İçeriğe Yönlendir

Yeni i20 Yakıt Tüketimim

Hasen Kara

Recommended Posts

Hasen Kara

Merhaba.

Kullanıcılara bilgi olması için paylaşayım dedim. Yaklaşık 1,5 ay önce aldığım 2015 model yeni kasa 1.2 i20 aracımla ilk uzun yol tecrübemi Ankara - Kayseri arasında tamamladım. Değerler şöyle:

Mesafe 322 km

5 lt / 100 km

Ortalama hız 88 km. Yalnız ışıklar, yol yapım çalışmaları ve Trabzon ekmeği alma inadımız yüzünden biraz fazla durakladık. Sanırım ortalama hız bu yüzden düşük çıktı. Zira 100 km altına hiç düşmedim. 100 - 140 km bandında kullandım. Araç bağagı dolu ve yolcu olarak 4 buçuk kişi idik.

Toplamda gidiş geliş 160 lira benzin yaktık. Kuruş merak edenler için km de yaklaşık 25 kuruş

i20, önceki aracım olan 2006 model Cmax a göre uzun yolda biraz yoruyor. Bel desteği olmaması bana iyi gelmedi. Cmax da hiç yorgunluk hissetmemiştim. Umarım haricen satılan bel destekleri işe yarar. Aracın ses yalıtımı çok güzel. Ne motor ne yol sesi almadım. Yüksek hızları hissettirmiyor. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Burak İşci

1.4 2015 Dizel kasa mevcut bende de, konu açılmışken bilgi olması açısından bende verilerimi paylaşayım.

İstanbul içi yoğun trafikte son 500km ortalamam 5.7 şeklinde. Önceki depoyu dolduruşum da ise 700km de yoğun trafik ve çok kısa mesafelerde kullanımda ortalama 6.5 civarındaydı. Tam olarak uzun yola çıkma fırsatım olmadı henüz, nasipse bayramda çıkacağım ancak ortalama 4 litre civarını rahat görür diye düşünüyorum. Yakıt konusunda ağırlığını da hesaba kattığımızda bence gayet verimli bir araç, uzun yol istatistiklerini de buraya yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasen Kara
2 saat önce, Burak İşci yazdı:

1.4 2015 Dizel kasa mevcut bende de, konu açılmışken bilgi olması açısından bende verilerimi paylaşayım.

İstanbul içi yoğun trafikte son 500km ortalamam 5.7 şeklinde. Önceki depoyu dolduruşum da ise 700km de yoğun trafik ve çok kısa mesafelerde kullanımda ortalama 6.5 civarındaydı. Tam olarak uzun yola çıkma fırsatım olmadı henüz, nasipse bayramda çıkacağım ancak ortalama 4 litre civarını rahat görür diye düşünüyorum. Yakıt konusunda ağırlığını da hesaba kattığımızda bence gayet verimli bir araç, uzun yol istatistiklerini de buraya yazarım.

Evet rahat görür. Ben aracı aldığımda, boş halde 2 kişi Çorum Ankara arasında 4.1 litre ile geldim. 100 km hız ile.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
7 saat önce, Hasen Kara yazdı:

Merhaba.

Kullanıcılara bilgi olması için paylaşayım dedim. Yaklaşık 1,5 ay önce aldığım 2015 model yeni kasa 1.2 i20 aracımla ilk uzun yol tecrübemi Ankara - Kayseri arasında tamamladım. Değerler şöyle:

Mesafe 322 km

5 lt / 100 km

Ortalama hız 88 km. Yalnız ışıklar, yol yapım çalışmaları ve Trabzon ekmeği alma inadımız yüzünden biraz fazla durakladık. Sanırım ortalama hız bu yüzden düşük çıktı. Zira 100 km altına hiç düşmedim. 100 - 140 km bandında kullandım. Araç bağagı dolu ve yolcu olarak 4 buçuk kişi idik.

Toplamda gidiş geliş 160 lira benzin yaktık. Kuruş merak edenler için km de yaklaşık 25 kuruş

i20, önceki aracım olan 2006 model Cmax a göre uzun yolda biraz yoruyor. Bel desteği olmaması bana iyi gelmedi. Cmax da hiç yorgunluk hissetmemiştim. Umarım haricen satılan bel destekleri işe yarar. Aracın ses yalıtımı çok güzel. Ne motor ne yol sesi almadım. Yüksek hızları hissettirmiyor. 

Bende 9 aydır aynı 2015 model 1.2 jump modelini kullanıyorum, aracı ilk aldığımda memlekete gittim giresuna 900 km kadar yol yaptım 1 depo ile toplamda 190 tl civarında yakıt yakmıştım, şuanda da şehir içi 50 TL ile 150 km yol yapabiliyorum normal kullanımda. Araç gayet iyi az yakıyor tüp taktırıp taktırmamakta kararsızım ama böyle giderse taktırmayacağım sanırım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

tüketim verileri iyiymiş...

paylaşım için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hasen Kara
4 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Benim derecem göstergede 4,7 pompada 6,13 litre çıktı 

Burda tüm hikayem var. 

http://uberjager.blogspot.com.tr/2015/08/hyundai-i20-12-jump-ile-yakt-tasarufu.html

Sizin hikayeyi okumuştum. Gayet güzel. Küçük bir aile için i10 ideal. Fabrika çıkışı lpg olması da çok iyi. 

7 saat önce, Mesut Eyibil yazdı:

Bende 9 aydır aynı 2015 model 1.2 jump modelini kullanıyorum, aracı ilk aldığımda memlekete gittim giresuna 900 km kadar yol yaptım 1 depo ile toplamda 190 tl civarında yakıt yakmıştım, şuanda da şehir içi 50 TL ile 150 km yol yapabiliyorum normal kullanımda. Araç gayet iyi az yakıyor tüp taktırıp taktırmamakta kararsızım ama böyle giderse taktırmayacağım sanırım.

Yukarı yazmayı unutmuşum klima yol boyu açıktı. İ20 fiyat performans açısından beni tatmin etti. Mondeo da lpg sıkıntısını çok çektim tövbeliyim. 2 gün önce haberlerde çıktı. Bayanın kayınpederinin kullandığı araç refüje düşmüş sonrasında lpg tankı patlıyor ve 3 çocuk anneleriyle beraber vefat etti. Baba perişan. Araç sağlığı açısından da ben kimseye tavsiye etmiyorum artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Yol bigisayari dogru tüketim ortalamasini vermiyor. 0.6 litre eksik gösteriyor. Tecrübe ile sabit...

Eski aracim grande puntoda pompa ile yol bilgisayari noktasina virgulune kadar ayni çikiyordu.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tevfik Işık

Geçilen mesafe: 2100

Ortalama hiz:35

Yol bilgisayari verisi: 5.6

Pompa verisi: 6

Klima: %70 açik

Araç: i20 1.2 16v 84bg benzinli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
23 saat önce, Tevfik Işık yazdı:

Ortalama hiz:35

Yol bilgisayari verisi: 5.6

Pompa verisi: 6

35 km ortalama ile gayet güzel bir değer.. 

Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Çekiş hakkında bilgi alabilirmiyim babama almayı düşünüyoruz sıkıntı yaşadığınız oluyormu

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
22 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

35 km ortalama ile gayet güzel bir değer.. 

35 km ortalama tam şehir ici sayilmaz ama kesinlikle uzun yol da sayilmaz. Ikisinin arasi birşey..

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
21 saat önce, Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Çekiş hakkında bilgi alabilirmiyim babama almayı düşünüyoruz sıkıntı yaşadığınız oluyormu

Çekişi kişiden kişiye degiskenlik gosterebilir. Ben grande punto multijetten bu araca gecis yaptim. Bana eski aracimi aratmadi. Fakat atmosferik bir motor oldugundan rampalari biraz devirli cikmak gerek. Uygun devir ve viteste gidilirse gitmem demiyor. 

Mesela bursadan mudanyaya giderken mudanyaya varmadan rampa başlar. O rampayi eski aracimla 120yle cikarken i20yle uygun vites ve devirle 130la cikabiliyorum.

Bence gunluk kullanim icin ihtiyaclari fazlasiyla karsilayan bir motoru var.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasen Kara
On 30.08.2017 at 13:55, Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Alışkanlıklara göre değişkenlik gösterir. Dizel cmax dan benzinli i20 ye geçtim başlarda bir hoşnutsuzluk oluşuyor. Rampalarda vites düşürmek gerekir eğer uygun hızda başlamazsanız. Diğer konularda ben çok memenun kaldım. Bakım maliyetleri çok düşük. Yakıt sakin kullanımda mükemmel. Ağustos ayında 3200 km yol yaptım. 4.0 litre uzun yol. 6.5 litre şehiriçi. Bunların yanında sorunsuzluk ve güven paha biçilemez.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tevfik Işık

1650 kilometelik uzun yolu noktaladim. Elde ettigim verileri paylasmak istedim.

Guzergah: Bursa-Dalyan-Saklikent-Oludeniz-Birkaç koy-Dalyan-Marmaris-Bursa

Geçilen km:1650

Ortalama tuketim yol bilg.: 4.7

Pompa verisi:4.9

Ortalama hiz:63

Kullanim tarzi: cc 100e sabit

Klima:%99 acik

Yuk durumu:2 yetiskin 1 cocuk ful bagaj(arka koltugun yarisi dahil)

Bana sanki biraz fazla geldi tuketimim. Hedefim 4.5ti. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çok iyi bir değer, dizel araçlar bu kadar yakıyor. Daha düşük beklemeyin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
16 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Çok iyi bir değer, dizel araçlar bu kadar yakıyor. Daha düşük beklemeyin. 

Dusunuyorum da vag grubu 1.2tsi unite olsaydi daha az yakardi. 

Aslinda i20 almadan once hedefim leon 1.2tsi almakti ama evdeki hesap carsiya uymadi. Bu yuzden cesitli forumlarda 1.2tsi unitenin yakit tuketimiyle ilgili cok arastirma yaptim. Bu guzergahta bir leon 1.2tsi olsaydi 4.5i gecmezdi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tevfik Işık

Guncel veri paylaşayim. Havalar serinledi dolayisiyla klima kullanimi olmuyor. Bu da yakit uzerinde olumlu etki yapiyor. Son veriler şoyle:

Gecilen km:173

Ortalama hiz: 32

Ortalama tuketim yol bilg.:5.8

Fena degil sanki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Etrafımda 1.2 benzinli kullananların yakıt hikayesi aşağı yukarı sizin paylaştığınız gibi, gerçekten 1.2 motor çok az yakıyor. İstanbul şehir içi 7.5 ortalama ile gezen arkadaşım var ve trafiğede giriyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tevfik Işık

Geçilen km:495km

Ortalama hiz:31

Yol bilg. Verisi:6.0

Pompa verisi:6.3

Odenen tutar:160tl

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tevfik Işık

Zam oncesi yarisi bos olan depomu fulledim. Veriler şoyle:

Litre fiyati:5.23TL

Alinan yakit:24.1lt

Odenen tutar:126.05TL

Gecilen km:367

Ortalama hiz:28

Yol bilg. Verisi:6.3

Pompa verisi:6.5

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
On 30.10.2017 at 20:36, Tevfik Işık yazdı:

Zam oncesi yarisi bos olan depomu fulledim. Veriler şoyle:

Litre fiyati:5.23TL

Alinan yakit:24.1lt

Odenen tutar:126.05TL

Gecilen km:367

Ortalama hiz:28

Yol bilg. Verisi:6.3

Pompa verisi:6.5

İstanbul'da olsanız üzerine 1 litre ekleyin ben çok trafiğe girmediğim halde 23 km ortalama ile dolaşıyorum. Demekki burda 7.5 yakar buda atmosferik bi motor için çok iyi bi değer. Bu motor gerçekten az yakıyor.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
2 saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

İstanbul'da olsanız üzerine 1 litre ekleyin ben çok trafiğe girmediğim halde 23 km ortalama ile dolaşıyorum. Demekki burda 7.5 yakar buda atmosferik bi motor için çok iyi bi değer. Bu motor gerçekten az yakıyor.

Doğrudur hocam zaten istanbul trafiği bambaşka birşey. Bu motor fazla km yapmayanlar icin cok uygun tam kararında yakıyor. Ne çok ne de az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hasen Kara

Geçen Cumartesi ailecek köye gidelim dedik. Ankara ayazının başlamasına 2 gün kala. Yola çıkmadan tamamen doldurdum depoyu. 

Gidiş geliş toplam 235 km.

Yakıt istasyonu aynı pompa da alınan yakıt maliyeti 69,88 TL

Hız sabit sayılmaz yolda radar ihtimali çok olduğundan ivme sürekli değişti ama genel kullanım 100-110 km/s

Yol bilgisayarı 5 lt / 100 km

Oda 66.97 TL yapıyor.

Yakıt fiyatı 5.70 TL Benzin. Shell V-power

Yol bilgisayarına göre Km'de 28 kuruş.

Pompaya göre Km'de 29 kuruş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...