İçeriğe Yönlendir

Focus III - 1,5 - 1.6 TDCi Yakıt Tüketimi

Tahir Yüksel

Recommended Posts

Ruhan Sorgun
yeni kasa focus 3 115 bg dizel araçların çok az yaktıklarını duymuştum.Kullanan arkadaşlar varsa lütfen bilgilerini paylaşsın. Eski kasaların emsallerine göre (megan, citröen..) daha fazla yaktıklarını biliyorum. Daha çok yeni kasa focus 3 leri merak ediyorum.Şehir içi bir depoyla 900 km yapıldığını duymuştum.Yoksa bu bir efsane mi.

focus 3 ü bilmem, ben bu gün yakıt aldım. focus 2,5 ile ş.içinde 48,61 litre ile 940 km yaptım.(kalan km 60 yazıyordu) ortalama hız 31 km...100 km de 5,17 litre yapar.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

f3 şehir içi 9 lt civarında geziyorum :)

Şehir ise Türkiye'de metrekare başına en çok ışık düşen şehir :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

f3 şehir içi 9 lt civarında geziyorum :)

Şehir ise Türkiye'de metrekare başına en çok ışık düşen şehir :)

o zaman benzinlisiniz? 9 litre yakan dizel hiç duymadım da...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

az önce konuştum babamla mersin trafiği şehir içi 4.8 lt imiş şu anda yakıt ortalaması. ort. hızı tam hatırlamıyorum ama 30 km civarı dedi. helal olsun baba dedim ne diyim :) araç 2011 dizel collectıon sedan 90 bglik model. km si 19900 de

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

o zaman benzinlisiniz? 9 litre yakan dizel hiç duymadım da...

Valla dizel koyuyoruz araca daha hiç bir sorun yaşamadım :)

Ruhan Bey, burada gidilen mesafeler kısa. Çok fazla dur kalk oluyor trafik ışığı çokluğundan. Araç daha yeni yeni rodajdan çıkıyor. Bakalım bu seneki ortalamam ne olacak. Aracı aldım ve uzun yol yapmadan 1500 km kadar şehir içinde kullandım. 0 ile 1500 km arası ortalama tüketimi aracın 8,9-9,0 arasında gidip gidip geliyordu.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Valla dizel koyuyoruz araca daha hiç bir sorun yaşamadım :)

Ruhan Bey, burada gidilen mesafeler kısa. Çok fazla dur kalk oluyor trafik ışığı çokluğundan. Araç daha yeni yeni rodajdan çıkıyor. Bakalım bu seneki ortalamam ne olacak. Aracı aldım ve uzun yol yapmadan 1500 km kadar şehir içinde kullandım. 0 ile 1500 km arası ortalama tüketimi aracın 8,9-9,0 arasında gidip gidip geliyordu.

eskişehiri biraz bilirim. porsuk çayı civarı kullanıyorsanız, aracı üçe almanız imkansız. ikinci vites düşük devirle ancak gidilen yolu çok...alışık olmadığım bir rakam olduğu için şaşırdım. hiç öyle bir güzergahda kullanmadım, kullanmakda istemem. umarım rodaj sonrası yakıt düşer.

Yorum bağlantısı
Murat Uzun

Benim araba şehir içi 5.9 şehir dışı 4.7 ile 5.5 arası yakıyor.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

eskişehiri biraz bilirim. porsuk çayı civarı kullanıyorsanız, aracı üçe almanız imkansız. ikinci vites düşük devirle ancak gidilen yolu çok...alışık olmadığım bir rakam olduğu için şaşırdım. hiç öyle bir güzergahda kullanmadım, kullanmakda istemem. umarım rodaj sonrası yakıt düşer.

Valla bu Eskişehir trafiğinde yakıt düşürmek biraz zor. Bende tüketimin düşmesini umuyorum, inşallah düşer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

2 gün önce aracıma kavuştum nihayet, araç babamlardaydı.

Bugün şehirlerarası yol yaptım yaklaşık 120 km. 60 km gittik 60 km geldik. Yola çıkmadan önce ortalama tüketimi sıfırladım. Hava 25 derece. Hız cc ile 90'da sabit 6. viteste gittik. Araçta 3 kişiydik. Ortalama 4.7 lt/100km gösterdi eve döndüğümüzde...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

2 gün önce aracıma kavuştum nihayet, araç babamlardaydı.

Bugün şehirlerarası yol yaptım yaklaşık 120 km. 60 km gittik 60 km geldik. Yola çıkmadan önce ortalama tüketimi sıfırladım. Hava 25 derece. Hız cc ile 90'da sabit 6. viteste gittik. Araçta 3 kişiydik. Ortalama 4.7 lt/100km gösterdi eve döndüğümüzde...

o zaman rampa çıktınız...4.7 çok fazla...4 litreyi geçmemesi lazımdı.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

o zaman rampa çıktınız...4.7 çok fazla...4 litreyi geçmemesi lazımdı.

Ayvalık- Güre arası gittim geldim işte...

Yorum bağlantısı
Tahir Yüksel

bende hafta sonu 120 km yaptım şehir dışı düz yol, 110 sabit hızla dört kişi ortalama 5,6 lt gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bende hafta sonu 120 km yaptım şehir dışı düz yol, 110 sabit hızla dört kişi ortalama 5,6 lt gösteriyordu.

cc kullanımı ile samsun-ankara, 4 yetişkin, full bagaj, 120 civarı(rampa çıkışlarıda 120) 4,6 yakıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Borga Tansel

Balıkesir-Eskişehir arası yol yaptım bayram dönüşü. Bazı yerlerde trafik sıkışıklığından dur-kalk trafikte ilerledim. Bursa çevre yolunda 150-160 gittim. Onun dışında 120 ile gittim. Trafik yoğunluğundan dolayı cc kullanamadım. Ortalama tüketim 5.7 idi.. 3 kişi, tam dolu bagaj hatta ve hatta 4.kişi yeri de eşya ile doluydu :)

Yorum bağlantısı
Erdal Atatekin

2011 tdci 1,6 collection 109 ps ile ankara sehir icinde ortalama 38 km hizla 6, konya ankara arasi ortalama 134 km hizla 5.2

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

yol bilgisayarı değeri mi?, gerçek depo değeri mi?...benim de yol bilgisayarı ş.içinde 4,6 gösteriyor ama, gidip depoyu doldurduğumda 5,2 çıkıyor.(ort. hızım 30 km) bazı araçlarda gösteren ile gerçek birbirini tutmaz. bazılarında ise birebir tutuyor. bende yol bilg. 0,4 litre civarında az gösterirdi, bu seferde 0,6 oldu fark... Bursa da güzergahınız gereği fazla dur kalk yapmayıp, çevre yolunu kullanıyorsunuz herhalde...yol bilg. ortalama hızınız nedir?

şuan 4,6 gösteriyor yol bilgisayarı ort hız 42km

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

şuan 4,6 gösteriyor yol bilgisayarı ort hız 42km

o zaman normal, 42 km ortalama hız, bayağı bir hızlı ortalama. insanlar istanbulda 18 km ortalama ile çıldırıyor...

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter
(düzenlendi)

o zaman normal, 42 km ortalama hız, bayağı bir hızlı ortalama. insanlar istanbulda 18 km ortalama ile çıldırıyor...

Bu gidişle 3,5 gibi hallederim heralde fabrika verilerinin altında :yes:

tarihinde Mutlu Kanter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

geçen hafta izmir mersin arası 900 küsür km yolda ort hız.103, yakıt ortalaması:4.8 2011 focus collection 1,6 tdci 90 bg sedan

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bu gidişle 3,5 gibi hallederim heralde fabrika verilerinin altında :yes:

bencede, hayırlı haberlerinizi bekliyoruz...

geçen hafta izmir mersin arası 900 küsür km yolda ort hız.103, yakıt ortalaması:4.8 2011 focus collection 1,6 tdci 90 bg sedan

harika bir tüketim, biz böyle tükettikçe, petrole olan bağımlılığımız azalacak. bir konuda hesabını yapmıştım. ülkedeki tüm araçlar yakıt ekonomisine biraz odaklansa, ülkedeki 15 milyon araçla çarpınca, manyak bir rakam çıkıyor ortaya...

Yorum bağlantısı
Yusuf Çayır
(düzenlendi)

Bayramda İzmir- Marmaris, Datça- ovabükü arası 900 küsur yol yaptım. 4 yetişkin, 1 ufaklık full bagaj, ortalama hız 66. Yol bilgisayarı 4.8 gösteriyordu.Araç 2010 titanium tdci.

tarihinde Yusuf Çayır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Bayramda İzmir- Marmaris, Datça- ovabükü arası 900 küsur yol yaptım. 4 yetişkin, 1 ufaklık full bagaj, ortalama hız 66. Yol bilgisayarı 4.8 gösteriyordu.Araç 2010 titanium tdci.

kullandığınız parkur ve yükünüze göre çok iyi bir tüketim...parkurun ve yükün önemi çok büyük...ben de samsun-ordu, iki kişi, hiç bagaj, lastik havaları 40-35, 346 km de, 63 km ort.hızla, gerçek 3,76 litre(yol bilg.3,5) ortama tüketim yakalamıştım. fotoğrafların linkide burada, 701. mesaj

http://www.fordclubt...i/page__st__700

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

kullandığınız parkur ve yükünüze göre çok iyi bir tüketim...parkurun ve yükün önemi çok büyük...ben de samsun-ordu, iki kişi, hiç bagaj, lastik havaları 40-35, 346 km de, 63 km ort.hızla, gerçek 3,76 litre(yol bilg.3,5) ortama tüketim yakalamıştım. fotoğrafların linkide burada, 701. mesaj

http://www.fordclubt...i/page__st__700

Ruhan Bey;

Konuyu az biraz okuduğumda "Arabayı Ruhan Abi tarzıyla sürdüğümde..." diye bir tabir var idi. Sizin tarzınızı öğrenebileceğimiz bir konu var mıdır acaba? Yoksa bu tarzınızı bizimle paylaşabilir misiniz? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan Bey;

Konuyu az biraz okuduğumda "Arabayı Ruhan Abi tarzıyla sürdüğümde..." diye bir tabir var idi. Sizin tarzınızı öğrenebileceğimiz bir konu var mıdır acaba? Yoksa bu tarzınızı bizimle paylaşabilir misiniz? :)

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__1140 1156.mesaj

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__1120 1122.mesaj

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__1100 1115.mesaj

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__980 981.mesaj

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__920 922.mesaj

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__900 901.mesaj

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/173527-focus-2-tdci-yakit-tuketimi/page__st__700 701.mesaj

1-gaz pedalının altındaki yumurtayı kırmamak için gaza çok yavaş yüklenilecek

2-bir an önce seyir hızına çıkılıp orada sabit kalınacak

3-önümüzdeki ışıklar kırmızı ise yavaşlanıp ışık yeşile döndüğünde gaza basılarak yeşil dalga yakalanacak

4-vites değiştirirken devir abartılmayacak(max.tork+ 500 yada 750 iyidir

5-mümkünse cc kullanılacak

yazdığım mesajların haricinde tüm konuyu da(focus2tdciyakıttüketimi) bir ara okursanız daha faydalı olur, kolay gelsin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...