İçeriğe Yönlendir

Skoda Fabia MK3 Geri Görüş Kamera Montajı

Tuna İşgören

Recommended Posts

Tuna İşgören
(düzenlendi)

Uzun zamandır aklımda olan geri görüş kamera montajını bugün tamamladım. Ekranı sökünce değişik sürprizlerle karşılaştım. Açıkçası Apple car play destekleyen bir ekranın sadece ekrandan ibaret olması ve torpidoda media ünitesi olmaması şaşırtıyordu ve aklım almıyordu illaki bir ünite olmalı diyordum ve varmış gerçekten :) Ekranı sökünce bizi Arkasında optik çıkışa sahip vw'deki hayalet montajının yapıldığı soketli bir ünite karşılıyor ayrıca bu vwdeki dynaudio çıkışı :)

ilk önce konsoldaki piano black kaplamayı söküyoruz

a1nZl2.jpg

ardından ekranı söküyoruz ve bingo ünite kendini gösteriyor :)

YOdGQk.jpg

ünite arkasındaki kablo tesisatını çıkardım fakat o kadar kısa yapmışlar ki mecburen torpidoyu söküp üniteyi dışarı almak durumunda kaldım . Ünite bu şekilde

8N6ya1.jpg

DyOvY3.jpg

media ünitesinin arkasında 3 bölümde de 6 ve 12 nolu pinler var biz mavi soketin denk geldiği yerdeki 6 ve 12 nolu pini kullanacağız 6 no kamera görüntü 12 şase

DyOvY3.jpg

8N6yOd.jpg

Görüntü pinlerini çaktıktan sonra yolcu tarafından kabloyu bagaja kadar yürütüyoruz tabi arka koltuk sağ üst tarafındaki trimi sökerek daha rahat işlem oluyor tüm kabloları ordan geçirdik. Bagaj kapağından sol üstten içten söktüğümüz yere indim . Kamerayı plaka ışığının oraya delerek sabitledim ve görüntü kablosunuda sag üst taraftaki plastik kablo demetinin içinden aracın içine saldım. Sağ arka stop lambasını sökerek geri vites lambasından enerji aldım. siyah lacivert (+) uç kahverengi (-) uç.

8N6yOd.jpg

PO7bL9.jpg

7yBG05.jpg

rJ0bl7.jpg

9DYBJk.jpg

2EOp72.jpg

jQqdJL.jpg

ByOjXM.jpg

İşlemler bitti sökülen trimleri topluyoruz ve ardından vagcom ile kamera kodlamasını yapıyoruz

GyZj5V.jpg

yzGkR7.jpg

6yDj83.jpg

işlem bu kadar artık geri görüş kameramızın tadını çıkarabiliriz :)

tarihinde Tuna İşgören tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
8 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Boyle uygulamalara bayiliyorum elinize saglik :)

Teşekkür ederim ? söz konusu vag olunca bu tarz retrofit uygulamalar çok zevkli oluyor, diğer aracım golf için daha büyük retrofit projem var bittiginde konusunu açarım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eski VW ci olarak bende ozluyorum acikcasi. Opel elimi kolumu bagliyor bu konuda :)

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok cesur bir çalışma. Mükemmel olmuş. Eline sağlık Tuna.

Teşekkürler mehmet abi

9 saat önce, Emre Öğüt yazdı:

Tuna abi eline sağlık :)

Emre senin şikoda da ayni ekran yokmu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Başarılı bir çalışma olmuş. Şahsen trim kırılacak korkusuyla elimi süremezdim :D

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
(düzenlendi)
8 dakika önce, Zafer Bakar yazdı:

Başarılı bir çalışma olmuş. Şahsen trim kırılacak korkusuyla elimi süremezdim :D

Beni aslinda en çok şaşırtan trim kalitesi ve bağlantı yerleri oldu, arabada yumuşak malzeme olmamasi sebebiyle sanirim şikoda bu taraflara çalışmış parçalar gayet iyi herhangi bir kirilma olmaz tabi trim sökme aparatlarını kullanmak gerekli

tarihinde Zafer Bakar tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
6 dakika önce, Tuna İşgören yazdı:

Beni aslinda en çok şaşırtan trim kalitesi ve bağlantı yerleri oldu, arabada yumuşak malzeme olmamasi sebebiyle sanirim şikoda bu taraflara çalışmış parçalar gayet iyi herhangi bir kirilma olmaz tabi trim sökme aparatlarını kullanmak gerekli

:D  Şikoda bu konuyla ilgilendiğine göre yola devam ...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben de istiyorum benim araca...resim gösteriyor ama geri görüş kamerası yok...

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Cenk hocam media sistem bilgilerini paylasabilirsen uyumlu olup olmadığını söyleyebilirim 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Emre senin şikoda da ayni ekran yokmu ?

Aynısı evet Tuna abi bolero ama sen göğüsü falan sökmüşsün benim gözüm korktu [emoji1]

483089e8d945a306a3f271f27d7975bd.jpg
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Sendeki ünite torpidoda degilmi ? Ben uniteye ulasmak icin mecbur söktüm sende unite sökülecek kizakli zaten o

kadar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...