İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Üst Kapak Conta Değişimi Sonrası Gelen Ses

Ahmet Said Avşar

Recommended Posts

Ahmet Said Avşar
(düzenlendi)

video link: 

daha evvelden konuyu bilen arkadaşlarımız var abiler.ama bi ufak özet geçeyim :) 

tatil yolunda radyatör hortumu patladı.kes biç tak.suyu yenile.ertesi gün mersin antalya yolunda ilerlerken gazipaşada hararet yaptı ve yolda kaldım. alanya da özel serviste conta yapıldı ve işlem görmemiş üst kapak takıldı.termostat ana-gövde-müşürler vs.3500 civarı masraf edildi.yapan usta alt taraf sağlam dedi. 3.gün aracı teslim alıp ankaraya döndüm.150 km sonra bu sesi yapmaya başladı.an itibari ile 2500 km oldu.sesi çözmek için yatak dediler;karteli söküp değiştirdim.sonuç ses kesilmedi.(sadece malzeme parası)
itici dediler-16lı olarak komple orjinal setini alıp değiştirdim ses kesilmedi.(400 tl orjinal takım+işcilik-parçacı tanıdık)videoyu gönderdiğim bursalı bir usta kadeh sesi dedi.iticileri değiştirdim dedim.o zaman yağ pompasınıda kontrol ettir yağ basıncı zayıf ise eğer, iticileri değiştirsende sesi kesmez dedi.
ek bilgiler:

1-)kapak yapıldığında 10w40 yağ koydular.yağ kalın geliyor iticiler yağlamıyor die orjinal 5w30 a döndüm  ve ses arttı.(video güncel)
2-) araç süratli hızda iken ses çok az.ayağımı gazdan çekince ses kesiliyor. lakin durup kalkışlarda ses artıyor.ve hız sabitleyici ile gittiğimde ise gazı kendim vermeme göre ses çok daha az.
3-) aracın çekişi kapaktan önceki haline göre 1-2 tık daha az sanki.yada sesten korktuğum için ben gaza basmaya çekiniyorum.
4-) kompresyon testi sonucu tüm silidirler 14bar-180 psi çıktı
5-)araç yağ yakmıyor
6-) videoyu çekerken şanzıman park konumundaydı

DEĞERLİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Yatak vuruyor bence
Yatakları karteli indirip degistirdim.cikan yataklarda sağlamdi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sente ayarı mı yapılamadı diyecem ama sesten başka belirti yok galiba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kedidir kedi demeyi çok isterdim ama hani dizel olsa enjektör diyeceğim ama emin olamadım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Kasnaklar falan sağlammı ? Onlarda böyle ses yapabiliyor. 
Bilmiyorum vala.motor açılmadan kimse bisi demio.azini açan da 3.~3.5 dan açıyor.böyle oluncada açtırmak istemiyorum
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

subap vurma sesi gibi geldi bana..
pistonlara bakıldı mı? conta değiştirirken fark edilir bir defarmasyon olmuşmu? tırnak takılacak düzeyde bir şeyler?
trigier ne durumda?

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
2 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

subap vurma sesi gibi geldi bana..
pistonlara bakıldı mı? conta değiştirirken fark edilir bir defarmasyon olmuşmu? tırnak takılacak düzeyde bir şeyler?
trigier ne durumda?

iticileri orjial parça kullanarak değiştirdim. triger sağlam.üst kapak değişirken alt kısım sağlam dediler

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

v kayışı sökülü iken ses var mı denendi mi?

denemedim abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

deneyin.... çevre elemanalrı mı yoksa motor içi mi önce onları ayırt edilsin.

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
55 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

deneyin.... çevre elemanalrı mı yoksa motor içi mi önce onları ayırt edilsin.

motor içi gibi duruyor abi.yarın deniycem

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

sıra bulup da deneyemedim abi.ön takım için life alındı.aracın altından dinledim sesi,daha az geliyor.cuma günü kaza bela olmassa bursa ya gideceğim.derviş in de tanıdığı bir ustaya gideceğiz.ankarada azını açan 3-4 binden azını açıyor.güvenecek usta bulamadım

sıra bulup da deneyemedim abi.ön takım için life alındı.aracın altından dinledim sesi,daha az geliyor.cuma günü kaza bela olmassa bursa ya gideceğim.derviş in de tanıdığı bir ustaya gideceğiz.ankarada azını açan 3-4 binden azını açıyor.güvenecek usta bulamadım

ses kayış sesi deil ama abi.tak tak vuruyor

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Okan Can Akşan

Arkadaşlar aynı durum bende de mevcut aracım dizel gibi çalışıyor çözüme ulaşabildiniz mi Ahmet bey

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Arkadaşlar aynı durum bende de mevcut aracım dizel gibi çalışıyor çözüme ulaşabildiniz mi Ahmet bey
Ulaşamadım
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 12.11.2017 at 01:11, Ahmet Said Avşar yazdı:

bursa ya gideceğim

bursa da usta bulursanız baan da bildirin. kasap harici bulamadım

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Ersin oto
Veli resadi
0535 5557780
05359785254
Maddi durumlardan dolayi bursaya gidemedim.erteledim
Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan

Egzoz manifold contasından yapar diyenler oldu bana var mı böyle bir ihtimal 

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
3 saat önce, Okan Can Akşan yazdı:

Egzoz manifold contasından yapar diyenler oldu bana var mı böyle bir ihtimal 

bende ki sesin egzoz ile alakası yok.keşke olsa :) 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
On 02.12.2017 at 20:19, Çağlar Bayur yazdı:

Abi sen usta istediğini söylesene. Mondeo üzerine master yapmış ustamız var bizim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Aksakal

Slm arkadaşlar konu baya eskimiş ama olsun başımdan geçenleri anlatmak istedim 1hafta önce videodaki ses benim arabamda da meydana geldi aynı ses 96 Mondeo chia var bende 2motor ustasına götürdüm ana yatak ve kol yatak dediler hatta krank milide olabilir dediler ama güvenemedim adamlara benim arkadaşımın dükkanı vardı ama kapatdı şimdi belediye araclarını yapıyor .ama akşamları ve hafta sonları yine ek iş olarak araclara bakıyor ve nokta atışıyla arızayı tespit edip en kısa zamanda yapıyor gelelim benim arızaya arkadaşımın anlattığına göre conta yanmış nedenide arac gazlı arac olduğundan hararet yapmasada conta yaka biliyormuş nedenide gazlı araba olması bende sizin gibi ne alaka dedim ama adam gözümün önünde aracın üst motorunu söktü ve contayı bana gösterdiğinde şok oldum aynen conta yanıktı 2piston arası dediğimiz yerdın kopmuştu conta hatta üst motor bloğunuda çatlatmıştı bloğa kaynak ve taşlama ve alıştırma yaptırdık bütün contaları değiştirdik valla billah bende inanamadım ama araç eskisinden daha sessiz çalışıyor şuan çok menlunum masraf olarakta 500 TL rektefeye 300 TL kaynak 300 TL malzemeler conta filan 500 tlde işçilik aldı arkadaş yani 1600 TL aracımı toparladım ve şuan surunsuzca kullanıyorum inşllah sizde benim gibi işten anlayan dürüst bir ustaya denk gelirsiniz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...