İçeriğe Yönlendir

Yine Yeniden Golf

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Satılık galiba... 

:D yok yok değil. Devam

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mert Yeldan

Satıldı.. Aman pardon, ağız alışkanlığı :D:D:D

Kilometre oldu 95555

I9RPIJ.jpg

Senelik bakımı da gelince, gidip orjinal parçaları Doğuş Oto Kartaldan aldık.

Yağ filtresi, Mazot filtresi, polen filtresi, hava filtresi, yağ karter tıpası dahil orjinal aldık.

4 LT ve 1 LT Mobil 1 Esp Formula 5w30 aldık damarlara enjekte ettik.

Bir bakımında daha sonuna geldik, yayın ve yapımda emeği geçen 380 TL'ye teşekkürlerimizi sunar esenlikler dileriz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Satıldı.. Aman pardon, ağız alışkanlığı :D:D:D

Önder'e nispet mi yapıyorsun :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
2 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Kilometre oldu 95555

Senelik bakımı da gelince, gidip orjinal parçaları Doğuş Oto Kartaldan aldık.

Yağ filtresi, Mazot filtresi, polen filtresi, hava filtresi, yağ karter tıpası dahil orjinal aldık.

4 LT ve 1 LT Mobil 1 Esp Formula 5w30 aldık damarlara enjekte ettik.

Bir bakımında daha sonuna geldik, yayın ve yapımda emeği geçen 380 TL'ye teşekkürlerimizi sunar esenlikler dileriz.

Hayırlı olsun,evin önünde mi değiştirdin yoksa Narin otoda mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servis bakım rakamı deme gider yakarım mazdayı
Orijinal parça + 4.56 lt yağ (yarım litre bana kaldı) + bir miktar bahşiş rakamı o, yetkili değil tabiki de i. Yetkilide yapın litresi 74+KDV gibi bir şey

Servisin koyduğu yağ ise benim kullandığımın yanından geçemez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
1.2 tsi polo standart yağ bakımı serviste 750 tl abi [emoji4]
Yağ 280+KDV
4 adet filtre 210+KDV
Ivır zıvır cam suyu işçilik derken 750 normal
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

1.2 tsi polo standart yağ bakımı serviste 750 tl abi :)

Mazda'da 750 tl ancak yağı 1.5 litrelik klasik bir motor kadar yağ almıyor. Sanırım 6.5 litre. İskonto ile 650 tl ödedim kdv dahil.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servis tsi motor için castrol edge 5w30 titanyum kullanıyor kenarda ufak bir bilgi olsun [emoji4]
Bazı VW servisleri mobil kullanıyor, iş tamamen ticari.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Mazda'da 750 tl ancak yağı 1.5 litrelik klasik bir motor kadar yağ almıyor. Sanırım 6.5 litre. 

4x4 araçların motorları genelde çok yağ alıyor. Muhtemelen düşük hızda kullanılabileceği için motoru soğutmak amaçlı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mazda'da 750 tl ancak yağı 1.5 litrelik klasik bir motor kadar yağ almıyor. Sanırım 6.5 litre. İskonto ile 650 tl ödedim kdv dahil.

mazda 15 binde mi giriyor bakıma 20 binde mi ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

4x4 araçların motorları genelde çok yağ alıyor. Muhtemelen düşük hızda kullanılabileceği için motoru soğutmak amaçlı.

Araçta su soğutmalı intercooler var, suyun stabili olması yağa bağlı. 4x4 oluşu dediğin gibi motora daha fazla yük demek
mazda 15 binde mi giriyor bakıma 20 binde mi ?
Yurt dışında 20.k, bizde 10.k. Servisleri ayakta tutma çabası. Malum bakım olmasa yerlerini unuturuz :keyifli:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
reno kaç binde çağırıyor acaba [emoji3]
20.k. Biz 30.k'da bir yapıyoruz bakımları
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Burası Türkiye, bakımları avrupanın yarısı km de yapacaksınız, boşa 30 binde bir felan demeyin, arabayı öldürmeyin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Burası Türkiye, bakımları avrupanın yarısı km de yapacaksınız, boşa 30 binde bir felan demeyin, arabayı öldürmeyin [emoji3]
Tek bir fark söyle hamburg ile İzmir arasında
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
13 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:
Burası Türkiye, bakımları avrupanın yarısı km de yapacaksınız, boşa 30 binde bir felan demeyin, arabayı öldürmeyin emoji3.png

Tek bir fark söyle hamburg ile İzmir arasında

kullanıcı :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Alakası yok

var abi var. buradaki kişileri tenzih ederek söylemek gerekirse çevremdeki bir çok kişi direksiyon şöförü böyle olunca da ister istemez bir çok bilgiyi bilmeden aracını kullanıyor.

örnek olarak dizel bir aracın nasıl çalıştırılacağını bilmeyen çok kişi var çevremde kızdırma buji ışığı sönmeden marşa basan çok var. turbolu aracı durdurup hemen stop eden çok kişi var, aracın yağına suyuna bakmayan, sadece bozulunca tamire giden, bakım mı o da ne ki bozulunca tamir ettiririm diye çok kişi sayabilirim.  daha sayayım mı :p

he diyeceksin ki bu tiplerden orada yok mu mutlaka vardır. ancak adamlarda kanun var. hem tüketiciyi hemde firmaları koruyan kanunlar bizde maalesef yok. 

ülkemizdeki araç satış firmaları maalesef korkuyor ve araçları daha erken servise getirerek olası hataların önüne geçmeye çalışıyor diye düşünmek istiyorum ama gerçek o değil. firmaların servislerden kazanacağı para. bir çok firma satış karından çok servisten para kazanıyor. :i-ih:

birde alıntı yaparsan bana cevap verdiğini anlamam kolay olur abi  :fiuw:

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

VW servisleri (Mez hariç-Mobil 1 esp kullanıyor) 1.6 TDI için Castrol Edge 5w30 LL profesyonel yağ kullanıyor. Ve kesinlikle de bu motor için üretilen bu yağ dışında bir yağ kullanılmamasını söylüyorlar.
Neyse internetten araştırmalarım sonucu (genellikle Alman ve Hollanda forumları) aslında böyle bir yağın olmadığı Castrol Edge 5w30 LL yağı ile aynı olduğunu Avrupa'da bu profesyonel adıyla satılan bir yağ olmadığını farkettim.
Hasbelkader Gemlik de yağın üretildiği yerde çalışan bir ahbaba danıştığımda, aracımın distribütörü ile yağ firmasının ticari anlaşması ile böyle bir yağ isminin üretildiğini aslında Edge 5w30 LL ile aynı olduğunu öğrendim.
Aracım Dpf li olduğu için dikkat etmem gereken şeyin vw507.00 onayı olması gerektiğini de öğrenmiş oldum.
Başkaca konularda da hep mobil 1 ESP tavsiyeleri dikkatimi çekmişti.
Madem vw507.00 onayının olması en önemli kriter o zaman bir de mobil 1 ESP formula deneyeyim dedim.
Mobil ile bakımdan sonra 300 kilometre oldu. Titreşim ve ses azaldı. Daha yumuşak çalışmaya başladı.
Yakıt konusunda artış ya da azalma gözlemleyemedim.
İş yerinden arkadaşımın 2 ay önce bakımı yetkili serviste yapılan aynı model aynı yaş golfü ile yan yana getirdiğimiz de hem kabinde ki ses hem de dış ortam sesi benim aracımda daha az. Benim aracım 95 binde onun aracı 103 binde.
Bayram tatilinde uzun yol beni bekliyor, yakıt verisini o dönem değerlendireceğim.
Sonuç itibari ile tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...