İçeriğe Yönlendir

Fusion - Turbo Hortumu

Serdal Durgan

Recommended Posts

Serdal Durgan

merhabalar arkadaşlar. bir sorunla ilgili yardımınıza ihtiyacım var. 2006 1.6 tdci fusion bir aracım var. son bakımı yaptırırken turbo hortumunun turboya bağlantı kısmının ucu 1 cm kadar kırıldı. doğal olarak parçayı yenileyelim dedik. ford servisinde yaş indirimi ile birlikte bu hortum 730 tl yan sanayisi veya imitasyonu v.s bulunmadığı içinde parçacıda da 970 tl (yaş indirimi uygulamıyorlar servis gibi ondan pahalı. anca bu parça ne Türkiye'deki ford servislerinde nede fabrikanın elinde yok. servisteki parça uzmanının dediğine göre bu hortum sadece ve sadece fusionun bu motorunda bulunmaktaymış. ne focusla nede fiestanınkiyle aynı değilmiş. bu nedenle hem ellerinde yok hemde pahalıymış. örnek vermek gerekirse aynı sürüm aracın 1.4 versiyonundaki hortumun fiyatı 70 tl imiş. sipariş versek bile yurt dışından geleceğini ve bununda 4-5 haftayı bulacağını belirttiler. biz kırık çok büyük olmadığından biraz ustalık biraz akılla birlikte sağlam bir şekilde boruyu monte ettik. ancak bununda bir yere kadar olacağını düşünüyorum. aklıma takılan en büyük ve saçma soru ise diyelim ki bu hortum tamir edilmeyecek bir biçimde kırılsaydı ben aracımı yürütmek için 4-5 hafta bu hortumu mu bekleyecektim? şimdi ise sizden ricam ve yardım isteğime. BU HORTUMU NASIL VE NEREDEN BULABİLİRİZ. :) şimdiden teşekkürler esenlikle kalınız.

o62vpm.jpg

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

Tamam turbo iyi basınç üretiyor ve hortumları testi geçtikten sonra satışa sunuluyor fakat bunun neden bu kadar pahalı olduğunu anlamadım. Çıkmacıları gezmekten başka çare yok gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet maalesef çıkma bakılacak. Ama çıkmacı da 400-500 den aşağı vermeyecek.

Hatta piyasada olmadığını öğrenirse. Vay halinize.

Neden pahalı kısmına gelince.

Bunu otosana sormak gerek ama bence cevap şu.

Kullanım alanı az olduğu için yan sanayi üretimi yok. Yan sanayi üretimi olmadığı için rekabeti yok ve fırsatçılık var.

Serdal bey. Yurt dışından alın. Ebay'den bakın.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben hayatımda kullanıcı dostu olmayıp bu kadar kazıklayan bir marka görmedim.

Almayın Ford, bi hortum 900 küsür lira olur mu, az daha koyup turbonun kendisi alınıyor.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Fiesta ile aynıdır bence. Parçayı sorarken fusion diye mı aratıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
40 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

eren bey verdikleriniz 1.4.

benim aklıma kırılan yerin tamiri için 3d yazıcı ile üretim geliyor.

misal: https://www.mishimoto.com/engineering/2015/08/fresh-air-for-the-fiesta-st-performance-intake-rd-part-3-making-a-silicone-inlet-hose/

evet arac 1.6 ymis. 3d yöntemi iyi de daha pahaliya da gelebilir. cizimi yoksa fahis fiyat istiyorlar.

dedigim gibi parca numarasi olsa oradan  pejo, volvo  numarasini buluruz oralara sorulur. belki cok daha ucuzdur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Evet Fiesta 1.6 tdci ile aynı ama tam adı ne diye geçiyor bulamadım.

bu arada parça emiş hortumu. basınca maruz kalan parça değil o kadar diye düşünüyorum. plastik kaynağı ile tamir olabilecek şekilde ise onu bir deneyin. hiç bir parça da 4-5 hafta sürmez otosan siparişi ile :) ki arabanız öyle absürt bi araba değil

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Bende fiesta var aynı motor parça da bire bir aynı duruyor açıkçası. Ayrıca basınç çok yok o hortumun içinde emiş hortumu olması lazım. Performans kaybı yaşatacağını düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
1 dakika önce, Eray Çalışkan yazdı:

Bende fiesta var aynı motor parça da bire bir aynı duruyor açıkçası. Ayrıca basınç çok yok o hortumun içinde emiş hortumu olması lazım. Performans kaybı yaşatacağını düşünmüyorum. 

Filtre cikisinda maf sensörü var. sonrasinda kacak varsa maf hatali bilgi göndermis olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzun
7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet maalesef çıkma bakılacak. Ama çıkmacı da 400-500 den aşağı vermeyecek.

Hatta piyasada olmadığını öğrenirse. Vay halinize.

Neden pahalı kısmına gelince.

Bunu otosana sormak gerek ama bence cevap şu.

Kullanım alanı az olduğu için yan sanayi üretimi yok. Yan sanayi üretimi olmadığı için rekabeti yok ve fırsatçılık var.

Serdal bey. Yurt dışından alın. Ebay'den bakın.

Abi bir parçanın yan sanayisi orjinal üreticiden izin alıp yapılıyor sanırım peki garantili yan sanayi ürünlerde işimizi görmez mi ( Çin malı hariç) veya yan sanayiye izin veren orjinal üretici fiyatı buna göre mi belirliyor rekabet burdan mı doğuyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Erman Uzun yazdı:

Abi bir parçanın yan sanayisi orjinal üreticiden izin alıp yapılıyor sanırım peki garantili yan sanayi ürünlerde işimizi görmez mi ( Çin malı hariç) veya yan sanayiye izin veren orjinal üretici fiyatı buna göre mi belirliyor rekabet burdan mı doğuyor

Yan sanayi için izin alma olayı yok. 

Yan sanayilerde ana firma ile mahkemelik olmamak için mutlaka farklı üretilir. Parça birebir aynı değildir. 

Bu parçada kaliteli bir yan sanayi kesinlikle işini görür.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serdal Durgan
(düzenlendi)
9 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Ben hayatımda kullanıcı dostu olmayıp bu kadar kazıklayan bir marka görmedim.

Almayın Ford, bi hortum 900 küsür lira olur mu, az daha koyup turbonun kendisi alınıyor.

kesinlikle katılıyorum.

8 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Parca kodu belli mi?

6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Konu sahibinden resim ve parça numarası bekleyelim.. Bulunur illaki.. 

parça no: 5s619r504ab

yalnız bu kodu girdiğimizde hortum ile turbo arasındaki conta ile karşılaştım

o6APyQ.png

tarihinde serdal durgan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

İllaki aynı parça alınmak zorunda mı? Aklıma modifiyeli araçların kullandığı silikon hortum setleri geldi. Ülkemizde de bulması kolay bunları. Ben olsam bir de bunları sorardım.Güzel bir işçilikle montajını gerçekleştirebilirler. Sağlıklı bir şekilde tamir ettirebiliyorsanız ettirip sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz bence. Bu kısım hava emiş tarafında bulunduğu için yüksek basınç üretmez zaten.

382127_x800.jpg

HTB1as_jGVXXXXbwaXXXq6xXFXXX0.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mustafa Liman almıştı bu hortumlardan.. Aldığı yerden sorabiliriz.. 

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Sattığım 1.6 tdci fusionumda, sizin bahsettiğiniz gibi o hortum hangi sebeple bilmiyorum yan sanayisi ile değisştirilmiş.Takılan parça orjinal olmadiğından turboya giren kisim orjinaline göre biraz daha dar yapılmış.Turboya bağlanan kelepçenin altina takılan orjinalinde turunci renkli olan conta da hortum dar olduğundan baska bir conta ile bağlantı yapılmış o  uydurma conta parçalanıp turbonun içine kaçtığından turboyu revizyona göndermek zorunda kalmıştım.

Sıfır yada çıkma orjinal parça tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Durgan
6 dakika önce, Muharrem Karagülle yazdı:

Sattığım 1.6 tdci fusionumda, sizin bahsettiğiniz gibi o hortum hangi sebeple bilmiyorum yan sanayisi ile değisştirilmiş.Takılan parça orjinal olmadiğından turboya giren kisim orjinaline göre biraz daha dar yapılmış.Turboya bağlanan kelepçenin altina takılan orjinalinde turunci renkli olan conta da hortum dar olduğundan baska bir conta ile bağlantı yapılmış o  uydurma conta parçalanıp turbonun içine kaçtığından turboyu revizyona göndermek zorunda kalmıştım.

Sıfır yada çıkma orjinal parça tavsiye ederim.

O contayı ben 5 sene önce aynı olay başıma geldiğinden iptal ettim. Turbo değişti sıfırı ile.  Bir köşeden parçalandığı için Contayı takmak istemedim. Yerine koydukları contada güvenilir gelmedi oyüzden conta yerine sağlık alanında kullanılan flaster bant sardım emin olun çok daha güvenli ve sağlam. Kopma olsa dahi turboya zarar vermiyor. Tek sıkıntısı 6-7 ayda bir değiştirmek gerek. ???

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...