İçeriğe Yönlendir

Bakanlıktan Kış Lastiği İle İlgili Flaş Açıklama Geldi

Volkan Turkmen

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kanuna göre zorunlu değil ama tebliğe göre zorunluymuş.. olmayan kanunun tebliğini çıkarmışız. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

Hürriyet yazarı Emre Özpeynirci, bugün gazetede yayınlanan ‘Kış lastiği zorunlu mu değil mi?’ başlıklı köşesinde yaşanan karışıklığı ortaya koymuştu.

Özpeynirci özetle şunları söylemişti: “1 Nisan’da Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğe göre otomobillere de kış lastiği zorunluluğu getirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve KHK’da ise sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara ilişkin bir zorunluluk olduğu yer alıyor.

Yani kanunda yokken tebliğde olması kafaları karıştırıyor. Beni uyaran uzmanlara göre özel araçlar için kış lastiği zorunlu değil. İşte bu noktada hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hem de Emniyet Genel Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yapması gerekiyor. Ayrıca kanundaki 65/A maddesi ile tebliğde değişiklik yapılması şart. Aksi takdirde kış lastiği kullanımı konusunda bir kaos yaşanabilir. Ben kış lastiğinin otomobillerde zorunlu olması gerektiğini ama tamamen doğru bir şekilde yapılması gerektiği taraftarıyım. Bekleyip göreceğiz...”

Bu yazının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan kış lastiğinin otomobillerde zorunlu olmadığı açıklaması yapıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-bakanliktan-kis-lastigi-ile-ilgili-aciklama-geldi-40589675

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sektör çakallık, gazeteler çığırtkanlık adına böyle söylenti çıkarıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Zorunlu yada değil ,hem kendi hemde karşı taraftakilerin canı için kış lastiklerinizi takın.Gereksiz görülen ama en önemli güvenlik unsurunu es geçmeyin.

2014 yılında aracımı satacak olduğum için kış lastiği almamıştım.Kar yağarsada kullanmam diyordum.Ve bir gün kar yağdı aksi gibi kızımda hastalandı mecbur arabaya atladık ilk virajda kaldırıma gümledim.3.600 TL masraf oldu.Yolda kaldık emanet araç bekledik v.s. diz boyu rezillik.O günden beri her aracıma kesinlikle kış lastiklerini alırım.

Aynı şekilde 3 sene kış lastiği almamakta direnen arkadaşım geçen sene kayarak kaldırıma vurması neticesinde 4-5 bin tl lik masraf yaptı.Aracı yaptırdığı gibi kış lastiklerini aldı.

İlla başımıza müsibet gelmesini beklemeyelim.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Bence istanbul gibi senede 1 hafta kar gören bir yerde mecburi olması insanlara gereksiz masraf ve haksızlık olur.  Kar yağınca özel aracını çıkarmazsın 1 hafta olur biter.

Lastikçileri zengin etmeye gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
1 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Bence istanbul gibi senede 1 hafta kar gören bir yerde mecburi olması insanlara gereksiz masraf ve haksızlık olur.  Kar yağınca özel aracını çıkarmazsın 1 hafta olur biter.

Lastikçileri zengin etmeye gerek yok :)

Kar lastiği değil ki zaten kış lastiği, kar ile ilgisi yok sıcaklık ile ilgili bir durum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

mecburi olması başka şey taksak iyi olur başka şey.

karda kontrol yapılır. 4bin lira ceza kesilir. olay biter. kara çıkmayan arabaya kış lastiği diye zorlamak ticari çakallık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
17 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Zorunlu yada değil ,hem kendi hemde karşı taraftakilerin canı için kış lastiklerinizi takın.Gereksiz görülen ama en önemli güvenlik unsurunu es geçmeyin.

2014 yılında aracımı satacak olduğum için kış lastiği almamıştım.Kar yağarsada kullanmam diyordum.Ve bir gün kar yağdı aksi gibi kızımda hastalandı mecbur arabaya atladık ilk virajda kaldırıma gümledim.3.600 TL masraf oldu.Yolda kaldık emanet araç bekledik v.s. diz boyu rezillik.O günden beri her aracıma kesinlikle kış lastiklerini alırım.

Aynı şekilde 3 sene kış lastiği almamakta direnen arkadaşım geçen sene kayarak kaldırıma vurması neticesinde 4-5 bin tl lik masraf yaptı.Aracı yaptırdığı gibi kış lastiklerini aldı.

İlla başımıza müsibet gelmesini beklemeyelim.

konya da tamam ama istanbul da gerek yok bence

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

iş sağlığı güvenlği konusunda ünversiteye neler çıkardılar bilseniz. Alayı gereksiz. tamamen ürün satmak için sektörü gazlamış regülasyon çıkaranlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

mecburi olması başka şey taksak iyi olur başka şey.

karda kontrol yapılır. 4bin lira ceza kesilir. olay biter. kara çıkmayan arabaya kış lastiği diye zorlamak ticari çakallık.

% 100 katılıyorum ...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2000 tl para vereceğim ve önümde yaz lastiği ile yolumu kapayan sürücü. Hele ki İstanbul'da. Gördük bir gün kar yağışı sonrası neler oldu

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Kar yağdığında tedbirsiz yola çıkanlara ciddi bir meblağ ceza kesilse bence bu sorun ortadan kalkar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
2 saat önce, Murat Öngür yazdı:

konya da tamam ama istanbul da gerek yok bence

Kış lastiği,hava 7derece altına indiğinde etkisini gösteriyor.karda kullanmam demek çözüm değildir. İstanbulda hava kışın eksi dereceleri rahat görüyor. İstanbulda da şart bence. 

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Yaklaşık 5 derecede (veya 7 derecenin altında)ıslak-kuru yolda yaz ve kış lastiği karşılaştırması yapılmış mı hiç, bilgisi olan var mı?

Bana kışın çok soğuk olmayan havalarda kış lastiği hiç tutunamıyor gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende ölçü sabit. Silecek lastiği gırç etti mi kış lastikği mevsimi geldi demektir :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

"Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır."
1 hafta 10 gün zorunluluk getirebilir hala vali, ben öyle anlıyorum bu açıklamadan.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İstanbul'da kar yağdımı 10 günlüğüne zorunluluk getirecek vali'de iyi cesaret olması lazım :) Bizim ülkemizde bu işler laftan öteye gitmez.22 ay oldu Koceli'nde yaşıyorum 2 milyon nufusu ve ülkemizin en büyük 10 şehri içinde olan bu yerde ne polis gördüm nede kontrol noktası.Yollar standart dışı araç dolu, kimse kimsenin umurunda değil koca bir köy sanki.Tarlada traktör kullanır gibi araba kullanıyor millet. Kiralık araçların dışında kış lastiği kullanan yok. Üstelikte kışı İstanbuldan daha sert geçiyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Her ilin valiliklerine bırakılmalı ve valilik karar vermeli. Akdeniz kıyısındaki illerin hiç birinde gerekmez. Hava sıcaklığı eksiye bile çok nadir düşer. Bunun için de insanlara 1000-2000 tl masraf yaptırmaya gerek yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Benim aklıma bişey geldi. Üniversiteler çalışma yapar, iklim, sıcaklık, yer sıcaklığı, yağış rejimi, onaylı lastik üreticilerinin teknik verileri vs bir araya toplanıp bunları ağırlık, uzunluk, hacim, ısı gibi değerler ile ölçüp çıkan sonucu valiye raporlarlar. Sonuçta matematik diye bişey var. 

Alkollü araç kullanımında belli bir promil seviyesini nereden bulduysa o şekilde kış lastiği gerekir mi gerekmez miyi bulması gerekir. Ne kadar uzadı bu iş akıl almıyor. Sonuçta konuşması gereken bilim değil mi? 

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

peki diyelimki ben mersinde yaşıyorum. mersinde arabama kışlık lastiğe gerek yok dedi devlet baba işim çıktı erzuruma gidecem arabaya kışlık lastikmi takmam lazım 

bana göre işin mantığı yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...