İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Otomatik Vites Geri Viteste Bazen Vurduruyor

Rıdvan Turan

Recommended Posts

Rıdvan Turan

Arkadaşlar Merhaba yaklaşık 3 ay önce ilk aracımı aldım 2008 focus OV. Araçta herhangi bir problem yok gözüküyordu. Lakin aracı bir süre kullandıktan sonra aracın bazen geri viteste gitmediğini araç boştaymış gibi öylece olduğu yerde durduğunu farkettim. Biraz gaz vereyim dediğimde ise HAAARRRTTTTT diye vurdurup aniden geri gittiğini farkettim. Satıcı arkadaş pek muhterem biri olacak ki bunu ifade etmemişti satarken "  aracın herhangi bir arızası olmadığını "söyledi. Vel hasıl dürüst insan bulmak zor. Satıcıyı aradım : "Bende de öyle yapıyordu bazen geçmiyordu. Geçmediğinde aracı P ye alıp Tekrar R ye aldığımda sıkıntı olmuyordu" dedi.Neyse konu hakkında bilgisi olan varsa ve benide bilgilendirirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arkadaşlar Merhaba yaklaşık 3 ay önce ilk aracımı aldım 2008 focus OV. Araçta herhangi bir problem yok gözüküyordu. Lakin aracı bir süre kullandıktan sonra aracın bazen geri viteste gitmediğini araç boştaymış gibi öylece olduğu yerde durduğunu farkettim. Biraz gaz vereyim dediğimde ise HAAARRRTTTTT diye vurdurup aniden geri gittiğini farkettim. Satıcı arkadaş pek muhterem biri olacak ki bunu ifade etmemişti satarken "  aracın herhangi bir arızası olmadığını "söyledi. El hasıl dürüst insan bulmak zor. Satıcıyı aradım : "Bende de öyle yapıyordu bazen geçmiyordu. Geçmediğinde aracı P ye alıp Tekrar R ye aldığımda sıkıntı olmuyordu" dedi.Neyse konu hakkında bilgisi olan varsa ve benide bilgilendirirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Dizel mi arac?
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
Bir saat önce, Rıdvan Turan yazdı:
Arkadaşlar Merhaba yaklaşık 3 ay önce ilk aracımı aldım 2008 focus OV. Araçta herhangi bir problem yok gözüküyordu. Lakin aracı bir süre kullandıktan sonra aracın bazen geri viteste gitmediğini araç boştaymış gibi öylece olduğu yerde durduğunu farkettim. Biraz gaz vereyim dediğimde ise HAAARRRTTTTT diye vurdurup aniden geri gittiğini farkettim. Satıcı arkadaş pek muhterem biri olacak ki bunu ifade etmemişti satarken "  aracın herhangi bir arızası olmadığını "söyledi. El hasıl dürüst insan bulmak zor. Satıcıyı aradım : "Bende de öyle yapıyordu bazen geçmiyordu. Geçmediğinde aracı P ye alıp Tekrar R ye aldığımda sıkıntı olmuyordu" dedi.Neyse konu hakkında bilgisi olan varsa ve benide bilgilendirirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Dizel mi arac?

2008 diyor benzinlidir. 2008 de dizel otomatik Focus yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Focus2 denmis, tdci otomatik vardi abi.
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

manueli geriye geçerken aynı sorunu yapıyordu da otomatiğini ilk defa duydum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Otomatik aracı en az 50 km kullanmadan almamak lazım.Isınmadan sorunları belli etmediğide oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
29 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Otomatik aracı en az 50 km kullanmadan almamak lazım.Isınmadan sorunları belli etmediğide oluyor.

Cok doğru isindirip yuklenip sonradan atiyor hatalari.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
10 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
12 saat önce, Rıdvan Turan yazdı:

Dizel mi arac?

10 saat önce, Önder Özcan yazdı:

10 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
10 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Focus2 denmis, tdci otomatik vardi abi.

Evet Benzinli

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun. Moral bozmak istmiyorum ancak benim araç da böyle yapıyordu işin sonu şanzıman revizyonu oldu. Adam bende de yapıyordu diyorsa size kusurlu araç satışı yapmış. Yasal hakkınızı kullanın derdim ancak anladığım kadarıyla aracı inceletmeden aldınız. Eğer yaptırmayı düşünürseniz yasal hakkınızı kullanacağınızı belirtip masrafı paylaşmaya ikna ederseniz yarı fiyata evladiyelik şanzımanınız olur. Binerseniz de satarsanız da memnun kalırsınız. Veya eski sahibi sattığı fiyattan geri alsın.

tarihinde Hakan Bayrak tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir otomatik şanzımancı görsün.
Bu tür durumlarda gecikmek hasarı büyütür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzımanda arıza varsa 3 günde belli eder kendini, belirtilere bakınca zaman geçirmeden revizyon şart, her geçen km masraf büyüyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
20 saat önce, Hakan Bayrak yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun. Moral bozmak istmiyorum ancak benim araç da böyle yapıyordu işin sonu şanzıman revizyonu oldu. Adam bende de yapıyordu diyorsa size kusurlu araç satışı yapmış. Yasal hakkınızı kullanın derdim ancak anladığım kadarıyla aracı inceletmeden aldınız. Eğer yaptırmayı düşünürseniz yasal hakkınızı kullanacağınızı belirtip masrafı paylaşmaya ikna ederseniz yarı fiyata evladiyelik şanzımanınız olur. Binerseniz de satarsanız da memnun kalırsınız. Veya eski sahibi sattığı fiyattan geri alsın.

19 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir otomatik şanzımancı görsün.
Bu tür durumlarda gecikmek hasarı büyütür.

19 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

şanzımanda arıza varsa 3 günde belli eder kendini, belirtilere bakınca zaman geçirmeden revizyon şart, her geçen km masraf büyüyor.

Öncelikte sizlere ve diğer arkadaşlara teşekkürler. Gidip baktırırım en yakın zamanda inşALLAH. Lakin adamdan yasal olarak nasıl birşey alabilirim ki ? Adam bana birşeyi yok dedi. Sonrasında ben bu problemle karşılaşınca bende de oluyordu dedi . Bilmiyorum ya ilk aracımı aldım , adamı dürüst zannettik ama değilmiş demek ki. Bundan sonraki süreçte ne yapılabilir peki satıcıya nasıl bir yaptırımda bulunabiliriz yasal olarak

20 saat önce, Hakan Bayrak yazdı:

Lakin şanzıman ile ilgili bir problem olsaydı uzun yolda veya normal sürüşte de bir arıza çıkartması lazım gelmez miydi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu da bir arızadır.

Bir sorun oluşunca her yer her aşama etkilenmez.

Ya 4 e geçmez olur. Ya geçişlerde vuruntu yapar. Ya hiç bir vitese geçmez. Ya yürümez gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
3 saat önce, Rıdvan Turan yazdı:

Lakin şanzıman ile ilgili bir problem olsaydı uzun yolda veya normal sürüşte de bir arıza çıkartması lazım gelmez miydi?

Yanına başka arıza vermek zorunda değil sadece geriye geçmeyebilir. Örneğin geriye geçmeyebilir, ileri viteslerden sadece birine veya birkaçına birden geçmeyebilir, zor geçebilir, vuruntulu geçebilir, soğukken geçmeyebilir, sıcakken geçmeyebilir, iki vites arasında sürekli kararsız kalabilir... Çeşitli varyasyonlar var. Vites geçişlerini hissediyor musunuz? Vites değiştirirken öne yığılma, vuruntu, manuel viteste debriyaja ve gaza aynı anda basıp motoru bağırtmak gibi vites geçişlerinde motor sesi alıyor musunuz (devir yükseliyor mu)? Bir de ilk araç veya ilk otomatik vites araçta normal sandığımız bazı belirtiler aslında arıza işaretleri olabiliyor, tecrübeyle sabit emin olun. Ayrıca yukarıda yazılanlar doğru şanzımandaki arıza giderilmedikçe büyüyor. Sadece tamir takımı değişecekken ekstra parçalar da giriyor işin içine ki o zaman masraf ikiye bile katlanıyor. Yapacağınız ilk iş (mümkünse Allah korkusu olan) otomatik şanzıman ustası bulmanız ve şanzımanı kontrol ettirmeniz. Geçmiş olsun tekrardan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
On 12.03.2018 at 21:34, Hakan Bayrak yazdı:

Yanına başka arıza vermek zorunda değil sadece geriye geçmeyebilir. Örneğin geriye geçmeyebilir, ileri viteslerden sadece birine veya birkaçına birden geçmeyebilir, zor geçebilir, vuruntulu geçebilir, soğukken geçmeyebilir, sıcakken geçmeyebilir, iki vites arasında sürekli kararsız kalabilir... Çeşitli varyasyonlar var. Vites geçişlerini hissediyor musunuz? Vites değiştirirken öne yığılma, vuruntu, manuel viteste debriyaja ve gaza aynı anda basıp motoru bağırtmak gibi vites geçişlerinde motor sesi alıyor musunuz (devir yükseliyor mu)? Bir de ilk araç veya ilk otomatik vites araçta normal sandığımız bazı belirtiler aslında arıza işaretleri olabiliyor, tecrübeyle sabit emin olun. Ayrıca yukarıda yazılanlar doğru şanzımandaki arıza giderilmedikçe büyüyor. Sadece tamir takımı değişecekken ekstra parçalar da giriyor işin içine ki o zaman masraf ikiye bile katlanıyor. Yapacağınız ilk iş (mümkünse Allah korkusu olan) otomatik şanzıman ustası bulmanız ve şanzımanı kontrol ettirmeniz. Geçmiş olsun tekrardan.

Amin umarım ALLAH korkusu olan insaflı bir ustaya denk geliriz hepimiz. Geçişlerde sorun yok motor bağırmıyor., yığılma yada vuruntu normalde de de. Sadece geri vitese alırken araç boştaymış gibi oluyor.Bu durumda iki işlem gerçekleştirebilirim: 

1. Aracı P veya D ye alıp sonra Tekrar R ye almak. Ki bu durumda sorun olmuyor.

2.Araç R de iken ( yani boştaymış gibi davranırken)Gaza basmak. Ki bunu yaptığım zaman vuruntu yapıyor. İşte sorun bu ikinci basam. Normalde R ye aldığımda geri geri gitmeli ama bazen gitmiyor. Özellikle aracı 1-2 gün kullanmadığımda ve soğuk havalarda oluyor. Havalar ısındı o kadar sık gözükmüyor bu sorun.

On 12.03.2018 at 18:59, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu da bir arızadır.

Bir sorun oluşunca her yer her aşama etkilenmez.

Ya 4 e geçmez olur. Ya geçişlerde vuruntu yapar. Ya hiç bir vitese geçmez. Ya yürümez gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Doğru söylüyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

şanzıman yağı değiştiniz mi aldığınızdan beri?

araç 130 binde. Önceki Sahibi 95 binde değiştirdiğini söyledi.

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
düzeltme
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Rıdvan Turan

Konuyu cevaplayan herkese teşekkürler. Asıl problemimiz şanzıman yağı eksikliği nedeniyle oluyormuş. Problem %98 oranında çözüldü. Uzun zaman önce çözülmüştü ama buraya yazmayı unuttum.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
11 dakika önce, Rıdvan Turan yazdı:

Konuyu cevaplayan herkese teşekkürler. Asıl problemimiz şanzıman yağı eksikliği nedeniyle oluyormuş. Problem %98 oranında çözüldü. Uzun zaman önce çözülmüştü ama buraya yazmayı unuttum.  

demek ki alındığında şanzıman yağı değişse iyi olurmuş. geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Demirel
15 dakika önce, Rıdvan Turan yazdı:

Sorunu tespit eden usta hakkında da bilgi verebilir misiniz rica etsem.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

demek ki alındığında şanzıman yağı değişse iyi olurmuş. geçmiş olsun

Evet değişsse iyi olurmuş. Teşekkürler.

10 saat önce, Ali Demirel yazdı:

Sorunu tespit eden usta hakkında da bilgi verebilir misiniz rica etsem.

Mersin Sanayide (Makine İkmal arkası) yasaklı. Lakin adamlar sorunu çözme odaklı girmediler işe. Öncelikle şanzıman yağına bakalım dediler. "HOŞ YAĞ EKSİK OLSA BİLE BUNU YAPMAZ BAŞKA PROBLEM VAR" dediler. yinede baktılar yağa. yağ eksik dedi 1 litre yağ ekledi. Ben şaşırdım tabi çünkü daha önce başka ustalara gösterdim farklı şeyler söylediler( Şanzıman beyni  arıza diyen oldu, şanzıman içindeki hidrolik beyni arızalı diyen oldu ). Şimdilik dediğim gibi %98 oranında azaldı vurultu da olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Demirel
7 saat önce, Rıdvan Turan yazdı:

Evet değişsse iyi olurmuş. Teşekkürler.

Mersin Sanayide (Makine İkmal arkası) yasaklı. Lakin adamlar sorunu çözme odaklı girmediler işe. Öncelikle şanzıman yağına bakalım dediler. "HOŞ YAĞ EKSİK OLSA BİLE BUNU YAPMAZ BAŞKA PROBLEM VAR" dediler. yinede baktılar yağa. yağ eksik dedi 1 litre yağ ekledi. Ben şaşırdım tabi çünkü daha önce başka ustalara gösterdim farklı şeyler söylediler( Şanzıman beyni  arıza diyen oldu, şanzıman içindeki hidrolik beyni arızalı diyen oldu ). Şimdilik dediğim gibi %98 oranında azaldı vurultu da olmuyor.

Bir kez daha görüyoruz ki insan belli kriterleri (çalışmak, azim vb) yerine getirdiği zaman her şey (Vali, bakan, akademisyen, sanatçı, tamirci, öğretmen vb) olabilir ama insan olmak başka birşey...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kamil Çiçek

Başlık üzerine yazmak istedim.

Otomatik şanzıman yağı değiştirme aralığı nedir.
Araç 2010 focus.
Full mu değiştirmek mantıklı yoksa eklettirmek mi. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
On 21.11.2018 at 16:28, Kamil Çiçek yazdı:

Başlık üzerine yazmak istedim.

Otomatik şanzıman yağı değiştirme aralığı nedir.
Araç 2010 focus.
Full mu değiştirmek mantıklı yoksa eklettirmek mi. Teşekkürler.

Ben kendi aracımın kini 2 kez değiştirdim. 3. değişimi yarın gideceğim yoldan sonra yapacağım. Eski yağ özelliğini yitirip yeni yağla karışınca problem oluyor. 1 hafta önce koyduğum yağın ilk günkü hali ile çıkarken ki hali içler acısıydı.

Yağ maalesef tam boşalmıyor. Benim şanzıman tork konvertörlü tam otomatikti. O yüzden bu kadar fazla değiştirdim.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...