İçeriğe Yönlendir

BES'ten Ayrılmalı mıyım?

Misafir

Recommended Posts

Sani Gerşon

Oyc, Anadolu emeklilikte fon larin son donem getirilerini 10 yila kadar inceleyebiliyorsun. Senede 6 kaz degistirme hakkim var. Ben ortalama 3 ayda bir bakip getirisine gore fonlarimi ayarlıyorum. Misal gecen degisimimde en garanti getiri olam fon zarar ettirmis bana. Hemen ayar verdim.
Anlamıyorum ama istatistik okuyorum ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Uzun vadede ben de altına girdim. 

Anneannemin bir sözü vardı her ay maaştan bı çeyrek altın diye. Çeyrek alamiyoz o ayrı ama besi altın cinsinden ayarladım. Ölmez de sağ kalıp emekli vs olursak biriken altın cinsinden değerlenmiş olacak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Ben 5 yıl önce vakıf emekliliğe girmiştim baktım pek bir şey birikmiyor çıktım. Komik bir rakamdı paramın üstüne gelen. Şimdi zorla bese kayıt ettiler ondan da çıktım. Devlet yıllar önce işçilerden nema adı altında birikim yapsınlar diye para kesti yıllar sonra komik bir faizle bilmem kaç taksitle kuşa dönmüş şekilde geri verdi. O yüzden ben kendi yatırımımı kendim yapmayı  sevenlerdenim. Seneler sonra ne olacağını bilmediğim bir yatırım yapmak bana mantıklı gelmiyor. O yüzden ben çıkanlardanım :good1:

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Zorunlu bese girdik biz de hanımla, başta çıkacaktım sonra maaşları yapan mutemet biraz açıkladı kalmaya karar verdik. Tek tereddütüm biriken paranın 10-15 yıl sonra enflasyonun altında ezilme riski.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

MıNormal bes de enflasyon kadar her yıl prim artıyor. Yani bu yıl 100 lira ise seneye 110 oluyor. Yani reel prim hep aynı kalıyor. 10 yıl sistemde kalsaniz bu gün 100 lira verseniz bu günün alım gücü ile 12000 paraniz olur. Artı %25 katkı devam ederse 15000 olur. Siz bide şanslı iseniz doğru fon yönetimi ile belki %10 getiriniz olsa 16200

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Ben isteğe bağlı olandan da ayrılacağım galiba. Sistem ilk anlatıldığı şekilde gitmiyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ben girmemek için çok direndim. Sonra satış baskısı ile bı tane yaptım, para biriktirme birikim yapma kültürü olmayan için zararlı bir şey değil. Yastık altında birikim yapmayan için ise alternatif çok. Ama borsa vs oynamaktan daha yararlı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Geçen sene altına gömmüştüm, direkt kâra geçti..

Enflasyon dediğimiz şeyden altın pek etkilenmiyor. 

ojD562.jpg

9QJzak.jpg

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
On 18.05.2017 at 18:22, Bülent Tarakçı yazdı:

BES başlangıç : 28.10.2010  

Sigortalı doğum tarihi 1974 

Alttaki resimde gerekli birikim tutarları var. Bugün ayrılınca kayıp ne olur? Yani kalmanın yada ayrılmanın kâr-zararı ne olur? Kesinti yapılır mı? Devlet katkısı alınabilir mi? 

01dWj9.jpg

On 18.05.2017 at 21:12, Sani Gerşon yazdı:

986f809946e0d7d5d4880af86d3b5637.jpg

21 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Geçen sene altına gömmüştüm, direkt kâra geçti..

Enflasyon dediğimiz şeyden altın pek etkilenmiyor. 

ojD562.jpg

9QJzak.jpg

Şu 3 mesajla fonu doğru yönetmenin doğru getiri getirdiği ortaya çıkıyor.

Misal, Bülent bey yaklaşık 13binTL ödemeye sadece 3bin tl almışken, Emre bey 10binTL'ye 2600TL almış, bense 8200TL ye 2500TL kazanmışım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Altında ufak bir düşüş olabilir bu dönem ama uzun dönemde değerini koruyacağını düşünüyor ben de altına devam ediyorum. Yatırım tavsiyesi değildir [emoji14]

Saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...