İçeriğe Yönlendir

Mobil bankaciliktan dolandirildim

Halit Demir

Recommended Posts

Halit Demir

İyi aksamlar hrrkese.Telefonumda orjinal antivirus mevcut olmasina ragmen basima geldi bu is.  Dun aksam tv kumandasi uygulamasi indirdim telefonuma . Uygulamada ki reklamlardan suphelenip hemen geri sildim ama nafile.( normalde cok dikkatliyimdir bi bosluguma geldi uygulama yorumlarina bakmadan indirdim) İndirdikten 2 saat sonra mobil bankaciligima girilmis. kapali olan yurtdisi mail order vs ayarlarimi acip yurtdisindan  pizza hut isimli bi yerden toplam 450 tl lik odeme yapilmis. Hemen kartlarimi internet bankaciligimi kapattirdim. Haftaya itiraz dilekcesi yazacagim ins iade olur. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bankana girmesi çok mantıklı gelmedi bana.. 

Güvenli değilmiydi girişin.. Şifresiz nasıl girecek bankaya

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

iade olur bankaya göre 1 - 4 hafta sürer.
program adı neydi.
bankacılığı şifresi nasıl kırıldı onay mesajı kısmını nasıl geçip bu şekilde alış satış yapıldı acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bana da pek uygulamadanmış gibi gelmedi. bence kredi kartı bilgilerinizi birisi ele geçirmiş 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sebebi o program olmayabilir, olan olmuş gerçi ancak. geçmiş olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Banka hesabına girişi nasıl başarmışlar? Telefona şifre gelmiyor muydu?

450 TL. de iyi para ama, o kadarla kurtarmışsınız, geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
(düzenlendi)

Hangi bankanın uygulaması bu ? Mobil bankacılık uygulamalarına giriş yapabilmek için 2 aşamalı kimlik doğrulama olmak zorundadır(Bilinen ve sahip olunan). Bu durumda telefondaki  bir uygulama ancak şifrenizi bilerek giriş yapabilir ki bu durumda bile giriş yapıp işlem yapması çok kolay değil. Mobil bankacılık dışında kartınızın bilgileri ele geçirilmiş büyük ihtimalle.

tarihinde Ömer Çayırtepe tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Mobilden giris yapmasi icin telefonun android ise rootlu apple ise jeilbreakli olmasi gerekiyor telefondaki uygulamalara mudahele etmek icin.
Butun mobil uygulamalarda kredi karti numarasini tam olarak gostermez.sanal kart numarasini gosterir sadece.
Internet alisverisi yapmissaniz bilgisayardan kredi karti bilgileriniz calinabilir.Kart kopyalama olayinolabilir atmlerde oluyor.Yada bir isyerinde kartinizi kopyalamislardir.Kredi karri numarasinin ne sekilde elde edildigi onemli.kredi kartiyla genelde yurtdisi kaynakli alisveris yapilir ki tespit edilmesin .banka genelde parayi geri iade ediyor telefona kod gelip 3D alisveris yapilmadiysa.kullanicidan kaynakli gelen sms kodunun girildigi dolandiricilik olaylarini banka KESINLKLE geri odemiyor.
ayrica savciliga sikayetde bulunmanizda fayda var.Banka alisverisi yapan Ip numarasini tespit ediyor.Harcama yurt disi kaynakli olursada Ip numarasi tespit edilir.Ancak Ip numarasinin yer saglayicisi yurt disinda oldugu icin tespitini yapamazlar.Adalet bakanligi adli istinabe yoluyla talep ederse ancak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halit Demir
11 dakika önce, Ömer Çayırtepe yazdı:

Hangi bankanın uygulaması bu ? Mobil bankacılık uygulamalarına giriş yapabilmek için 2 aşamalı kimlik doğrulama olmak zorundadır(Bilinen ve sahip olunan). Bu durumda telefondaki  bir uygulama ancak şifrenizi bilerek giriş yapabilir ki bu durumda bile giriş yapıp işlem yapması çok kolay değil. Mobil bankacılık dışında kartınızın bilgileri ele geçirilmiş büyük ihtimalle.

İs bankasi . Mobil uygulamadan yurtici yurtdisi tum alisverislere kapattim o gun sabahleyin . O ayarlari degistirmeden kesinlikle birsey alamaz kartimla internetten .ayari degistirdiginin bilgi mesaji da gelmis telefonuma ama bir saat sonra farkettim yemek vs islerden dolayi

Yorum bağlantısı
Halit Demir
1 saat önce, Tahir Ak yazdı:

iade olur bankaya göre 1 - 4 hafta sürer.
program adı neydi.
bankacılığı şifresi nasıl kırıldı onay mesajı kısmını nasıl geçip bu şekilde alış satış yapıldı acaba?

21.01 de yurtdisi yetkisini acmis.21.03 de harcama yapilmis. İkisinin de bilgi mesaji geldi telefonuma. Yurtdisi yetkisini ya mobilden yada musteri hizmetlerinden acmasi lazim musteri hizmetleri cok daha zor birsuru bilgi soruyorlar

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
2 dakika önce, Halit Demir yazdı:

İs bankasi . Mobil uygulamadan yurtici yurtdisi tum alisverislere kapattim o gun sabahleyin . O ayarlari degistirmeden kesinlikle birsey alamaz kartimla internetten .ayari degistirdiginin bilgi mesaji da gelmis telefonuma ama bir saat sonra farkettim yemek vs islerden dolayi

Kart bilgilerinin çalınması dışında bir de söylediğiniz ayarların değiştirilmesi durumu var, çok ilginç. O bir saat içerisinde telefonunuz yanınızda mıydı ? Şifreniz ve telefonunuz(veya sim kartınız) olmadan bankacılık uygulamanıza giriş yapılması mümkün değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Demir
Bir saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Uygulamanın adı neydi? Hangi banka? Bunların cevabını verir misiniz?

Tv icin uzaktan kumanda (abduquena) .is bankasi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Demir
2 dakika önce, Ömer Çayırtepe yazdı:

Kart bilgilerinin çalınması dışında bir de söylediğiniz ayarların değiştirilmesi durumu var, çok ilginç. O bir saat içerisinde telefonunuz yanınızda mıydı ? Şifreniz ve telefonunuz(veya sim kartınız) olmadan bankacılık uygulamanıza giriş yapılması mümkün değil. 

Yanimdaydi telefon. İsmobile girerken sms siz giriliyor . Bi sifre bide aktivasyon kodunu giriyoruz oyle giris yapiliyor

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Çok geçmiş olsun. Vakıfbank kullanıyorum. Sadece uygulama şifresiyle sanal limit açılabiliyor. İş bankasında nasıl bir güvenlik var sanal alışveriş ve/veya kredi kartı yurtiçi yurtdışı limitleri için?

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Muhtamelen kartınız kopyalanmış diyecem ama internet bankacılığına girilmiş diyorsunuz. Ona da girmek için onay mesajı Yada kendi telefonunuzda yüklü banka uygulamasının ıp tanımlı cep telefonundan tek şifreyle açabılırsınız. Durum biraz karışık anladığım kadarıyla sanal limit değişikliği ilginç olmuş.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

sanal kart limiti aktarma da bile sms ile onay istiyor

Ben de ki işcep istemiyor 

Bütün alışverişlerimi sanal kart ile yaparım, hiç sms gelmedi 

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
1 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Yanimdaydi telefon. İsmobile girerken sms siz giriliyor . Bi sifre bide aktivasyon kodunu giriyoruz oyle giris yapiliyor

Söylediğiniz uygulamayı inceledim, 5 milyondan fazla yüklenmesi var ve uzun zamandır yayında. Benzer durumlar olsa şikayet üzerine google yayından kaldırırdı uygulamayı. Bankaya bildirim yaptıysanız onlar zaten nerden nasıl giriş yapıldığını kolaylıkla tespit ederler. Umarım hızlıca yardımcı olurlar size.

Yorum bağlantısı
Halit Demir
1 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Çok geçmiş olsun. Vakıfbank kullanıyorum. Sadece uygulama şifresiyle sanal limit açılabiliyor. İş bankasında nasıl bir güvenlik var sanal alışveriş ve/veya kredi kartı yurtiçi yurtdışı limitleri için?

Limitler internet bankaciligindan artirilip azaltilabiliyor mobilden yapilamiyor.ama yuttici yurtdisi alisveris yetkisi mobilden verilebiliyor cok rahatca.tercihi degistirince mesaj geliyor aninda alisveris tercihiniz guncellemistir diye ki gelmis zaten bana o mesaj .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

telefon , iş bankası uygulamsına kayıt edildi ise girişte sms yollamaz da sonraki işlemler de onay istemesi lazım, bence sadece bir programa sebep bulmayın, güvenlik ayarlarınızı bundan sonrası için de düzenleyin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

telefon , iş bankası uygulamsına kayıt edildi ise girişte sms yollamaz 

Ama sen de biliyorsun ki. giriş şifresini ister.. 

Yani bence bankara girip kısıtlamaları kaldırması mantıksız geliyor.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...