İçeriğe Yönlendir

Fusion - Araç İçine Giren Kokunun Sebebi

israfil yanık

Recommended Posts

israfil yanık

Öncelikle hayırlı forumlar. 2006 dizel fusion aracımın yaklaşık 1 aydır koku sorunu var. Araba giderken kalorifer açıldığında sıkıntı yok. Ancak yavaşladığımda durduğumda aracın içine birden söndürülen mum gibi kötü bir koku geliyor. Bu kokudan dolayı eksoz kokusu olup olmadığını pek anlamıyorum. Ama eksoz kokusu olsa ağır gelir nefes alırken yakar diye düşünüyorum. Eksoz sistemini kontrol ettirdim kaçırma vs. yok. Polen filtresi 6 ay oldu değişeli ayrıca polen filtresinden olsa her zaman koku gelir. Aracı lifte alıp baktırcam yağ su damlaması var mı diye. Sizce neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yedek su deponuzda eksilme var mı?

Antifriz var ise kaçak yapıp sıcak motora değince buharlaşıyor olabilir, kokusu ağırdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O dönemki TDCI'larda enjektör oring'inden kaçırma vardı. Özellikle trafikli ortamda hissedilir bi koku oluşurdu. Bi kontrol ettirin bence.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Enjektöden kaçırıyor ya da bir yerde yağ kaçapı var ve sıcak bir yere damlıyorludur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Havalandırmayı dıştan hava almayacak pozisyona getirince de kokuyor mu ?

Yorum bağlantısı
israfil yanık
On 22.02.2018 at 00:41, Mehmet Ozyurek yazdı:

Havalandırmayı dıştan hava almayacak pozisyona getirince de kokuyor mu ?

sadece araç içindeki havaya çevirdiğim zaman koku yok

On 22.02.2018 at 00:30, Hüseyin Sönmez yazdı:

Enjektöden kaçırıyor ya da bir yerde yağ kaçapı var ve sıcak bir yere damlıyorludur.

bu cevap mantıklı geldi aslında çünkü aracımda bu aralar çalışırken çıt çıt çıt sesleri var ve gazla paralel artıyor bu enjektör olabilirmi?

Yorum bağlantısı
israfil yanık

Araç 180 binde 150 binden beri bende. Ömrü bitmiş olabilir mi hocam?

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Eksimsi,rutubetli bez kokusu gibi birseyse silecek suyunu bir koklayin derim? Daha once basima gelmisti...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
14 dakika önce, israfil yanık yazdı:

Araç 180 binde 150 binden beri bende. Ömrü bitmiş olabilir mi hocam?

pul basit bir parça normaldir geç bile kalmış ,daha önce değişmiş te olabilir.

Yorum bağlantısı
israfil yanık
On 23.02.2018 at 22:12, Serdar Akgül yazdı:

Eksimsi,rutubetli bez kokusu gibi birseyse silecek suyunu bir koklayin derim? Daha once basima gelmisti...

kontrol edeceğim teşekkür ederim..

On 23.02.2018 at 22:19, Çağlar Bayur yazdı:

pul basit bir parça normaldir geç bile kalmış ,daha önce değişmiş te olabilir.

ustaya gittim aracı kaldırıp baktık alttan eksoz borusunun üstünde koruyucu kalın kumaş tarzında birşey var o düşmüş usta bundan yapıyordur dedi vidayla sabitledik ancak ondan değil koku devam ediyor. puldan bahsettim her zaman olmasa da nadir ses geliyor dedim ona baktı birşey demedi. tekrar gideceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 23.02.2018 at 13:29, israfil yanık yazdı:

sadece araç içindeki havaya çevirdiğim zaman koku yok

Ne kokusu olduğunu bilebilseniz.. 

Gerçi mazottur.. büyük ihtimal.. 

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Sürekli koku geliyor olsaydı emniyet kemer tokasından geliyor derdim :) 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Enjektorleri kendiniz kontrol edebilirsiniz. Islaklık var mi diye. Olmadi bir fotografini cekip yollayin buraya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
israfil yanık

Evet sorun bulunmuş durumda. Geçenlerde iş icabı tanıştığım bir abim vardı ona baktırdım. Kendisi Bosch Car servisinde hem ortak hem usta. Aracı yanına götürdüm ve daha kaputu açmadan sorunu söyledi. Kompresörün kaçırdığını, enjektörün kaçırdığını, bakımının yapılıp conta ve pullarını değiştireceğini ve diplerinde ıslaklık olduğunu, bunun çok pis koku yaptığını belirtti. Artık yarın aracı oraya bırakcam. İnşallah ucuz atlatırız çünkü çıkarmasının belli bir zamandan sonra zor olduğunu kırılabileceğini hatta motora bile kaçabileceğini belirtti. Benim için işçiliğini titiz yapacağına inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Cikmasi zor olabilir ama cok kolay da cikabilir. Ustaniza guveniyorsaniz sorun yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
israfil yanık

sorunsuz sıkıntısız enjektörleri değiştirmeden bakımını yaptırdım.. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Akif Yalçın

İsrafil YANIK. Sorun çözüldü mü?Ne gibi bir işlem yaptırdınız?

israfil yanık yazdı:

sorunsuz sıkıntısız enjektörleri değiştirmeden bakımını yaptırdım.. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Sorun çözüldü mü?Ne gibi bir işlem yaptırdınız?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...