İçeriğe Yönlendir

Plakada Vida Olmayacak mı?

Semih Saner

Recommended Posts

Semih Saner

Selamlar; bugün bir arkadaşım söyledi plakada vida varsa tüv den geçmiyor diye: doğruluk payı nedir ? bence plakaların yarısı vidalama şeklindedir zaten, ne yapacağız? Araştırdım internette 3 temmuz 2017 başlamış uygulama;

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Selamlar; bugün bir arkadaşım söyledi plakada vida varsa tüv den geçmiyor diye: doğruluk payı nedir ? bence plakaların yarısı vidalama şeklindedir zaten, ne yapacağız? Araştırdım internette 3 temmuz 2017 başlamış uygulama;

Özellikle sıfırın ortasına denk getirip 8 gibi yapanlar olduğu için yasaklanmış. Haziranın 20sinde muayeneye gittim onumdeki adam bu sebeple kaldı.
Kenarda köşede olsa aynı sıkıntı olur mu bilmiyorum. App ler zaten geçmiyor
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

E vida olmasa yapıştırma gerekli, onu da istediğin zaman plakaya zarar vermeden sökemiyorsun.

Vida ya da yapıştırma olmadan plakalık ile kullanayım desen art niyetli insanlar tarafından plakalar çalınabiliyor. Ondan sonra ruhsat değiştir vs. vs. Plakanın düşme riski de cabası.

En iyisi vida ile kullanmak, muayeneye giderken plakalık ile gitmek ve geçince tekrar vidalamak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amaç hırsızdan korumaksa.. yapıştıracaksınız.. Siyah slikon tuttuğu zaman kesmeden ayıramazsınız. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Düzgün yerde, düzgün arabada olduktan sonra kimse bir şey demez.

Mustafa Beyin söylediği gibi başka amaçlarla vida yerini seçerse, sağı solu oynanmış şahinler gibi olursa araba tabi ki şüphe çeker.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu tarz muayene uygulamaları kadar saçma bir şey herhalde dünyanın başka yerinde yoktur. yahu adam 0'ı 8 gibi göstermek istese muayeneden sonra istediğini yapamaz mı? sanki yollarda anlık denetim mi yapılıyor? TUVTURK ve muayene işleri asıl amacından sapıyor bence. Burada asıl bakılması gereken şey bu aracın trafiğe çıkması tehlikeli midir değil midir.

Yaparsın bir yasa, plakanın tam standartlarını verirsin, plakayı dersin uygunsuz olarak gösteren araçlara 10.000 tl ceza kesilir. Ondan sonra bakalım kimin plakası neye benziyor görürüz. Adamın plakasının yarısı çamur içinde okunmuyor bile artık egzoz dumanından kararmış.  

Böyle göstermelik denetim işleriyle güvenli bir trafiğe sahip olamayız. Yapacaksan denetimini adam gibi yap. 

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Plakanın standarti var zaten kanunda..
Abi karabükün bastığı plaka ile kastamonu nün bastigi plaka neden birbirini tutmaz o zaman ?
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Dün kardeşim motorunu muayneye götürürken bakan arkadaş plakada delik olmayacak bunu düzelttirmezsen geçmez deliğide dolurt demiş. Kardeşimde deliği siyah silikon ile doldurtup tekrar gitmiş. 

Sonuç muayneden geçti :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

Harun bey muayene konusundaki görüşünüze ben de kesinlikle katılıyorum. Birde LPG bakır borularına daha önce takılmasını istedikleri plastik helozon boru kaplamaları söktürüp birde MMO/TSE raporu istemiyormuş. Bakalım bem araca ne diyecekle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu tarz muayene uygulamaları kadar saçma bir şey herhalde dünyanın başka yerinde yoktur. yahu adam 0'ı 8 gibi göstermek istese muayeneden sonra istediğini yapamaz mı? sanki yollarda anlık denetim mi yapılıyor? TUVTURK ve muayene işleri asıl amacından sapıyor bence. Burada asıl bakılması gereken şey bu aracın trafiğe çıkması tehlikeli midir değil midir.

Yaparsın bir yasa, plakanın tam standartlarını verirsin, plakayı dersin uygunsuz olarak gösteren araçlara 10.000 tl ceza kesilir. Ondan sonra bakalım kimin plakası neye benziyor görürüz. Adamın plakasının yarısı çamur içinde okunmuyor bile artık egzoz dumanından kararmış.  

Böyle göstermelik denetim işleriyle güvenli bir trafiğe sahip olamayız. Yapacaksan denetimini adam gibi yap. 
Polis affetmiyor kontroller sıkı neredeyse her il ilce girislerinde polis cevirmesi var birinden gecsen digerinde yakalanma ihtimali oldukca yuksek. Muayeneden sonra 400 kusur lirayi goze alan varsa istedigini yapar. Kayinbiraderim radara girdi radar cezasi kesildi polis dedi ki bu ceza sana yeter plakaninda boyasi gitmis hizdan girmeseydin plakadan yazardim onuda acilen degistir dedi. Ben plakanin kenar siyah cercevesini silmistim ne olur ne olmaz diye plakalik taktim. Dese ki polis bunun kenarinda siyah serit yok ceza kesiyorum. Yapacak birsey yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Plaka konusunda bu ara ciddi denetim var gerçekten vida muhabbetini ben de duydum muayeneden geçse bile ceza sebebi olabilir. Mümkün mertebe yapmamak lazım cezası yüksek. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bizim clionun vidasını söktük vidanın yerini de beyaz ojeyle boyadım :) uzaktan belli olmuyor ama polis yakından bakarsa bir şey der mi yaşayıp göreceğiz artık

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bizim clionun vidasını söktük vidanın yerini de beyaz ojeyle boyadım [emoji4] 

Vay arkadaş. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmez [emoji3]
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
18 dakika önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Bizim clionun vidasını söktük vidanın yerini de beyaz ojeyle boyadım :) uzaktan belli olmuyor ama polis yakından bakarsa bir şey der mi yaşayıp göreceğiz artık

Sök dediniz söktüm dersiniz :) Bişey demez bence.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

En iyisi silikon her zaman yapıştırırım. Yalnız çerçeveyi boyatmıyordum o da zorunlu olmuş kötü oldu...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:
3 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ben plakanin kenar siyah cercevesini silmistim ne olur ne olmaz diye plakalik taktim. Dese ki polis bunun kenarinda siyah serit yok ceza kesiyorum. Yapacak birsey yok.

Siyah şerit yok diye ceza keseceklerini sanmıyorum. Çünkü o bahsedilen şerit plakalık içinde zaten gözükmüyor. Şerit silinmek yerine kesilmişse sıkıntı olabilir çünkü ebat değişmiş oluyor..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Mustafa ÇİÇEK yazdı:
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:
Plakanın standarti var zaten kanunda..

Abi karabükün bastığı plaka ile kastamonu nün bastigi plaka neden birbirini tutmaz o zaman ?

Nasıl bir fark var ? Yazı karakteri veya boyut değildir diye tahmin ediyorum..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Siyah şerit yok diye ceza keseceklerini sanmıyorum. Çünkü o bahsedilen şerit plakalık içinde zaten gözükmüyor. Şerit silinmek yerine kesilmişse sıkıntı olabilir çünkü ebat değişmiş oluyor..
Ustadim plakaya yapilan her turlu mudahale yasak. Cerceve dahil.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 saat önce, Semih Saner yazdı:

Ben, "harf ve rakamların arasında, ortasında vida varsa"  diye duydum tv'den. Hatta çözüm olarak yanlardan vidalayın diyordu. Sökülen vidaların deliklerini de rütuşlamak iyi olur bence.

3 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Harun kardeşim söylediklerin biraz ağır olmuş bence. Olaya yanlış açıdan bakıyorsun. Amaç muayene sırasında vidalı araçları geçirmemek değil, vida yasak olduğu için muayeneden geçirmiyorlar. Bir kaç zamandır plaka ile ilgili önemli kararlar alınıyor. Bombalı araçlar yüzünden plakaları ıslah etme çalışmaları bunlar. Yollarda plaka denetimi var. Uygulamada hatalar, eksiklikler olabilir. Göstermelik bir şey değil bu. Geçmişte de plakaların standardı vardı, değişik plaka ceza sebebiydi ama kural esnek tutuluyordu. Terör olaylarının araç boyutu işin içine girince olay daha ciddiye alındı. Durum budur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Nasıl bir fark var ? Yazı karakteri veya boyut değildir diye tahmin ediyorum..
Bariz yazı karakteri. Kastamonunun orijinal baskısı harfler kalın. Komşunun arabasında yeni aldığı plakaları gordium. Benim plakami trabzonda almıştım çok daha önce o da
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Vay arkadaş. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmez emoji3.png

Hem de simli beyaz sürdüm ışık vurunca parlasın diye :rolleyes:

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Ben, "harf ve rakamların arasında, ortasında vida varsa"  diye duydum tv'den. Hatta çözüm olarak yanlardan vidalayın diyordu. Sökülen vidaların deliklerini de rütuşlamak iyi olur bence.

Harun kardeşim söylediklerin biraz ağır olmuş bence. Olaya yanlış açıdan bakıyorsun. Amaç muayene sırasında vidalı araçları geçirmemek değil, vida yasak olduğu için muayeneden geçirmiyorlar. Bir kaç zamandır plaka ile ilgili önemli kararlar alınıyor. Bombalı araçlar yüzünden plakaları ıslah etme çalışmaları bunlar. Yollarda plaka denetimi var. Uygulamada hatalar, eksiklikler olabilir. Göstermelik bir şey değil bu. Geçmişte de plakaların standardı vardı, değişik plaka ceza sebebiydi ama kural esnek tutuluyordu. Terör olaylarının araç boyutu işin içine girince olay daha ciddiye alındı. Durum budur.

Önder abi doğru diyorsun da ben genel olarak trafikteki genel denetimsizliğin muayeneler ile düzeltilmesi çabasını eleştiriyorum. 

Trafik muayenesi ile askerlikte yapılan denetleme arasında bir fark göremiyorum. Denetleme öncesi tüm hazırlıkları yapıyorduk, sözde denetlemeden de rahatça geçiyorduk. Aynı durum muayene için de geçerli. Eksikleri muayeneye gitmeden önce düzeltiyorsun. Adamın merceksiz xenon farları var muayeneye giderken halojen takıp gidiyor çıkınca söküyor. Trafik denetlemeler bence çok daha artırılmalı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:
4 saat önce, Ayhan Onaran yazdı:

Ustadim plakaya yapilan her turlu mudahale yasak. Cerceve dahil.

Biliyorum ama demek istediğim şu o zaman plakalık yasaklanmalı çünkü hepsi çerçeveyi kapatıyor. Çerçeve var mı yok mu belli olmuyor..Bu yüzden de denetim yapılamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...