İçeriğe Yönlendir

Civic - Motor Yağı Tavsiyesi

Bünyamin Dedeoğlu

Recommended Posts

Bünyamin Dedeoğlu

Arkadaşlar merhaba, İzmir için motor yağı tavsiyesi arıyorum, sorularım şöyle olcak 

1.İzmir sıcaklık kretine göre İzmir'de yazın hava 40 derece bandına çıkıyor ama ısrarla 30 yağ koyuyorlar, bu bana mantıksız geliyor 

2.5w30 mu yoksa 5w40 mi yoksa 10w40 mi ?

3.Arac LPG li arkadaşlar yani koyacağımiz yağ LPG uyumlu olması lazım YouTube'dan onno usta öyle diyor 

4.Marka ne olacak Mobil mi ? Motul mu ? Castrol mu ? 

Aracım durumunu yazayım araç Honda Civic otomatik fd6 kasa 2008 model km 130 bin de

Bana en uygun yağı marka ve numarası ile yazıp koy arkana bakma kardeşim diyecek önerileriniz nelerdir çok teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

0w20 demek maximum 20 derece degilmi acaba buna göre İzmir yazın 20 dereceden fazla ama

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

ilk olarak aracınızın motor üreticisinin, konulmasını istediği yağı koyarak başlamalısınız...bu aracınızın kitapçığında, motor kaputunun bi yerindeki etikette bulunabilir... bunlar yok ise bilgi için yağ üretici firmaların sitelerinde araç için uygun yağ seçimi yapan arama motorları mevcut.. buralardan faydalanabilirsiniz... 

Bazı ustaları ve servisleri tenzih ederek söylüyorum, diğer ustalar motor yağı konusunda kafalarındaki kalıplaşmış bilgiye istinaden tavsiyede bulunurlar... (araç ne marka olursa olsun 10/40 söyler mesela)

Aracın LPG li olması motor yağının daha özel olduğu anlamına gelmiyor, üzerinde "lpgli araçlar içindir" yazan motor yağları ile normal benzinli araçların motor yağları arasında hiç bir fark yok...sadece dizel ile benzinli yağların birbirinden ayrı özellikleri var...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
11 dakika önce, Bünyamin Dedeoğlu yazdı:

0w20 demek maximum 20 derece degilmi acaba buna göre İzmir yazın 20 dereceden fazla ama

0w20 rakamları sıcaklık dereceleri ile alakalı değil... yani 20 rakamı 20 dereceye kadar kullanılır anlamına gelmiyor....

misal 10w40 yağ var ise elimizde... burdaki "W" winter anlamına geliyor yani kış... bu şu demek bu yağ kış şartlarında (dereceye bağımlı kalmadan) 10 numara yağ özelliğini taşır...40 ise yaz şartlarında 40 numara yağ özelliklerini taşır..

bazı yağların üzerinde başka numaralar harfler yazar 5w30 FM veya 5w30 VSA diye bunların anlamı da FM (Ford Motor) demektir. yani yağ üreticisinin ürettiği yağı Ford onaylamış demektir. VSA ise VW lerin onayından geçmiş yağ demektir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı

geçen izlediğim videoda örneğin 5w 30 açılımı; ilk çalıştırmada yağın akışkanlığı 5...ısındıktan sonra 30 olduğunu anlatıyordu..yada ben öyle anladım ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel açıklamışsın Hasan.
Yakın zamanda başka bir konuda derinlemesine incelemiştik bu konuyu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Gayet güzel açıklama :)  5 W 30 yağ,  kışın 5 numara yağ özelliğinde düşük viskoziteli yani akışkan olup (kışın soğuğunda yağın akışkan kalması gerekir),  yazın ise 30 numara yağ özelliğine çıkan daha yüksek viskoziteli yani daha az akışkan yağ (yazın ise o sıcakta fazla incelip su gibi olmaması lazım) demek oluyor, bu yağı yaz kış kullanıyoruz bunada Multigrade yağ deniyormuş.

Kışın çok sert iklim varsa 0W30 kullanabiliriz, kışın o soğuğunda yağ hala akışkan kalır , bu tip şeyler işte...  zaten yağ seçerken üreticinin dediğinin yanı sıra yaşadığınız bölgenin iklimine bakılarak yağ seçilmelidir, esas önemli olan iklim, yaz ve kış ısı farkına, yani en soğuk ve en sıcak dereceler ne ise ona göre yağ seçilir, Mesela Kars ta 0W30 kullanırken İzmirde 5W30 kullanırız gibi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hep denemek isterim. Bitik motor gelirse kesin denerim zaten unutmaz isem. Atf yağ koyacağım. Forklift hidrolik sistemi 32 numara yağ kullanır. Ege ve Akdeniz bölgesinde pompa arızası bol olur. 68 numara öneririz. Ancak soğuk hava depolarına girip çıkanlara Atf koyarız, daha geniş ısı aralığı var diye ve ömürlük olur sistem. Araç motoru ne yapar acep?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hep denemek isterim. Bitik motor gelirse kesin denerim zaten unutmaz isem. Atf yağ koyacağım. Forklift hidrolik sistemi 32 numara yağ kullanır. Ege ve Akdeniz bölgesinde pompa arızası bol olur. 68 numara öneririz. Ancak soğuk hava depolarına girip çıkanlara Atf koyarız, daha geniş ısı aralığı var diye ve ömürlük olur sistem. Araç motoru ne yapar acep?

68 numara yağı yağ pompası çekip her bir tarafa basabilir mi ki?:unsure2:

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Elin oğlu yapmış :)

https://youtu.be/szytjRZ7hNo
Yorum bağlantısı

Hava sicakligi -27 ye kadar dustugu icin 0w30a gectim 20.000 km bakim araligi var.sanayideki ustalar halen 10.000 kmde bir bakim var diyor [emoji2] Kisin arac tek seferde calisiyor.0w30 daha akiskan sogukta.yag biraz daha pahali 5w30 a gore ancak kaliteli olunca fiyat farki var oluyor.guncel fiyati 140 lira a0a46f586bd6ae24e9bfe5442fe611f7.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
68 numara yağı yağ pompası çekip her bir tarafa basabilir mi ki?default_unsure2.gif
Atf alışkanlığı 68 numaradan düşük olmalı abi. Kesin bilgim yok
Elin oğlu yapmış [emoji4]

Vay arkadaş, bunu da mı yaptılar

Motoru temizlemek için kullanmış. 30 dakika çalıştırdım vs diyor anladığım kadarıyla

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Vay arkadaş, bunu da mı yaptılar Motoru temizlemek için kullanmış. 30 dakika çalıştırdım vs diyor anladığım kadarıyla
Evet aslında mantıklı adamın yaptığı..
Bizde yanlışlıkla yapmıştık, yağlama ünitesinde bir şahin e konulmuştu, bir hafta sonra ki haftaki stok sayımında anlaşıldı... Araç sahibini geri çağırmış ve motor masrafını hesaplıyordum... Sonra müşteriye bı baktım arabasıyla geliyor :) aha dedim yırttık... Müşteriye durumu izah ettim adamın zaten böyle pek teknik konularla işi yoktu ve motoru sağlamdı... Motor yağının yanlışlıkla başka bir yağ konulduğunu, şimdi olması gereken yağı koyacağınmızı hatta araçtaki bütün filtreleri ücretsiz değiştirecegimizi anlattım, adam çok memnun oldu, bizde işi yaptık gönderdik....

Aradan bir yıl geçti aynı müşteri yeniden geldi dedi ki " geçen seneki yağın aynısından istiyorum"

:)
Hava sicakligi -27 ye kadar dustugu icin 0w30a gectim 20.000 km bakim araligi var.sanayideki ustalar halen 10.000 kmde bir bakim var diyor [emoji2] Kisin arac tek seferde calisiyor.0w30 daha akiskan sogukta.yag biraz daha pahali 5w30 a gore ancak kaliteli olunca fiyat farki var oluyor.guncel fiyati 140 lira a0a46f586bd6ae24e9bfe5442fe611f7.jpg
Bizim şirketin mühendisleri, yağ eksiltme yapan motorlarda, yağın kademeli olarak inceltilmesini tavsiye ediyorlar...
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Motoru temizlemek için kullanmış. 30 dakika çalıştırdım vs diyor anladığım kadarıyla

ATF deterjanik olduğu için şanzuman açıldığında yepyeni gibi parlar diyor. Bu nedenle motoru da temizler diyor. Düz mantık :)

Yağ filtresini değiştirmeden koyuyor yağı. Sakın sürmeyin sadece rölantide çalıştırın demiş ayrıca. Bir de 30 dakika değil, 15 dakika çalıştırdığını söylüyor :)

Başka yağları da deneyecekmiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...