İçeriğe Yönlendir

Sabitlenmeyen Çocuk Koltuğu, Panikleyen Şoför ve Yardımsever İnsanımız !

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Ercüment Yıldırım

Allah korusun valla. Şimdi düşündümde haftasonu uzun yola çıktım çocuk kilidini bende kapatmadım [emoji120] Allaha Şükür birşey olmadı

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Offff çok büyük bir tehlike .

Benim çocuklar c4 te çocuk kilidini devreye almama ramen seyir halinde kapı kolunu tutup açmışlardı aklım çıktı .bu nedenle çocuk iklidi işlevsellini 50 sefer kontrol ederim.ALLAH esirgesin çok tehlikeli.

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan
3 saat önce, Aydın Akdeniz yazdı:

iyidir abi sen nörüyon. ne zaman geliyon bu yannı 

Şimdi Kütahya'dayım, akşama Ankara, sonra Kırşehir, Yozgat, Samsun, dönüşte uğrarım sana, 2 hafta sonra, o zaman görüşürüz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben en çok karşıdan karşıya geçen çantalı hanıma kızdım. O kadar normal karşılanır mı bu olay, insan gelen araçları uyarmak adına bir şeyler yapar en azından. Yokuş inerken önümde düşen motorcuyu korumak için yola çapraz durmuştum. Varsın ne yapıyor bu adam desinler, orada sırtına koltuk bağlanmış bir yavru yolda yatıyor bu sorumsuzluk çok aşırı olmuş, resmen görmezden gel şahit yazarlar mantığı.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Ben en çok karşıdan karşıya geçen çantalı hanıma kızdım. O kadar normal karşılanır mı bu olay, insan gelen araçları uyarmak adına bir şeyler yapar en azından. Yokuş inerken önümde düşen motorcuyu korumak için yola çapraz durmuştum. Varsın ne yapıyor bu adam desinler, orada sırtına koltuk bağlanmış bir yavru yolda yatıyor bu sorumsuzluk çok aşırı olmuş, resmen görmezden gel şahit yazarlar mantığı.. 

Abi çok büyük ihtimalle kamera şakası sanmıştır :)

Yorum bağlantısı
İsa Acar

Benim de çok dikkatimi çekti ama ben iyi düşünmek istedim; kafasının dalgın olup görmediğini, sol gözünün görmüyor olabileceğini (benim sağ gözüm görmüyor ve doğal olarak görüş açım daha dar) vb. yoksa insan olanın bu kadar umarsız kalabileceğini sanmıyorum.
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Kullanan arkadaşlarım derdi küçük çocukları olan aileler tek kapı kullanmalı diye

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Arka cam kilidine arka kapılar için çocuk kilidi de eklenince çok pratik bir kullanım oluyor. 2004 Megane II aracımda bu şekildeydi.

Sonra Renault da kaldırdı galiba Fluence de yoktu. Belki de donanım ile alakalıdır.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Arkadaşlar öncelikle tüm araçlarda yapılması gereken çocuk tarafındaki kapının çocuk kilidinin açılması gerekir. Çünkü, emniyet açısından artık çoğu aracın kapısını kilitlesenizde içeriden açılabiliyor.

Sadece dışarıdan açılmaya karşı önlem vardır. Ama çocuk koltuğunu üşenip sabitlememek çok büyük bir hatadır. otomatik camlarda bile sıkışma durumunda camlar geri açılır, bir saldırgan camdan elini sokarsa cam elini sıkıştırdığında geri açılır, bunu da unutmamak lazım.

Bu araç büyük ihtimal otomatik vitesli, Allah'tan kadın erken farkına vardı. D ileri sürüş içindir. Kadın o an farkına varıp inip çocuğun yanına geldiğinde vites D durumunda olduğunda araç ileri giderdi şayet yol çok eğimliye araç geri kaçar (tüm otm araçlarda hill holder yokuş kalkış desteği vardır. Bence kadın farkedip R ye geri vitese takıp geri geldi ve sadece el frenini çekti vatandaşta el frenini indirince araba biraz geri kaçtı. O ana kadar kaza hafif atlatılmışken yardım etmek isteyen kişi ölüme veya sakatlanmaya sebep olabilirdi. Bu gibi durumlarda kazazedenin Acil kurtarılması gerekiyorsa nasıl kurtulacağına tam karar vermeden müdahale etmemek gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Son kısım yanlış oldu kusura bakmayın, Araç R de geri gelince kadın frene basıp araçtan acil inince araç R de olduğu için geri gelmeye devam etti.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Allah korusun. Gördüğüm kadarıyla araç Toyota ve galiba otomatik (multi-mode şanzıman). Arabayı süren hanımefendi durup, panikle N'ye alıp inmiş. Çocuğu yerden kaldırırken araba boşta olduğundan geri kaçıp gelmiş. Sonradan arabayı ileriye almaya çalışan arkadaş şanzımanın mantığını çözemeyip panikle R'ye takmış (R bu şanzımanda sağ ileridedir,E ise geridedir),  araba iyice geri gelmiş. Manuel olsaydı, 1'e takmayı becerirlerdi herhalde...Neyse Allah korumuş.

Ben şöyle bir tespitte bulunmuştum.

Son kısım yanlış oldu kusura bakmayın, Araç R de geri gelince kadın frene basıp araçtan acil inince araç R de olduğu için geri gelmeye devam etti.

Anında geri gelir o araç, kadından biraz sonra geliyor.Sizin dediğiniz gibi klasik otomatik değil. Tabi bu arada aracın manuel olma olasılığı da var, boşta iken geri geliyor gibi geldi bana.

Bu gibi durumlarda çok tespite gittim bilirkişi olarak. Çok önemli değil, önemli olan kazanın ucuz atlatılması...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Otom vitesli araçlarda devir 900 dedir. Bu devirde de araç düz yolda gider yada belirli bir eğimde araç geri kaçmaz, kırmızılı arkadaş bence araç R de iken gaza basınca araç geriye doğru gitti ama Allah'tan hemen frene basmış

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Otom vitesli araçlarda devir 900 dedir. Bu devirde de araç düz yolda gider yada belirli bir eğimde araç geri kaçmaz, kırmızılı arkadaş bence araç R de iken gaza basınca araç geriye doğru gitti ama Allah'tan hemen frene basmış

Bence ileri vites E'ye takacağına, R'ye taktı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
31 dakika önce, Hakan Atuğ yazdı:

Araç boşta. R de olsa çarptıktan sonra gitmeye devam eder, düşen kadına takılıp gidemedi desek, kırmızılı arkadaş geri geldiğinde üstünden atlama görürdük. Boşta unutulmuş araç yavaşça ve bir süre sonra kayıp geldi, yolun eğiiminden ve veya çarpma etkisinden durdu, kırkızılı arkadaş D diye R ye taktı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

Iyki E ye takamiyor.. çünkü geri gelirken bayani eziyor..E ye taksaydi bir daha ezecekti.. az geri gelip bir daha hareket etmeyerek yanlislikla doğru iş yapti.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin
On 10.07.2017 at 10:24, Murat Öngür yazdı:

abicim 1 o koltuk nasıl fırladı araçtan bağlı olmaması enteresan

2 o araç kendi kendine geri nasıl geldi ?

Neyseki Allaha şükür kimseye bir şey olmamış

belki kadın yanında taşıdğı çantasını vs. vites koluna takmış ise araçtan inerken çantayı da aceleyle yada panikle çekip aracı geri vitese takmış olabilir. genelleme yapmayayım ama bayanlar ellerindeki çanta ile arabaya binerken çantayı sağdaki koltuğa koyayım derken çantanın uzun kulplarını farkında olmadan vites kolunun üzerinden geçirmiş olabiliyorlar. bir kez canlı canlı dediğim olayı gördüm. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç manuel mi otomatik mi bilemem ama ilk hareketinde boşta olduğu kesin.. Çünkü kadına çarptıktan sonra esniyor, Viteste bir gidiş değil bu.. 

Diğer yardımcı eleman ise yanlışlıkla geriye taktı.. 

Azrail olduğunu düşünmüyorum, lüzumsuz bence.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Araç geri geldiğinde bence de boşta geliyor, geri vitesle gelse o hızda durmazdı. Arabaya binen çocukta geri vitese takıyor, sonra arabayı bırakamıyor dikkat ederseniz. Ayağını frenden çekse araba geriye doğru hareketine devam edecek..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Arac yari otomatik ise geri gelmesi icin bosta olmasina gerek yok ileri vites te dahi olsa gaz vermediginiz surece duz zeminde arac hareket etmez geriye dogru egim varsa geri geri gider. Toyota ve bazi markalarda bu boyle araca gaz vermezseniz yurumez yani.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Fatih Keskin yazdı:

Arac yari otomatik ise geri gelmesi icin bosta olmasina gerek yok ileri vites te dahi olsa gaz vermediginiz surece duz zeminde arac hareket etmez geriye dogru egim varsa geri geri gider. Toyota ve bazi markalarda bu boyle araca gaz vermezseniz yurumez yani.

Aynen bu da olabilir.. 

Fiat 500 kullanmıştım.. Gaz vermediğim sürece tamamen boşta kalıyor ve geri kaçıyordu. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Opel ve Ford otomatik vitesli araçlarda D ileri veya R geri viteste frene basmazsanız araba hareket eder aracın motor deviri servislerde ayarlanabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...