İçeriğe Yönlendir

Uzun yola çıkacaklara tavsiye ve öneriler

Deniz Sayın

Recommended Posts

Deniz Sayın

Merhaba arkadaşlar kısmetse ilk defa uzun yola çıkıcam (izmir - kahramanmaraş) ortalama 1100 km.
genel olarak uzun yola çıkacaklara tavsiye ve önerileriniz nelerdir paylaşırsanız sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Kazasız belasız sürüşler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aracta fazla yuk olursa lastiklerin havalarini artirin. Lastikler 5 yildan fazla ise butce varsa degistirin yoksa cikma bakin yeni tarihli yine degistirin :) Yine butce yoksa dikkatli gidin. Yangin tupu ilkyardim cantasini kontrol edin. Yagina suyuna tuzuna bakin. Klima ekipmanini kontrol ettirin. Frenler on duzen rot balans. Yaniniza su alin. 4 5 saatte bir mola. Agir yemekten kacinin diyecem ama buna bende uymuyorum uzun yolda lezzet ararim :).

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arabanın yağını, suyunu, silecek suyunu, lastikleri kontrol edin. 

Yol uzun bence Kayseri civarı yatın bir yerde.

Klimayı açık tutun, sıcakta uykunuz gelebilir.

Şehir giriş çıkışlarda radarlar olabiliyor dikkat.

Duble yollarda hız limiti 120 ama kavşak gibi yerlerde yavaşlamak da fayda var. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Yanınıza bol bol sakız alın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu
2 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Arabanın yağını, suyunu, silecek suyunu, lastikleri kontrol edin. 

Yol uzun bence Kayseri civarı yatın bir yerde.

Klimayı açık tutun, sıcakta uykunuz gelebilir.

Şehir giriş çıkışlarda radarlar olabiliyor dikkat.

Duble yollarda hız limiti 120 ama kavşak gibi yerlerde yavaşlamak da fayda var. 

Duble yol hız limiti 110 Evren...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

2.5 saatten fazla araç sürmeyin, mola verin. Hava çok sıcak, uyku gelir, yorgunluk basar. Su içmeyi ihmal etmeyin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ben olsam bu sıcak havalarda 2 saatte bir mola verir duble yoldada 110 km.lere bile ancak çıkardım. Özellikle sıcak havalarda herkes biraz tuhaf araba kullanıyor ve trafikte artık kendimde dahil kimseye güvenim kalmadı. Gideceğim yere 1 saat geç ama sağlıklı gitmeyi tercih ederdim...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Söylenecek her şey söylenmiş zaten, ben farklı yerden gireceğim olaya. Acemiye, yasliya, zibidiye dikkat edin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hatalı sollama asla yapmayın ve sabrı elden bırakmayın. Taze bir tecrubemi anlatayım:

Seydişehir Manavgat arasında yokuş aşağı inerken önüme bir tane 70-80 km hızla devam eden Tofaş denk geldi. Karşıdan da yokuş tırmanan bir tır yaklaşıyor. İkisini de hafife aldım, atladım sola. Ben Tofaş'ı geçtim diyene kadar tır burnumun dibinde bitti. Meğer yüklü değilmiş. Çok acı bir şekilde öğreniyordum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Sabah gün ışırken araç kullanmayın. O saatte türkü dinlemeyin, otobüs moduna girer uykuya yenilirsiniz[emoji16] . Ben enerji içeceği içerim mesela,uykuya karşı işe yarıyor bence. Ama en iyisi uyku gelir gibi olunca 20 dakika bile olsa uyuyun. İyi yolculuklar. Dönüş yolunda daha da dikkatli olun ,yol bitmiyor çünkü.[emoji106]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Sayın

önerileriniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum arkadaşlar hepsini dikkate alıcam sağolun.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bayram trafiği bitti gerçi ama, olur da sıkışık dur kalk trafiğe denk gelirseniz çekin kıyıya dinlenin. Arabaya yazık oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Bence müsaitseniz gece çıkılmalı  hem araç yorulmuyor, cocuk varsa mızmızlanma olmuyor daha gelmedik mi baba gibi   bir de  soğuk kahve  en sertinden 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Saat 11 ve 16 saatleri arasında sıcak dolayısı ile yolda olmayın.. 

Güneş doğarken ve batarken de araç kullanmak risklidir.. çünkü o saatlerde mesafe tayini zorlar insanı..

Molasız gitmeyin. Her molada gerekli bakım kontrollerini yaptın. 

Yolunuz açık olsun..  

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arabanızdan emin olun. Ben bu yaz lastikleri pek beğenmiyordum mesela. Her virajda araba savurcak gibi geliyordu. Hâlbuki eve yakın yerlerde ne virajlara girerdim.

En kısa yol bildiniz yoldur. Navigasyona uyup ilk defa gideceğiniz bı rota ise daha dikkatli olun. Tek şeritli yol var ise rotanizda sollama için en az bı km açık yol görün ortalama bi araç 120 km ile 500 metreyi 30 sn de gidiyor körü körüne sollama yapmayın. 

Refleksizde bı gecikme hissedince durun. Gözü açık uyuma diye bir şey var. Çokça başıma geldi.

Sollama yaparken vites önceden düşürüp çıkın. Milletimiz manyak, sollama çıkınca yarış moduna giriyor. Sollama mesafesini uzatıyor.

Bu Bayram 3000 km yol yaptım ikisi tek atimda 1000 km'den fazla. Aklıma gelenler bunlar

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
33 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Arabanızdan emin olun. Ben bu yaz lastikleri pek beğenmiyordum mesela. Her virajda araba savurcak gibi geliyordu. Hâlbuki eve yakın yerlerde ne virajlara girerdim.

En kısa yol bildiniz yoldur. Navigasyona uyup ilk defa gideceğiniz bı rota ise daha dikkatli olun. Tek şeritli yol var ise rotanizda sollama için en az bı km açık yol görün ortalama bi araç 120 km ile 500 metreyi 30 sn de gidiyor körü körüne sollama yapmayın. 

Refleksizde bı gecikme hissedince durun. Gözü açık uyuma diye bir şey var. Çokça başıma geldi.

Sollama yaparken vites önceden düşürüp çıkın. Milletimiz manyak, sollama çıkınca yarış moduna giriyor. Sollama mesafesini uzatıyor.

Bu Bayram 3000 km yol yaptım ikisi tek atimda 1000 km'den fazla. Aklıma gelenler bunlar

Güzel bilgiler ama bir hata var.

Saatte 120 km ile giden bir araba 1 dakikada 2 km gider. Yani 500 metre mesafeyi 15 saniyede geçer.

Gel gelelim eğer iki araba birbirine doğru 120 km ile yaklaşıyorsa 500 metrelik boşlukta önünüzdeki arabayı sollayıp kendi şeridinize geçmek için teoride sadece 7.5 ama gerçekte 5-6 saniyeniz vardır. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

[emoji14] yani kısaca sollamayi uygun yol görüşü olmadan başlatmayın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Arkadaşlar tecrübelerini ve kendilerine ait prensiplerini dile getirmişler. Çok güzel tavsiye ve paylaşmalar. Trafikte şakaya gelmez kurallar listesi. Ayrıca trafik saniye içinde çözülmesi gereken problemlerle yığılı, Çıkış ve Varış arası zaman müddetince temiz, berrak, yorgun olmayan zihin ve refleks ister. Cümle Ehliyet ehline vakitli vakitsiz, normal veya acil,çıkılacak trafikte kazasız aksilik ve aksaklıktan uzak yolculuklar diliyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...