İçeriğe Yönlendir

Astra J 1.6 A16XER Ateşleme Bobini (Ignition Coil) Arızası ve Değişimi

Metin Akbal

Recommended Posts

Alpay Sumer
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kapalı devre. 120-130 da ancak kaynayabiliyor :)

himm.. hararet gostergesi yok gizli menu yardimiyla gorebiliyorum bahsettigim derecelerde fan aciyormus... havalar soguk fan actirmadi daha. tam tespiti paylasirim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Astra J bobinini kalem bobine dönüştürebilir miyim diye araştırırken bobin tamir takımı ile karşılaştım. Eyvah eyvah kafayı sıyırdım :D

New-Genuine-Vauxhall-Corsa-Astra-J-Insig

https://www.amazon.co.uk/95514599-IGNITION-COIL-PACK-REPAIR/dp/B01N0SHMV2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1519884717&sr=8-1&keywords=Astra+J+ignition+coil+pack+repair+kit

Bu tamir takımından alıp tamir edeyim yedek bobin olarak eskisini arabada bulundurayım lazım olur nolur nolmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bobinin 400 lira olduğunu düşünürsek mantıklı... 

Ancak önce seninkini bi aç bakalım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bobinin 400 lira olduğunu düşünürsek mantıklı... 

Ancak önce seninkini bi aç bakalım. 

Aynen önce bir açacağım olaki teorimiz tutar Türkiye de ilk olur.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Astra J bobinini kalem bobine dönüştürebilir miyim diye araştırırken bobin tamir takımı ile karşılaştım. Eyvah eyvah kafayı sıyırdım :D

New-Genuine-Vauxhall-Corsa-Astra-J-Insig

https://www.amazon.co.uk/95514599-IGNITION-COIL-PACK-REPAIR/dp/B01N0SHMV2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1519884717&sr=8-1&keywords=Astra+J+ignition+coil+pack+repair+kit

Bu tamir takımından alıp tamir edeyim yedek bobin olarak eskisini arabada bulundurayım lazım olur nolur nolmaz.

Metin bey +999 diyerek takipteyim.. bilgilendirmeyi unutmayin ki lazim olursa bizde bu yontemi deneyelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin bey +999 diyerek takipteyim.. bilgilendirmeyi unutmayin ki lazim olursa bizde bu yontemi deneyelim
Ankara da bir ustamdan akil aldim. Bana arizali bobin lazim su an denk gelen olursa haber etsin :)
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
On 27.02.2018 at 21:19, Metin Akbal yazdı:

Birde kronik mi emin degilim sag onden kasise vurunca bir lık sesi geliyor bulamadik sorunu. Eski araci 2011 Astra J olan bir arkadasim da ayni sesin kendisinde de o zaman oldugunu soyledi. Baska kronik birseyle karsilasmadim ben.

Metin bey, motor kulakcığından yapma ihtimali var mıdır? Belki plastik aksamı zarar görmüş ve deforme olmuştur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Metin bey, motor kulakcığından yapma ihtimali var mıdır? Belki plastik aksamı zarar görmüş ve deforme olmuştur.
Valla aldigimdan beridir var servis bulamadi kaliperler ses yapar kronikti ona da pimlerine teflon sardik ses devam ediyor. Birsey daha yeni ogrendim sanirim amortisor kafalarinin pimleri uzun geliyormus ona da traslama mi yapiliyormus neymis onuda guvendigim ustama gidince sokturup baktiririm ancak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güney Bedirhan

Geçmiş olsun. Bende Megane 2 vardı aynı arıza LPG den kaynaklı olarak gerçekleştiği söylendi. Ama bobin onda tek tek değişebiliyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Geçmiş olsun. Bende Megane 2 vardı aynı arıza LPG den kaynaklı olarak gerçekleştiği söylendi. Ama bobin onda tek tek değişebiliyordu

Eski aracim Bora da da ayni sekilde idi. Bu sekilde pahali geliyor [emoji16] Uygun sekilde hallettik ama sukur.

Guncelleme: Yaptigim AR-GE sonucu malesef bu tamir takimi degisim olayi 1.6 lara olmuyormus. 1.4 lere, 1.2 lere falan oluyor. Model olarak yine Astra Insignia ve Corsa icin uygunmus. Bir adet bozuk bobin temin ettim. Onda da ayni sekilde plastik erimesi oldugunu gordum.

Benim bobinim:

152cec83d98559613b2a077f50a4111c.jpg

Temin ettigim arizali bobin:

b8585d4ea23628f1e1f3eee170d47fd4.jpg

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Arif Aykın

@Metin Akbal ağabey imdat🤔

Yeni konu açmayayım dedim. 
Bugün sabah 07:30 da aracımı yıkamacıya bıraktım ve iş yerine gittim. Akşam 17:00 gibi aracımı aldım, daha yeni yıkandığı için aynalardaki su birikintisi falan araca sıçramasın diye sakin kullanarak evin yolunu tuttum fakat yolda 2. Vitesten 3. Vitese geçerken aracın gaz yemediğini gördüm vitesi tekrar 2. Vitese aldım devir düştüğü için 2. Vites de de zorlayacak gibi olunca 1. Vitese aldım tekrar ve hızlanınca tekrar aynı sıralamayı deneyecektim ki 2. Vitesten tam 3. Vitese geçecekken esp ışığı yandı ve esp arıza servis işareti çıktı yol bilgisayarında. Resetlemeyi denedim yol bilgisayar bilgilendirmesi gitti esp ışığı devam etti. Aracı evin önüne gelince stop ettim tekrar çalıştırdım arıza yanmadı hareket edince tekrar geldi. Fakat eve gelene kadar yapmadığımdan mı bilmiyorum, yolda bir araca yol vermek zorunda kaldım aracı boşa attım ve debriyaj fren yapıp duracaktım ki birden aracın direksiyonu taş gibi oldu tekrar gaza basayım dedim araç stop etmiş 🥴 sonra kapımın önüne geldim tekrar aynı işlemi yaptım boşa atıp debriyaj fren yine taş gibi oldu ve araç stop etmiş. Aracı kapının önüne park ettim ve kaputu açtım acaba motora su mu tuttular diye damla su yok motorda ve hal pis vaziyette. Yıkamacıyı aradım harici işlem yaptınız mı aracım altından doğru lastiklerin arkasına su tutuldu mu diye hayır dediler eğildim baktım dediği gibi su tutulmamış bariz belli. Şimdi sence durum nedir prof. Dr. @Metin Akbal ağabey. 

Araştırdım buji, ateşleme bobini değişimi sonrası arızası kaybolanda var devam edende.

Önceden kısa mesafede yani aracı park edip akşam işten çıktığımda park yeri düz ve sonrasında yokuş var düz yerde 2. Vitese atıp yokuş çıkarken araç gaz yemiyor gibi oluyor ve patlama sesi gibi ses duyuyorum gibi oluyordu ama yanımda hanım varken sorduğumda birşey duymadım ben diyordu. Bununla alakalı durum varmıdır bilmiyorum. LPG ci arıza kayıt etmesini aktif etmişti ona gidipte hem filtre değiştirteyim hemde LPG arıza loglarına baktırayım diyorum durumu da anlatıp araç arıza loglarına da baktırabilirsem daha garanti mi iş yapmış olurum acaba?

Birde yağ bakımına daha 2 ay var 7000 km oldu fakat yağın görünümü çok hoşuma gitmedi😒511627AC-CCCA-4BC4-A3A6-D28ED2172BB2.jpeg.e08ee462bb0f5c8ed6d50933e8bd26e1.jpeg2C9D7B48-12BC-411E-946A-A7E269D693D7.jpeg.67e51d0370f2f7e380c817d6b888c26e.jpeg

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yağı dert etme onda sorun yok biraz eksik gibi geldi sadece.

Önce arıza kaydı tarattir. Bende stop etme olmamıştı hiç. Stop etme sadece ABS sensör hatası aldığımda oldu.

Tatildeyim mesajı yeni gördüm 😊 Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Tatil derken  :) O nasıl bir şey oluyor biz bilmiyoruz da :D 

Dün yaklaşık 25 km yol yaptım hiç yapmadı. LPG firmasına gittim filtre değişimi yaptırdım LPG beyninde arıza yoktu. Araçta arıza lambası yanmadığından göremeyiz büyük ihtimal dedi bağlandı arıza yoktu orada da 🤨 GM buji aldım eve gelince kapının önünde kendim değiştirdim. Ateşleme  bobinini çıkartırken sıcaktan olsa gerek tıs diye bir ses geldi bobinin etrafında yağ terlemesi gibi bir şey vardı. Resim ekleyeceğim temiz açık sarı renkte belki de yağ dolumu esnasında dolduran kişi kaçırmışta olabilir bilemiyorum. Hiç buji değişmemişti aldığımdan beri o yüzden öncesini bilmiyorum. 140'a kadar hız yaptım hiç hata vermedi buji değişim öncesinde.

1.jpg.5c4e8ff9d548ff41a9febda03086827f.jpg 

2.jpg.670da165017a8ac704474368fbb9fc72.jpg

4.jpg.8a3249f1c1c9e42bc693a302e19a540d.jpg

7.jpg.3e1407accf3e071b8be73b9fb45056a4.jpg

6.jpg.9f716ba4af13b957c6353315b5015dc1.jpg

5.jpg.111416f494e1ee6af602651c9da5fd15.jpg 

8.jpg.719b3a4c4a53987a57f4a27efd7758a8.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Ne zaman yağ değişimine gitsem bir şekilde dolum yaparken bujilerin oraya bir miktar yağ sızıyor. Aynısı yeğenin arabaya bakım yaparken de oldu.   İlginç bir durum. arabanız yağ yaksa egzostan beyaz dumanı atar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Ne zaman yağ değişimine gitsem bir şekilde dolum yaparken bujilerin oraya bir miktar yağ sızıyor. Aynısı yeğenin arabaya bakım yaparken de oldu.   İlginç bir durum. arabanız yağ yaksa egzostan beyaz dumanı atar. 

mavi atar diye biliyorum ben abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Sağolasın Ali bilgilendirme için çok şükür öyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca buji tam sıkılı değilmiş sanırım fotoğraflarda görmüşsündür birtanesi diş kısımımda baya yağ mevcut 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arif Aykın yazdı:

Dün yaklaşık 25 km yol yaptım hiç yapmadı. LPG firmasına gittim filtre değişimi yaptırdım LPG beyninde arıza yoktu. Araçta arıza lambası yanmadığından göremeyiz büyük ihtimal dedi bağlandı arıza yoktu orada da 🤨 GM buji aldım eve gelince kapının önünde kendim değiştirdim. Ateşleme  bobinini çıkartırken sıcaktan olsa gerek tıs diye bir ses geldi bobinin etrafında yağ terlemesi gibi bir şey vardı. Resim ekleyeceğim temiz açık sarı renkte belki de yağ dolumu esnasında dolduran kişi kaçırmışta olabilir bilemiyorum. Hiç buji değişmemişti aldığımdan beri o yüzden öncesini bilmiyorum. 140'a kadar hız yaptım hiç hata vermedi buji değişim öncesinde.

1.jpg.5c4e8ff9d548ff41a9febda03086827f.jpg 

2.jpg.670da165017a8ac704474368fbb9fc72.jpg

4.jpg.8a3249f1c1c9e42bc693a302e19a540d.jpg

7.jpg.3e1407accf3e071b8be73b9fb45056a4.jpg

6.jpg.9f716ba4af13b957c6353315b5015dc1.jpg

5.jpg.111416f494e1ee6af602651c9da5fd15.jpg 

8.jpg.719b3a4c4a53987a57f4a27efd7758a8.jpg

Gm alma bir daha. En son GM aldım rölanti de ve sabit hızda vuruntu yaptı. Eski servis danışmanı ustam GM buji de biz çok sıkıntı çektik orijinal alma dedi. Bosch vardı elinde tatil öncesi değişim yaptık sorun ortadan kalktı. Şimdi ya iade olmazsa değişim isteyeceğim aldığım yer ile görüştüm.

Arif Aykın yazdı:

Ya işte nasıl anlatsam bilemedim ki böyle birşeye benziyor mesela 😅 Fazlasını atmayayim 😁

IMG_20220810_150913.jpg.fd1bf38e5b2ea127ee03019304f14e1e.jpg

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Gm alma bir daha. En son GM aldım rölanti de ve sabit hızda vuruntu yaptı. Eski servis danışmanı ustam GM buji de biz çok sıkıntı çektik orijinal alma dedi. Bosch vardı elinde tatil öncesi değişim yaptık sorun ortadan kalktı. Şimdi ya iade olmazsa değişim isteyeceğim aldığım yer ile görüştüm.

Ya işte nasıl anlatsam bilemedim ki böyle birşeye benziyor mesela 😅 Fazlasını atmayayim 😁

IMG_20220810_150913.jpg.fd1bf38e5b2ea127ee03019304f14e1e.jpg

Valla yaşıyorsunuz bu hayatı ne diyeyim. 

Ne bileyim çıkanlar bosch aldığım yer tanıdık orijinal mi vereyim bosch mu dedi bende orijinal dedim bilmediğimden seneye değiştiririm artık tekrar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Lpg varsa bujiler kaliteli olmalı. Hatta iridyum bilmem ne yum falan tavsiye ederim. Lpg yanması benzinden daha zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lpg varsa bujiler kaliteli olmalı. Hatta iridyum bilmem ne yum falan tavsiye ederim. Lpg yanması benzinden daha zor

Evet haklısın izlediğim videolarda opellerde iridyum ngk kullanımda memnun olmayan çok yazı okudum orjnalinden aldım metin abi de onda da sıkıntı oluyor dedi bakalım şu anda bir şey yok.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bobin kaldırmazsa içeriyi eritir ama. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Bobin kaldırmazsa içeriyi eritir ama. 

Doğru o yüzden bobin de biraz iyi olsa güzel olur 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Doğru o yüzden bobin de biraz iyi olsa güzel olur 

İridyum bujiye güçlendirilmiş bobin mi oluyor yani? Orjinal bobin kullanılmaz mı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

İridyum bujiye güçlendirilmiş bobin mi oluyor yani? Orjinal bobin kullanılmaz mı?

kullanılır ama genel anlamda güçlü buji güçlü bobin daha güzel olur. Sorun yaşanmaması için

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kullanılır ama genel anlamda güçlü buji güçlü bobin daha güzel olur. Sorun yaşanmaması için

Güçlü bobin var mı peki?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...