İçeriğe Yönlendir

Ses Sistemini Biraz Abartmak

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Uzun zamandır forumdan çok uzak kaldım okuldan dolayı pek vakit kalmıyordu. Forumdan ayrı kaldığım 9 ay boyunca 4 tane araç değiştirdim müsait bi vaktimde teker teker hepsinin tanıtım konusunu açacağım

Konumuza gelelim 3 gün önce aldığım 2017 model Citroen C-Elysee 13.500 km de aracım için ses sistemi yapmak istiyorum hep hevesim vardı bu tarz bir müzik sistemi yapmaya. Artık zamanı geldi çünkü bu arabaya uzun bir süre bineceğim.

Aracın orjinalinde kapıda hoparlör yeri yok evet 2017 model araçta ön ve arka kapılarda hoparlör yok. Ön torpidoda 1 takım ve arka koltukların arkasında 1 takım orjinal hoparlör mevcut. Rezillik damla damla akıyor resmen bindiğim en kalitesiz müzik sistemine sahip araba buydu galiba.

Arabama yapmak istediğim şeyleri yazıp sizden fikir almak istiyorum çok çok kaliteli bir takım hoparlör alacağıma aynı paraya 2 3 takım almak daha güzel geliyor bana belki yanlış belki saçma ama görselliğe çok önem veriyorum heves ettiğim şeyde buydu zaten

5 takım hoparlör parasına bir takım sql kaliteli bir hoparlör alıp aynı sese ulaşabilirsin diyorlar hep ama benim için ses kadar görüntü de önemli.

Şu şekilde bir setup düşündüm

Subwoofer: Sony Xplod gtr-121l 2000 watt 400 rms 30 cm ( Elimde mevcut )

Subwoofer için mono amfi: For-X x2 4500 watt 1200 rms çift kanallı bass amfisi ( Elimde mevcut)

2 Farad Kapasitör For-X marka.

Ön direklere 'pod' denilen yuvalardan koymak istiyorum fotoğraf temsilidir

9df7d178709ec4857bf1087b0005b4ef.jpg

Bu podlara koyacağım hoparlörleri şu modellerde kararsız kaldım

a786afb1569cfb364825b866c1db8ba7.jpg

06f811aa9162453603f6af810a099cbf.jpg

Podlara bunlardan biri ve minik bir takım tweeter takacağım

Arka koltukların arkasına pandizot yaptırmak istiyorum. Bu fotoğraf da temsilidir.

ae81eaa066f7c82be00ac38f7e638fab.jpg

Bu pandizotda ise alpine ovaller bir takım 17 cm hoparlör ve aklımda şu modeller var

aa6eeb433c81c5ac5eb40d5c1d497c27.jpg

8c84869e183d5d47c00c13f2d1bea509.jpg

Ön torpidoda orjinal hoparlör yuvası 16.5 cm diye biliyorum ona tekrar bakıcam eğer 16.5 cm ise orjinal hoparlör yuvasına bundan

274faaca16bf39a361c74eeab3b6032f.jpg

Eğer 16.5 değilse çapına göre ortalama bir kapı hoparlörü koymak istiyorum

Şimdi bir kaç sorum var..

Amfiler olarak elimde 1 adet 4 kanal 1000 watt stereo amfi var ek olarak bu sistemde kaç adet amfi lazım olur ?

Bana , bendekiler hariç kaç adet stereo amfi lazım ?

Bu alttaki modeller nasıldır işimi görürmü ?

bfe1b66feb082edbb663529bb31cae3d.jpg

ac9585b881642ce8cd488b410673d163.jpg

Hepsini mediamarkt'tan alacağım.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Ana ünite için bunların hepsini aldıktan sonra tablet ekranlı bi teyp düşünüyorum ses çıkışı yüksek olan android işlemcili bi teyp bakacağım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ucuzken ben de değiştireyim ya hoparlörleri.. Yarın ötv getirirler böyle giderse :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güzel ciddi deli bir ses sistemi yapılacksa c-elyse de biraz izolasyonla başlamak gerekir.  2 ohm verebilen anfiye uygun 2 ohm luk hoparlör severim. bir de yurt dışı birçok sitede bilgiler var, şöyleki: aynı watt anfiye bağlaan hoparlörlerden çıkan dB farklı oluyor markalara göre. onları inceleyin derim.

optimum harcamaya en yüsek sesi verimi almak için.

tek anfi 4 hoparlör ile Ka nın içinde ciddi ses aldık mesela. tümden de izolasyonla tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

güzel ciddi deli bir ses sistemi yapılacksa c-elyse de biraz izolasyonla başlamak gerekir.  2 ohm verebilen anfiye uygun 2 ohm luk hoparlör severim. bir de yurt dışı birçok sitede bilgiler var, şöyleki: aynı watt anfiye bağlaan hoparlörlerden çıkan dB farklı oluyor markalara göre. onları inceleyin derim.

optimum harcamaya en yüsek sesi verimi almak için.

tek anfi 4 hoparlör ile Ka nın içinde ciddi ses aldık mesela. tümden de izolasyonla tabi

Çağlar abi cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Yalıtım konusunda araç gerçekten çok zayıf sanki spor egzoz varmış gibi ses geliyor malesef ki elysee nin izolasyonu şahin doğanla aynı seviyede. Şeyi merak ediyorum izolasyonlu bir araçta ses açıldığında dışarıya çok ses gitmiyor evet ama araç içinde müzik dinleyen birine izolasyonun faydası ne olur dışarıya ses gitmediği için ses içerde daha iyi mi yankı yapar ? 

Birde diyelimki hoparlörler 2 ohm amfiler 4 ohm  yada tam tersi. Bu uyumsuzluğun ne zararını görürüz ? Alttaki amfinin empedansı 2-8 ohm yazıyor yani 2 den 8 e kadar ohm çalıştırabilirmi ozaman eğer onu alırsam hoparlörün 2 yada 4 ohm olmasına dikkat etmeme gerek kalmaz nasıl olsa 2-8 arası veriyor. 'Köprülenebilir' ifadesi nedir ? 

Yarın gidiyorum mediamarkt'a o yüzden yanlış bişey almak istemiyorum biraz fazla soru sordum galiba.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Ebrar Tüfek yazdı:

Çağlar abi cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Yalıtım konusunda araç gerçekten çok zayıf sanki spor egzoz varmış gibi ses geliyor malesef ki elysee nin izolasyonu şahin doğanla aynı seviyede. Şeyi merak ediyorum izolasyonlu bir araçta ses açıldığında dışarıya çok ses gitmiyor evet ama araç içinde müzik dinleyen birine izolasyonun faydası ne olur dışarıya ses gitmediği için ses içerde daha iyi mi yankı yapar ? 

Birde diyelimki hoparlörler 2 ohm amfiler 4 ohm  yada tam tersi. Bu uyumsuzluğun ne zararını görürüz ? Alttaki amfinin empedansı 2-8 ohm yazıyor yani 2 den 8 e kadar ohm çalıştırabilirmi ozaman eğer onu alırsam hoparlörün 2 yada 4 ohm olmasına dikkat etmeme gerek kalmaz nasıl olsa 2-8 arası veriyor. 'Köprülenebilir' ifadesi nedir ? 

Yarın gidiyorum mediamarkt'a o yüzden yanlış bişey almak istemiyorum biraz fazla soru sordum galiba.

yok çalıştığım yerden geldi sorular :)

yalıtımda öyle fark ediyor ki, tek anfi ile 2 anfi kadar içerde ses alıyorsun. dışarı giden bas ın frekansına bağlı. 60-80 lr dışarda gümler mesela, 100-250 ler içerde.

anfiler 2-8 çalşıırm derse zaten 2 ohm hoparlör mantıklı oluyor.

köprülenmek: anfide 4 çıkış var ön 2 arka 2 hoparlör bağlıyoruz diyelim. öne 2 hoparlör bağlıyorsun arka 2 çıkışa tek sub bağlıyorsun. arka çıkışta da zaten o tip anfilerde farklı frekans ayarı da oluyor.  o ayar yok ise zaten sub taksan da lezzeetsiz.. düğün salonu gümbürütsü gibi kötü bas çıkar.

media yerine n11 den mesela aratsan seçenek te rakam da uyguna gelir. media da çok seçenekli marka burada yok. rakamlar da n11 den pahalı

elindeki mevcutlardan başla derim, öne hoparlör ile falan. ön direklere güzel tiz mid takarsan ses misli ile de şenlenir

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yok çalıştığım yerden geldi sorular :)

yalıtımda öyle fark ediyor ki, tek anfi ile 2 anfi kadar içerde ses alıyorsun. dışarı giden bas ın frekansına bağlı. 60-80 lr dışarda gümler mesela, 100-250 ler içerde.

anfiler 2-8 çalşıırm derse zaten 2 ohm hoparlör mantıklı oluyor.

köprülenmek: anfide 4 çıkış var ön 2 arka 2 hoparlör bağlıyoruz diyelim. öne 2 hoparlör bağlıyorsun arka 2 çıkışa tek sub bağlıyorsun. arka çıkışta da zaten o tip anfilerde farklı frekans ayarı da oluyor.  o ayar yok ise zaten sub taksan da lezzeetsiz.. düğün salonu gümbürütsü gibi kötü bas çıkar.

media yerine n11 den mesela aratsan seçenek te rakam da uyguna gelir. media da çok seçenekli marka burada yok. rakamlar da n11 den pahalı

elindeki mevcutlardan başla derim, öne hoparlör ile falan. ön direklere güzel tiz mid takarsan ses misli ile de şenlenir

Sub için 4500 watt amfi var subda onu kullanırım 1200 rms çıkış gücü var fazlasıyla işimi görüyor. n11 yerine media dan bakma sebebim mediamarktta elden aldığım zaman böyle psikolojil olarak daha garantiliymiş gibi hissediyorum malum kargocular kutuları sağa sola fırlatıyor hoparlörlere bişey olur diye çok tereddütte kaldım. N11 den alınan ürünlerin garantileri oluyor dimi :) garantili oluyorsa n11 den alayım ordaki seçenek daha bol. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

genelde yazdım biraz da. elde malzeme bol zaten anfi var sub var zaten

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
24 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

genelde yazdım biraz da. elde malzeme bol zaten anfi var sub var zaten

N11 e baktım biraz 10 yorum iyiyse 5 yorum kötü orjinal pioneer diye yazılanların yarısından çoğu çakma pioneer oluyormuş abi bide arada bozuk çıkıyor malı geri kabul etmiyorlar falan yazıyordu kullanıcı yorumlarında. Güvenemedim ben kafamın rahat olması için media dan alacağım 3 kuruş fazla olsun garantili olsun. Bana şimdi lazım olanlar pandizota bir takım oval 1 takım 17 cm ve tweeter ön direklere 13 cm+tweeter ön torpidonun orjinal yuvalarına kendi çap boyutunda başka bir hoparlör. Onlara uygun amfi ve bir adet kapasitör. Kendi elimdekiler hariç yaklaşık 1500 küsür bütcem var. Birde şimdi tapatalk a girip benim aracın teyp yerini buraya göndersem bunu tek din olan teyplerden yani piyasadaki normal teyplerden takabilirmiyiz komple konsol çıkmadan sadece orjinal teyp yuvadan çıkarmı acaba. Hemen atıyorum fotoğrafı

526b9e3631795c3a25fdfee53557b217.jpg

Takmak istediğim teyp bunun gibi modellerden biri. Tam olarak araştırmadım ama benim setup'ı rahatlıkla kaldırabilecek bu tarz bir pioneer teyp

47ec2bfd8582b1af0f8d93c1e920e516.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sub ayarı için pioneer iyidir, düğme kalitesi bozuldu ama

zamane kokpitleri için tek din çerçeve üreitlmişse ondan alarak takılır ancak şu an ki trend:

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-navix-nvx-vhzx405-android-7.1.2-citroen-c-elysee-uyumlu-oem-teyp-523039948/detay

artık teyp dğeişmesi çok kolay olamıyor

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
15 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

sub ayarı için pioneer iyidir, düğme kalitesi bozuldu ama

zamane kokpitleri için tek din çerçeve üreitlmişse ondan alarak takılır ancak şu an ki trend:

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-navix-nvx-vhzx405-android-7.1.2-citroen-c-elysee-uyumlu-oem-teyp-523039948/detay

artık teyp dğeişmesi çok kolay olamıyor

Abi bunlara çok baktım günlerce araştırdım bu tür ekranlar görüntü odaklı hep. 4x50 watt çıkış gücü var bunlar o kadar hoparlörü nasıl tam güçte çalıştıracak. Şimdi tam bilmiyorum ama bu 4x50 watt amfisiz hoparlör bağlama gücü mü yoksa amfilere giden güç mü. Yani 4x50 watt bi ana ünite bu kadar büyük güç çeken bi sistemi tam performans besleyebilirmi ? 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ses için hikaye tabii ki.

Benim araca yukarda attığım modelde bi teyp takılabilirmi çünkü teyp kesin değişir büyük ihtimalle. Orjinal teyp sağlıklı olmaz diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Orjinal teyple Caglar beyin linkini attigi arasinda pek fark olacagini sanmiyorum. Cikis anlaminda yani. Zaten sistemi tasiyan unite olmayacak. Amfi veya amfiler olacak. Unite sadece sinyal gonderecek. Amfiler ayni zamanda cesitli filtreler de icerdigi icim uniteden cikan ses bire bir hoparlorden size gelmeyecek. O yuzden yine Caglar beyin daha onceki bir mesajinda dedigi gibi; ayni amfiye baglanan farkli hoparlorlerden alinan sesler farkli oluyor. Hoparlorun degerleri, tasarimi, malzemesi vs ile, amfi (devre malzemesi, filtreleri, sesi isleyis ve yonlendirme bicimi, ve pek tabii kalitesi) uyumlu olursa tadindan yenmez. Tabii ana unitenin (teyp veya ses cikisi veren herhangi bir cihaz) kaliteli bir secim oldugunu varsayarsak. Bu anlamda o aracla ise baslamak zaten maca birkac sifir yenik start dudugu demek. Akustigi cok zatif ve kotu. Yalitimi cok nizami yapsaniz dahi akustikten kaybedeceksiniz. Acikcasi yalitima ilave bazi extra seylerde yapmaniz lazim. Misal direkler, koseler vs gibi sesin kisa mesafelerde carpip sektigi noktalara uygun secilmis malzemelerde sekillendirmeniz gerekir. Butun bunlar dogru ses alma anlaminda. Ama siz goruntu daha onemli gibi konustugunuz icin yapmayabilirsiniz. Bu durumda ilk zaman psikolojik bir tatmin yasarsiniz. Zamanla bu anlamda bir cevreyle ic ice girdikce ve yapilan nadir profesyonel calismalari gordukce eliniz volume poduna gitmemeye baslayacak. Misal fuarlarda karsilasirsiniz bu tip calismalarla. Ha onlarin da cogu piyasada bu islerle ugrasan dukkanlarin sisirme araclariyla dolu. Buyuk cogunlugu akustik hicbir hesap yapilmadan, al isim yapmis amfiyi, bassi, hoparloru tak bitsin mantigiyla yapilmis setuplar. Yine de nadiren iyi isler denk geliyor. Ben bastan bu ise hic girmeyin derim! Ha illa yapacaksaniz cikmacilari arastirin. Chrysler c300 araclarin hoparlorlerini toplayin. Boston acoustic s kullanildi bu araclarda. Arac ic akustigine cok duyarsizdir. Yani kotu akustigi olan araclarda da en optimum ses kalitesini bu ve bir iki hoparlorde daha elde edersiniz. Ama en uygun rakamlara bunlari alirsiniz. Muhtemelen en kaliteliside bunlar zaten. Hem cok daha uyguna almis olursunuz. Hemde ilerleyen zamanlarda gereksiz zirilti, catlama/patlama vs gibi kulak tirmalayan, yaptiginiz isten sizi sogutan pek cok faktorden uzak kalmis olursunuz. Hele bass konusunda cok dikkatli olun. Her vurdugunda arkadan gelen teneke sesleri adami resmen nefret ettirir.
Aslinda yazacak cok seyler var. Ama dusman toplarim basima. O yuzden fazla uzatmayayim :-)

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

hoparlörler iyi degil yorumlarını okumustum bende alırken kendi aracıma 16cm infinity almıstım baya tatmin edici sesi var tavsiye ederim ama suan bulamadım aldıgım ürünü sitelerde.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

c0f16cdeabf38eeb1c4390e26dfb99c4.jpg

1 adet mid takımı 1 adet oval 1 adet direkler için pioneer coax aldım diğer hoparlörlere amfi bağlanmıyormuş anlık bir karar değişimi ile alpine serisine geçtim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...