İçeriğe Yönlendir

2005 Cherokee 3.7 Liberty Limited

Ahmet Kiriş

Recommended Posts

Ahmet Kiriş
(düzenlendi)

Allah hepinizden razı olsun. Hepimize daha iyileri sağlıkla sıhhatle nasip olur inşallah.

Gelelim yakıt tüketimine;

Aracı teslim aldığımda arıza lambası yakıyordu, cihaza bağladık. Katalizör verimsiz çalışma uyarısı veriyordu. Adanaya geldim, Servet Abi lifte kaldırın, oksijen sensörlerini temizleyin bakalım tekrar dedi, Bu arada tüketim şehir içinde 26 lt civarına kadar yükselmişti. Oksijen sensörleri temizlenirken bizim usta bir boruda delik tespit etti.

Meğerse aracın benzin geri dönüş borusu delikmiş. LPG montajı yapılırken dönüş borusu egzoza sıfır bırakılmış, sürtme ve ısı neticesinde boru delinmiş. Allaha şükür ki, ne bize ne önceki sahibine bir zarar gelmemiş. Yoksa bir kıvılcımda dünyamızı değiştirirdi.

Boruyu kaynattık, arıza lambası söndü ve tüketim de normale döndü. Şehirler arası sakin yolculukda 11,5 lt/100 km benzin, 13 lt/100 km LPG tüketimi mevcut.

Basit hesapla; 0,35 tl/km şehirdışı, 0,43 tl/km şehir içi tüketimi mevcut. Üzerinde AT lastik takılı, Yol lastiği takılırsa daha da düşeceği kanaatindeyim. Aracın LPG'sinin durumu hakkında da bir fikrim yok, filtre vs değişeceğim. LPG bakımı sonrası ne olur şimdilik bir fikrim yok.

Arazide oynarken 25-35 lt arası tüketiyor. :nargile:

tarihinde Ahmet Kiriş tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

TL olarak bakarsak s max ile aynı :D

Abi vergide hangi dilime giriyor, 1200 tl ye bi denk getiremedim :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)
4 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

TL olarak bakarsak s max ile aynı :D

Abi vergide hangi dilime giriyor, 1200 tl ye bi denk getiremedim :unsure2:

16-99 yaş arası 651,50x2=1303 TL.

Şu an araç 12 yaşında ama Kasko değerinin %5 inden fazla mtv çıkarsa bir alt dilimden ödeme yapılır esasına göre bir alt dilim yani son dilimden ödeme yapılacak.

Bunun için de ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Ahmet Kiriş yazdı:

16-99 yaş arası 651,50x2=1303 TL.

Şu an araç 12 yaşında ama Kasko değerinin %5 inden fazla mtv çıkarsa bir alt dilimden ödeme yapılır esasına göre bir alt dilim yani son dilimden ödeme yapılacak.

Bunun için de ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

Şimdi düştü jeton abi, ben nedense hep yaş yerine silindir hacmini bir alt dilime indiriyormuşum :blush::thank_you2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Araba mızrak gibi yeminle. Çok iyi seçim oldu Ahmet için.

King sen neden vazgeçtin jeep ten? Ertan abi aldıysa gidip başka jeep alabilirdin yani :unsure2:

Bir saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

Banada bulun bende alayık bir tane 31 yaşında 4x4 keyfü yaşayayım :) bu araçtan alırsam babamın kalbine iner oda ayrı mesele :)

Arkadaki 3.7 yazısını sök, 2.0 gts taunus yazısı tak, alışırlar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

Banada bulun bende alayık bir tane 31 yaşında 4x4 keyfü yaşayayım :) bu araçtan alırsam babamın kalbine iner oda ayrı mesele :)

Senin araban az evvel tanıtıldı. Başka şeye bakmana gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

duster için kredi çekmem lazım :)

Bankalar arkamızda, sıkıntı yok :p

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Şimdi düştü jeton abi, ben nedense hep yaş yerine silindir hacmini bir alt dilime indiriyormuşum :blush::thank_you2:

Sizin baktığınız doğru olan diye biliyorum, yıllık 2480 lira yani. Tabi hâlâ %5 den fazla ise birdaha düşüyor mu bilmiyorum.

Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın inşallah.

Eklenme:

Örnekte belirtilen taşıtın motorlu taşıtlar vergisi tutarı kasko sigortası değerinin % 5’ini aştığından, ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi tutarı, taşıtın yer aldığı (I) sayılı tarifedeki motor silindir hacmi 4001 cm3 yukarısı ve 12-15 yaş grubunun yer aldığı kademenin bir alt kademesi olan 3501-4000 cm3 arası ve 12-15 yaş grubu için ödenmesi gereken 1.763 YTL olacaktır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Sizin baktığınız doğru olan diye biliyorum, yıllık 2480 lira yani. Tabi hâlâ %5 den fazla ise birdaha düşüyor mu bilmiyorum.Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın inşallah.

Eklenme:
Örnekte belirtilen taşıtın motorlu taşıtlar vergisi tutarı kasko sigortası değerinin % 5’ini aştığından, ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi tutarı, taşıtın yer aldığı (I) sayılı tarifedeki motor silindir hacmi 4001 cm3 yukarısı ve 12-15 yaş grubunun yer aldığı kademenin bir alt kademesi olan 3501-4000 cm3 arası ve 12-15 yaş grubu için ödenmesi gereken 1.763 YTL olacaktır.
Aracın kasko değeri 48 kusur % 5 i 2.400 tl, kendi 2005 mtv si 3200 tutuyor. Dolayısıyla dilekçe ile işlem tamam.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abi iç kısımdan da fotolar yükler misin, amerikanlar çok janjanlı olmasa da sadelik görelim biraz :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)

Aracın bujilerini değiştik. Porya bilyası arızalıymış bizde AT lastiğe kabahat bulmuşuz. Porya değişince sessizlik çöktü, 3.7'nin mırıldanması kaldı geriye.

LPG kalibrasyonunu da halletmiştik.

Ben hazırım. Ne zaman araziye, çamura, dereye, çay a dalacağız. :crazy:

İyi ki fotoğraf yüklemeyi öğrendik, yarın çeker atarım hepsinden. :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal değildi o ses.. Çözüldüğüne sevindim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
18 dakika önce, Ahmet Kiriş yazdı:

Ben hazırım.

1 ayda 5 yaş gençleştin yahu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Kiriş

Kask, eldiven, dizlik alındı. Mont, harici sırtlık, tulum ve ayakkabısı sipariş edildi. Güvenlik önlemleri tamamlandıktan ve sürüş eğitimine müteakip yollara çıkabileceğim. :moto:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

@Selçuk Keleş la buluşturmak lazım :p

Abi hayırlı olsun tekrardan. Motorsiklet başlığı vardı forumda, detaylı konu bekliyoruz senden :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ooooo Ahmet abim 4 çeker varken 1 çekerle napıyon bea.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...