İçeriğe Yönlendir

Muayenede Lpg Tank Kullanım Süresi

Uğur Kaya

Recommended Posts

Uğur Kaya

muayeneye sokacağımız aracın lpg tankı 2006 tarihli normalde 10 yıl olan değişim zorunlluğu 15 yıla çıktığı söyleniyor 

ama sanki bi karmaşa var gibi şikayetvarda alttaki cevap verilmiş

Tüvtürk Temsilcisi28 Nisan

Sayın Müşterimiz, LPG yakıt sistemine sahip araçların LPG tanklarının kullanım süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir. Tank üreticisi tarafından daha kısa bir tarih belirlenmediği sürece veya tank üreticisi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına tank ömrünün 10 yıl olduğuna dair müracaat etmediyse tank ömrü, LPG tanklarının üzerindeki fabrika etiketlerinde yer alan imalat tarihinden itibaren 15 yıldır. Ancak tank üreticisi ürettiği tankların ömrünü 10 yıl olarak belirlediyse tank değişikliği yapılması gerekmektedir. LPG tankı veya regülatör değişikliği yapılması halinde Montaj Tespit Raporu ve son 1 ay içerisinde düzenlenmiş Gaz Sızdırmazlık Raporu muayenede zorunludur.

acaba bununla ilgili yakın zamanda muayene yaptıran arkadaşlar bilgi verebilir mi

Yorum bağlantısı
Emre Demir
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hangi tankların ömrü 10 yıl.. bir de bu bilgi lazım şimdi :)

Abi yasadan önce çıkan tanklar 10 yıl yasadan sonra çıkanlar 15 yıl

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
4 saat önce, Emre Demir yazdı:

Abi yasadan önce çıkan tanklar 10 yıl yasadan sonra çıkanlar 15 yıl

Yasa ne zaman çıktı?

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Konuyu yasayan biri olarak soyluyorum.Yasa degisti ama 15 yil olmadi.Butun lpg firmalari Tüv e gorus gonderdi,biz 15 garanti veremeyiz diye.Sonucta Tuv de 10 yil olarak devam ediyor.Ha yasadan sonra nemi degisti,onceden sadece tankin uretim tarihi yazilirdi Ustune sen 10 sene koyardin.Artik son kullanma tarihide yaziliyor ve 15 yil kullanım onune tamamen gecildi.Bana gore iyi oldu 2007 uretim tank varken bagajda ne zaman full doldursam metal yorgunlugundan dolayi aklim hep depoda olur,psikolojik olarak cabuk bitirirdim.Şamandira+40 lt depo+montaj 370 tlye maal oldu bana(Atiker)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)
3 saat önce, Hasan Yıldız yazdı:

Konuyu yasayan biri olarak soyluyorum.Yasa degisti ama 15 yil olmadi.Butun lpg firmalari Tüv e gorus gonderdi,biz 15 garanti veremeyiz diye.Sonucta Tuv de 10 yil olarak devam ediyor.Ha yasadan sonra nemi degisti,onceden sadece tankin uretim tarihi yazilirdi Ustune sen 10 sene koyardin.Artik son kullanma tarihide yaziliyor ve 15 yil kullanım onune tamamen gecildi.Bana gore iyi oldu 2007 uretim tank varken bagajda ne zaman full doldursam metal yorgunlugundan dolayi aklim hep depoda olur,psikolojik olarak cabuk bitirirdim.Şamandira+40 lt depo+montaj 370 tlye maal oldu bana(Atiker)

Yazınızın tamamına katılıyorum. Aracımın haftaya muayenesi var. Lpg dolum Ağzının tampona alınması,  LPG depo değişimi(40 lt simit Atiker) ve tesisatın  yeni mevzuata göre uygun hale getirilmesi proje dahil 350 TL gibi bir fiyata yaptırdım. 

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Yazınızın tamamına katılıyorum. Aracımın haftaya muayenesi var. Lpg dolum Ağzının tampona alınması,  LPG depo değişimi(40 lt simit Atiker) ve tesisatın  yeni mevzuata göre uygun hale getirilmesi proje dahil 350 TL gibi bir fiyata yaptırdım. 
Yucel yanlisim varsa duzelt lutfen,dolum agzini degistirmene gerek yoktu yeni montajlarda isteniyor tamponda yada yakit tank dolum kapagi altinda.
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
1 dakika önce, Hasan Yıldız yazdı:
2 saat önce, Yücel Meta yazdı:

Yucel yanlisim varsa duzelt lutfen,dolum agzini degistirmene gerek yoktu yeni montajlarda isteniyor tamponda yada yakit tank dolum kapagi altinda.

Evet haklısınız, yaptırmışken yeni mevzuata tam uygun olsun istedim. Biliyorsunuz artık günlük değişikliğe gidiliyor yarın Birgün onuda isterler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...