İçeriğe Yönlendir

Cam Filmleri'ne Geçici Süre İle Serbestlik

Hüseyin Sönmez

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Akan Belen yazdı:

Kanunen bir sınır getirmeye çalışmışlar ama bu da olmaz. Hadi on camlar tamam arka camlar 70 in altında olabilir ne demek ki. Sıfır ışık geçiren de takılabilir demektir. Ayrıca bu nasıl kontrol edilir edilecek. Uygulama da sıkıntı olacak gibi geliyor. Ha İçişleri Bakanlığı zaten şu an cezayı kaldırdığı için hiçbir polis de uygun olsun olmasın ceza yazmayacaktir. Yeni hır yönetmelik yada kontrol mekanizması çıkmadan

Sürücünün 180 derece açısındaki camlar en az % 70 görünürlükte olacak diyor.. Yani, ön ve ön kapıdaki iki cam. 

Diğer camlar koyu olabilir diyor.. Benim anladığım bu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sürücünün 180 derece açısındaki camlar en az % 70 görünürlükte olacak diyor.. Yani, ön ve ön kapıdaki iki cam. 

Diğer camlar koyu olabilir diyor.. Benim anladığım bu. 

Dur abi, daha bi şey demiyorlar. Öneriyorlar sadece.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Dur abi, daha bi şey demiyorlar. Öneriyorlar sadece.

Aynen.. aslında kimsenin bir şey dediği yok.. 

Avrupada böyle, bizde de böyle olur muhtemelen düşüncesi ile yapılmış bir haber.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynen.. aslında kimsenin bir şey dediği yok.. 

Avrupada böyle, bizde de böyle olur muhtemelen düşüncesi ile yapılmış bir haber.. 

Bakalım sonuç ne olacak bekleyip görelim.Sökerken acele ettim ama taktırırken bekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Cam filmlerine yönelik nihai karar alındı. Buna göre araçların ön camına ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın geçen hafta düzenlediği toplantıda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesinde yapılması planlanan değişiklikler tasarı haline getirildi.

Tasarıda, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” denildi.

Yolcu taşıma araçlarında ise acil çıkış camlarına film uygulanamayacak.

2017 YILI CAM FİLMİ CEZASI NE KADAR?

Araçlarda cam filmi kullanmanın cezası 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 4,5 milyon civarnda. Cam film söktürmenin bedeli ise ortalama 150 liradan başlıyor.

CAMLARINDA R43 OLAN ARAÇLAR CEZA ALMAYACAK

Cam Filmi uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli olmayacak. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak. İHA,NTV Haber

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Standart zaten yüzde yetmiş, yani benim anladığım ön yan camlara film takılamaz

Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

Ben hala hiç bişey anlamadım en iyisi hiç takmamak hacı :D

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu haliyle güzel.

Ön cam hariç diğer yan camlara ve arka camlara en az %70 geçirgenliğe sahip olmak üzere film yapılabiliyor. 

Bir yerde bulduğum bilgiye göre de;

• 1 numara ( açık ) filmler, ışığı yaklaşık %75-100 arası geçirir.
  • 2 numara ( orta ) filmler, ışığı yaklaşık %35-50 arası geçirir.
  • 3 numara ( koyu ) filmler, ışığı yaklaşık %5-35 arası geçirirler.

Burda şimdi derecesini polisler nasıl tespit edecek orasını anlamadım.

Üstteki tasarıya göre 1 numara hariç diğer hepsi yasak.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Standart donanımlı bir araçta zaten yüzde 70 diye biliyorum, buna göre o bile takılamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Oğuzhan Polat yazdı:

CAMLARINDA R43 OLAN ARAÇLAR CEZA ALMAYACAK

Cam Filmi uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli olmayacak. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak. İHA,NTV Haber

Bu R43 olayını tartışmıştık... Yine sallama haber yapmışlar :)

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Standart donanımlı bir araçta zaten yüzde 70 diye biliyorum, buna göre o bile takılamaz.

Yani toplamda %70 olacak dediklerine göre 0 numara film çekmek lazım o zaman :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile dünyada cam filminde numara 1-2-3 diye bir sınıf yoktır. uv ve ışık geçirgenliği % si vardır

3 saat önce, Oğuzhan Polat yazdı:

nihai karar

medyatik haber mi resmi gazete mi? talimat mı?

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

R43

R43 ile V yi otomotivden maaş alanlar bile karıştırdı zamane yazılarında :rofl: tüm oto camları R43 tür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konu başlığını değiştirmek lazım zira nihai alınan bi karar yok. Haber içeriği bile TASARI diyor.

KİMSE CAMLARINA DOKUNMASI DAHA. KESİNLEŞEN BİR ŞEY YOK.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

o renkli camlı araçlarda öyle, yani camın renkli ise en az %70 ışık geçirecek, senin aracın camları düz renksiz cam değilmiydi...

Benim aracın camları seninki gibi düz cam, neredeyse 100 de 100 geçirgen, yani ön cam hariç tüm camlara 1 numara film serbest olacak demek oluyor bu.

Ve evet daha netleşmedi ama %70 serbest olmalı, 1 numara filmde 70 den de fazla ışık geçirir bildiğim kadarıyla...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2016 da zaten vardı tasarı, haata geçeceği tarihe kadar belirli idi, 5 gün kala sıradan ceza yazıldı, askıya alındı tasarı felan film oldu, tüv de mueyende ağır kusur olmuştu ki ...

saniye itibarı ile son durum: cezalar askıda, tüv beklemede, ancak yasal olarak yasaktır film. yayabiliriz

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
o renkli camlı araçlarda öyle, yani camın renkli ise en az %70 ışık geçirecek, senin aracın camları düz renksiz cam değilmiydi...

Benim aracın camları seninki gibi düz cam, neredeyse 100 de 100 geçirgen, yani ön cam hariç tüm camlara 1 numara film serbest olacak demek oluyor bu.

Ve evet daha netleşmedi ama %70 serbest olmalı, 1 numara filmde 70 den de fazla ışık geçirir bildiğim kadarıyla...
Abi trend benimki, ama onlar bile renkli cam. Hafif renkli, yanlış hatırlamıyorsam 70yuzde yazıyor.
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Habertürk'ün haberi, resmi açıklama değildir. Değişiklik arz edebilir. Ayrıca muayeneden de geçilemiyor. Resmi açıklamadan sonra buraya da bir düzenleme gelecektir muhtemelen.

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Evren Erakçora yazdı:
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Abi trend benimki, ama onlar bile renkli cam. Hafif renkli, yanlış hatırlamıyorsam 70yuzde yazıyor.

çok hafif yeşilimsi gibi duruyor  benimkiler, ama geçirim tam, 70 diye birşey yazmıyor bende, Allah ne verdıyse yallh içerde :)

Neyse, ön cam hariç tüm camlarda 1 numara serbest olmalı enzından, bakalım ne olacak....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...