İçeriğe Yönlendir

Ücret Fazla mı Sizce?

Fatih Taş

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

4 bijon hatalı diye 800 TL masraf Edip gideremedigimiz arızanın sonucu için sonradan 20 TL işçilik vermis olmanın duygusunu da yaşadım. İş bilen usta tatmin edici sonuca ulaştı ise saatlik ücretine 200 lira da verirrim. Ama 10 dk da çözdüğü soruna iş biliyor diye saatlik ücret tahsilinde bende yolunmuşluk hissine kapilmiyor değilim :(

Günlük yevmiyem 80 lira. :) Sonuçta

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

36 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

eğer hak ettiğini düşünürsem 100tl istese veririm bu konularda zaten pazarlık etmem, herkes fiyat normal demiş ben bunu garipsedim, meğer forumda ne çok parasının hesabını yapmayan varmış. iki vida sök tak 5dk da 60 tl ooh mis... ha birde espritüeller olmasa forum zaten çekilmez.

Fatih bey meslek olarak serbest yazmışsınız sadece mesleğiniz belkide budur. Eğer serbest meslek ise bir dükkan açın ve ustanın yaptığı işin aynısını bir de siz yapın. Madem o kadar basit bir çözümdü neden siz çözmediniz de usta getirdiniz ayağınıza kadar.

Kusura bakmayın eğer arızanız varsa ustayı siz gidip alır ve geri getirirsiniz. Eğer adam kendi aracıyla gelirse yakıtı da ister haklı olarak. O usta kaç yılını veriyor o mesleği kapabilmek için. Yaşı önemli değil yaşı 15 - 20 de olabilir usta dediğimiz kişinin ama o işin üstesinden gelmiş ve haketmiş o parayı.

Hiç kimse yan yatarak para kazanmıyor bu forumda patron olan da var akademisyen de var doktoru da var ustası da var tamircisi de öğrencisi de sonuçta kimse babasından dedesinden kalan paraları harcayıpta konuşmuyor burada benim gördüğüm kadarıyla. O yüzden emin olun herkes parasının hesabını yapar bir çok örnek te vardır bununla alakalı.

En basit örneği para hesabı yapmayan kişi arabasının kaç kuruş yaktığını hesap etmez gaza benzine gelen 10 kuruşu hesap etmez. Bu sebepten forumda akaryakıt kampanyaları adı altında konu vardır 100 tl ye dolan depoda 3 tl indirim yaptırıp kar ederim hesabı yapılır.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
patron ustasını gönderdi benle, elindeki işi vs bırakmadı, gidip gelmemiz 20 dk yı geçmemiştir, usta herzaman gittiğim tanıdık bir yer değil, zaten bukadarcık işe okadar para alırsa birdahada gideceğimi sanmıyorum.
Fatih, o ''kadarcık'' işi sen yapsaydın. Neden cebinden fazla para veriyorsun ki, paran mı çok saçıyorsun ortalığa?

Eğer o gelen birazcık çakal olsa 1 saat aracı söker takar altından girer üstünden çıkar. Sende adama helal olsun kaç saat uğraştı benden 60 tl aldı dersin. Ama bu sefer burada konu açmazsın, acaba bu kadar uğraşa az mı verdim diye

Sanatkar insanları böyle hakir gördüğümüz sürece ki, al işte iki vida sıktı, bi kabloyu oraya bağladı, iki lehim yaptı vs gibi sözler sonucunda o kadarcık işi yapan ve emeğe verilen o kadarcık para yarın daha küçücük hale gelir, o ustacık veya çırakcık bakar ki küçücük gelir var, sonrasında yaptığı işlerden niniminicik hileler üretir. Finalde araç sahibi uzun vade de kocamancık paralar öder habire.

Bilerek ve isteyerek mimik ikon veya konuyu yumuşak tutacak şeyler yapmadım. Tüketici, emekçi insanı bu kadar ezerse yarın araç yaptıracak servis kalmaz. Sonra da ayakta kalanlar bizi öper durur.

Bir Allahın kulu çıkıp dese ya dr'un yüzüne 'iki öksürüğü dinledin, ne bu muayene ücreti kardeşim'
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı
Metin Çilo
(düzenlendi)

Devasa fabrikanın birinde bir arıza çıkıyor.

Ne yapıyorlar ne ediyorlar bir türlü arıza giderilemiyor.

Diyorlar ki şurada bir usta var yaparsa o yapar. 

Usta geliyor bakıyor makinanın etrafına  sonra bazı yerlere çekiçle vuruyor.

Makine çalışmaya başlıyor.

Usta yapılan işi fatura ediyor. fiyat 500 bin 5 TL.

fabrika sahibi kızıyor bağırıyor böyle fiyat olmaz diyor.

Neyse en son ustadan ayrıntılı iş dökümü istiyorlar.

Usta yazıyor  çekicin fiyatı:5 TL

Çekici nereye vuracağını bilmenin fiyatı 500 Bin TL.

tarihinde Metin Çilo tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Cat 428 Beko-Loader  ustayı kendim arabayla gidip aldım, ön çekerlerin  cer dişlilerini söktü, içerde 4 büyük dişli ve çember dişli var, bir sürü elle dizilen silindirik bilyalar var, yenilerini getirmiştim komple değişti ayarları yağını vs. koydu, ayrıca sağ rot kolu ve rotili değişti, koca makina 300 tl. aldı

aynı makina dükkanına gitti, ön kova liftlerinin (pistonlar, sökülüp dağıtılarak yapılır) keçeler değişti, motor ön koruyucu şase düzeldi, ön kova ağzı düzeldi, farlar yapıldı, direksiyon deri kaplandı, 4 çeker devreye girmiyordu elektrik sistemi düzeldi, tüm kayışlar değişti, arka sağ yere basıp makinayı kaldıran bacak hidrolik kaçağı halledildi, motor bakımı yapıldı filtreler değişti vs.. işçilik 800 tl.

ve bence 800 tl. hiçbirşey, 2. yazdığım birkaç günlik iş, kısaca usta aracın başına getirildiyse bu 60 tl. fazla, biraz inecek, biz koca makinaları ne paraya yaptırıyoruz düşününün, yok öyle amortismandı kiraydı, bunları çıkaracak tamam ama çok insandan çıkaracak her gelene yüklenmeyecek insan...

cat__428_e_2009_1_lgw.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Anlamadığım şu. Forumdakiler sizin gibi düşünmüyor diye zenginde değiller aptalda değiller. Neden imalı imalı konuşuyorsunuz?

10 kişiden 9 u normal diyorsa bu anormal bir durum değil.

Benim gözümde de arıza tespit 30 lira 30 lira da işçilik. Gidip serviste yaptırsaydınız kaç lira çekerlerdi acaba.

Edit: Arabanın modelini yeni gördüm. Fiat yetkili servisine de gitmez herhalde araba.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Araç başına usta getirebilmek bile bazen mümkün olmayabiliyor. Siz yine şanslıymışsınız. Ben arabamın tipine bakıp sırtını döneni gördüm burada. Hem de dükkanına gittiğim halde. Sonrasında kızdım İzmir 'e götürdüm. Altı üstü standart periyodik bakımlar.

Şöyle de bir durum var. Genel olarak herhangi bir aldığım hizmete göre verdiğim para fazla gelirse, en azından içimi rahatlatmak için hakkı olarak gördüğüm rakamı vicdanımda ustaya yazıyor, geri kalanı ile tecrübe satın aldığımı varsayıyorum.

Yine de bir ustanın kolay yetişmediğini unutmamak gerek. Eğer sorunun ne olduğunu bilseydiniz kendiniz de çözebilirdiniz. Hakkıyla yapılan işçilik ve maharetli ustanın her zaman başımızın üstünde yeri var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence az almış.

60 tl'ye  parça değişimi yapılmadı. 60 tl'ye arabanız tekrar çalışır hale getirildi. Böyle bakmanız gerekir. 60 tl dediğiniz para şu an 13 euro falan yapıyor. Bu paraya avrupa'da anca hamburger menü falan yersiniz.

60 tl'yi vermemiş olsaydınız arabayı sanayiye kadar çekmeniz gerekecekti ki usta istese sizi buna da ikna edebilirdi. Başka başka yerleri bozuk deyip sizden tonla para da alabilirdi. Neticede adam nokta atışı yapmış parayı da sonuna kadar haketmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Cat 428 Beko-Loader  ustayı kendim arabayla gidip aldım, ön çekerlerin  cer dişlilerini söktü, içerde 4 büyük dişli ve çember dişli var, bir sürü elle dizilen silindirik bilyalar var, yenilerini getirmiştim komple değişti ayarları yağını vs. koydu, ayrıca sağ rot kolu ve rotili değişti, koca makina 300 tl. aldı

aynı makina dükkanına gitti, ön kova liftlerinin (pistonlar, sökülüp dağıtılarak yapılır) keçeler değişti, motor ön koruyucu şase düzeldi, ön kova ağzı düzeldi, farlar yapıldı, direksiyon deri kaplandı, 4 çeker devreye girmiyordu elektrik sistemi düzeldi, tüm kayışlar değişti, arka sağ yere basıp makinayı kaldıran bacak hidrolik kaçağı halledildi, motor bakımı yapıldı filtreler değişti vs.. işçilik 800 tl.

ve bence 800 tl. hiçbirşey, 2. yazdığım birkaç günlik iş, kısaca usta aracın başına getirildiyse bu 60 tl. fazla, biraz inecek, biz koca makinaları ne paraya yaptırıyoruz düşününün, yok öyle amortismandı kiraydı, bunları çıkaracak tamam ama çok insandan çıkaracak her gelene yüklenmeyecek insan...
cat__428_e_2009_1_lgw.jpg
Senin adam yakında batar, değiştim diyip değişmez ise
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Çekici nereye vuracağını bilmenin bedelini, çekici vuranın inisiyatifindedir. 

BİR fabrikada, büyük bir makine aniden durmuş. Tamirciler geliyor, bir türlü çalıştıramıyor.

Sonunda, yaşlı bir tamirci bulmuşlar. Tamirci, makinenin etrafında dolaşarak, dikkatli bir şekilde kontrol etmiş. Sonra, kendini izleyenlere dönerek;

“Bana bir çekiç getirir misiniz?” demiş.

Çekiç gelmiş. Çekici eline alan tamirci, makineye yaklaşmış ve tespit ettiği bir yere çekici “tık” diye vurmuş. O da ne? Makine, başlamış çalışmaya…

Patron, son derece memnun. Sormuş;

– Borcumuz ne kadar?

– 1000 dolar.

– Neee… Çekiçle makineye şöyle bir vurdun, o kadar. Bunun için mi 1000 dolar istiyorsun?

– Evet.

– Peki… O zaman bana ayrıntılı bir fatura düzenle. İstediğin 1000 doların ayrıntılarını görmek istiyorum.

Bunun üzerine yaşlı tamirci, faturayı düzenleyip, patrona uzatmış. Patron, faturayı almış ve dikkatle okumaya başlamış;

Çekiçle, makineye vurmanın bedeli: 1 dolar.

Çekici nereye vuracağını bilmenin bedeli: 999 dolar.

Toplam: 1000 dolar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gerçi lastik yardıklarımda falan hep çektirdim ama

OO, ben indiğinde bile çağırıyorum :crazy:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:
4 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yanında ben varım ve ondan iyi biliyorum :) merak etme yemezler, ayrıca bunlar basit iş, resimdeki aracın ön tekerini komple ceri dahil dağıtmam bijonlar biraz oyaladığından yarım saat bile sürmez, toplamamda o kadar :)

22 senelik şantiyeciyim, onu yapamaz bana :) aldığı fiyat gayet güzel, hatta süper, bu sayede sürekli ona götürüyoruz makinaları, adam hızlı işi biliyor dürüst, daha ne isteyelim...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
36 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yanında ben varım ve ondan iyi biliyorum :) merak etme yemezler, ayrıca bunlar basit iş, resimdeki aracın ön tekerini komple ceri dahil dağıtmam bijonlar biraz oyaladığından yarım saat bile sürmez, toplamamda o kadar :)

22 senelik şantiyeciyim, onu yapamaz bana :) aldığı fiyat gayet güzel, hatta süper, bu sayede sürekli ona götürüyoruz makinaları, adam hızlı işi biliyor dürüst, daha ne isteyelim...

İş makineleri,kamyon vs gibi grupta iş değişir.İşçiliği ağırdır ama sürümden kazanmak adına fiyatları mümkün olduğunca makul tutarlar.Çünkü bu grupta şirketler filo halinde tek ustaya gitmeyi tercih ederler genelde.  

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Fiyat normal görünüyor neticede usta ayana gelmiş arızayı tespit etmiş ve gidermiş. 

Ne ustalar var geliyor sözde arızayı yapıyor sonra yenden bozuluyor dediğinde olacağı varmış deyip çekip gidiyor.

Bence şanslısınız.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Forumun espiritüeli olarak diyorum ki; arkadaşımız kötü ustanın eline düşmemiş.
Ben olsam hertürlü arızada arabayı o ustaya götürürdüm.

Bende zamanında bir konuda özel bir hastanenin başhekimine bilgi danışmak için muayene ücreti olarak 800 tl ücreti verdim.

Verdiği bilgi ve doğru yönlendirmesi tatmin ediciydi. Yanında kaldığımız süre 15 dk civarıydı.

Sayesinde hayattamıyız çok şükür.

Bazen verilen ücretin size sağladığı faydaya göre değerlendirmek lazım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Fatih Taş yazdı:

bence bu iş max 30 tl gibi düşünüyorum, 

Neden ?

Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa
13 saat önce, Fatih Taş yazdı:

bence bu iş max 30 tl gibi düşünüyorum

Tamir işçiliğinin içindeki doğru teşhis bedelini kabul etmek istemiyorsunuz madem olayı başa saralım diyelim ki sorununuz belli gerçekten de 30 tl tutarında işçilik bedeli var. Sizin ustanız olmayan dükkanları gezdiniz fiyat baştan belli hiç bir usta 30 tl lik bir iş için dükkanını bırakıp başka yere tamire gitmek istemedi. (dükkanından ayrıldığında onu bulamayıp, beklemeden gidecek daha fazla para kazanabileceği müşterileri kaçırmayı da düşünür usta) Bu durumda bu sefer de 60 lira versem de işimi çözecek usta bulsam diye hayıflanabilir insan.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
20 saat önce, Fatih Taş yazdı:

geçen lastikçi arabanın bir lastiğini söktü içeri yama attı jant kenarlarını zımparaladı temizledi yeniden taktı enaz 20 dk uğraştı 10tl.. 3 dakikalık parça değişimine 60 tl.. bana garip geldi açıkçası.. bir lastik söküp takmaya 70 tl de iyi abartmışlar bence.

dün benden 25 istedi ben 20 verdim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
5 saat önce, Servet Aydın yazdı:
6 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ali ustanın yarım saatte söküp kalan yarım saatte de topladığı iş için 800 lira para almış daha ne olsun ? :D  Parça parasını ayrı almıştır veya parçaları müşteri getirmiştir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...