İçeriğe Yönlendir

İnceleme - Focus 2 TDCI 2011 Sedan

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek
(düzenlendi)

Aracı 65k-107k km aralığında kullandım. Donanım seviyesi Titanium.

20150323_130542_zpskay3obgu.jpg

Teknik Özellikler

Makyaja 2008 yılında geçilmiş. Bu arabadan önce bende 2006 Ghia vardı. Makyajla beraber 230v priz gelmiş fakat makyaj öncesinde bulunan yolcu koltuğu yükseklik ayarı+bel desteği gitmiş. Şoför koltuğu elektrikli yükseklik ayarı yerini manuele bırakmış. Bagaj kapağının içindeki plastik tutamak da makyajla beraber yok olmuş gitmiş. Ayrıca kapıların içlerindeki güvenlik barları da makyajla beraber iptal olmuş. Bunlar bende hayal kırıklığı yaratmıştı.

Ölçüler: 

Uzunluk : Hatchback: 4337 mm. Sedan :4488mm. SW  : 4556 Genişlik : Sedan, Hatchback,  SW: 1839 mm.

Yükseklik :  Hatchback, Sedan: 1497 mm. SW : 1537 mm,

Aks Mesafesi: 2640 mm

Bagaj hacmi: 526 lt

Güvenlik:

Euro Ncap 5 Yıldız. (önden çarpışma 16/16) (yetişkin yolcu güvenliği 5/5) (çocuk yolcu güvenliği 4/5)

Kullandığım donanımda(Titanium) ABS, EBD ve 8 hava yastığı(Şoför, yolcu, 2 ön direkler, 2 perdeler, 2 yan) standarttı. ESP+TCS opsiyonel olması en çok eleştireceğim özelliğidir.

Fakat arabanın süspansiyon dengesi neredeyse mükemmel. Direksiyonun verdiği o eşsiz yol tutuş hissi de buna eklenince sürüşü üst sınıf araçlarla kıyaslanır nitelikte. Fakat tekrar başa dönersek, böyle bir araç ESP olmadan elbet bir gün can sıkacaktır. Yol tutuşuna çok da güvenmemek lazım. Zira çok defa kaydırmayı başardım.

Donanımlar

C sınıfı bir araçta olması beklenen bütün donanımlar neredeyse mevcut. Tek tek onu saymayayım. Göze batanları yazayım.

Soğutmalı torpido, ön-arka kol dayama, elektrikli ısıtmalı aynalar, follow me home, 230v elektrik prizi, arka yan perdeler, 3 ayrı sertlikte ayarlanabilen direksiyon. Araca sonradan eklediğim ek ısıtıcı, biraz daha isterseniz yan aynaları katlanır ve ayak altı aydınlatmalı olanlarıyla değiştirebilirsiniz. [emoji6] 

Motor Özellikleri

109bg turbo dizel motoru 240 nm tork üretiyor. 1310 kg olan bu aracı 0'dan 100 km hıza 10,5 saniyede çıkartıyordu. Çok fazla yüklediğimiz zamanlarda dahi performansta herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Bu motorun ve bu kasanın en çok eleştirilecek yanı böğürmesi. Ses yalıtımı yapmasam dayanılacak gibi değildi. Yalıtımdan sonra bile bir miktar rahatsız ederdi.

Tüketim Değerleri:

Fabrika verileri şehir içi 6.2 lt, şehirler arası 4 lt

Benim verilerim tam şehir içinde 7 - 7,5 tam şehirler arası 5 lt. Bulunduğum bölgede karma 5,7

Geçen 1 yıla ait verilerim aşağıda tabloda mevcut.

tketim%202016%20grafikleri_zpsdeswskzl.png

krş değerleri o zamanki mazot fiyatına göredir.

Artılar

Geniş bagaj hacmi, performanslı motor, sağlam kasa, yakışıklı.

Eksiler

Ses yalıtımı zayıf, turbo hortumları hassas, turbo çıkış hortumunda kronik terleme, zayıf süspansiyon parçaları mevcut ama hepsi değil. Tork sebebiyle volanın ömrünün kısa olması ve orijinal parça fiyatının yüksek olması. Direksiyon pompasının ses yapması. Arka havalandırma menfezi olmaması. Diz mesafesinin kısa olması.

Yorum

Geniş bagajı çocuk olduktan sonra ve uzun yolculuklarda çok işimi gördü. Güçlü motoru da onca yüke rağmen beni hiç yormadı. Bir yarış arabası değil asla, ama motorun aciz kaldığı bir durum olmadı. Belki otomatik olsa uzun yıllar satmaz, geri görüş kamerası, bi-xenon far ekleyip uzun yıllar sürmek isterdim. Çok yakan bir araç değil, ama dci gibi çok ekonomik de değil. Basarsanız yakar, basmazsanız üzmez. Çok devirsiz kullanıp, ekonomi yapıyorum diye egr tıkayanlar vesaire var, bu kadarına da gerek yok. C sınıfı bir araç arıyorsanız alıp binilebilir. Fakat alır almaz bir ses yalıtımı yaptırmalısınız.

Araca sonradan eklediklerim:

-püskürtmeli, ısıtmalı cam fıskiyesi

-bagajdan arka koltukların altına kadar bitüself üzeri yalıtım süngeri

-kaput içi ve ön cam altına yalıtım

-çamurluk içleri yalıtım

-fitillerin içine boru desteği

-ekstra fitil çalışması

-çizilmez cam filmi(çizildi)

-Eco Mode ve gizli özelliklerin aktifleştirilmesi

-düzenli fk1000p wax

-park sensörü

-kapı menteşe kapağı

-çelik bijon somunları

-Osram NB unlimited

-geri vites parlak led

-ışık paket

-torpidoya güçlü led

-Bagaj krom çıta

-Camlara krom çıta

-spor pedal ve ayak dayama

-bagaj havuzu 

-WRC anten

-PTC heater

-Plakalık

20150909_125250_zpsep7hrt8t.jpg

fitill_zpsutvgwfjq.png

kolaj_zpsavbigzz4.jpeg

kolaj%202_zpsr7jslcav.jpg

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 15
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
1 saat önce, Zafer Bakar yazdı:

:fiuw:ibiza nerde ?

İbiza'yı çalışmam lazım, incelemeye değer bir araba.

1 saat önce, Yücel Meta yazdı:

Ellerine sağlık.

Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Ne var ne yok anlatmışsın Emre. [emoji106] Ayna altı ledlerine hastayım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
43 dakika önce, Fırat Önal yazdı:

Ne var ne yok anlatmışsın Emre. emoji106.png Ayna altı ledlerine hastayım.

Bir tane de sen yazmalısın abi. Eminim daha yazamadığm çok şey vardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Özer

Eline sağlık bir kaç sorum olacak araçla ilgili bende 2011 hp kasa collection paket var kaput fitili ile gizli özellik açma ile ilgili kaput fitili yapıştırma mı birde bende elm cihazı var ama kablosuz bluetooth lu olan modeli bunla özellik açmak için yeterli mi. İlla modifiyeli kablo olan modeli mi gerekli 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Evet modifiye gerekli. Kaput fitili çin sitesinden geliyor. Bende uyguladım. Emrenin konusunda linki vardı. İçeriye giren tozu pisliği fazlasıyla kesiyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
16 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok beğendim Emre. Eline sağlık.

Teşekkür ederim Mehmet abi, senin de beğenmen benim için önemliydi.

Yorum bağlantısı
Serkan Özer
Serkan Özer

abi bu cihazı sipariş verecem de kullanımı bilmiyorum bende autocom vardı nissan içindi bunda çalışmıyor o cihazdan alsam yardımcı olur musunuz özellik açma ile ilgili 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Eğer biraz bilgisayardan anlıyorsanız cihazın kullanımı çok kolay. Forscan, Elmconfig ve FDS programlarıyla yapılıyor. İnternette bu programlar mevcut.

Sitemizde bir başlıkta ayrıntılı yazıyordu ama şu an bulamadım. Yine yardımcı olunur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serkan Özer
(düzenlendi)

0G3n2o.jpg

g9Q8jb.jpg

Abi bu soket ne işe yarıyor acaba bilen varmıdır internetten araştırdım kiminde esp kiminde cam ısıtma kiminde usb girişi farklı farklı girişler var

tarihinde Serkan Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Toker
3 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Teşekkür ederim.

İşte böyle, güzel özenirsin, seversin, uğraşırsın, emek verirsin sonra satarsın.. :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
3 saat önce, Serkan Toker yazdı:

İşte böyle, güzel özenirsin, seversin, uğraşırsın, emek verirsin sonra satarsın.. :D 

Herkes böyle yapsa piyasada ne güzel çeşitlilik olurdu abi, ama kıymeti kalmazdı.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...