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
31 dakika önce, Serdar Güngör yazdı:

@Mehmet Ozyurek Abi auto hold yokuş kalkış değil mi ? Benim araç da hafif rampa aşağı da gitmiyor ? Tabir yerinde ise olduğu yere "çakılıyor" 

Audi hold assist; en temel mantıkla aracın, herhangi bir şartta durduğunda ileri veya geri kaymasını önler. Audi hold assist’i orta konsoldaki minik tuşa basılarak aktif hale getirebilirsiniz ve her iniş binişte bunu tekrarlamanıza gerek yoktur, yokuş aşağı veya yukarı hatta düz yolda bile ayağınızı frenden çektiğiniz an aracı el freni kullanmadan stabil halde tutar. Eğer audi hold gereğinden fazla durursa, sistem otomatik olarak elektromekanik park frenini aktif hale getirir ve böylece tekrar el frenini çekmenize gerek kalmaz.

Kaynak : 

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Abi 2004 model benim araç ve bu sistemi açacak veya kapatacak tuş falan yok :) 

Ama çok güzel bir sistem çok beğendim :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hill holder. El frenine gerek kalmadan kalkış yapmanızı sağlıyor. Benim araçta da var. Muhteşem bir özellik. En dik yokuşlarda bile el frensiz debriyaj yakmadan kalkmak gibisi yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Hill Hold da aracın öne veya arkaya diye ayrımı yok zaten. Eğim ne tarafa ise o yöne aracın kaymasını önlemek için yapılmış bir sistem. Aracın yönü farketmiyor ileri yada geri kaydırma yapmıyor. 

Yalnız Lacetti de bu özelliğin olması hakikaten benim için de sürpriz oldu. Çok iyi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hill holder. El frenine gerek kalmadan kalkış yapmanızı sağlıyor. Benim araçta da var. Muhteşem bir özellik. En dik yokuşlarda bile el frensiz debriyaj yakmadan kalkmak gibisi yok.

Bir saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Hill Hold da aracın öne veya arkaya diye ayrımı yok zaten. Eğim ne tarafa ise o yöne aracın kaymasını önlemek için yapılmış bir sistem. Aracın yönü farketmiyor ileri yada geri kaydırma yapmıyor. 

Yalnız Lacetti de bu özelliğin olması hakikaten benim için de sürpriz oldu. Çok iyi...

Sportage aracımda vardı hill holder fakat onda ayağını frenden çekince belli bir müddet aracı tutuyordu sonra kalkış yapıyordun.

Bu araç da ise fren pedalına basılı tutman gerekmiyor?

Ben eğimli bir yolda frene 1 kere basıp ayağımı çekiyorum ,vites boş da araç öylece kalkış yapana kadar duruyor :)

Bu durumu yeni fark ettim , gerçekten benim için de sürpriz oldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
7 dakika önce, Serdar Güngör yazdı:

Sportage aracımda vardı hill holder fakat onda ayağını frenden çekince belli bir müddet aracı tutuyordu sonra kalkış yapıyordun.

Ben eğimli bir yolda frene 1 kere basıp ayağımı çekiyorum ,vites boş da araç öylece kalkış yapana kadar duruyor :)

Hımmm Serdar Bey bahsettiğiniz şey hill hold dan farklı bişey gibi zira vites boştayken HH zaten devreye girmemesi lazım diye biliyorum...

Ama güzel bişey olduğu kesin :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

vites boştayken girmiyor du benim merco minibüste. hatta vitesteyken de 2-3 sn giriyor/bekliyordu, sonrasında çıkıyordu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Serdar Güngör yazdı:

Eski Laguna'da dediğiniz sistem mevcuttu. Elektrikli park freni gibi, kendi kendine yapıyordu. Gaz verene kadar el freni çekili duruyordu otomatik olarak. Böyle mi acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Eski Laguna'da dediğiniz sistem mevcuttu. Elektrikli park freni gibi, kendi kendine yapıyordu. Gaz verene kadar el freni çekili duruyordu otomatik olarak. Böyle mi acaba?

Bir ara videosunu çekecem. Muhtemelen öyle bir durum var :unsure2: 

Geçenlerde çocuklarda vardı arabada bilerek durdum ve çocuklara dedim sallanın araba hareket etsin dedim ama gel gör ki araba da tık yok :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...